18 червня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/2555/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву Старобільської районної державної адміністрації Луганської області про залучення третьої особи у справі № 360/2555/21 за позовом адвоката Бушного Олексія Олексійовича в інтересах ОСОБА_1 до Комісії з розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення про визнання протиправними рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
17 травня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява адвоката Бушного Олексія Олексійовича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Старобільської районної державної адміністрації Луганської області, (далі - І відповідач), Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації (далі - ІІ відповідач), Комісії з розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення (далі - ІІІ відповідач) в якій позивач просить:
- визнати протиправним Рішення комісії з розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення № 617 від 22 березня 2021 року у частині "відповідно до рішення виконавчого комітету Старобільської міської ради Луганської області восьмого скликання про взяття на квартирний облік від 17.03.2021 № 68";
- зобов'язати переглянути рішення про призначення грошової компенсації, яким взяти за основу як підставу перебування на квартирному обліку позивача рішення виконавчого комітету Старобільської міської ради від 25 листопада 2011 року № 125.
Ухвалою суду від 21 травня 2021 року позовну заяву залишено без руху.
На виконання ухвали суду від 21 травня 2021 року представником позивача надано уточнений позов в якому просить суд:
- визнати протиправним Рішення комісії з розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення № 617 від 22 березня 2021 року у частині "відповідно до рішення виконавчого комітету Старобільської міської ради Луганської області восьмого скликання про взяття на квартирний облік від 17.03.2021 № 68";
- зобов'язати переглянути рішення про призначення грошової компенсації, яким взяти за основу як підставу перебування на квартирному обліку позивача рішення виконавчого комітету Старобільської міської ради від 25 листопада 2011 року № 125.
В уточненому позові визначено в якості відповідача лише Комісію з розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення.
За приписами статті 42 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасниками справи є сторони, треті особи. У справах можуть також брати участь органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до частини першої статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Згідно з частиною першою статті 49 КАС України треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, можуть вступити у справу до закінчення підготовчого провадження або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, пред'явивши позов до однієї або декількох сторін. Задоволення позову таких осіб має повністю або частково виключати задоволення вимог позивача до відповідача. У разі вступу третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, розгляд адміністративної справи за клопотанням учасника справи починається спочатку.
Відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Відповідно до частини четвертої статті 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
З аналізу статті 49 КАС України слідує, що участь третіх осіб в адміністративній справі зумовлена тим, що судовий спір між сторонами прямо або опосередковано стосується прав та інтересів інших осіб. Тому участь у справі третіх осіб є формою захисту їх прав та інтересів, що пов'язані із спірними правовідносинами.
За приписами статті 166 КАС України при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань. Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Відповідно до частини другої статті 167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи, що після уточнення представником позивача кола відповідачів та уточнення (заявлення) позовних вимог лише до Комісії з розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, а також той факт, що заявник не є учасником справи та фактично просить суд залучити в якості третьої особи Старобільську міську раду Луганської області, а не Старобільську районну державну адміністрацію Луганської області, суд дійшов висновку, що заява є очевидно безпідставною, у зв'язку з чим підлягає поверненню без розгляду.
Керуючись статтями 9, 42, 46, 49, 166, 167, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Старобільської районної державної адміністрації Луганської області про залучення третьої особи у справі № 360/2555/21 за позовом адвоката Бушного Олексія Олексійовича в інтересах ОСОБА_1 до Комісії з розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення про визнання протиправними рішення та зобов'язання вчинити певні дії повернути без розгляду.
Копію ухвали разом з заявою надіслати особі, яка подала заяву.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає.
Суддя Т.В. Смішлива