Справа № 446/297/21 Головуючий у 1 інстанції: Котормус Т.І.
Провадження № 33/811/491/21 Доповідач в 2-й інстанції: Маліновська-Микич О. В.
17 червня 2021 року суддя Львівського апеляційного суду Маліновська-Микич О.В., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника-адвоката Яцуляка Т.Р., розглянувши апеляційну скаргу особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 на постанову Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 18 березня 2021 року,
встановив:
постановою Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 18 березня 2021 року ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративне правопорушення, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10200 (десять тисяч двісті) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 454,00 грн.
Згідно з постановою 05 лютого 2021 року о 16:40 год. на 508 км. автодороги Київ-Чоп, водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки "Volkswagen Caddy", номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився із застосуванням приладу «Драгер» з показом 0,83 %о в присутності двох свідків.
Не погоджуючись з даною постановою ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати дану постанову та закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
В обґрунтування апеляційних вимог покликається на те, що постанова суду першої інстанції є незаконною та необґрунтованою. Зазначає, що на час скоєння правопорушення, диспозиція ч.1 ст. 130 КУпАП не передбачала відповідальності за керування транспортними засобами у стані алкогольного сп'яніння, оскільки була виключна. Крім того, зазначає, що огляд за допомогою приладу «Драгер» не можна вважати достовірним, оскільки лабораторне дослідження вмісту етанолу в крові не проводилось. З результатом огляду він не погоджувався, але працівники поліції не доставили його на огляд до медичного закладу.
У судовому засіданні ОСОБА_1 та його захисник Яцуляк Т.Р. апеляційну скаргу підтримали, просили задоволити. ОСОБА_1 зазначив, що не погоджувався із результатом огляду, зазначив про це у протоколі, але його не було доставлено до медичного закладу на огляд.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , захисника Яцуляка Т.Р., перевіривши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що постанову судді слід скасувати, а справу закрити з таких підстав.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення була допущена неповнота з'ясування обставин справи, яка вплинула на правильність прийняття рішення, а викладені в постанові судді висновки щодо винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення не відповідають фактичним обставинам справи.
Відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Допущена судом першої інстанції неповнота з'ясування обставин усунута при розгляді справи апеляційним судом шляхом дослідження доказів.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2, ч.3, ч.5 ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного сп'яніння проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. Огляд водія проводиться в закладах охорони здоров'я у разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами. Огляд особи на стан алкогольного сп'яніння, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до п.7 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі Інструкція), у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 КУпАП. Пунктами 1-7 Розділу ІІ Інструкціївстановлено, що за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (п.1); огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання (п.2); поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки (п.3); огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції (п.4); перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки (п.5); огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків, не можуть бути залучені як свідки поліцейські або особи, щодо неупередженості яких є сумніви (п.6); установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові (п.7).
Згідно з п.6, п.8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. № 1103 (далі Порядок), водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Зазначені вимоги нормативних актів поліцейськими дотримані не були.
Огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння був проведений з порушенням вимог ст. 266 КУпАП, а отже вважається недійсним.
Як на докази винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення суддя місцевого суду покликався у судовому рішенні на висновок приладу «Драгер» від 05.02.2021, акт огляду на стан сп'яніння.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 проходив огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупини транспортного засобу за допомогою спеціального технічного засобу «Drаgеr Аlcotest 6810».
ОСОБА_1 стверджує, що з результатом приладу «Drаgеr Аlcotest 6810» він не погодився, про що зазначив у протоколі, але не був доставлений працівникаим поліції до медичного закладу для огляду.
Як вбачається з відеозапису події від 05 лютого 2021 року на ньому зафіксовано лише момент продуття ОСОБА_1 приладу «DrаgеrАlcotest 6810» та результат - 0,86%о (а.с.3). Одразу після отримання результату, працівнки поліції звертається до свідків про необхідність надання ним пояснень, та розпочинає вносити дані стосовно свідків до протоколу.
Події, які відбувалися в подальшому при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, на відеозаписі не зафіксовані, а такі продовжується вже із зачитування ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення, в якому в графі пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 зазначає, що не перебував у стані алкогольного сп'яніння.
Отже поліцейські при проведенні огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння допустили порушення вимог ст. 266 КУпАП, Інструкції та Порядку щодо необхідності проведення огляду водія в закладі охорони здоров'я у разі незгоди водія з результатами огляду з використанням спеціальних технічних засобів.
Оскільки огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння проведений без дотримання вимог ст. 266 КУпАП, Інструкції та Порядку щодо необхідності проведення огляду водія в закладі охорони здоров'я у разі незгоди водія з результатами огляду з використанням спеціальних технічних засобів, він вважається недійсним.
Щодо підписання ОСОБА_1 результатів огляду приладу «Драгер» та акту огляду такі свідчать не про згоду ОСОБА_1 з його результатами, а про те, що він «ознайомлений з результатами».
З огляду на викладене апеляційну скаргу слід задоволити, постанову судді скасувати, а справу закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Керуючись ст. 294 КУпАП, суд, -
постановив:
апеляційну скаргу особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - задоволити.
Постанову Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 18 березня 2021 року щодо ОСОБА_1 - скасувати.
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п.7 ст. 247 КУпАП у зв'язку із відсутність складу адміністративного правопорушення.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Маліновська-Микич