Постанова від 18.06.2021 по справі 629/5972/20

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2021 року

м. Харків

справа № 629/5972/20

провадження № 22-ц/818/3602/21

Харківський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого судді - Тичкової О.Ю.,

суддів - Маміної О.В., Пилипчук Н.П.

сторони справи:

позивач - Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області,

відповідач - ОСОБА_1 ,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 11 березня 2021 року в складі судді Цендра Н.В.,

УСТАНОВИВ:

У грудні 2020 року - Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області ( надалі УСЗН, Управління) звернулося до суду з позовом, в подальшому з уточненням позовних вимогу лютому 2021 року, про стягнення з ОСОБА_1 на користь держави в особі УСЗН суми сплаченої державної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 32 037, 14 гривень та судового збору у розмірі 2102 гривні.

Позов обґрунтований тим, що 21.06.2016, 05.12.2016, 07.06.2017, 28.12.2017 до Управління звертався ОСОБА_1 з заявою за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. До вказаної заяви були долучені визначені чинним законодавством документи, зокрема: заява; декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги; довідка про реєстрацію місця проживання; довідка про доходи; довідка про наявність у громадян земельних ділянок. В декларації ОСОБА_1 власноручно зазначив, що у власності має квартиру, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , іншого житла сім'я не має. На підставі поданих документів ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на загальний період з 01.06.2016 по 31.05.2018. Так при проведення перевірки справи ОСОБА_1 виявлено, що він подав не повну інформацію про майновий стан сім'ї, а саме його дружина має в у власності житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 31, 2 кв. м. Пунктом 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, передбачено, що соціальна допомога не призначається у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира ( будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім'ї та додатково 10, 5 кв. м. на сім'ю. Загальна площа житла, яка перебуває у володінні членів сім'ї ОСОБА_1 складає 84,5 кв.м., відповідно до декларацій про доходи членів сім'ї ОСОБА_1 . Отже житлова площа на кожного члена сім'ї перевищує встановлену площу для отримання соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Так, приховання відомостей про майновий стан сім'ї призвів до надмірної виплати ОСОБА_1 державних коштів у вигляді соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Рішенням Лозівського міськрайонного суду Харківської області року від 11 березня 2021 року позов задоволений. Стягнуто з ОСОБА_1 32037, 14 грн сплаченої державної допомоги та 2102 грн судового збору.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову. Посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Апеляційну скаргу мотивовано тим, що він не знав, що в дружини наявне нерухоме майно, а саме житловий будинок в Івано-Франківській області, крім того він надав до УПЗН заяву про розстрочення сплати суму боргу, однак йому не відомо було, що необхідно вносити грошві на рахунок УПЗН кожного місяця. Вважає, що відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України, надмірно сплачені кошти не підлягають стягнення з нього. Таким чином суд необґрунтовано задовольнив позов Управління не спростувавши добросовісність його поведінки при отриманні державної допомоги.

Згідно із частинами 1, 2 статті 367 Цивільного процесуального кодексу України (надалі ЦПК України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Судова колегія, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги в межах вимог, заявлених в суді першої інстанції, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню за таких підстав.

Згідно ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як установлено судом та підтверджується матеріалами справи, 21.06.2016, 05.12.2016, 07.06.2017, 28.12.2017 ОСОБА_1 звертався до Управління з заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с.4-5, 9-10, 14-15, 20-21, ).

У деклараціях про доходи і майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, відповідачем зазначено членом його сім'ї ОСОБА_2 , в відомостях про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім'ї зазначено - квартиру АДРЕСА_3 (а.с. 6-7, 11-12, 16-17, 22-23).

Відповідно до відомостей з державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 21.06.2018 ОСОБА_1 , належить право власності на квартиру АДРЕСА_3 , загальною площею 53, 3 кв.м. ( а.с. 26-28).

На підставі поданих документів УСЗН прийняло рішення про призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за заявами від 21.06.2016, 05.12.2016, 07.06.2017, 28.12.2017 (а.с. 8, 13, 18, 24).

