Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
"02" червня 2021 р. м. Житомир Справа № 906/1371/20
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Прядко О.В.,
секретар судового засідання: Чухалова О.А.,
за участю представників сторін:
від позивача: Любар О.В. - довіреність №478 від 22.02.2021;
від відповідача: Козир В.К. - довіреність №007-30-1220 від 30.12.2020;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут"
про стягнення 71815,17 грн
Процесуальні дії по справі.
Департамент соціальної політики Житомирської міської ради звернувся до суду з вимогою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" коштів надміру перерахованої субсидії в сумі 71815,17 грн.
Ухвалою суду від 30.11.2020 позовну заяву Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Ухвалою суду від 18.12.2020 задоволено клопотання ТОВ "Житомиргаз збут" та продовжено строк подання відзиву до 25.12.2020.
23.12.2020 електронною поштою до суду від відповідача надійшла заява від 23.12.2020 про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Ухвалою суду від 28.12.2020 постановлено здійснювати розгляд справи №906/1371/20 у порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін. Судове засідання призначено на 22.01.2021.
Ухвалою суду від 22.01.2021 продовжено строк розгляду справи до 25.03.2021, на підставі ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; відкладено розгляд справи на 25.03.2021.
В судовому засіданні 25.03.2021 продовжено строк розгляду справи та оголошено в судовому засіданні перерву до 05.04.2021.
Ухвалою суду від 05.04.2021 здійснено перехід зі спрощеного позовного провадження до розгляду справи №906/1371/20 за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 12.05.2021.
Ухвалою суду від 12.05.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу №906/1371/20 до судового розгляду по суті на 02.06.2021.
В судовому засіданні 02.06.2021 відповідно до ст. 240 ГПК України суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що у ТОВ "Житомиргаз збут" перед Департаментом соціальної політики Житомирської міської ради рахується дебіторська заборгованість по коду програмної класифікації видатків та кредитування 0813012 "Надання субсидій населенню для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг" в сумі 71815,17грн (по Богунському району - 69590,52грн, по Корольовському району - 2224,65грн), яка виникла у 2020 році у зв'язку з проведенням верифікації державних виплат за даними Міністерства фінансів України відповідно до Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат" та здійсненням перерахунку за даними верифікації отримувачам житлових субсидій за минулі роки.
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях (а.с.80-81 т.1). Крім того, пояснив, що з 01 лютого 2019 року розпочався новий механізм фінансування житлових субсидій та виплати пільг на оплату житлово-комунальних послуг, який передбачає виплату коштів населенню, а не підприємствам-надавачам послуг, тому позивач вимагає повернення відповідачем, як надавачем (виконавцем) житлово-комунальних послуг, сум субсидій, які перераховувались відповідачу у негрошовій формі до 31.01.2019 на підставі п. 125 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 в редакції, чинній на момент прийняття рішення про припинення житлової субсидії у зв'язку з виявленням передбачених Положенням підстав для припинення (перерахування) субсидій. Вказує також, що раніше призначена житлова субсидія припиняється за рішенням комісії у випадку, якщо відповідне призначення відбувалось також за рішенням комісії, інакше припинення відбувається за рішенням соціального інспектора.
