СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. №759/8082/21
пр. №3/759/3571/21
08 червня 2021 року
Суддя Святошинського районного суду м. Києва Горбенко Н.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в м. Києві ДПП НП України без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №121587 вбачається, що 20.03.2021р. приблизно о 00 год. 20 хв. ОСОБА_1 керував автомобілем «BMW 5251», д.н.з. НОМЕР_1 , у м.Києві по вул.Рубежівська, 44, в стані з ознаками алкогольного сп'яніння. На пропозицію працівників поліції щодо проходження медичного огляду відмовився у присутності двох свідків.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, надав заяву якою просив суд розглянути справу без його участі. У своїй заяві зазначив, що 08.6.2021р. до канцелярії суду надав пояснення та письмові пояснення свідків. У поясненнях ОСОБА_1 зауважив, що відеозапис з боді камери патрульних не відображають момент керування та зупинки транспортного засобу під його керування, а отже він не керував, а перебував всередині автомобіля. Так, ОСОБА_1 просив суд закрити провадження у зв'язку із відсутністю правопорушення.
Свідок ОСОБА_2 у письмових поясненнях вказав, що 19.03.2021р. о 19.00 год. повертався разом зі своїми коллегами до місця свого проживання на автомобілі BMW під керуванням ОСОБА_1 . Пізніше, ОСОБА_3 , в тому числі і ОСОБА_1 приготували вечерю під час якої вживали алкогольні напої. Загалом у приміщенні перебувало 8 осіб, з яких 2-3 чоловіки періодично виходили на вулицю. Приблизно о 23.45 год. ОСОБА_3 та інші чоловіки вийшли за межі двору житлового будику та побачили ОСОБА_1 , який розмовляв телефоном та роздивлявся своє авто, що було пошкоджено раніше. Після розмови з ОСОБА_1 , чоловіки побачили, що наближається авто патрульної поліції. Так, свідок повідомив, що ОСОБА_1 у період з 19.00год. 19.03.2021р. по 08.00 год. 20.03.2021р. не залишав місце свого проживання та не керував транспортним засобом.
Свідок ОСОБА_3 пояснив про те, що 19.03.2021р. приблизно о 19.00 год. разом зі своїми колегами на авто BMW під керуванням ОСОБА_1 прибув до місця їх проживання: АДРЕСА_2 . Пізніше чоловіки приготували вечерю, під час якої вживали алкогольні напої. Того ж дня у перод з 23.30 год. по 23.45 год. ОСОБА_3 разом з іншими чоловіками вийшли на вулицю, де побачили ОСОБА_1 який розмовлям телефоном з приводу ремонту його автомобіля. Після цього, свідок побачив як наближався патруль поліції.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення з наступних підстав.
Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення є протокол про здійснення адміністративного правопорушення. Кодекс України про адміністративні правопорушення, а саме ст. 256 детально регламентує питання, що пов'язані зі складанням протоколу про адміністративне правопорушення. Також ці питання врегульовані і галузевими Нормативно-правовим актами, органу які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення, вданому випадку Інструкція з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України 07.11.2015 року №1395, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 року за № 1408/27853.
Відповідно до положень ст.255 КУпАП, складання протоколів про адміністративні правопорушення за ст. 130 КУпАП, віднесено до компетенції органів внутрішніх справ (Національної поліції), які на виконання вимог ст. 256 КУпАП, повинні перевірити та зазначити в протоколі відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно до роз'яснень п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2003 року № 14 "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті " із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 19 грудня 2008 року № 18, судам при розгляді справ необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у ст.ст.247 і 280 КУпАП.
Відповідно до положень ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Як вбачається з протоколу серії ААБ № 121587 від 20.03.2021р. ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Порядок огляду на стан сп'яніння встановлений ч.2 ст.266 КУпАП,відповідно до якої,огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції,проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівником поліції у присутності двох свідків.
Так, відповідно до п.6 Розділу ІІ «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої спільним Наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 за №1452/735, огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків. Не можуть бути залучені як свідки поліцейські або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.
Так, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП наявність двох свідків є обов'язковою.
У п.8 Розділу ІІ «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої спільним Наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 за №1452/735, зазначено, що направлення водія транспортного засобу до лікаря закладу охорони здоров'я здійснюється із оформленням письмового направлення, форма якого наведена у додатку 1 цієї Інструкції., а також у разі відмови водія від проведення огляду у закладі охорони здоров'я поліцейський у присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння та дії водія щодо ухилення від огляду.
Згідно з ч.6 ст. 266 КУпАП направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 8 розділу ІІ Інструкції встановлена форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Статтею 35 Закону України «Про національну поліцію» встановлено вичерпний перелік підстав зупинки транспортного засобу, проте з наданих протоколів та матеріалів доданих до них не вбачається відомостей які підтверджують законність зупинки транспортного засобу.
Аналізуючи у сукупності зібрані по справі докази, суд критично оцінює відомості, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення щодо суті вчиненого правопорушення, оскільки вони не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду.
Статтею 247 КУпАП передбачено, що провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Так, в матеріалах справи та з відеозапису, зробленого з боді камер, не вбачається, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом у стані з ознаками алкогольного сп'яніння.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, що в силу ст.247 КУпАП є підставою для закриття провадження по справі.
З огляду на викладене та керуючись ст.130, ст.ст.247,284 КУпАП
Закрити провадження відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Постанову може бути оскаржено протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання скарги особою, щодо якої її винесено до Київського апеляційного суду через Святошинський районний суд м. Києва.
Суддя Н.О.Горбенко