17 червня 2021 року справа № 580/2337/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Білоноженко М.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
20.04.2021р. до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі-позивач) з позовною заявою до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі-відповідач) в якій просить:
- визнати дії відповідача з відмови в списанні боргу протиправними;
- зобов'язати ГУ ДПС у Черкаській області списати з позивача нараховану вимогою №Ф-60866-17 від 13.11.2020 року заборгованість зі сплати єдиного внеску, штрафів і пені в розмірі 17312 грн. 02 коп.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Черкаській області як фізична особа- підприємець на загальній системі оподаткування та звільнений від сплати ЄСВ оскільки з 30.06.2015р. є пенсіонером за віком. Проте 21.02.2018 року відповідач, без повідомлення, взяв позивача додатково на облік ще і як особу, що здійснює незалежну професійну діяльність (як адвоката) та вимогою №Ф-60866-17 від 13.11.20 року позивачу було нараховано суму недоїмки зі сплати ЄСВ, штрафу і пені в розмірі 17312 грн. 02 коп.
Позивач вказав, що 16.02.2021р. подав до відповідача податкову звітність за 2017-2020 роки де було відображено факт не отримання доходу за вказаний період і заяву про зняття позивача, як фізичну особу, яка здійснює незалежну професійну діяльність, з обліку як платника ЄСВ, а також 23.02.2021р. подано до ГУ ДПС у Черкаській області заяву з проханням списати нараховану суму недоїмки, штрафу і пені в розмірі 17312 грн. 02 коп. на підставі п.9-15 розділу 8 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Позивач вказує, що ним повністю і в установлений строк було виконано всі передбачені законом вимоги для списання зазначеного боргу.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 23.04.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
19.05.2021р., у встановлений судом строк, до суду, від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, зазначивши при цьому, що положення ч. 4 ст. 4 Закону №2464 у редакції Закону №1774 не застосовується до осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Тобто, позивач звільняється від сплати єдиного соціального внеску як фізична особа-підприємець, у зв'язку з тим, що являється пенсіонером за віком, але зобов'язаний сплачувати як особа, яка займається незалежною професійною діяльністю. Крім того, відповідно до витягу з Єдиного реєстру адвокатів України відомості щодо припинення/зупинення адвокатської діяльності ОСОБА_1 відсутні. Оскільки, позивачем не було дотримано умов списання суми недоїмки, визначених пунктом 9-15 розділу 8 Закону №2464, Головним управлінням ДПС у Черкаській області правомірно було відмовлено Позивачу в списанні суми недоїмки, штрафних санкцій і пені з єдиного соціального внеску.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Згідно пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 від 30.06.2015р. позивач є отримувачем пенсії за віком.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, позивач перебував на обліку у податковому органі як фізична особа- підприємець на загальній системі оподаткування за видом діяльності - код КВЕД 69.10 Діяльність у сфері права (основний). Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності - 03.02.2021р.
Позивач є адвокатом згідно свідоцтва №246/н від 28.08.2006р. та взятий на облік у Головному управлінні ДПС у Черкаській області з 21.02.2018р., як особа, що здійснює незалежну професійну діяльність.
13.11.2020р. Головним управлінням ДПС у Черкаській області винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-60866-17, згідно якої, заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску станом на 31.10.2020р. складає 17312,02 грн.
16.02.2021р. позивачем подано до ГУ ДПС у Черкаській області заяву, в якій повідомив, що є пенсіонером за віком, у зв'язку із чим просив зняти його з обліку як платника єдиного внеску.
23.02.2021р. позивачем подано податкову звітність за 2017-2020 роки в якій відображено не отримання позивачем як особою, що здійснює незалежну професійну діяльність, доходу за період 2017-2020 роки та подано заяву в якій просив списати нараховану суму боргу з єдиного внеску на підставі п. 9-15 розділу 8 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Листом №3709/6/23-00-24-0313 від 03.03.2021р. відповідач відмовив у списанні боргу, зазначивши, що перевіркою встановлено невідповідність умовам, визначених пунктом 9-15 Закону №2464, так як згідно відомостей ІС «Податковий блок» відсутні відомості про припинення незалежної професійної діяльності.
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх законних прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини врегульовані нормами Податкового кодексу України (далі - ПК України) в частині відносин, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, та нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI) в частині правових та організаційних засад забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умов та порядку його нарахування і сплати та повноважень органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Так, відповідно до підпункту 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 ПК України самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Відповідно до п. 63.2 ст. 63 ПК України, взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків. Взяття на облік у контролюючих органах юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
Абзацом 2 п. 63.5 ст. 65 ПК України, передбачено, що фізичні особи - підприємці та особи, які мають намір провадити незалежну професійну діяльність, підлягають взяттю на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464 - VI зі змінами та доповненнями (далі - Закон №2464), платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Законом України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 1774) було внесено зміни до Закону України від 08 липня 2010 року №2464, зокрема щодо нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ФОП, у тому числі ФОП - платниками ЄП, та особами, які провадять незалежну професійну діяльність, які набули чинності з 01 січня 2017 року.
Згідно ч. 4 ст. 4 Закону №2464, особи, зазначені у п.п. 4 та 5-1 ч.1 цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Базою нарахування ЄВ для платників, зазначених у пп. 4 (крім ФОП - платників ЄП) та 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі-якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такі платники зобов'язані визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄВ, встановленої Законом №2464. При цьому сума ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць (п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464 у редакції Закону № 1774).
