Рішення від 18.06.2021 по справі 140/4890/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/4890/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач, пенсійний орган) про визнання протиправною бездіяльності щодо зменшення розміру пенсії до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду у справі №140/831/21 та відмови в її перерахунку у розмірі 82 процентів відповідних сум грошового забезпечення; зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії у розмірі 82 процентів відповідних сум грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, як одержувач пенсії згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262 (далі - Закон №2262-ХІІ).

Вказує, що на момент звільнення зі Збройних Сил його вислуга становила 29 років та він набув право на отримання пенсії в розмірі 82 процентів відповідних сум грошового забезпечення і саме в такому розмірі отримував пенсію до квітня 2021 року включно.

В квітні 2021 року на підставі рішення Волинського окружного адміністративного суду у справі №140/831/21, яке набрало законної сили 27 березня 2021 року, відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Волинського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення від 20 листопада 2020 року №ХА-16249/18, зменшивши її основний розмір з 82 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Позивач 20 квітня 2021 року звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії та виплати перерахованого з врахуванням встановленого розміру 82 процентів відповідних сум грошового забезпечення, однак відповідач листом від 06 травня 2021 року №3647-3599/К-02/8-0300/21 у здійсненні такого перерахунку.

ОСОБА_1 уважає, що пенсійний орган, перерахувавши пенсію у розмірі 70 процентів та відмовивши у здійсненні перерахунку та виплати пенсії в розмірі 82 процентів відповідних сум грошового забезпечення з 01 квітня 2019 порушив його законні інтереси, правомірні очікування та набуте право на отримання пенсії у вказаному розмірі, з огляду на що просить позов задовольнити.

У відзиві на позовну заяву від 01 червня 2021 року №0300-0802-7/23713 відповідач позовні вимоги не визнав мотивуючи тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії згідно із Законом №2262-ХІІ. При призначенні пенсії позивачеві було застосовано 82 процентів грошового забезпечення.

Пунктом 23 Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII внесено зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, якими зменшено максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, який не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43 вказаного Закону). Положення даної статті застосовуються як при призначенні пенсії, так і при перерахунку. Зміни, передбачені Законом, набрали чинності з 01 травня 2014 року, не скасовані та не визнані неконституційними, а тому є обов'язковими для застосування органами Пенсійного фонду України.

З урахуванням викладеного відповідач просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю (арк. спр. 20-23).

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 19 травня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (акр. спр. 16).

Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 04 грудня 2003 року отримує пенсію за вислугу 29 (двадцять дев'ять) років, яка була призначена в розмірі 82 процентів грошового забезпечення у відповідності з законодавством про пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби і військової служби за контрактом та їх сімей, що підтверджується посвідченням від 05 січня 2004 року серії НОМЕР_1 та розрахунком на пенсію за вислугу років від 05 січня 2004 року №ХА-16249 (арк. спр. 7-8, 25).

Як убачається із матеріалів справи на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103 (далі - Постанова №103) ГУ ПФУ у Волинській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року, виходячи із розміру 70 процентів від суми грошового забезпечення.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13 січня 2020 року у справі №140/3700/19 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задоволено: визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії позивачу з 82 процентів до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії позивача у розмірі 82 процентів відповідних сум грошового забезпечення, з 01 січня 2018 року (арк. спр. 30-33).

ІНФОРМАЦІЯ_1 сформував довідку від 20 листопада 2020 року №ХА16249/18 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , відповідно до якої розмір його грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення «старший помічник керівника польотами авіабази» становить: посадовий оклад - 4650,00 грн, оклад за військовим званням - 1340,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 2995,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (78%) - 7008,30 грн, надбавка за таємність (10%) - 465,00 грн, надбавка за класну кваліфікацію 5% - 232,50 грн, премія (41%) - 1906,50 грн, всього - 18597,30 грн (арк. спр. 10, 27).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2021 року у справі № 140/831/21 позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень Постанови №704 на підставі довідки Волинського обласного ТЦК та СП про розмір грошового забезпечення із обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 01 квітня 2019 року; зобов'язано відповідача провести позивачу з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень Постанови №704 на підставі довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 30 листопада 2020 року про розмір грошового забезпечення із обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 01 квітня 2019 року (арк. спр. 34-37).

Як убачається із перерахунку пенсії по пенсійній справі ХА№16249-Міноборони від 07 квітня 2021 року, на виконання вищезазначеного рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Волинського обласного військового комісаріату від 20 листопада 2020 року №ХА16249/18 з розрахунку 70 процентів грошового забезпечення (арк. спр. 11, 26).

Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою від 20 квітня 2021 року про перерахунок та виплату пенсії, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року з врахуванням розміру 82 процентів відповідних сум грошового забезпечення та провести виплату перерахованої з 01 квітня 2019 року та в подальшому виплачувати пенсію в розмірі 82 проценти відповідних сум грошового забезпечення (арк. спр. 12).

За результатами розгляду вказаної заяви, відповідач листом від 06 травня 2021 року №3847-3599/К-02/8-0300/21 повідомив, що на момент виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2020 року у справі №140/83/21 чинною є норма статті 13 №2262-ХІІ, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії І, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. Таким чином, перерахований розмір пенсії з травня 2021 року встановлено в сумі 70 процентів грошового забезпечення та складає 13018,11 грн та правових підстав для проведення перерахунку пенсії в розмірі 82% відповідного грошового забезпечення немає (арк. спр. 13).

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії за оновленою довідкою із розрахунку 82 процентів грошового забезпечення протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до пункту «а» частини першої статті 13 Закону №2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів (частина друга статті 13 Закону №2262-XII).

Підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закон №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри «90» замінено цифрами «80».

Пунктом 23 Розділу ІІ Закон №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 01 квітня 2014 року, крім деяких положень, до Закону №2262-ХІІ внесено зміни, а саме: у частині другій статті 13 цифри «80» замінено цифрами «70». Ці зміни набрали чинності з 01 травня 2014 року.

Отже, з часу призначення позивачу пенсії стаття 13 Закону №2262-ХІІ була змінена в частині граничного (максимального) розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Як установлено судом позивачу з 04 грудня 2003 року була призначена пенсія за вислугу років в розмірі 82 процентів грошового забезпечення, яка з 01 січня 2018 року, перерахована пенсійним органом виходячи із розміру 70 процентів від суми грошового забезпечення.

В подальшому, Волинський обласний військовий комісаріат сформував довідку від 20 листопада 2020 року №ХА16249/18, відповідно до якої зазначено розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 в сумі 18597,30 грн (арк. спр. 10, 27).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2021 року у справі № 140/831/21 ГУ ПФУ у Волинській області зобов'язано провести позивачу з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) на підставі вказаної довідки Волинського обласного військового комісаріату.

Як убачається із перерахунку пенсії по пенсійній справі ХА№16249-Міноборони від 07 квітня 2021 року, на виконання вищезазначеного рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Волинського обласного військового комісаріату від 20 листопада 2020 року №ХА16249/18 з розрахунку 70 процентів грошового забезпечення (арк. спр. 11, 26).

На думку суду, внесені Законом №1166-VІІ зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 процентів від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону №2262-ХІІ на момент призначення пенсії та він є сталим, а розміри складових пенсії (грошового забезпечення) визначаються Кабінетом Міністрів України.

Такі ж висновки щодо застосування норм права викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі №240/5401/18. У цих судових рішеннях Верховний Суд вказав, що на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписі в статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

При перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону №2262-XII відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач у цій справі не довів правомірності своїх дій щодо зменшення позивачу відсоткового розміру пенсії при здійсненні її чергового перерахунку на підставі довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 20 листопада 2020 року №ХА16249/18 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Суд звертає увагу, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13 січня 2020 року у справі №140/3700/19 визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 82 процентів до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії позивача у розмірі 82 процентів відповідних сум грошового забезпечення, з 01 січня 2018 року (арк. спр. 30-33).

Таким чином, вже вдруге внаслідок довільного трактування положень законодавства, що врегульовує порядок та умови пенсійного забезпечення військовослужбовців, порушує права позивача, здійснюючи перерахунок пенсії не у відповідному відсотковому розмірі. При цьому відповідач ігнорує рішення суду у справі №140/3700/19, у якому судом вже було вказано на необхідність обчислення пенсії позивача при її перерахунку у розмірі 82 процентів грошового забезпечення.

Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_2 з 82 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 20 листопада 2020 року №ХА16249/18; зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Волинського обласного військового комісаріату від 20 листопада 2020 року №ХА16249/18 в розмірі 82 процентів грошового забезпечення, встановленого для нарахування пенсії за вислугу років.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

За змістом частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок), який сплачений відповідно до квитанції від 14 травня 2021 року №1 (арк. спр. 5) та зарахований до спеціального фонду Державного бюджету, що підтверджується відповідною випискою (арк. спр. 15).

Керуючись статтями 139, 243, 244, 245, 246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 82 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Волинського обласного військового комісаріату від 20 листопада 2020 року №ХА16249/18.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Волинського обласного військового комісаріату від 20 листопада 2020 року №ХА16249/18 в розмірі 82 процентів грошового забезпечення, встановленого для нарахування пенсії за вислугу років.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір в сумі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя В.І. Смокович

Повний текст судового рішення складено 18 червня 2021 року.