ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
14 червня 2021 року м. Київ № 640/26083/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт»
до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області
про визнання протиправним та скасування рішення, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області від 04.07.2019р. № 135.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновки акту перевірки щодо порушення вимог Інструкції № 532 є помилковими, оскільки позивачем надано докази обґрунтованості щодо видачі кожного з листка працездатності. Крім того, наголошує, що відповідачем допущено процедурні порушення, в частині направлення акта перевірки та направлення рішення за результатами розгляду скарги, що має наслідком визнання оскаржуваного рішення протиправним та скасування.
Відповідачем подано відзив на адміністративний позов в якому зазначає, що діяв у межах повноважень, у порядку та в спосіб встановлений Конституцією та законами України, оскільки позивач в ході перевірки не надав витребовувані документи, чим фактично перешкодив її проведенню, керівник та головний бухгалтер в останній день перевірки були відсутні на робочому місці, з огляду на що, відповідачем було складено акт відмови, який направлено позивачу в межах трьох робочих днів. На підставі вказаного вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до наказу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області від 14.03.2019р. № 93 відповідачем проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування Державним підприємством спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт».
За результатом проведеної перевірки складено акт від 14.06.2019р. № 4 у висновках якого зазначено, що перевіркою встановлено порушення позивачем:
1.ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності № 532/274/136-ос/1406 від 03.11.2004р., п. 4.5, п. 3.1, п. 3.12 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001р. № 445, п. 2.2, а саме допомога по листкам непрацездатності виданих з порушеннями: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я не підтверджується штампом та печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності»; дописано місцезнаходження роботи, внесено виправлення і не завірено печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності»; три виправлення (на бланку ЛН дозволяється не більше двох виправлень);л/н продовжено одноосібно та без підпису голови ЛКК;
2. ч. 2 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме допомога після встановлення МСЕК інвалідності;
3. п. 1 ч. 4 ст. 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме допомога перевищує мінімальну заробітну плату;
4. п. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням затвердженим постановою КМУ від 26.09.2001р. № 1266, а саме не вірне визначення розрахункового періоду (з першого до першого числа).
На підставі висновків вказаного акта перевірки відповідачем було прийнято рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 04.07.2019 року № 135, яким зобов'язано позивача в десятиденний строк від дня отримання рішення повернути Фонду грошові кошти в розмірі 33 590, 70 грн., у тому числі 22 393, 80 грн. - сума неправомірно витрачених страхових коштів та штраф у розмір 11 196, 90 грн. (50% неправомірно витрачених страхових коштів).
Позивач вважаючи вищезазначене рішення відповідача протиправним звернувся до суду для захисту своїх прав та законних інтересів.
Надаючи правову оцінку відносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітність 02; та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі - Закон № 1105-XIV).
Право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. (частина перша статті 19 Закону № 1105-XIV).
Згідно частини першої статті 31 Закону № 1105-XIV, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. У разі роботи за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно із здійсненням підприємницької чи іншої діяльності підставою для призначення допомоги є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи. Для застрахованих осіб, які одночасно здійснюють підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору (контракту), копію листка непрацездатності засвідчує установа охорони здоров'я, яка його видає. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.
Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004р. № 532/274/136-ос/1406 (далі - Інструкція № 532).
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону № 1105-XIV Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Пунктами 6, 7 ч. 1 ст. 9 Закону № 1105-XIV визначено, що основними завданнями Фонду та його робочих органів є: здійснення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, у тому числі на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності; здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 10 Закону № 1105-XIV Фонд має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.
Відповідно до п. 2.1 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затверджена постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 № 29 (далі - Інструкція № 29) перевірки здійснюються посадовими особами органів Фонду за місцезнаходженням страхувальника або в приміщенні органу Фонду за пропозицією страхувальника та за умови надання ним всіх необхідних документів для проведення перевірки.
Документом, який складається в установленому законодавством порядку посадовими особами органу Фонду, що проводили перевірку, фіксує факт її проведення та результати є акт перевірки (пункт 1.5 Інструкції № 29).
Пунктами 3.13.2, 3.13.3 Інструкції № 29 визначено, при складанні акта перевірки посадові особи органу Фонду об'єктивно та чітко викладають факти порушень, виявлені під час перевірки, з посиланням на відповідну структурну одиницю нормативно-правового акта. Акт перевірки має відповідати вимогам ділової мови та офіційно-ділового стилю.