Відповідно до акта про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги № 1367/3 від 11.07.2018 р., встановлено, що ОСОБА_1 надав неповну інформацію про доходи, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти в сумі 38357,14 грн. (а.с.31).

Під час проведеної перевірки соціальними інспекторами Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, встановлено, що у деклараціях про доходита майновий стан від 21.06.2016 р., 05.12.2016 р., 07.06.2017 р. та 28.12.2017 р. ОСОБА_1 надано неповну інформацію про майновий стан його сім'ї, а саме не вказано, що його дружина ОСОБА_2 має у власності житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 31,2 кв.м.

Згідно відомостей з державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 21.06.2018 ОСОБА_2 , належить право власності на житловий будинок АДРЕСА_2 , загальною площею 31,2 кв.м. ( а.с. 26-28).

Відповідно до розрахунку переотриманої суми державної соціальної допомоги заборгованість ОСОБА_1 за період 01.06.2016 р. по 31.05.2018р. становить 38357,14 грн. (а.с. 30).

20.07.2018 ОСОБА_1 було вручено особисто повідомлення до акту № 1367/3 від 11.07.2018 р. про припинення надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а також про необхідність повернути переплачену суму у розмірі 38357,14 грн. у встановлений термін (а.с.32).

Як вбачається зі змісту заяви УПЗН, про уточнення позовних вимог, ОСОБА_1 повернуто суму надміру сплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 6320,00 грн., неповернутими залишаються кошти - 32037,14 грн. ( а.с. 102-103).

Нарахування та виплата допомоги малозабезпеченим сім'ям проводиться у відповідності до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250.

Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення.

Відповідно до п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі Порядок) для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та II груп або інвалідами І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом І групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву і декларацію про доходи та майно.

Відповідно до Пунктом 10 Порядку, встановлено, що соціальна допомога не призначається у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира ( будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім'ї та додатково 10, 5 кв. м. на сім'ю.

Відповідно до п.12 Порядку у разі, коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Виплата раніше призначеної соціальної допомога припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, і внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення (п.25 Порядку).

Згідно з п. 28 Порядку якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Положеннями статей 1212, 1215 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Як вбачається з матеріалів справи, у власності членів сім'ї ОСОБА_3 , знаходяться квартира АДРЕСА_3 , загальною площею 53, 3 кв.м. та житловий будинок АДРЕСА_2 , загальною площею 31,2 кв.м. Отже загальна площа складає 84, 5 кв.м. на 3 членів сім'ї, що перевищує встановлені п.10 Порядку 21 кв. метр на одного члена сім'ї та додатково 10, 5 метрів на сім'ю (( 21*3)+10,5 = 73, 5 кв.м.). Про наявність у власності дружини житлового будинку АДРЕСА_2 відповідач позивача не повідомив.

Тому висновок суду про надання ОСОБА_1 недостовірної інформації для отримання державної соціальної допомоги відповідають встановленим у справі обставинам та є підставою для стягнення безпідставно набутих відповідачем коштів.

Доводи апелянта стосовно необізнаності про нерухоме майно, яке належить та його дружині ОСОБА_2 суд не приймає до уваги, оскільки ОСОБА_1 добровільно почав повертати надміру сплачені кошти УПЗН та просив останнього розстрочити сплату суми боргу, що зазначено ним в апеляційній скарзі, отже фактично визнав, що УПЗН правомірно здійснило перерахунок безпідставно отриманих ним сум державної соціальної допомоги.

При визначені суми , що підлягає стягненню суд врахував те, що ОСОБА_1 вже повернув частину нарахованої УПЗН суми безпідставно набутих коштів і стягнув лише суму, що залишилася неповернутою.

Оскільки доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 не спростували висновку суду про задоволення позову, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 367, 374, 376,381,382,384 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу апеляційною скаргою ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 11 березня 2021 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення у випадках, передбачених ст. 389 ЦПК України.

Повний текст постанови складено 18 червня 2021 року.

Головуючий О.Ю. Тичкова

Судді О.В. Маміна

Н.П.Пилипчук