Рішення від 20.05.2021 по справі 925/346/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2021 року м. Черкаси справа № 925/346/21

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі судового засідання Нестеренко А.М., за участі прокурора відділу Черкаської обласної прокуратури Бутар В.С., позивача-1 - не з'явились, позивача-2 - не з'явились, відповідача - не з'явились, у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси, розглянувши справу за позовом керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Управління освіти та гуманітарної політики Уманської міської ради, Уманського міжшкільного навчально-виробничого комбінату до Уманської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення в частині припинення права постійного користування земельною ділянкою,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Відділу освіти Уманської міської ради (далі - позивач-1), Уманського міжшкільного навчально-виробничого комбінату (далі - позивач-2) звернувся в господарський суд Черкаської області з позовом до Уманської міської ради (далі - відповідач), в якому просив суд визнати незаконним і скасувати п.п. 2 п. 4 рішення Уманської міської ради №3.60-62/7 від 31.05.2019 року в частині припинення права постійного користування Уманському міжшкільному навчально-виробничому комбінату на земельну ділянку площею 0,1105 га, кадастровий номер 7110800000:02:001:0501, розташовану за адресою: вул. Небесної Сотні, 27, м. Умань, Черкаська обл., та відшкодувати понесені судові витрати.

Позов мотивований тим, що оспорене рішення відповідачем прийнято з порушенням вимог ст. 141 Земельного кодексу України, ст. 80 Закону України «Про освіту», ст. 27 Закону України «Про позашкільну освіту» та права позивача-2 щодо постійного користування земельною ділянкою.

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 08.04.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, по ній відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 20.05.2021 року

Відповідач в особі міського голови подав суду 29.04.2021 року на паперових носіях, 20.05.2021 року засобами електронного зв'язку заяви (вх. № 7112/21, № 8131/21 а.с. 72, 85), в яких визнав позовні вимоги керівника Уманської місцевої прокуратури, просив їх задовольнити повністю та провести розгляд справи без участі їх представника.

Позивач-1 в особі Управління освіти та гуманітарної політики Уманської міської ради подав суду 05.05.2021 року , 19.05.2021року засобами електронного зв'язку пояснення (вх. № 7260/21, № 8087/21 а.с. 74-75, 80), в яких зазначив, що з 01.04.2021 року на виконання рішення Уманської міської ради від 23.12.2020 року № 8-5/8 «Про оптимізацію виконавчих органів Уманської міської ради» створено виконавчий орган Уманської міської ради із статусом юридичної особи публічного права: Управління освіти та гуманітарної політики Уманської міської ради шляхом злиття відділу освіти Уманської міської ради та відділу культури Уманської міської ради, припинивши повноваження останніх. Крім того вказав, що відділ освіти Уманської міської ради не отримував документи щодо припинення права користування земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,2965 га, на рахунку їх бухгалтерського обліку вказана земельна ділянка обліковується площею 0,2965 га відповідно до Державного акта на право постійного користування та підтверджено витягом технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 20.01.2021 року. Також просив розгляд справи провести без участі їх представника.

Позивач-2 в особі свого представника подав суду засобами електронного зв'язку 18.05.2021 року, 19.05.2021 року заяви (вх. № 7949/21, № 8081/21 а.с. 78, 79), в яких підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити повністю також просив розгляд справи провести без участі їх представника.

Прокурор подав суду 20.05.2021 року клопотання (вх. № 8132/21 а.с. 86), в якому просив повернути з Державного бюджету України на користь Черкаської обласної прокуратури 50% судового збору у розмірі 1135 грн. у зв'язку з визнанням відповідачем позовних вимог.

В засідання суду 20.05.2021 року позивачі та відповідач явку своїх представників не забезпечили, в поданих суду заявах (вх. № 7260/21, № 8087/21, № 8081/21, № 8087/2) просили розгляд справи провести без участі їх представників.

Прокурор в судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила задовольнити їх, повернути на користь Черкаської обласної прокуратури 50 % судового збору.

Відповідно до ч. 3 ст. 185 ГПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.

Згідно з ч. 6 ст. 233 ГПК України, у судовому засіданні судом було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Вислухавши пояснення прокурора, дослідивши наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд задовольняє позов повністю з таких підстав.

