Україна
Донецький окружний адміністративний суд
03 червня 2021 р. Справа№200/3668/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тарасенка І.М.,
при секретарі судового засідання: Масловій К.С.,
за участю представника позивача: Корнієнка А.Г.,
розглянувши в порядку загального провадження у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування рішення від 30.03.2021 року № 1615/6/32-00-07-01-01-09,
Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (далі - позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 30.03.2021 року № 1615/6/32-00-07-01-01-09.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 30 березня 2021 року в.о. начальника Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великим платниками податків прийнято рішення № 1615/6/32-00-07-01-01-09 про застосування адміністративного арешту майна платника податків. Позивач вважає вказане рішення таким, що порушує його права, у зв'язку з чим просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 1615/6/32-00-07-01-01-09 від 30.03.2021 року про застосування адміністративного арешту майна платника податків.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 квітня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без проведення судового засідання та повідомлення сторін. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
28 квітня 2021 року на адресу суду надійшов письмовий відзив на позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», в якій відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача, мотивуючи це тим, що рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 30 березня 2021 року № 1615/6/32-00-07-01-01-09 було винесене правомірно, на підставі Наказу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великим платниками податків від 12.03.2021 року № 93 про проведення документальної планової перевірки ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО». Відповідачем також було зазначено, що товариством з обмеженою відповідальністю станом на 28 квітня 2021 року не було оскаржено в судовому порядку Наказ Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 12.03.2021 року № 93 про проведення документальної виїзної перевірки ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», на підставі якого було прийнято рішення провести планову виїзну перевірку ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» з 30.03.2021 року тривалістю 30 робочих днів.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 травня 2021 року вирішено питання щодо розгляду справи за правилами загального позовного провадження, замінене спрощене провадження на засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
27 травня 2021 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження по справі № 200/3668/21-а та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача у судовому засідання підтримав свої позовні вимоги, просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представник позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», код ЄДРПОУ 31831942, зареєстроване як юридична особа 17 грудня 2001 року. місцезнаходження: Донецька обл., Мар'їнський р-н, м. Курахове, вул. Енергетиків, буд. 34.
12 березня 2021 року наказом Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 93 від 12 березня 2021 року, зобов'язано заступника начальника Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Дебелу Катерину провести документальну планову виїзну перевірку ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» з 30 березня 2021 року тривалістю 30 робочих днів. Перевірку провести за період діяльності з 01.02.2016 року по 31.12.2020 року з метою здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, дотримання валютного та іншого законодавства та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
30 березня 2021 року рішенням Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 1615/6/32-00-07-01-01-09 про застосування адміністративного арешту майна платника податків, застосовано умовний адміністративний арешт майна платника податків - ТОВ ДТЕК СХІДЕНЕРГО», на підставі звернення управління податкового аудиту Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків та додані до нього матеріалів про застосування адміністративного арешту майна платника податків ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», на підставі яких були з'ясовані обставини, передбачені Податковим кодексом України, а саме: ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» відмовлено від проведення документальної планової виїзної перевірки за період з 01.02.2016 року по 31.12.2020 року з метою здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, дотримання валютного та іншого законодавства та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та допуску посадових осіб Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про що складено Акт № 13/32-00-07-01-01-28/31831942 від 30.03.2021 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-17 (далі - ПК України).
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пп. 75.1.2 п. 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Відповідно до п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Відповідно до п. 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України, про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Відповідно до п. 77.6 ст. 77 Податкового кодексу України, допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна планова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.
Відповідно до п. 81.2 ст. 81 Податкового кодексу України, у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.
Відповідно до пп. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом.
17.03.2020 року згідно Закону України № 533-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення Податкового кодексу України було доповнене пунктом 52-2 наступного зміст «Установити мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період 18 березня по 31 травня 2020 року, крім документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу», Законом України від 13.05.2020 року № 591-IX «Про внесення змін до Податковою кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» було продовжено дію мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок на період 18.03.2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID -19).
Постановою Кабінету Міністрів України № 89 від 03.02.2021 року «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки» було скорочено строк дії обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення, зокрема, тимчасово зупинених документальних та фактичних перевірок, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершені.
За вимогами пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України передбачено, що установлений мораторій на проведення документальних та фактичний перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОУГО-19), крім прямо передбачених випадків.
Тобто, вимоги пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України пов'язані та прямо відсилають до актів Кабінету Міністрів України, на підставі яких введений та продовжений у подальшому карантин.
Дію карантину введено постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID - 19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2». Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 року № 104 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» продовжено дію карантину до 30.04.2021 року.
Відповідно до вимог п. 4 розділу II Закону України від 17.09.2020 № 909-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік»» на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, надано право Кабінету Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID -19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи.
На підставі вимог пункту 4 розділу II Закону України від 17.09.2020 року № 909-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік», уряд прийняв Постанову від 03.02.2021 року № 89.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 89, уряд скоротив строк дії обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення таких видів перевірок юридичних осіб: тимчасово зупинених документальних та фактичних перевірок, що були розпочаті до 18.03.2020 року.
Відповідно до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік перевірка ТОВ «СХІДЕНЕРГО» була запланована на листопад 2020 року, але не була розпочата у зв'язку з запровадженням карантину.
Отже, відповідно до приписів пункту 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» може бути включено до оновленого план-графіку проведення планових документальних перевірок протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину.
Незважаючи на це, ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» включено до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік (у березні місяці).
В подальшому, на підставі плану - графіку на 2021 рік, податковим органом прийнято наказ № 93 від 12.03.2021 року.
Отже, з огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відсутність законних підстав для проведення перевірки має наслідком незаконність рішення про застосування адміністративного арешту майна, прийнятого за фактом відмови у допуску до проведення такої перевірки.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що спірне рішення прийнято не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені податковим законодавством, відтак є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а позов ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» задоволенню.
Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач при звернення до суду сплатив судовий збір у розмірі 2270,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 1961541 від 15 березня 2021 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 90, 139, 205, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (місцезнаходження: 85612, Донецька область, м. Курахове, вул. Енергетиків, 34, код ЄДРПОУ 31831942) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (місцезнаходження: 49600, м. Дніпро, пр. Поля Олександра, 57, код ЄДРПОУ 43968079) про визнання протиправним та скасування рішення від 30.03.2021 року № 1615/6/32-00-07-01-01-09 - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (місцезнаходження: 49600, м. Дніпро, пр. Поля Олександра, 57, код ЄДРПОУ 43968079) № 1615/6/32-00-07-01-01-09 від 30.03.2021 року про застосування адміністративного арешту майна платника податків.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (місцезнаходження: 85612, Донецька область, м. Курахове, вул. Енергетиків, 34, код ЄДРПОУ 31831942) за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (місцезнаходження: 49600, м. Дніпро, пр. Поля Олександра, 57, код ЄДРПОУ 43968079) судові витрати у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.
Вступна та резолютивна частина рішення виготовлена та проголошена у судовому засіданні 03 червня 2021 року.
Повний текст рішення виготовлений 14 червня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.М. Тарасенко