Ухвала від 18.06.2021 по справі 756/9425/21

Справа № 756/9425/21

Провадження № 2-о/756/674/21

УКРАЇНА
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2021 року місто Київ

Суддя Оболонського районного суду міста Києва Ткач М.М., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Оболонський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення,

УСТАНОВИВ:

У червні 2021 року заяви ОСОБА_1 звернулася до Оболонського районного суду м. Києва в порядку окремого цивільного судочинства із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи: Оболонський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 .

Суддя, дослідивши заяву та додані до неї документи, дійшов такого висновку.

Провадження у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення, відкриваються судом на підставі подання письмової заяви, яка відповідно до приписів ч. 1 ст. 316 ЦК України подається за місцем проживання фізичної особи - заявника.

Отже, на відміну від загальних правил підсудності справ, які підлягають розгляду в порядку позовного провадження (ч. 1 ст. 27 ЦПК України), для з'ясування підсудності справи про встановлення факту, що має юридичне значення, суд встановлює фактичне, а не зареєстроване місце проживання фізичної особи - заявника.

Підсудність справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України визначена ч. 1 ст. 317 ЦПК України.

Так, згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Натомість заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України (абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України).

Таким чином, що заяви про встановлення факту смерті подаються до суду за місцем проживання (перебування) заявника за межами тимчасово окупованої території України.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

ОСОБА_1 у своїй заяві вказує, що вона зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Оскільки ОСОБА_1 не надала доказів, що вона проживає в Оболонському районі

м. Києва, справа за її заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_3 на тимчасово окупованій території України не підсудна Оболонському районному суду м. Києва.

За приписами ч. 1 ст. 378 ЦПК України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил територіальної юрисдикції.

Ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Інтерпретація суті конструкції "суд, встановлений законом" викладена Європейським судом з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд) у рішенні у справі "Сокуренко і Стригун проти України". Так, ЄСПЛ наголосив, що фраза "встановленого законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.

Правова позиція ЄСПЛ у вказаній справі дозволяє виокремити дві умови відповідності критерію "суд, встановлений законом": організаційну (організація судової системи повинна регулюватися законами у їх буквальному значенні) та юрисдикційну (суд повинен діяти у спосіб та відповідно до повноважень, передбачених законом, у межах своєї компетенції).

З наведеного вище вбачається, що розгляд справи судом з порушенням правил територіальної юрисдикції є порушенням права особи на справедливий суд (ч. 1 ст. 6 Конвенції) та підставою для скасування ухваленого у справі рішення (ч. 1 ст. 378 ЦПК України).

Крім того, суддя вважає за необхідне роз'яснити заявнику, що Пролетарський районний суд Донецької області знаходиться в районі проведення Операції об'єднаних сил (до її початку - Антитерористичної операції).

На виконання Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції" та відповідно до наданих Державною судовою адміністрацією України подань Головою ВССУ видано розпорядження від 02 вересня 2014 року № 2710/38-14, яким визначено територіальну підсудність для забезпечення розгляду справ та кримінальних проваджень, підсудних місцевим судам Донецької і Луганської областей, які знаходяться в районі проведення антитерористичної операції і в яких неможливо здійснювати правосуддя. Так, територіальна підсудність цивільних справ, підсудних Пролетарському районному суду Донецької області, визначена Дзержинському міському суду Донецької області.

За таких обставин справа за заявою ОСОБА_1 підсудна Дзержинському міському суду Донецької області.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Зважаючи на те, що справа згідно зі ст. 316 ЦПК України належить до територіальної юрисдикції (підсудна) Дзержинському міському суду Донецької області, її слід надіслати на розгляд цьому суду.

Керуючись ст. 31, 316, 317, 260, 261, 354 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Оболонський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення, - надіслати за підсудністю на розгляд Дзержинського міського суду Донецької області (85200, Донецька обл., м. Торецьк ( м. Дзержинськ), вул. Дружби (50 - річчя Жовтня) 4).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя М.М. Ткач