Постанова від 25.05.2021 по справі 300/1201/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2021 рокуЛьвівСправа № 300/1201/20 пров. № А/857/15023/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Довгополова О.М.,

суддів Гуляка В.В., Святецького В.В.,

з участю секретаря судового засідання Юрченко М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційні скарги Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради, Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2020 року у справі за адміністративним позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" до Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради, про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, -

суддя (судді) в суді першої інстанції - Григорук О.Б.,

справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження,

місце ухвалення рішення - м. Івано-Франківськ,

ВСТАНОВИВ:

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради, Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, в якому просило суд про визнання протиправними дій відповідачів щодо відмови позивачу в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га в АДРЕСА_1 , та зобов'язання відповідачів повторно розглянути та погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га по АДРЕСА_1 , з врахуванням приписів частини 6 статті 186-1 Земельного кодексу України.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2020 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради та Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради щодо відмови Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га в АДРЕСА_1 . Зобов'язано Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради повторно розглянути та погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га по АДРЕСА_1 . Зобов'язано Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради повторно розглянути та погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га по АДРЕСА_1 . Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" сплачений судовий збір в розмірі 1051,00 (одна тисяча п'ятдесят одна) грн. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" сплачений судовий збір в розмірі 1051,00 (одна тисяча п'ятдесят одна) грн.

Рішення мотивоване тим, що погодження меж земельної ділянки є складовою частиною технічної документації, необхідної для передачі земельних ділянок у власність чи у користування. Встановлення меж земельної ділянки по суті зводиться до вирішення питань, чи не належить земельна ділянка іншому власнику чи правомірному користувачеві та чи не накладаються межі земельної ділянки на суміжні земельні ділянки. Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки здійснюється з метою визначення в натурі (на місцевості) метричних даних земельної ділянки, у тому числі місцеположення поворотних точок її меж та їх закріплення межовими знаками. Також суд першої інстанції зазначає, що протокольне рішення узгоджувальної комісії Івано-Франківської міської ради №204 від 27.12.2019 має рекомендаційний характер та не є прийнятим відповідно до закону нормативно-правовим актом, оскільки не встановлює, не змінює та не припиняє (не скасовує) загальні правила регулювання відносин.

Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, відповідачі подали апеляційні скарги, у яких, з посиланням на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просять його скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що рішення органу місцевого самоврядування є нормативно-правовим актом, тому Управлінням було відмовлено у наданні позивачу висновку щодо погодження проекту землеустрою, як це передбачає ч. 6 ст. 186-1 Земельного кодексу України.

Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що рішення узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради по розгляду земельних спорів від 27.12.2019 року головою ОСББ «Коперніка 2» не оскаржувались та земельний спір, що виник із суміжним землекористувачем на момент звернення до Департаменту для підписання Акту встановлення та узгодження меж земельної ділянки, не врегульовано. Вказує, що зобов'язання Департаменту погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСББ «Коперніка 2» площею 0,0304 га буде суперечити чинному законодавству.

Позивач подав до суду відзиви на апеляційні скарги, в яких покликається на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції та просить залишити його без змін.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (частина перша статті 308 КАС України).

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг і відзивів на них в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, рішенням Івано-Франківської міської ради від 15.09.2011 №382-14 затверджено тимчасові схеми прибудинкових територій багатоквартирних житлових будинків житлового фонду, що передаються на баланс КП "Єдиний розрахунковий центр", у тому числі схеми прибудинкової території АДРЕСА_1 та АДРЕСА_1 (а.с.9-13).

За результатом звернення до міського голови Івано-Франківської міської ради з питання утримання прибудинкової території поруч із будинком АДРЕСА_1 , відповіддю №М/2478 від 27.09.2017 повідомлено керівництво ОСББ про можливість передачі безоплатно у власність або в користування об'єднанню співвласників, в порядку встановленому статтею 42 Земельного кодексу України. Зазначено, що для вказаного необхідно надати в Центр надання адміністративних послуг необхідний пакет документів (а.с.14).