Порушення, які є типовими і повторюються, відображаються у додатках до акта перевірки з детальним обґрунтуванням цих порушень.
Судом встановлено, що в обґрунтування однією з підстави для прийняття оскаржуваного рішення було встановлене відповідачем порушення ДП спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» вимог ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності № 532/274/136-ос/1406 від 03.11.2004р., п. 4.5, п. 3.1, п. 3.12 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001р. № 445, п. 2.2, а саме допомога по листкам непрацездатності виданих з порушеннями: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я не підтверджується штампом та печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності»; дописано місцезнаходження роботи, внесено виправлення і не завірено печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності»; три виправлення (на бланку ЛН дозволяється не більше двох виправлень); л/н продовжено одноосібно та без підпису голови ЛКК.
Надаючи оцінку вказаним порушенням, суд зазначає таке.
Так, відповідно до ст. 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» №2240-III з метою удосконалення порядку видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, розроблено Інструкцію про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджену наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13 листопада 2001 року № 455 (далі - Інструкція № 455), яка визначає порядок і умови видачі, продовження та обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, здійснення контролю за правильністю їх видачі.
За приписами п. 1.4.1. Інструкції № 455, право видачі листків непрацездатності надається лікуючим лікарям державних і комунальних закладів охорони здоров'я.
Водночас, нормами п. 8.3. Інструкції № 455 визначено, що за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, лікарі несуть відповідальність згідно з законодавством України.
Згідно з п. 1 Інструкції № 532 листок непрацездатності - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.
Лицьовий бік бланка ЛН заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою. Зворотний бік бланка ЛН заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Записи в ЛН здійснюються розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом.
Згідно п.2,3 Інструкції №532 насамперед заповнюється корінець ЛН. Підкреслюється слово "первинний" або "продовження", у разі продовження ЛН зазначається номер попереднього. Указуються: прізвище, ім'я та по батькові (повністю) непрацездатного та місце його роботи (назва підприємства, установи, організації), дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою зазначається рік), прізвище лікаря, який видав ЛН, номер медичної карти амбулаторного чи стаціонарного хворого, підпис одержувача у графі "Підпис одержувача".
Паспортна частина ЛН (прізвище непрацездатного, ім'я та по батькові, вік) заповнюється за даними документів, місце роботи - зі слів непрацездатного.
Після заповнення корінець залишається в закладі охорони здоров'я.
Далі заповнюється частина лицьового боку ЛН що видається непрацездатному.
Підкреслюється слово "первинний" або "продовження" із зазначенням номера та серії попереднього ЛН у разі його продовження. Чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), що підтверджуються штампом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності"; дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою вказується рік), прізвище, ім'я, по батькові непрацездатного (повністю); число повних років (цифрами); стать підкреслюється; місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства, установи, організації (повністю).
Згідно п. 4.5 Інструкції №532 у разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності».
Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88
Первинні документи підлягають обов'язковій перевірці (в межах компетенції) працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідність господарської операції чинному законодавству у сфері бухгалтерського обліку, логічна ув'язка окремих показників.
У разі виявлення невідповідності первинного документа вимогам законодавства у сфері бухгалтерського обліку такі документи з письмовим обґрунтуванням передаються керівнику підприємства, установи. До окремого письмового рішення керівника такі документи не приймаються до виконання.
В даному випадку, як свідчать матеріали справи позивач є страхувальником по коштах Фонду, а особи відносно яких видано досліджувані лікарняні листки - застрахованими особами.
