Справа № 2а-1461/10/2570
19 травня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді Баргаміної Н.М.
при секретарі Хоботні Є. А.
за участю
представника позивача Залоги О. В.
представника відповідача Прищепи Ю. О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Держкомзему у Чернігівській області до Державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області про визнання протиправними і скасування припису та рішення, -
23.03.2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області, в якому просить визнати протиправним і скасувати припис Державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області № 42 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін та визнати протиправним і скасувати рішення відповідача про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 04.03.2010 року № 39. Свої позовні вимоги мотивує тим, що рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 04.03.2010 року № 39 та припис № 42 від 04.03.2010 року про виконання вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін прийняті в порушення чинного законодавства з огляду на наступне. Відповідно до Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» державна експертиза землевпорядної документації здійснюється за рахунок коштів замовників у випадках, визначених законом. Згідно вказаного Закону, розмір плати за проведення такої експертизи встановлюється в розмірі 3% від кошторисної вартості проектно-вишукувальних робіт, але не може бути менше 20 грн. Крім того, відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними організаціями земельних ресурсів, затвердженого постановою КМУ від 01.11.2000 року №1619, виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг здійснюється на платній основі відповідно до поданих заяв та укладених договорів. Виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг, вартість яких не встановлено, здійснюється за цінами, визначеними договорами. При цьому розмір оплати цих робіт не повинен перевищувати реальної вартості їх підготовки. На виконання п.2 постанови від 01.11.2000 року №1619, спільним наказом Держкомзему України, Мінфіну України та Мінекономіки України №97/298/124 від 15.06.2001 року затверджено розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг, відповідно до яких вартість виконання експертизи всіх видів земельно-кадастрових та земельно-оцінних робіт установлюється в тому самому розмірі, що і в Законі України «Про державну експертизу землевпорядної документації».
В судовому засіданні представник позивача позов та його мотиви підтримав повністю, посилаючись на обставини, які викладені в позовній заяві, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову та пояснив суду, що відповідно до ст. 39 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» державна експертиза здійснюється за рахунок коштів замовників державної експертизи у випадках, визначених законом. Оскільки жодним законом України такі випадки не визначені, проведення державної експертизи землевпорядної документації Державним органом Держкомзему за рахунок коштів замовника є незаконним. Враховуючи , що Головним управлінням Держкомзему у Чернігівській області порушені вимоги ст.6 Конституції України та ст.39 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», Державна інспекція з контролю за цінами в Чернігівській області як орган державного нагляду контролю при здійсненні перевірки та прийнятті рішення та припису діяла у межах своїх повноважень та у відповідності до чинного законодавства.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню на слідуючих підставах.
Судом встановлено, що відповідно до статті 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року №1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами» та на виконання плану роботи Державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області на І квартал 2010 року відповідачем було проведено планову перевірку Головного управління Держкомзему у Чернігівській області з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів (плати) за землевпорядні роботи, роботи та послуги, пов'язані з оформленням документів.
За результатами вказаної перевірки встановлено, що в порушення статті 6 Конституції України та статті 39 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» позивачем стягувалась плата за проведення державної експертизи землевпорядної документації, про що був складений акт № 007043 від 26.02.2010 року, підписаний позивачем із запереченнями, надісланими на адресу відповідача 04.03.2010 року.
Ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» передбачено, що вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
04.03.2010 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Чернігівській області було винесено припис № 42, яким вимагалося в місячний термін усунути порушення державної дисципліни цін шляхом приведення плати за проведення державної експертизи землевпорядної документації до вимог чинного законодавства.
Тієї ж дати заступником начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області на підставі матеріалів перевірки було прийнято рішення №39 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін , яким було вирішено вилучити у позивача в доход державного бюджету суму 54526,63 грн. та стягнути штраф до державного бюджету в сумі 109053,26 грн., копія якого міститься в матеріалах справи.
04.03.2010 року відповідачем було винесено претензію № 39, в якій вимагалось від Головного управління Держкомзему у Чернігівській області у місячний термін, на підставі статті 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», сплатити вказану у винесеному рішенні суму необґрунтовано одержаної виручки та штрафу.
Відповідно до Положення про Головне управління Держкомзему у Чернігівській області, затвердженого наказом Держкомзему №171, Головне управління Держкомзему у Чернігівській області є територіальним органом Держкомзему, йому підзвітне і підконтрольне. До основних завдань головного управління, віднесено проведення у межах компетенції, визначеної Держкомземом, державної експертизи проектів з питань землеустрою, ведення державного земельного кадастру, охорони земель, реформування земельних відносин, а також техніко-економічних обґрунтувань таких проектів. Також Головне управління відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює в установленому порядку надання платних послуг згідно з переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Вирішуючи даний спір, суд враховує, що відповідно до статті 62 Закону України від 22 травня 2003 року № 858-IV «Про землеустрій» документація із землеустрою підлягає державній експертизі з метою забезпечення її відповідності вихідним даним та технічним умовам, вимогам законів України, іншим нормативно-правовим актам. Порядок здійснення державної експертизи документації із землеустрою визначається законом.