22.11.2017 Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" зареєстроване як юридична особа, за місцезнаходженням багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , з метою, в тому числі, забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.

Рішенням Івано-Франківської міської ради від 15.02.2018 №53-18 Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 " надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0338 га на АДРЕСА_1 для обслуговування багатоквартирного житлового будинку (пункт 13 додатку №1 до рішення від 15.02.2018 №53-18) (а.с.15).

Сертифікованими інженерами землевпорядниками Комунального виробничого підприємства "Архітектурно-планувальне бюро-ІФ" виготовлено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.19-41).

Відповідно до висновку Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності №6341/51-08/24 від 06.08.2019 земельна ділянка знаходиться в межах міста Івано-Франківська та відповідає містобудівній документації на місцевому рівні-генеральному плану міста, затвердженому рішенням міської ради від 07.06.2019 №137-26 (а.с.40).

Згідно протокольного рішення №204 від 27.12.2019, узгоджувальна комісія Івано-Франківської міської ради розглянувши лист Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" зазначила, що вказана земельна ділянка (від Б до В), згідно інформації, наданої проектною землевпорядною організацією, не погоджена з ЖЕД "Експрес-Комфорт". Оскільки мешканці будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 так і не дійшли до взаємної згоди, у випадку земельного спору на АДРЕСА_3 це питання розглядається повторно. Узгоджувальна комісія вирішила: рекомендувати обом сторонам дійти до взаємної згоди у вирішенні земельного спору на АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 . В разі її відсутності, рекомендувати відвести Івано-Франківській міській раді земельну ділянку між будинками АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 на АДРЕСА_1 для обслуговування скверу (а.с.41).

Відповідно до талону про реєстрацію адміністративної послуги, Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" звернулося до Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради з заявою та відповідними документами про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га в АДРЕСА_1 (а.с.16).

20.03.2020 Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради, керуючись частиною 6 статті 186-1 Земельного кодексу України, прийняло відмову в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки №К/10580, з підстав, що межі земельної ділянки, яка відводиться згідно проекту відведення, не погоджені суміжним землекористувачем ЖЕД "Експрес-Комфорт", тому не відповідають рішенню узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради по розгляду земельних спорів від 27.12.2019, яким рекомендовано обом сторонам конфлікту ОСББ "Коперніка, 2" і ЖЕД "Експрес-Комфорт" дійти до взаємної згоди. У разі її відсутності рекомендовано відвести Івано-Франківській міській раді земельну ділянку між будинками № НОМЕР_1 і АДРЕСА_2 для обслуговування скверу (а.с.17).

Також на лист ОСББ "Коперніка, 2" щодо погодження проекту землеустрою, Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради відповіддю №34/34.1-03/331 від 19.05.2020 повідомив, що відповідно до листа ОСББ "Коперніка, 2" земельний спір на АДРЕСА_3 у присутності представників спірних сторін було розглянуто на засіданні узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради по розгляду земельних спорів, протокол №204 від 27.12.2019. Комісією рекомендовано обом сторонам дійти до взаємної згоди у вирішенні земельного спору на АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 . В разі відсутності, рекомендувати відвести Івано-Франківській міській раді земельну ділянку між будинками АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 на АДРЕСА_1 для обслуговування скверу. Зазначено, що в разі незгоди з рішенням органів місцевого самоврядування, згідно частини 5 статті 158 Земельного кодексу України, спір вирішується судом (а.с.18).

Вважаючи протиправними дії Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради та Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради щодо відмов Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га в АДРЕСА_1 , позивач звернувся до суду з даним позовом, просить суд зобов'язати відповідачів повторно розглянути та погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га по АДРЕСА_1 , з врахуванням приписів частини 6 статті 186-1 Земельного кодексу України.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції і вважає його таким, що відповідає правильно застосованим нормам матеріального та процесуального права з огляду на наступне.

Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що згідно приписів статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Згідно із статтею 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.

Статтею 198 Земельного кодексу України передбачено, що кадастрові зйомки - це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок.