Так, щодо листка непрацездатності АГФ № 109537 виданого ОСОБА_1 відповідач зазначив, що відсутній запис про місценаходження ЗОЗ (за актом перевірки сума неправомірно використаних страхових котів Фонду - 222, 84 грн.), однак з наявної в матеріалах справи копії листка непрацездатності вбачається, що вказаний рядок заповнений. (а.с. 46)
Щодо листка непрацездатності АДД № 666425 виданого ОСОБА_2 відповідач зазначив, що виправлення не завірено печаткою, (за актом перевірки сума неправомірно використаних страхових котів Фонду - 2 093, 41 грн.), однак з наявної в матеріалах справи копії листка непрацездатності вбачається, що лицьовий бік листа непрацездатності містить відбиток печатки «Для листків непрацездатності». (а.с. 32)
Більше того, з метою перевірки обґрунтованості видачі вищезазначеного лікарняного листка позивачем направлено до Управління виконавчої дирекції Фонду у Вінницькій області лист. Так, листом Управління виконавчої дирекції Фонду у Вінницькій області від 08.08.2019р. № 01-1221 позивача повідомлено про обґрунтованість видачі ОСОБА_2 листка непрацездатності АДД № 666425 за період з 17.04.2018р. по 27.04.2018р. (а.с. 33-34)
Щодо листка непрацездатності АДЗ № 768870 виданого ОСОБА_3 відповідач зазначив, що відсутні печатки закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності», (за актом перевірки сума неправомірно використаних страхових котів Фонду - 314, 30 грн.), суд вважає такі доводи законними та обґрунтованими, оскільки не в усіх відведених місцях проставлена печатка «Для листків непрацездатності». (а.с. 47)
Щодо листків непрацездатності АДО № 619720 виданого ОСОБА_4 , АДП № 192183 виданого ОСОБА_5 відповідач зазначив, що відсутні печатки лікаря, а щодо листків непрацездатності АДЛ № 549312 виданого ОСОБА_6 та АДП № 102247 виданого ОСОБА_7 відповідач зазначив, що відсутні підписи лікаря.
Однак, проаналізувавши копії вищезазначених листків непрацездатності, суд приходить до висновку про те, що доводи відповідача у вказаній частині є помилковими. (а.с. 35, 38, 39, 43)
Більше того, з метою перевірки обґрунтованості видачі вищезазначених лікарняних листків позивачем направлено до Управління виконавчої дирекції Фонду України у черкаській області та до Управління виконавчої дирекції Фонду України у Львівській області листи. При цьому, листами вказаних управлінь від 23.07.2019р. № 11-14-1417, від 30.07.2019р. № 06-11/1062 та від 08.08.2019р. № 05-08-1971 позивача повідомлено про обґрунтованість видачі листків непрацездатності АДО № 619720 виданого ОСОБА_4 , АДП № 192183 виданого ОСОБА_5 , АДЛ № 549312 виданого ОСОБА_6 та АДП № 102247 виданого ОСОБА_7 (а.с. 36-37; 41-42; 44-45)
Щодо листка непрацездатності АДП № 102247 виданого ОСОБА_8 відповідач зазначив, що л/н продовжено одноосібно без підпису голови ЛКК, однак з копії листка непрацездатності судом встановлена відповідність останнього вимогам Інструкції № 532.
Щодо листка непрацездатності АДГ № 960503 виданого ОСОБА_9 , судом встановлено, що останній дійсно містить більше виправлень, ніж встановлено законодавством.
Таким чином, дослідивши зміст спірних лікарняних листів судом встановлено, що дійсно деякі з них оформлені не у відповідності до вимог законодавства.
Разом з тим, суд зазначає, що саме лікарі несуть відповідальність за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян.
Відповідно до ст. 28 Закону № 2240 страховик має право здійснювати перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам. Крім того, страховик зобов'язаний: здійснювати контроль за достовірністю поданих страхувальниками та застрахованими особами відомостей, визначених статтями 27 і 51 цього Закону.
Нормами п. 8.1. Інструкції № 455 передбачено, що контроль за виконанням цієї Інструкції закладами охорони здоров'я усіх відомств здійснюють у межах своєї компетенції Міністерство охорони здоров'я України, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, профспілки та їх об'єднання.
При цьому, за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян не передбачено відповідальності пацієнтів, оскільки відповідальними особами за таке заповнення визначено саме лікарів (п. 8.3 Інструкції № 455).
За відсутності відповідальності пацієнта стосовно правильності заповнення листків непрацездатності, а також враховуючи, що сам факт настання страхових випадків по досліджуваним листкам непрацездатності не ставиться під сумнів органом Фонду, підстав для повернення коштів Фонду, які були виплачені відповідно до вказаних листків непрацездатності не вбачається.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18.06.2020р. у справі № 802/2184/16-а.