Таким чином, починаючи з 01.01.2017р., у разі якщо ФОП, які застосовують загальну систему оподаткування, та особами, які провадять незалежну професійну діяльність, не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такі платники зобов'язані визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄВ, встановленої Законом № 2464. При цьому сума ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. ФОП - платники ЄП та ФОП, які перебувають на загальній системі оподаткування, звільняються від сплати за себе ЄВ, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу (частина четверта ст. 4 Закону № 2464 у редакції Закону № 1774).
Тобто, ч. 4 ст. 4 Закону №2464 встановлено пільгу щодо сплати єдиного внеску, зокрема для пенсіонерів за віком. При цьому, вказана стаття не передбачає наявності вказаної пільги при провадженні пенсіонером за віком незалежної професійної діяльності зокрема у сфері права.
В подальшому, Розділ VIII Закону №2464 доповнено пунктом 9-15 згідно із Законом №592-IX від 13.05.2020р.
Відповідно до пункту 9-15 Розділу VIII Закону №2464 (в редакції чинній станом на 01.01.2021р.), підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на 1 грудня 2020 року з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання до 1 березня 2021 року:
б) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше.
Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску (особою) зазначених документів (якщо відповідні документи не були подані раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:
1) платник податків отримав дохід (прибуток) від здійснення підприємницької та/або незалежної професійної діяльності протягом періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року;
2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником (особою) або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.
З аналізу вказаних положень пункту 9-15 Розділу VIII Закону №2464, вбачається, що необхідними умовами для списання несплачених станом на 1 грудня 2020 року сум недоїмки, що нараховані платникам єдиного внеску, зокрема особам, які провадять незалежну професійну діяльність за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року є:
1) подання такою особою заяви про списання;
2) не отримання доходу (прибутку) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб;
3) подання до 1 березня 2021 року:
- платником до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску;
-звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року.
При вирішенні даного спору по суті, суд зазначає наступне.
Як встановлено вище судом, відповідачем обліковано за позивачем, як особою, яка проводить незалежну професійну діяльність, суму недоїмки зі сплати єдиного внеску, станом на 31.10.2020р., в розмірі 17312 грн. 02 коп., та складено вимогу №Ф-60866-17 від 13.11.2020 року.
16.02.2021р. позивачем подано до відповідача заяву про зняття з обліку як платника єдиного внеску. 23.02.2021р. позивачем подано податкову звітність (звіти за формою №Д5 (річна)) за 2017-2020 роки в якій відображено не отримання позивачем як особою, що здійснює незалежну професійну діяльність, доходу за період 2017-2020 роки та подано заяву про списання нарахованої суми боргу з єдиного внеску на підставі п. 9-15 розділу 8 Закону №2464.
На підставі встановлених обставин, судом вбачається, що позивачем у повному обсязі дотримано вимоги п. 9-15 розділу 8 Закону №2464 для списання суми недоїмки, що визначені згідно вимоги №Ф-60866-17 від 13.11.2020 року, оскільки ним своєчасно, у строки встановлені зазначеним п. 9-15, подано до відповідача заяву про списання боргу, заяву про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітність з єдиного внеску, згідно якої відсутній дохід у період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року.
При цьому, суд зазначає, що п. 9-15 встановлено вичерпний перелік підстав для відмови у списанні суми недоїмки, зокрема, якщо:
- платник податків отримав дохід (прибуток) від здійснення підприємницької та/або незалежної професійної діяльності протягом періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року;
- якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником (особою) або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.
Разом з тим, відповідач відмовив у списанні суми недоїмки з підстав відсутності відомостей щодо припинення/зупинення адвокатської діяльності позивача.
Суд зазначає, що обставина відсутності відомостей щодо припинення/зупинення адвокатської діяльності позивача може слугувати підставою для відмови у знятті позивача з обліку як платника єдиного внеску, однак згідно положень п. 9-15 розділу 8 Закону №2464 не є підставою для відмови у списанні суми недоїмки.
Враховуючи викладене, та беручи до уваги повне дотримання позивачем вимог п. 9-15 розділу 8 Закону №2464, суд вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено позивачу у списанні сум недоїмки з єдиного внеску в розмірі 17312 грн. 02 коп., згідно вимоги №Ф-60866-17 від 13.11.2020 року.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що суб'єктом владних повноважень не доведено правомірність відмови, з огляду на що позовні вимоги суд вважає обгрунтованими, а позов належить задовольнити повністю.
Відповідно до ст. 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат зі сплати судового збору, відсутні, оскільки позивач звільнений від його сплати на підставі положень ст. 5 ЗУ "Про судовий збір".
Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 139, 241-246, 255, 263, 295, КАС України суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Черкаській області щодо відмови в списанні суми боргу з єдиного внеску в розмірі 17312 грн. 02 коп., згідно вимоги №Ф-60866-17 від 13.11.2020 року.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код ЄДРПОУ - 44131663) списати з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) нараховану вимогою №Ф-60866-17 від 13.11.2020р. заборгованість зі сплати єдиного внеску, штрафів і пені в розмірі 17312 (сімнадцять тисяч триста дванадцять) грн. 02 коп.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.А. Білоноженко