Справа № 2а-1828/10/2570
20 травня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Сорочко Є.О.,
при секретарі Сердюк Д.О.,
з участю представників позивача Малай А.В., Бован Н.А.,
представників відповідача Пономарьової Л.Л.,
Хілика О.М.,
представника третьої особи Лутченко К.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Чернігові до публічного акціонерного товариства "Ритм", третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Державного казначейства України в Чернігівській області про стягнення боргу, -
Державна податкова інспекції у м. Чернігові (далі - ДПІ у м. Чернігові) звернулась до суду з адміністративним позовом до акціонерного товариства закритого типу «Ритм», третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Державного казначейства України в Чернігівській області (далі - Головне УДКУ в Чернігівській області) про стягнення суми податку на додану вартість для виплати дотацій підприємствам за серпень 2009 року в розмірі 424 236 грн., як такої, що використана не за цільовим призначенням. Свої вимоги обґрунтовують тим, що відповідач є переробним підприємством, який у своїй діяльності використовує норми п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість» та Порядок обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2009 р. № 291 «Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість», з п. 7 якого випливає, що не перераховані переробними підприємствами на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників суми дотацій у строки, встановлені законодавством для сплати податку на додану вартість, вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням. ДПІ у м. Чернігові проведено невиїзну документальну перевірку обліку та використання відповідачем коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі станом на 01.10.2009 року по податковій декларації з податку на додану вартість за серпень 2009 року, за результатами якої складено акт перевірки № 228 7/15-243 від 12.10.2009 року, в якому зафіксовано, що станом на 12.10.2009 року в картці особового рахунку товариства відповідача з податку на додану вартість для виплати дотацій переробним підприємствам рахувався борг в розмірі 1164465,96грн., в т.ч. по декларації з податку на додану вартість (переробного підприємства) за серпень 2009 року в розмірі 424 236 грн., що свідчить про несвоєчасну сплату податку на додану вартість для виплати дотацій, і як наслідок, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2009 року № 291 «Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податку на додану вартість», дана сума є такою, що використана не за цільовим призначенням і підлягає стягненню до державного бюджету.
В судовому засіданні за клопотанням представників позивача акціонерне товариство закритого типу «Ритм», в зв'язку зі зміною найменування останнього, замінено на публічне акціонерне товариство «Ритм», що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи А00 № 582788.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали, просили його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, в його задоволенні просили відмовити в повному обсязі та пояснили, що згідно п. 5 Порядку перерахування коштів сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними молоко та м'ясо в живій вазі здійснюється за платіжними дорученнями з поточного рахунка переробного підприємства за цінами відповідно до укладених договорів, а сум дотацій - з його небюджетного рахунка, відкритого в територіальному органі Державного казначейства, на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників, які вони повинні відкрити в обслуговуючих банках протягом одного звітного періоду. Тобто дотаційні кошти - це кошти, які не сплачуються до бюджету, а мають бути перераховані через органи казначейства з небюджетного рахунку переробного підприємства на окремий (дотаційний) рахунок сільгоспвиробника, а тому не можна кваліфікувати несвоєчасно сплачені дотаційні кошти як податкове зобов'язання чи податковий борг в розумінні Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що підлягає примусовому стягненню з платника податку органами державної податкової служби в бюджет. Крім того зазначили, що хоча в п. 7 Порядку зазначено, що не перераховані переробними підприємствами на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників суми дотацій у строки, встановлені законодавством для сплати податку на додану вартість до бюджету, вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету, однак відповідним Порядком не визначена процедура, тобто механізм стягнення несвоєчасно перерахованих дотаційних коштів з переробного підприємства до бюджету. Також представники відповідача зазначили, що податковий орган фактично не дотримався процедури застосування до платника податків заходів примусового стягнення податкового зобов'язання (податкового боргу), що передбачений Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Публічне акціонерне товариство «Ритм» (далі - ПАТ «Ритм») зареєстровано розпорядженням виконавчого комітету Чернігівської міської ради № 286-р від 30.12.1994 року та взято на податковий облік в ДПІ у м. Чернігові 29.06.1999 року.
Відповідно до наявної в матеріалах справи копії свідоцтва платника податку на додану вартість, відповідач є платником вказаного податку та, крім того згідно Статуту товариства відповідач є переробним підприємством, що підтверджується копією Статуту та не заперечується сторонами.
Згідно п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2009р. № 291 «Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» затверджено Порядок обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі (далі - Порядок), який встановлює механізм обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій переробними підприємствами сільськогосподарським товаровиробникам незалежно від форми власності і господарювання, включаючи особисті селянські господарства (далі - сільськогосподарські товаровиробники), за поставлені ними починаючи з 17 березня 2009р. переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.
Так, відповідно до п. 5 Порядку перерахування коштів сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними молоко та м'ясо в живій вазі здійснюється за платіжними дорученнями з поточного рахунка переробного підприємства за цінами відповідно до укладених договорів, а сум дотацій - з його небюджетного рахунка, відкритого в територіальному органі Державного казначейства (далі - небюджетний рахунок), на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників (крім тих, що ведуть особисте селянське господарство), які вони повинні відкрити в обслуговуючих банках протягом одного звітного періоду. Переробні підприємства у кінці кожного робочого тижня перераховують половину зарахованої їм на поточний рахунок суми податку на додану вартість, нарахованого на обсяги поставленої ними готової продукції, на небюджетні рахунки. Остаточний розрахунок належної до перерахування на небюджетний рахунок суми податку на додану вартість проводиться щомісяця відповідно до окремої податкової декларації. Перераховані безпосередньо з поточних рахунків переробних підприємств без зарахування на небюджетні рахунки суми коштів за рахунок сум податку на додану вартість, що розраховуються переробними підприємствами за окремою податковою декларацією, не враховуються як дотації. Не перераховані на небюджетні рахунки суми податку на додану вартість та виплати сум коштів, здійснені з небюджетних рахунків за призначенням з порушенням цього Порядку, вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету.
Пункт 7 Порядку передбачає, що не перераховані переробними підприємствами на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників суми дотацій у строки, встановлені законодавством для сплати податку на додану вартість до бюджету, вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету.
Згідно абзацу «а» п.п. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Підпункт 5.3.1. пункту 5.3 ст. 5 вищевказаного Закону передбачає, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 5.14 Наказу Державної податкової адміністрації України «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання» від 30.05.1997р. № 166 передбачено порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість переробного підприємства, в р.20 такої податкової декларації вказується сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню в особовому рахунку платника та спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам.
З матеріалів справи вбачається, що ДПІ у м. Чернігові 07.07.2009 року на адресу відповідача було направлено листа з проханням надати мотивовані пояснення щодо неперерахування коштів на спецрахунки сум дотацій, належних до сплати сільськогосподарським товаровиробникам та згідно повідомлення ПАТ «Ритм» з метою забезпечення безперервного виробництва товариства сировиною та своєчасного розрахунку з сільськогосподарськими товаровиробниками, за погодженням з ними, розрахунок по дотації проводився з основного рахунку підприємства, в результаті чого і виникла дебіторська заборгованість.
ДПІ у м. Чернігові проведено невиїзну документальну (камеральну) перевірку обліку та використання ПАТ «Ритм» коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі станом на 01.10.2009 року за податковою декларацією з податку на додану вартість за серпень 2009 року № 9001173326 від 21.09.2009 року.
За результатами перевірки позивачем складено акт перевірки № 228 7/15-243 від 12.10.2009 року, в якому зафіксовано, що станом на 12.10.2009 року в картці особового рахунку ПАТ «Ритм» з податку на додану вартість для виплати дотацій переробним підприємствам рахувався борг в розмірі 1164465,96грн., в тому числі по декларації з податку на додану вартість за серпень 2009 року в розмірі 424 236 грн.
Згідно наявних в матеріалах справи копій платіжних доручень, сума податку на додану вартість для виплати дотацій переробним підприємствам за серпень 2009 року ПАТ «Ритм» перерахована на розрахунковий рахунок Головного управління державного казначейства України в Чернігівській області в жовтні 2009 року.
Вищевказане свідчить про несвоєчасну сплату податку на додану вартість для виплати дотацій, а тому, відповідно до Порядку, дана сума є такою, що використана не за цільовим призначенням і підлягає стягненню до державного бюджету.
Відповідно до п.5.3 глави 5 Інструкції про безготівкові рахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України № 22 від 21.01.2004 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.03.2004 року за № 377/8976, примусове списання коштів з рахунків платників ініціюють стягувачі на підставі виконавчих документів, виданих судами.
Пунктом 9 Порядку передбачено, що контроль за правильністю визначення сум податку на додану вартість та їх перерахуванням за платіжними дорученнями на не бюджетні рахунки здійснюють органи державної податкової служби.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Чернігові до публічного акціонерного товариства «Ритм» підлягають задоволенню, оскільки є законними та обґрунтованими.
Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Чернігові до публічного акціонерного товариства "Ритм", третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Державного казначейства України в Чернігівській області - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "Ритм" (ідентифікаційний код 05507152) суму податку на додану вартість для виплати дотацій підприємствам за серпень 2009 року в розмірі 424236 (чотириста двадцять чотири тисячі двісті тридцять шість) грн. як таку, що використана не за цільовим призначенням до державного бюджету на рр 31110029700002, код 14010100, отримувач Державний бюджет, код 22825965, банк ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, а якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то з дня отримання нею копії постанови, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Дата виготовлення та підписання постанови в повному обсязі - 27 травня 2010 р.
Суддя: Сорочко Є.О.