Представник відповідача щодо позову заперечив з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву від 23.12.2020 та додаткових поясненнях (а.с.50-53 т.1, а.с.1-4, 23-24 т.2), просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. В обґрунтування заперечень відповідач вказує, що посилання позивача на Закон України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» як на підставу проведеної верифікації є необґрунтованим, оскільки з долучених до позовної заяви списків отримувачів субсидій вбачається , що верифікацією охоплено та виявлено порушення за період з 02.05.2015 по 31.01.2019, а закон набув чинності 21.12.2019. Крім того, пункт 125 Положення про порядок призначення житлових субсидій, який передбачає повернення виконавцем комунальних послуг суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії, яким позивач обґрунтовує позовні вимоги, з'явився в редакції Положення від 01.10.2019, тому вказаний п.125 Положення можливо застосовувати лише до правовідносин, що виникли після 01.10.2019. Додатково зазначив, що ТОВ "Житомиргаз Збут", як постачальником природного газу зі спеціальними обов'язками, використано кошти субсидії лише в розмірі за фактично поставлений обсяг природного газу, а залишки таких коштів повернуто розпорядникам бюджетних коштів. Вважає, що повернення надміру сплаченої субсидії має здійснюватись безпосередньо громадянином - отримувачем субсидії.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
За період з 2015 року до 31.01.2019 року між сторонами склалися відносини, за яких позивач перераховував відповідачу субсидії на відшкодування витрат населення за надані відповідачем житлово-комунальні послуги з поставки газу, оскільки у вказаний період надання субсидій здійснювалось у негрошовій формі.
Відповідно до п. 3 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (у редакції чинній на час відповідних відносин) призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). У територіальних громадах (в тому числі об'єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад. Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій, держателем якого є Мінсоцполітики.
За даними позивача, станом на 01.07.2020 року за ТОВ "Житомиргаз збут" перед позивачем рахується дебіторська заборгованість по коду програмної класифікації видатків та кредитування 0813012 "Надання субсидій населенню для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг" в сумі 71815,17грн (по Богунському району - 69590,52 грн, по Корольовському району - 2224,65грн), яка виникла в зв'язку з проведенням верифікації державних виплат за даними Міністерства фінансів України відповідно до Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат.
Позивач вказує, що звертався до відповідача з листами №382/04-01 від 11.02.2020, №519/04-01 від 27.02.2020, №526/04-01 від 28.02.2020, №751/04-01 від 01.04.2020, №909/04-01 від 04.05.2020 та №1049 від 26.05.2020, у яких повідомляв, що у зв'язку з тим, що відповідно до п.125 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 зі змінами сума надміру нарахованої житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається виконавцем комунальних послуг до державного бюджету шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У зв'язку з цим, позивач просив відповідача повернути суми зайво нарахованої субсидії (а.с. 7-12 т. 1).
У відповіді на лист від 27.02.2020 за № 519/04-01 відповідач повідомив позивача, зокрема про те, що повернення надміру сплаченої субсидії відбувається безпосередньо між уповноваженим розпорядником бюджетних коштів та громадянином - отримувачем субсидій (а.с.13-15 т.1).
Позивач направив відповідачеві претензію №1398 від 02.07.2020, у якій просив повернути на рахунок Управління 71815,17грн зайво нарахованої субсидії (а.с. 16 т.1).
Відповідач вказану претензію залишив без задоволення, надавши відповідь листом від 10.07.2020 (а.с. 17-18 т. 1).
Оскільки позивач вважає, що саме відповідач має повернути на рахунок позивача суму зайво нарахованої субсидії у розмірі 71815,17грн, тому звернувся з даним позовом до суду.
Предметом доказування у даній справі є правомірність/неправомірність вимог щодо повернення зайво нарахованої субсидії у розмірі 71815,17грн.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є:
1) договори та інші правочини;
2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності;
3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі;
4) інші юридичні факти.
Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або ненастання певної події.
Згідно зі ст.174 ГК України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.
В частині 1 ст.175 ГК України визначено, що майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1, 2 ст.509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку, зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива" затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива (далі - Положення).
Відповідно до Положення право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг. Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.
Департамент соціальної політики Житомирської міської ради є розпорядником коштів з державного бюджету на відшкодування витрат підприємствам за надані житлові субсидії населенню.
Відповідач у справі є надавачем (виконавцем) житлово-комунальних послуг, а саме з постачання природного газу.
Згідно з п.94 Положення у разі необхідності проведення перерахунку житлових субсидій за минулі періоди строк, за який здійснюється такий перерахунок, н е о б м е ж у є т ь с я.