Спеціальним законом, який визначає правові, організаційні і фінансові основи здійснення державної експертизи землевпорядної документації та порядок її проведення є Закон України від 17 червня 2004 року № 1808-IV «Про державну експертизу землевпорядної документації» (надалі за текстом -«Закон № 1808-IV»).
Відповідно до ст.6 вказаного Закону, об'єктами державної експертизи є документація із землеустрою та документація з оцінки земель, види яких визначені законом, а також матеріали і документація державного земельного кадастру.
Згідно ст. 7 цього Закону, суб'єктами державної експертизи є замовники та виконавці. Замовниками державної експертизи є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, землевласники, землекористувачі, підприємства, установи, організації і громадяни, заінтересовані у проведенні такої експертизи, а також розробники об'єктів державної експертизи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 року № 1619 затверджено Порядок виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними організаціями земельних ресурсів. Цей Порядок визначає основні вимоги щодо виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг державними органами земельних ресурсів, бюджетними установами та організаціями, які належать до сфери їх управління, на платній основі. Також цим Порядком передбачено, що виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг здійснюється на платній основі відповідно до поданих заяв та укладених договорів. Відповідно до п.5 цього Порядку, державні органи земельних ресурсів можуть виконувати та надавати на платній основі певний перелік земельно-кадастрових робіт і послуг, в тому числі і проведення державної землевпорядної експертизи . Виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг, вартість яких не встановлено, здійснюється за цінами, визначеними договорами. При цьому розмір оплати цих робіт і послуг не повинен перевищувати реальної вартості їх підготовки.
На виконання цієї Постанови наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 15 червня 2001 р. № 97/298/124 , зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 липня 2001 р. за № 579/5770 затверджено розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг. Згідно пункту 8 наказу комплекс робіт з проведення державної землевпорядної експертизи включає: ознайомлення з документацією; визначення відповідності документації нормативно-правовій базі виконання даного виду робіт; підготовку та оформлення висновку. Вартість виконання експертизи всіх видів земельно-кадастрових та земельно-оцінних робіт установлюється в розмірі 3 % від загальної вартості даного виду робіт, але не менше 20 грн.
Це положення узгоджується з приписами статті 39 Закону № 1808-IV, якою визначено, що державна експертиза здійснюється за рахунок коштів замовника державної експертизи у випадках, визначених законом.
Суд також зазначає, що відповідно до статті 28 Закону № 1808-IV одним з обов'язків замовників державної експертизи є обов'язок щодо оплати виконаних експертних робіт.
Згідно статті 8 цього Закону державна експертиза проводиться в обов'язковій, вибірковій та добровільній формах.
При цьому за змістом частини 4 статті 10 Закону № 1808-IV безоплатно проводиться лише вибіркова державна експертиза.
Таким чином, суд доходить висновку щодо правомірності дій позивача по проведенню державної експертизи землевпорядної документації за рахунок коштів замовників.
До того ж суд звертає увагу, що відповідачем при застосуванні економічних санкцій порушена процедура їх застосування, передбачена нормами діючого законодавства, з огляду на наступне.
Відповідно до Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Мінекономіки та з питань європейської інтеграції України, Мінфіну України від 03.12.2001 року №298/519, акти перевірок підписуються посадовими особами органів державного контролю за цінами, що здійснюють перевірки, і керівниками, головними (старшими) бухгалтерами суб»єктів господарювання, що перевіряються.
Акт перевірки від 26.02.2010 року було підписано заступником начальника Головного управління Держкомзему у Чернігівській області Ю.А. Морозовим.
Відповідно до наказу Головного управління Держкомзему у Чернігівській області від 17.06.2009 р. № 78 «Про розподіл обов'язків між начальником та заступниками начальника Головного управління Держкомзему у Чернігівській області» заступник начальника Головного управління Держкомзему у Чернігівській області Морозов Ю.А. безпосередньо не відповідає за організацію проведення державної землевпорядної експертизи та за роботу відділу бухгалтерського обліку, фінансів та звітності. До того ж, в період проведення перевірки на Морозова Ю.А. не було покладено виконання обов»язків начальника Головного управління Держкомзему у Чернігівській області.
Критерій прийняття рішень, вчинення (невчинення) дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України за своїм змістом виходить з принципу законності, що закріплений у частині другій статті 19 Конституції України, де зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Отже «на підставі» означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним. «У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами. «У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.
Таким чином, виходячи з фактичних обставин справи та вищенаведених положень чинного законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для задоволення позовних вимог Головного управління Держкомзему у Чернігівській області.
Керуючись ст. ст. 17, 18, 104, 122, 160-163 КАС України, суд -
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати припис Державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області від 04.03.2010 року № 42 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області від 04.03.2010 року № 39 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду в повному обсязі виготовлена 26 травня 2010 р.
Суддя Баргаміна Н.М.