01 березня 2021 року Справа № 160/6149/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 18.05.2020р. щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з метою відновлення права на соціальний захист у повному, передбаченому Законом обсязі, провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 90 відсотків від розміру заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії згідно з довідкою прокуратури Луганської області від 05.03.2020р. №18-148 вих.20 та призначити з 01.05.2020р. пенсію в сумі 27268,50 грн.;
- згідно з положеннями ч.20 ст.86 ЗУ «Про прокуратуру» та у зв'язку з тим, що право на перерахунок пенсії виникло з 30.08.2017р., зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити різницю в пенсії за минулих 12 місяців з 01.05.2019р. по 01.04.2020р.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплачувати пенсію щомісячно без обмеження максимального розміру.
Позов мотивовано тим, що оскільки положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру'' , зі змінами, внесеними Законом №76-VIII, втратили чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, вона має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 року відкрито провадження у справі №160/6149/20 та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
Відповідачем ухвалу суду від 09.06.2020 року отримано 23.06.2020 року.
Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 08.07.2020 р., через канцелярію суду, подано відзив на позовну заяву, в якому останній просив в задоволенні позову відмовити.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Згідно ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.07.2020 року провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, - зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №560/2120/20.
Рішення Верховного Суду у справі №560/2120/20 набрало законної сили 20.01.2021 року (дата прийняття постанови Великою Палатою Верховного Суду), оприлюднено 01.03.2021 року та ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 року поновлено провадження по справі №160/6149/20.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачу з листопада 2007 року на підставі ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-XII призначено та нараховано пенсію за вислугу років у розмірі 90 % середньомісячного заробітку.
02.06.2008 року, відповідно до наказу прокурора Луганської області Кузьмича Олександра Ярославовича звільнено з органів прокуратури за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років, відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-XII.
На підставі постанови Кабінету Міністрів Україна від 30.08.2017 р. №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" встановлено нові розміри посадових окладів та інших виплат працівникам прокуратури.
Позивачем отримано довідку з прокуратури Луганської області за № 18-148 вих.20 від 05.03.2020р. про встановлення нового розміру заробітної плати за посадою, з якої його звільнено на пенсію та відповідно сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
13 травня 2020 року позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, надавши заяву та довідку для перерахування пенсії з 13.12.2019 в розмірі 90% від середнього заробітку, без обмеження граничного розміру, відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 03.11.1991, на підставі якого оформлено пенсію.
Відповідач направив на адресу позивача лист від 18.05.2020р. за №0400-0306-8/29058 про розгляд заяви позивача, в тексті якого зазначено, що п.7 постанови №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із ЗУ «Про прокуратуру».
Згідно з ч.3 ст.291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Так, рішенням Верховного Суду від 14.09.2020 року у справі №560/2120/20 позовні вимоги задоволено частково та судом встановлено:
“Щодо того, чи є постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 “Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури” рішенням про “підвищення заробітної плати прокурорським працівникам”
43. Доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Суд враховує, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року, а теперішній розмір пенсії позивача останній раз перераховувався ще у 2015 році.
44. Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону №1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.
45. Така бездіяльність уряду була предметом розгляду у судах.
46. Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 (справа №826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на уряд.
47. Суди у зазначеній справі визнали протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” та зобов'язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
48. Проте, рішення суду фактично Кабінетом Міністрів України не виконано.
49. Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.
50. Реалізація його права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.
51. Тому Суд вважає підхід відповідача до вирішення заяви позивача незаконним. Суд зазначає, що в цій ситуації позивач має право на перерахунок його пенсії.
52. Твердження Пенсійного органу про той факт, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону №1697-VІІ (у редакції, що діє з 13.12.2019), обов'язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним Фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.
53. Крім того, слід звернути увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про “підвищення заробітної плати прокурорським працівникам”.
Щодо дати, з якої Пенсійний орган зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача
55. Колегія суддів звертає увагу, що первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697 до 13.12.2019 (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом № 76-VIIIцю первинну редакцію з 01.01.2015 було змінено на речення “Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України”, - тобто ці зміни було внесені в текст статті 86 Закону №1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15.07.2015).
56. Тому частина двадцята статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (01.01.2015-12.12.2019) в Україні з'явилася/набрала чинності норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України “Про прокуратуру”.
58. Частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13.12.2019, а відтак Суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13.12.2019. Поширення дванадцяти місячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.
Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягають перерахунку пенсії та чи підлягають зазначені пенсії перерахунку без обмеження їх граничного розміру.
59. Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657.
60. Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
61. Суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
62. Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
63. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
71. Ознаками цієї типової справи є:
а) позивач - особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону № 1697-VII;
б) відповідач-територіальні органи Пенсійного фонду України;
в) предмет спору - вимога зобов'язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ або статті 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VII;
г) звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019.
72. Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України з вимогами перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ або статті 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VII після ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019”.
З огляду на те, що справа №160/6149/20 відповідає ознакам типової справи встановленим у справі №560/2120/20, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне, у відповідності до ч.2 ст.2 КАС України, визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області викладене у листі №0400-0306-8/29058 від 18.05.2020 року «Про відмову в перерахунку пенсії».
При цьому, суд, з метою належного та ефективного захисту прав позивача, у відповідності до ч.2 ст. 9 КАС України, якою встановлено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та, враховуючи позицію Верховного Суду, викладену в рішенні від 14.09.2020 року у справі №560/2120/20, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, саме з 13.12.2019 року, тобто з дати коли частина двадцята статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 набрала чинності, та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VII на підставі довідки прокуратури Луганської області за №18-148 вих.20 від 05.03.2020 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії, а не з 01.05.2020 року та в сумі 27268,50 грн., як в прохальній частині позовної заяви зазначає позивач.
Вимоги щодо як зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити різницю в пенсії за минулих 12 місяців з 01.05.2019р. по 01.04.2020р., згідно з положеннями ч.20 ст.86 ЗУ «Про прокуратуру» та у зв'язку з тим, що право на перерахунок пенсії виникло з 30.08.2017р., так і зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплачувати пенсію щомісячно без обмеження максимального розміру, задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє).
При прийнятті даного рішення, суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема, у справах "Салов проти України" (заява №65518/01 від06.09.2005; п.89), "Проніна проти України" (заява №63566/00 від18.07.2006; п.23) та "Серявін та інші проти України" (заява №4909/04 від10. 02.2010; п.58), яка полягає у тому, що принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) 09.12.1994, п.29).
Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача.
Згідно з ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ст.139 КАС України на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 840,80 грн.
Керуючись ст. ст.243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській, викладене у листі №0400-0306-8/29058 від 18.05.2020 року «Про відмову у перерахунку пенсії».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 13.12.2019 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VII на підставі довідки прокуратури Луганської області за №18-148 вих.20 від 05.03.2020 року з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору у розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова