Справа № 2а-1517/10/2570
27 травня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді - Бородавкіної С.В.
розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області до закритого акціонерного товариства «Маслозавод «Прилуки» про стягнення податку на додану вартість,-
25.03.2010 року позивач звернувся до суду з позовом до закритого акціонерного товариства «Маслозавод «Прилуки» і просить стягнути з відповідача податковий борг з податку на додану вартість в сумі 183971,00 грн. Свої позовні вимоги, мотивує тим, що відповідачем в декларації з податку на додану вартість (переробного підприємства) за січень 2010 р. задекларовано рядок 20 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню в особовому рахунку платника та спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам» в сумі 183971,00 грн. Станом на 02.03.2010 року в картці особового рахунку з податку на додану вартість переробного підприємства для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані молоко та м'ясо в живій вазі рахується борг в розмірі 479861,84 грн., в тому числі по поданій податковій декларації з ПДВ (переробного підприємства) за січень 2010 року на суму 183971,00 грн.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає наступне:
Встановлено, що закрите акціонерне товариство «Маслозавод «Прилуки» зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа Прилуцькою районною державною адміністрацією Чернігівської області 29.12.1994 р. Перебуває на обліку в Прилуцькій ОДПІ як платник податків з 20.01.2000 року.
11 березня 2010 року працівниками Прилуцької ОДПІ було проведено перевірку ЗАТ "Маслозавод «Прилуки» з питань своєчасності перерахування коштів на небюджетний рахунок, подання реєстру платіжних доручень на перерахування коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі поданої за січень 2010 р. станом на 02.03.2010 рік.
За результатами перевірки встановлено, що даний суб'єкт господарської діяльності є переробним підприємством, якій у своїй діяльності використовує норми п. 11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97-ВР від 03.04.1997 р. та Порядок нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2010 р. № 152 „Деякі питання реалізації пункту 11.21 статті 11 Закону України „Про податок на додану вартість".
Закритим акціонерним товариством «Маслозавод «Прилуки» в декларації з податку на додану вартість (переробного підприємства) за січень 2010 р. задекларовано рядок 20 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню в особовому рахунку платника та спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам» в сумі 183971,00 грн.
Станом на 02.03.2010 року в картці особового рахунку з податку на додану вартість переробного підприємства для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані молоко та м'ясо в живій вазі рахується борг в розмірі 479861,84 грн., в тому числі по поданій податковій декларації з ПДВ (переробного підприємства) за січень 2010 року на суму 183971,00 грн. За даними Прилуцького УДК Державного казначейства України підприємством у лютому 2010 року перераховано на небюджетний рахунок 0,00 грн. Станом на 02.03.2010р. до Прилуцької ОДПІ платником не було надано платіжних доручень за лютий 2010 р.
Відповідно до п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.
Порядок нарахування, виплати і використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації положень п. 11.21 ст. 11 Закону № 168/97-ВР постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» від 11.02.2010 р. № 152, яка набрала чинності 25.02.2010 р., затверджено Порядок нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.
У зв'язку з цим постанова Кабінету Міністрів України «Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» від 02.04.2009 р. № 291 втратила чинність з 25.02.2010 р.
Тобто для даних правовідносин повинна бути застосована постанова Кабінету Міністрів України «Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» від 02.04.2009 р. № 291, яка була чинною на час виникнення податку на додану вартість та подачі податкової декларації. Зазначеною постановою, затверджено Порядок. який встановлює механізм обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій переробними підприємствами сільськогосподарським товаровиробникам незалежно від форми власності й господарювання, включаючи особисті селянські господарства.
Згідно Порядку від 02.04.2009 р. № 291 нарахування й виплата дотацій проводиться переробними підприємствами усіх форм власності, що мають власні та орендовані потужності.
За результатами діяльності за кожний звітний (податковий) період переробні підприємства ведуть окремий податковий і бухгалтерський облік готової продукції, виготовленої з поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками молока та м'яса в живій вазі, визначають суми податкових зобов'язань та податкового кредиту, які виникають у зв'язку з переробкою та поставкою такої продукції, і складають окрему податкову декларацію.
Визначена до сплати за окремою податковою декларацією сума податку на додану вартість перераховується переробним підприємством на його небюджетний рахунок у строки, встановлені для сплати податку на додану вартість, з урахуванням щотижневих перерахувань сум податку на додану вартість, нарахованих на обсяги поставленої ними готової продукції.
Переробне підприємство не пізніше останнього календарного дня місяця, що настає за звітним періодом, за кожний звітний (податковий) період подає як підтвердження сплати сум податку реєстр платіжних доручень на фактично зараховані на небюджетний рахунок кошти і виписку територіальних органів Держказначейства з небюджетного рахунку.
Перераховані безпосередньо з поточних рахунків переробних підприємств без зарахування на небюджетні рахунки суми коштів за рахунок сум податку на додану вартість, що розраховуються переробними підприємствами за окремою податковою декларацією, не враховуються як дотації.
Не перераховані на небюджетні рахунки суми податку на додану вартість та виплати сум коштів, здійснені з небюджетних рахунків за призначенням з порушенням цього Порядку, вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету.
Контроль за правильністю визначення сум податку на додану вартість та їх перерахуванням за платіжними дорученнями на небюджетні рахунки здійснюють органи державної податкової служби.
Закритим акціонерним товариством «Маслозавод «Прилуки» в відзові на позовну заяву не заперечується, встановлений судом, факт не перерахування на небюджетний рахунок суми ПДВ за січень 2010 року та факт неподання до органу ДПІ підтвердження щодо зарахування її на небюджетний рахунок.
Враховуючи вищевикладене, відповідно до Постанови КМУ від 02.04.2009 р. № 291 суми податку на додану вартість, не зараховані на небюджетні рахунки та виплату яких здійснено з небюджетних рахунків з порушенням вимог цього Порядку, зокрема з порушенням строків, установлених законодавством для сплати податку на додану вартість, а також сума податку на додану вартість, щодо якої переробне підприємство не подало органу державної податкової служби підтвердження щодо зарахування її на небюджетний рахунок вважаються такими, що використовуються не за призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету, а тому, оскільки судом достовірно встановлено факти порушення вимог Порядку використання коштів, спрямованих на виплату дотацій переробними підприємствами сільськогосподарським товаровиробникам, затвердженого Постановою КМУ від 02.04.2009 р. № 291, ПДВ, що використаний не за цільовим призначенням, за січень 2010 року в сумі 183971,00 грн. підлягає стягненню з відповідача до державного бюджету.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з закритого акціонерного товариства «Маслозавод «Прилуки» податок на додану вартість в сумі 183971,00 грн. та перерахувати на наступні реквізити: Державний бюджет Прилуцького району, р/р: 31111029700379, код одержувача: 22822145, банк: УДК в Чернігівській області, МФО: 853592.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Бородавкіна С.В.