До того ж, суд зазначає, що виявлені під час перевірки порушення заповнення листків непрацездатності, є неістотними недоліками при заповненні листків непрацездатності, які не можуть бути підставою для невизнання правомірності нарахування підприємством суми матеріального забезпечення за рахунок Фонду соціального страхування.
Суд зазначає, що зміст виданих медичними закладами бланків вищезазначених листків непрацездатності, не давав посадовим особам позивача підстав сумніватися у тому, що ці листки стосуються працівників саме цього закладу.
Відтак, взяті позивачем до обліку деякі із спірних лікарняних листків хоча і містять недоліки у заповненні окремих граф, однак інформація, що була у цих графах зазначена медичною установою, не перешкоджала можливості достовірно ідентифікувати осіб, які є надавачами та отримувачами соціальної допомоги в даному випадку.
При цьому, перевірку фактів порушень видачі застрахованим особам зазначених вище листків непрацездатності у медичних закладах, які здійснювали видачу працівникам позивача листків непрацездатності, відповідач не здійснював.
Також, під час опрацювання заяв-розрахунків позивача по спірним листкам непрацездатності, відповідачем не було встановлено порушень.
Враховуючи викладене суд вважає, що спірні листки непрацездатності правомірно отримали статус первинних документів обліку позивача та стали основою для відповідних господарських операцій з коштами підприємства та Фонду соціального страхування.
Крім того, суд наголошує, що статтею 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначений вичерпний перелік підстав для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності. Зокрема допомога не надається:
1) у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину;
2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю з метою ухилення від роботи чи інших обов'язків або симуляції хвороби;
3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;
4) за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;
5) у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням;
6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням.
Інших підстав для відмови застрахованій особі у наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, у тому числі у випадку неповного заповнення медичним закладом граф листка непрацездатності щодо найменування підприємства чи його місцезнаходження - Закон не передбачає.
Як і не містять норми цього закону вимог до заповнення певних граф бланку листків непрацездатності, недотримання яких було б підставою для невиплати працівникам страхового відшкодування за рахунок коштів Фонду соціального страхування.
З огляду на вказане, рішення відповідача у вказаній частині є протиправним та підлягає скасуванню.
Водночас, в рішення відповідача з обґрунтуванням порушення ДП спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» вимог ч. 2 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме допомога після встановлення МСЕК інвалідності; п. 1 ч. 4 ст. 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме допомога перевищує мінімальну заробітну плату та п. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням затвердженим постановою КМУ від 26.09.2001р. № 1266, а саме не вірне визначення розрахункового періоду (з першого до першого числа), суд вважає таким, що є законним та обґрунтованим, а відтак скасуванню не підлягає, з огляду на таке.
Так, відповідачем встановлено та не заперечується позивачем, що відповідно до листків непрацездатності виданих ОСОБА_10 , вказаний в них період непрацездатності є одним страховим випадком, а відтак при розрахунку необхідно було враховувати вимог п. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням затвердженим постановою КМУ від 26.09.2001р. № 1266.
Однак, позивач у вказаній частині вимог законодавства не дотримався.
Ідентичні порушення стосуються розрахунку позивачем по листкам непрацездатності ОСОБА_11 та ОСОБА_12 .
Щодо листка непрацездатності АДЗ № 329811 виданого ОСОБА_13 , суд зазначає, що так дійсно позивачем допущено порушення вимог ч. 2 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», оскільки датою встановлення інвалідності ОСОБА_13 є 22.12.2017р., при тому що період непрацездатності складає з 26.11.2017р. по 27.12.2017р. Таким чином, по вказаному листку з моменту встановлення інвалідності по дату закінчення лікарняного допущена неправомірна переплата.
З огляду на вказане, рішення відповідача у вказаній частині є законним та обґрунтованим, а відтак адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи
Відповідно до пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Керуючись ст. 77, 122, 123, 139, 242, 243, 251, 255 КАС України, -
1. Адміністративний позов Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» - задовольнити частково.
5. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області від 04.07.2019р. № 135 в частині висновку про порушення позивачем вимог ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності № 532/274/136-ос/1406 від 03.11.2004р., п. 4.5, п. 3.1, п. 3.12 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001р. № 445, п. 2.2.
2. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
3. Стягнути на користь Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» судові витрати за сплату судового збору в розмірі 960, 50 грн. (дев'ятсот шістдесят гривень 50 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська