18 червня 2021 року Справа № 160/5632/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Букіної Л.Є., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Углересурс" про анулювання спеціальних дозволів на користування надрами,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Углересурс" про анулювання спеціальних дозволів на користування надрами
Підставою позову визначено порушення позивачем вимог законодавства у сфері користування надрами.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 р. відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників процесу. Тією ж запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Від відповідача будь-яких пояснень з приводу заявлених позовних вимог
Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши відповідні норми чинного законодавства, суд виходить із такого.
Судом встановлено та із матеріалів справи слідує, що рішеннями Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 року у справі № 160/909/19 та від 25.11.2019 року у справі № 160/9236/19, які набрали законної сили, у задоволенні позовів Товариства з обмеженою відповідальністю "Ферст Груп" було відмовлено.
Судом із змісту цих рішень встановлено, що відповідачеві надавався спеціальний дозвіл на користування надрами від 14.12.2011 року № 5432.
Додатком до вказаного Спеціального дозволу є угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, яка є його невід'ємною частиною.
У зв'язку з надходженням від державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» (далі - ДНВП «Геоінформ України») листа про перелік суб'єктів господарювання, які не подають щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр, серед яких був і відповідач, позивачем вживалися заходи щодо усунення вказаних порушень законодавства.
Так, наказом Державної служби геології та надр України від 14.08.2020 року № 346 відповідачу надано строк для усунення наведених порушень законодавства - 30 календарних днів шляхом надання пояснень щодо причин неподання звітності, подача якої передбачена особливою угодою до дозволу.
Вказаний наказ (з додатками) опубліковано на офіційному веб-сайті Державної служби геології та надр України https://www.geo.gov.ua у підрозділі «Накази Держгеонадр» розділу «Діяльність».
Крім того, 11.11.2020 року від державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» надійшов лист стосовно перелік суб'єктів господарювання, які не подають щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр, серед яких був і відповідач. Останнім не подано звітність за 2019 та 2019 роки та не видобувано корисних копалин.
У зв'язку з відсутністю відповідних пояснень з боку відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.
При вирішені спору суд виходить із того, що відповідно до пп. 9 та 10 п. 4 Положення про Державну службу геології та надр України, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) відповідно до покладених на неї завдань, зокрема видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Згідно з пп. 12 п. 4 цього Положення Держгеонадра здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.
З метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, поновлення дії, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615.
Згідно з п. 24 вказаного Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення дії, поновлення дії, переоформлення, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.
Відповідно до п. 22 вказаного Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченихКодексом України про надра, Законами України«Про нафту і газ» та«;Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Статтею 26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється в разі:
1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;
4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Отже, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
У разі відсутності спору, Державна служба геології та надр України має право самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.
Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом надання їм права вимагати (шляхом надання/висловлення письмової незгоди) від уповноваженого органу судової, а не адміністративної процедури припинення права користування надрами. При цьому, законом презюмується, що саме судовий порядок є додатковою гарантією ефективного захисту прав надрокористувача, що і було забезпечено позивачем у цій справі шляхом звернення до суду.
Отже, орган, який від імені держави надав дозвіл на користування надрами, повноважний припинити право користування надрами у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
При цьому ненадходження будь-якої інформації від надрокористувача з приводу питання про анулювання спеціального дозволу не може розцінюватися, як відсутність заперечень (незгоди).
Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалася Верховним Судом, зокрема в постановах від 26 червня 2018 року у справі № 802/923/14-а, від 22 січня 2019 року у справі № 810/3865/17, від 19 березня 2019 року в справі №П/811/708/16.
Відповідач порушив вимоги, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами, що відповідно до ст. 26 Кодексу України про надра є підставою для припинення права користування надрами.
Вжиті позивачем заходи не призвели до усунення вказаних порушень законодавства.
Відповідач будь-яких пояснень з приводу заявлених позовних вимог не давав.
З огляду на наведене право відповідача на користування надрами підлягає припиненню шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Згідно із статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовні вимоги Державної служби геології та надр України - задовольнити повністю.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 14.12.2011 року № 5432, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Углересурс".
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, у разі якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного перегляду справи.
Рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Л.Є. Букіна