Відповідно до п.119 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг, у разі, коли, зокрема у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;
під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
виникнення обставин, зазначених у пункті 18 цього Положення.
Надання субсидії припиняється також за рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у разі, коли: виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи; громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання (п.120 Положення) .
Пунктом 121 Положення передбачено, що надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).
Відповідно до п.125 Положення в редакції, що діяла на момент припинення житлової субсидії, у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.
Суд зазначає, що правовідносини щодо повернення надміру перерахованих субсидій, які виникли між сторонами спору, регулюються нормами Положення в редакції, що діяла на момент припинення субсидії та виникнення у позивача права вимагати відповідне повернення.
Слід також зазначити, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 62 від 06.02.2019 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» з 1 лютого 2019 року субсидія на житлово-комунальні послуги виплачується у грошовій формі. До цього житлова субсидія надавалась у негрошовій формі.
Позивач вказує, що сума коштів субсидії на відшкодування витрат населення за надані відповідачем житлово-комунальні послуги з поставки газу, які позивач за період з 2015 року до 31.01.2019 року перераховував відповідачу, підлягає поверненню відповідачем та становить 71815,17,48 грн, на підтвердження чого надано акти звірки розрахунків, Переліки осіб щодо яких знято субсидії по газопостачанню у негрошовій формі по Богунському та Корольовському районах м. Житомира та копії документів з особових справ отримувачів субсидій (а.с. 19-25, 82-283 т. 1).
Поряд з цим, суд зауважує та враховує відсутність у матеріалах справи доказів припинення субсидії та наявності відповідних сум переплат по субсидії щодо п'ятьох споживачів ( ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ), оскільки відповідні розрахунки не підтверджуються інформацією з особових справ отримувачів субсидій.
Крім того, відповідачем надано довідки-аналізи по отримувачам субсидій по території Богунського району м.Житомира (а.с.9-13 т.2), з яких вбачається часткове повернення суми невикористаної субсидії.
Судом встановлено, що розрахунок сум надміру виплачених субсидій позивачем здійснено без урахування часткового повернення сум невикористаної субсидії по Богунському району м. Житомира на загальну суму 7008,58 грн.
З урахуванням викладеного, здійснивши власний розрахунок, суд зазначає, що обґрунтований розмір суми надміру перерахованої субсидії складає 61886,04грн (по Богунському району - 60963,07 грн, по Корольовському району - 922,97грн).
Вимога про стягнення відповідних сум надміру перерахованих коштів визнається судом ефективним способом захисту права позивача на відповідне повернення на підставі п.125 Положення, оскільки судом встановлено порушення відповідачем такого права позивача у зв'язку з невиконанням численних вимог про повернення коштів шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидій.
Відповідно до частини першої статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно частин першої, третьої статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною першою статті 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
У відповідності до статті 78 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. (стаття 79 ГПК України).
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 ГПК України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Таким чином, проаналізувавши вище викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача в частині стягнення з відповідача на користь позивача 61886,04грн коштів надміру перерахованої субсидії, а в іншій частині позовних вимог суд відмовляє у зв'язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю.
Щодо розподілу судових витрат
Судовий збір в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладається на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
1. Позов Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" про стягнення 71815,17 грн задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" (10003, Житомирська обл., місто Житомир, Перемоги майдан, будинок 10, код 39577504)
на користь Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (10014, Житомирська обл., місто Житомир, МАЙДАН ІМ. С.П.КОРОЛЬОВА, будинок 4/2, код 20429768):
- 61886,04 грн - кошти надміру перерахованої субсидії;
- 1811,29 грн - судового збору.
3. В решті позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 14.06.21
Суддя Прядко О.В.
Віддрукувати:
1 - в справу
2 - позивачу - рек та на ел.пошту: upszn@zt-rada.gov.ua
3 - відповідачу - рек та на ел.пошту: office@ztgaszbut.104.ua