Справа № 320/6659/20 Суддя першої інстанції: Горобцова Я.В.
14 червня 2021 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача - Горяйнова А.М.,
суддів - Костюк Л.О. та Чаку Є.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Києві апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2020 року, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
У серпні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням усіх додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти і подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення відповідної посади діючого військовослужбовця для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення та премії, а саме: за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, за особливо важливі завдання - 50%, премії - 10%;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у проведенні нового перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року та невиплати 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704-2017-п «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у зв'язку з прийняттям Верховним Судом остаточного рішення про протиправність та нечинність п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та змін до додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України № 45;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року з врахуванням надбавок та премії та виплатити 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення і премії, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України № 704-2017-п та відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і провести виплату недоотриманих пенсійних коштів за 2018-2020 роки, з урахуванням сум, отриманих позивачем з 01 січня 2018 року.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2020 року вказаний адміністративний позов було задоволено частково:
- визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням усіх додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язано Київський обласний військовий комісаріат скласти і подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення відповідної посади діючого військовослужбовця для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення та премії, а саме: робота з таємними виробами, носіями, документами 15%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 10%;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з врахуванням надбавок та премії та виплатити ОСОБА_1 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення і премії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704-2017-п «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням сум, отриманих позивачем.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області звернулося до суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду від 30 листопада 2020 року та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції неповно встановив обставини справи та неправильно застосував норми матеріального права. Скаржник зазначає, що постановами Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», від 14 серпня 2019 року № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», від 24 грудня 2019 року № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» був установлений спеціальний порядок виплати пенсій, перерахованих відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області наголошує на тому, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року № 826/3858/18 не може бути підставою для визнання протиправними дій, вчинених до набрання законної сили вказаним судовим рішенням.
Відзив на апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від інших учасників справи до суду не надходив.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2020 року - без змін, виходячи з такого.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено та сторонами справи не заперечується, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провело перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року.
Відповідачем було встановлено такий порядок виплати підвищення до пенсії: у період з 01 січня по 31 грудня 2018 року - 50 % щомісячно; у період з 01 січня по 31 грудня 2019 року - 75 % щомісячно; з 01 січня 2020 року - 100 % щомісячно.
ОСОБА_1 19 лютого 2020 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року.
Листом від 27 березня 2020 року № 1000-0235-8/22881 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило позивача про те, що здійснений перерахунок пенсії відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Не погоджуючись з діями Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо неврахування окремих додаткових видів грошового забезпечення та невиплати підвищення до пенсії у розмірі 100%, ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , суд першої інстанції виходив із того, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до п. 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. У зв'язку з цим суд першої інстанції прийшов до висновку, що з 05 березня 2019 року позивач має право на включення до грошового забезпечення для перерахунку пенсії додаткових виплат, які він отримував на час звільнення з військової служби. Також суд першої інстанції зазначив, що із вказаної дати відпали підстави для відтермінування виплати пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
В апеляційній скарзі Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області викладені доводи і заперечення виключно стосовно висновку суду першої інстанції щодо виплати пенсії у повному розмірі без застосування відтермінування, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.
Колегія суддів погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, оскільки він узгоджується із правовою позицією Верховного Суду та знайшов своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
З 24 лютого 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 ( далі - Постанова № 103), якою внесено зміни, зокрема і до п. 1 Порядку № 45, який викладено у новій редакції, а саме: «Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 1 Постанови № 103 вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Крім того п. 2 Постанови № 103 передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Скаржник вказує на те, що визначаючи порядок виплати суми підвищення пенсії, правомірно керувався Постанови № 103 та наголошує, що відповідні положення вказаної постанови втратили чинність лише 05 березня 2019 року.
Надаючи оцінку зазначеним доводам, колегія суддів враховує, що наслідки визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним визначені у ст. 265 КАС України.
Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» були визнані протиправними та нечинними.
Відтак положення п.п. 1, 2 Постанови № 103 втратили чинність з 05 березня 2019 року, тому починаючи саме з цієї дати вказаний нормативно-правовий акт у відповідній частині втратив чинність і не підлягав застосуванню.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 21 жовтня 2020 року у справі № 0240/2802/18, щодо застосування п. 2 Постанови № 103.
У межах справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 суд першої інстанції надавав оцінку діям Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо здійснення перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року, проте зобов'язав відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії в розмірі 100% саме з 01 квітня 2019 року.
Отже, судом першої інстанції було враховано, що п. 2 Постанови № 103, який передбачав виплату перерахованих та підвищених пенсій у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків втратив чинність саме 05 березня 2019 року.
Відповідно, доводи апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в частині неправильного застосування судом першої інстанції п. 2 Постанови № 103 є необґрунтованими.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» було встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 січня 2020 року у справі № 640/19133/19, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2020 року, постанову Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» було визнано протиправною та нечинною повністю.
Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 804 втратила чинність 31 березня 2020 року та не підлягає застосуванню.
Згідно з пп. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» з 01 січня 2020 року виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Отже, зазначена постанова прямо передбачає, що перераховані суми пенсії належить виплачувати ОСОБА_1 в повному розмірі.
Колегія суддів враховує, що постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 затверджено Положення про Пенсійний фонд України, відповідно до п.п. 1, 2 якого Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Згідно з п. 7 вказаного Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
У свою чергу постановою Правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 було затверджено Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, пунктом 2 якого встановлено, що головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.
Отже, відповідач, як територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення у своїй діяльності повинен керуватись, зокрема, обов'язковими до виконання постановами Кабінету Міністрів України, який за своїм конституційним статусом є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Органи пенсійного фонду не наділені повноваженнями діяти на власний розсуд всупереч вимог підзаконних нормативно-правових актів, відступати від положень таких нормативно-правових актів, якщо вони є чинними, їх дія не зупинена в порядку, передбаченому Конституцією і законами України, або вони не визнані неконституційними, протиправними, нечинними чи не скасовані у судовому порядку.
Разом з тим станом на 01 квітня 2019 року - дату, з якої відповідача було зобов'язано здійснити перерахунок і виплату пенсії, а також станом на 30 листопада 2020 року - дату ухвалення рішення судом першої інстанції, не існувало чинної постанови Кабінету Міністрів України, яка б установлювала інший порядок виплати суми пенсії, визначеної після здійснення її перерахунку з 01 січня 2018 року, аніж проведення відповідних виплат у розмірі 100 % нарахованих сум.
Враховуючи викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що починаючи з 05 березня 2019 року позивач має право на отримання пенсії у повному розмірі, який був визначений за результатами проведеного перерахунку.
Доводи апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в оскаржуваному рішенні та не можуть бути підставою для його скасування.
З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального права. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2020 року - без змін.
Керуючись ст.ст. 242, 238, 308, 311, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області - залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2020 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у випадках, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя-доповідач А.М. Горяйнов
Судді Л.О. Костюк
Є.В. Чаку