Справа № 2а-1840/10/2570
27 травня 2010 р. м. Чернігів
головуючої судді Соломко І.І.,
за участю секретаря Розмовенко А.О.,
представника позивача Довгаля С.М.,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Чернігівської міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу,-
13.04.2010 року позивач, Чернігівська міжрайонна державна податкова інспекція Чернігівської області (далі - Чернігівська МДПІ), звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2), в якому просить стягнути з відповідача податковий борг в сумі 637,50 грн. по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач є платником податків і згідно ст.ст. 4, 9 Закону України "Про систему оподаткування" зобов'язаний сплачувати належні суми податків та зборів у встановлені законодавством строки, а також відповідно до ст. 11 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність оплати податків та зборів та дотримання вимог податкового законодавства. Але відповідач несвоєчасно та не повному обсязі сплачує податки до бюджету.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що транспортним засобом не користується, оскільки не є його власником з 2003 року, а тому і не повинен сплачувати податки за нього.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи підтверджується, що транспортний засіб марки САЗ 3507, 1984 року випуску належить ОСОБА_2 згідно даних МРЕВ ДАІ УМВС України в Чернігівській області (а.с. 8).
Згідно відомостей ВДАІ у Чернігівській області з обслуговування адміністративної території Чернігівського району та автомобільно-технічної інспекції, транспортний засіб САЗ 3507, який належить відповідачу, не приходив технічний огляд за 2008-2009 роки.
Відповідно до ст. 4 та п. 3 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" платник податків зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про систему оподаткування" платник податку несе відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податку та дотримання вимог податкового законодавства.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" від 11.12.1009 року № 1963, платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Посилання відповідача, що транспортний засіб на підставі довіреності з 2003 року є власністю іншої особи, на увагу суду не заслуговують, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 244 Цивільного кодексу України, довіреність є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами, і не підтверджує перехід права власності майна особі, на яку видана довіреність.
Відповідно до ч. 1 ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до ч. 4 ст. 334 Цивільного кодексу України якщо договір відчуження майна підлягає державній реєстрації, право власності у набувача виникає з моменту такої реєстрації.
Відповідно до п. 3 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року № 1388, державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Доказів, що транспортний засіб є власністю іншої особи і зареєстрований органом Державтоінспекції за цією особою, відповідач суду не надав.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.
Відповідно до ч. 6 ст. 6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", у разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більш як за три попередні роки.
Як вбачається з матеріалів справи, Чернігівською МДПІ проведено розрахунок суми заборгованості по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів від 01.04.2010 року № 04/17, згідно якого відповідач повинен сплатити податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2008-2009 роки в сумі 1275 грн. (а.с. 6).
Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 4 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" на 50 відсотків від сплати податку звільняються громадяни, у власності яких знаходяться легкові автомобілі (код 8703) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 куб. см, взяті на облік в Україні до 1990 року включно, та вантажні автомобілі (код 8704) з об'ємом циліндрів двигуна до 6001 куб. см до 1990 року випуску включно, - щодо одного з зазначених автомобілів. Згідно листа ВДАІ Чернігівської області від 16.10.2009 року за № 8/14-952, транспортний засіб, що належить ОСОБА_2, значиться 1984 року випуску.
Отже, остаточна сума податкового боргу по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів становить 637,50 грн.
З матеріалів справи вбачається, що гр. ОСОБА_2 запрошували до Чернігівської МДПІ з питань сплати податку з транспортних засобів з фізичних осіб в добровільному порядку, але відповідач не з'явився, про що свідчить корінець повідомлення від 22.10.2009 року № 1751/б/17-114 (а.с. 7).
Відповідно до п.п. 1.1.2 п. 1.1 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно підпункту 3.1.1 пункту 3.1 ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Чернігівської міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу в сумі 637,50 грн., є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачем не доведено обставини, які б спростували позицію позивача.
Відповідно до абз. 2 п. 15 ч. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від сплати державного мита звільняються фінансові органи та державні податкові інспекції - позивачі й відповідачі - за позовами до суду та господарського суду.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 9, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Чернігівської міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу, - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Місцевого бюджету Боромиківської сільської ради (р/р 33210808700530, код одержувача 12020200, ГУДК України в Чернігівській області, МФО 853592, код 22826386) податковий борг в сумі 637 (шістсот тридцять сім) грн. 50 коп. по податку з власників транспортних засобів самохідних машин та інших механізмів.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Дата складання та підписання повного тексту постанови -03 червня 2010 р.
Суддя Соломко І.І.