Справа № 932/2427/21
Провадження № 3/932/1509/21
11 травня 2021 року суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Цитульський В.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , не працюючого
за ч.3 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
24.03.2021 до Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська з Управління патрульної поліції у Дніпропетровській області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за фактом можливого вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст.130 КУпАП.
Із наявного в матеріалах справи протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №131135, вбачається, що такий було складено 28.02.2021 о 03 год. 59 хв. Інспектором взводу №1 роти №2 батальйону №3 УПП в Дніпропетровській області лейтенантом поліції Гнатович І.О.
У фабулі зазначеного протоколу вказано про те, що 28.02.2021 о 03-30 годині в м.Дніпро по вул.Запорізьке шосе, 48, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом «ROVER 41691», реєстраційний НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння (не стійка хода, запах з рота) та відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, чим порушив вимоги п.2.5 «Правил дорожнього руху України», затверджених Постановою КМУ № 1306 від 10 жовтня 2001 року, тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст.130 КУпАП (вчинено повторно протягом року).
У судове засідання ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи не з'явився, про причини не явки суд не повідомив.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.130 КУпАП, зважаючи на таке.
Згідно ч.1 ст.130 КУпАП, адміністративна відповідальність за вказане порушення настає у випадку керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч.3 ст.130 КУпАП, адміністративна відповідальність за вказане порушення настає у разі вчинення діъ, передбаченоъ частиною першою цієї статті, що вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Відповідно до п. 4 «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», що затверджена спільним наказом МОЗ України та МВС України від 09.11.2015року № 1452/735, ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
В силу наданих Законом повноважень та з метою здійснення відповідного контролю за дотриманням водіями «Правила дорожнього руху», зокрема в частині, що стосується заборони керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, працівники поліції вправі вимагати від водія транспортного засобу пройти відповідний огляд на місці зупинки, або ж у найближчому медичному закладі.
В свою чергу, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що передбачено п.2.5 «Правил дорожнього руху України», затверджених Постановою КМУ № 1306 від 10 жовтня 2001 року.
Виключення з цього правила Законом не передбачено.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 в присутності двох свідків: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння
Відповідно до картки обліку адміністративного правопорушення, ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.130 КУпАП (постанова Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 05.03.2020) та за ч.2 ст.130 КУпАП (постанова Індустріального районного суду м.Дніпропетровська від 14.05.2020).
Отже, виходячи з вищевикладеного, приймаючи до уваги відсутність зі сторони ОСОБА_1 будь-яких заперечень з приводу обставин викладених у протоколі про адміністративне правопорушення та процесуальну поведінку останнього щодо ігнорування неодноразових викликів до суду, вважаю, що наявних доказів у їх сукупності достатньо для висновку, що ОСОБА_1 було вчинено адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст.130 КУпАП, а тому на нього слід накласти відповідне адміністративне стягнення, яке передбачене санкцією ч.3 ст.130 КУпАП (у редакції закону на час вчинення адміністративного правопорушення).
Керуючись ст.130, ст.221,284, КУпАП, суддя -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян (40 800,00 грн.) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років.
У випадку несплати штрафу у 15-ти денний термін, відповідно до вимог ст.307,308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 ЗУ «Про судовий збір" стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави в розмірі 454, 00 грн. (чотириста п'ятдесят чотири гривні 00 копійок).
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду, шляхом подання апеляційної скарги через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Суддя В.І.Цитульський