Із Державного акту на право постійного користування землею серії ЧР 23-167 від 03.04.1998 року (а.с. 27-30) вбачається, що вказаний акт видано позивачу-2 - Уманському міжшкільному навчально-виробничому комбінату Уманською міською радою народних депутатів Черкаської області надано у постійне користування 0,2965 га землі по вул. Радянській, 27. Землю надано у постійне користування для трудової підготовки учнів загально-освітніх шкіл відповідно до рішення виконкому Уманської міської ради народних депутатів від 12.02.1998 року № 52. Акт зареєстровано в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 118.

23.12.2016 року рішенням Уманської міської ради № 6.18-22/7 затверджено Положення про відділ освіти Уманської міської ради у новій редакції (а.с. 38-44).

25.05.2017 року рішенням виконавчого комітету Уманської міської ради затверджено Статут Уманського міжшкільного навчально-виробничого комбінату, який погоджено начальником відділу освіти Уманської міської ради (а.с. 32-37).

Відповідно до розділу 4 Статуту управління комбінатом здійснюється Уманською міською радою, уповноваженим органом. відділом освіти Уманської міської ради.

Відповідно до розділу 5 Статуту матеріально-технічна база комбінату включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання. транспортні засоби, інші матеріальні цінності. Вилучення основних оборотних коштів та іншого майна МНВК проводиться лише у випадках, передбачених чинним законодавством рішенням Уманської міської ради. Комбінат відповідно до чинного законодавства користується землею, іншими природними ресурсами і несе відповідальність за дотримання вимог та норм з їх охорони. Для забезпечення навчально-виховного процесу матеріально-технічна база МНВК складається із навчальних кабінетів, майстерень, лабораторій.

Згідно п. 9 розділу 1 Статуту головною метою комбінату є забезпечення реалізації права громадян на здійснення профільною навчання, здійснення професійної підготовки школярів та слухачів з числа незайнятої частини молоді з обраної професії (спеціальності), зокрема водії транспортних засобів категорій «В», «С».

11.09.2018 року позивач-2 звернувся до відповідача - Уманської міської ради із заявою (клопотанням) № 2987 (а.с. 31), в якій просив надати дозвіл на розробку технічної документації землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 0,2965 га. яка надана в постійне користування для будівництва та обслуговування закладів освіти, розташованої за адресою вул. Небесної сотні, 27, м. Умань. Черкаської області, у зв'язку з відчуженням майна.

Рішенням Уманської міської ради від 08.10.2018 року №2.8-54/7 «Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб з питань регулювання земельних відносин» надано дозвіл позивачу-2 на складання технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 0,2965 га за адресою вул. Небесної сотні, 27, м. Умань, яка перебувала в їхньому постійному користуванні для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти (а.с. 45).

27.02.2019 року Уманською міською радою прийнято рішення

№6.63-59/7 «Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб з питань надання в оренду та поновлення (продовження) терміну користування земельними ділянками», п.п. 3, 4 якого затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки загальною площею 0.2965 га на площі: 0,1505 га (кадастровий номер 7110800000:02:001:0503), 0,1105 га (кадастровий помер 7110800000:02:001:0501) та 0,0355 га (кадастровий номер 7110800000:02:001:0502) для будівництва і обслуговування будівель закладів освіти за адресою вул. Небесної сотні, 27, Уманському міжшкільному навчально-виробничому комбінату за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які перебували в їхньому постійному користуванні га віднесені до категорії земель житлової та громадської забудови; надано в постійне користування Уманському міжшкільному навчально-виробничому комбінату вказані земельні ділянки площами 0,1505 га, 0,1105 га, 0,0355 гадля будівництва і обслуговування будівель закладів освіти за адресою вул. Небесної сотні, 27, Уманському міжшкільному навчально-виробничому комбінату за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які перебували в їхньому постійному користуванні га віднесені до категорії земель житлової та громадської забудови; припинено Уманському міжшкільному навчально-виробничому комбінату право користування земельною ділянкою площею 0,2965 га, кадастровий помер 71100800000:02:001:0492, за адресою вул. Небесної сотні, 27, м. Умань (а.с. 47).

24.04.2019 року позивач-2 в особі директора Березюка С.О. звернувся до Уманської міської ради із заявою (клопотанням) № 1940 (а.с. 31), в якій просив припинити право користування земельною ділянкою площею 0,1105 га, яка використовується для будівництва і обслуговування будівель закладів освіти, розташованої за адресою: вул. Небесної сотні, 27, м. Умань, у зв'язку з переходом праві власності на майно.