Кадастрова зйомка включає: а) геодезичне встановлення меж земельної ділянки; б) погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами; в) відновлення меж земельної ділянки на місцевості; г) встановлення меж частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо використання землі; ґ) виготовлення кадастрового плану.

Механізм встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками визначено Інструкцією про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18 травня 2010 року № 376.

Згідно із пунктом 3.12 Інструкції № 376 закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем у присутності власника (користувача) земельної ділянки, власників (користувачів) суміжних земельних ділянок або уповноваженою ним (ними) особою.

Аналіз зазначених норм свідчить, що стадія погодження меж земельної ділянки при виготовленні землевпорядної документації є допоміжною.

При цьому стаття 198 Земельного кодексу України лише вказує, що складовою кадастрових зйомок є погодження меж земельної ділянки із суміжними власниками та землекористувачами. Із цього не слідує, що у випадку відмови суміжного землевласника або землекористувача від підписання відповідного документа - акта погодження меж слід вважати, що погодження меж не відбулося. Підписання акта погодження меж самостійного значення не має, воно не призводить до виникнення, зміни або припинення прав на земельну ділянку, як і будь-яких інших прав у процедурі приватизації. Непогодження меж земельної ділянки не може слугувати підставою для відмови у затвердженні технічної документації, за умови правомірних дій кожного із землекористувачів.

Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 22 січня 2020 року у справі № 455/856/18-а, від 12 лютого 2020 року у справі № 545/1149/17, та Верховним Судом у постановах від 5 травня 2020 року у справі № 404/3048/18, від 22 жовтня 2020 року у справі № 454/805/13-а.

У зв'язку з вищенаведеним, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про неможливість застосування підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою протокольного рішення узгоджувальної комісії Івано-Франківської міської ради №204 від 27.12.2019, згідно з яким узгоджувальна комісія Івано-Франківської міської ради розглянувши лист Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" зазначила, що межа вказаної земельної ділянки (від Б до В), згідно інформації, наданої проектною землевпорядною організацією, не погоджена з ЖЕД "Експрес-Комфорт". Оскільки мешканці будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 так і не дійшли до взаємної згоди, у випадку земельного спору на АДРЕСА_3 це питання розглядається повторно. Узгоджувальна комісія вирішила: рекомендувати обом сторонам дійти до взаємної згоди у вирішенні земельного спору на АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 . В разі її відсутності, рекомендувати відвести Івано-Франківській міській раді земельну ділянку між будинками АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 для обслуговування скверу, оскільки підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації (частина 6 статті 186-1 Земельного кодексу України).

Отже, відповідачі необґрунтовано відмовили позивачу в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з посиланням на протокольне рішення узгоджувальної комісії Івано-Франківської міської ради №204 від 27.12.2019, яке має рекомендаційний характер, як на нормативно-правовий акт.

Враховуючи, що відповідачами не обґрунтовано яким чином непогодження меж із землекористувачем ЖЕД «Експрес комфорт» унеможливлює користування земельними ділянками в межах встановлених правовстановлюючими документами, та те, що жодних посилань на порушення прав та інтересів територіальної громади користуванням позивачем земельною ділянкою відповідачами не зазначено, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про необхідність визнання протиправними дій Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради та Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради щодо відмови Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га в АДРЕСА_1 ; зобов'язання Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради повторно розглянути та погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га по АДРЕСА_1 ; зобов'язання Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради повторно розглянути та погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га по АДРЕСА_1 .

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів вважає, що доводи апеляційних скарг висновків суду не спростовують і не дають підстав стверджувати про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційні скарги слід залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. ст. 316, 321, 322, ч. 1 ст. 325 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради, Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради залишити без задоволення.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2020 року у справі № 300/1201/20 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку виключно у випадках, передбачених частиною 4 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя О. М. Довгополов

судді В. В. Гуляк

В. В. Святецький

Повне судове рішення складено 14.06.2021 р., у зв'язку з перебуванням судді-члена колегії Гуляка В.В. у відпустці