Рішенням Уманської міської ради від 22.05.2019 року № 3.25-78/7 «Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення шляхом викупу за адресою: вул Небесної Сотні, 27» вирішено продати ОСОБА_1 земельну діолянку несільськогосподарського призначення за адресою: вул Небесної Сотні, 27, площею 0,1105 га (кадастровий номер 7110800000:02:001:0501) для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти (а.с. 49).

Рішенням Уманської міської ради від 31.05.2019 року № 3.60-62/7 «Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб з питань надання в оренду та поновлення (продовження) терміну користування земельними ділянками» вирішено зокрема: п.п.2 п.4 припинити право користування Уманському міжшкільному навчально-виробничому комбінату на земельну ділянку, яка надана в постійне користування для будівництва і обслуговування закладів освіти площею 0,1105 га, (кадастровий номер 7110800000:02:001:0501) за адресою: вул Небесної Сотні, 27, на підставі їхнього звернення, у зв'язку з переходом права власності на майно до ОСОБА_1 . Зобов'язати Уманський міжшкільний навчально-виробничий комбінат здійснити дії щодо реєстрації припинення права користування земельною ділянкою (а.с. 48).

Позивач-1 та позивач-2 у листах № 01-07/208 від 25.05.2.2021 року, № 01-07/237 від 04.03.2021 року, № 7 від 03.03.2021 року на запити керівника Уманської місцевої прокуратури повідомили, що до суду з позовними вимогами щодо скасування рішення Уманської міської ради від 31.05.2019 року № 3.60-62/7 щодо припинення права користування Уманському міжшкільному навчально-виробничому комбінату на земельну ділянку площею 0,1105 га, кадастровий номер 7110800000:02:001:0501, за адресою: вул. Небесної Сотні, 27, м. Умань, Черкаська обл. не звертались (а.с. 53-54)

23.12.2020 року року рішенням Уманської міської ради № 8-5/8 «Про оптимізацію виконавчих органів Уманської міської ради» вирішено створити виконавчий орган Уманської міської ради із статусом юридичної особи публічного права: управління освіти та гуманітарної політики Уманської міської ради шляхом злиття відділу освіти Уманської міської ради (код ЄДРПОУ 02147121) та відділу культури Уманської міської ради (код ЄДРПОУ 02231465), припинивши повноваження останніх. Визначено управління освіти та гуманітарної політики Уманської міської ради правонаступником майна, прав та обов'язків відділу освіти Уманської міської ради та відділу культури Уманської міської ради, яке з 01.04.2021 року зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців.

Враховуючи, що позивачем-1 у даній справі є відділ освіти Уманської міської ради, повноваження якого з 01.04.2021 року припинено, управління освіти та гуманітарної політики Уманської міської ради є правонаступником відділу освіти Уманської міської ради та належним позивачем-1 у даній справі.

Таким чином, предметом спору у справі, що розглядається, є вимога прокурора і позивачів до відповідача про скасування п.п. 2 п. 4 рішення відповідача - Уманської міської ради №3.60-62/7 від 31.05.2019 року в частині припинення права постійного користування Уманському міжшкільному навчально-виробничому комбінату на земельну ділянку площею 0,1105 га, кадастровий номер 7110800000:02:001:0501, розташовану за адресою: вул. Небесної Сотні, 27, м. Умань, Черкаська обл.

Спірні правовідносини сторін, а відповідно, їх цивільні права та обов'язки, перебувають у сфері дії Земельного, Цивільного кодексів України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про освіту», «Про позашкільну освіту», які з урахуванням предмету спору, є спеціальними нормативними актами.

У статті 15 Цивільного кодексу України унормовано, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках (стаття 16 зазначеного Кодексу).

Статтею 20 Господарського кодексу України передбачено право кожного суб'єкта господарювання на захист своїх прав і законних інтересів шляхом, зокрема, визнанням недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.

Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

Згідно статті 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статей 140, 143 га 144 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України, що здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування; територіальні громади безпосередньо або через утворені ними органи управляють майном, що є в територіальній власності, вирішують інші питання, віднесені законом до їх компетенції; вирішуючи питання місцевого значення, органи місцевого самоврядування в межах визначених законом повноважень приймають рішення. які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції чинній на момент спірних правовідносин) встановлено, що:

Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання (ст. 25);

виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск (п. 3 ч. 1. ст. 26 );

виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень (п. 15 ч. 1. ст. 26);

виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення (п. 31 ч. 1 ст. 26);

рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (ч. 1 ст. 59);

територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду (ч. 1, 2, 5 ст. 60).

Статтею 92 Земельного кодексу України передбачено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Пунктом ґ) ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України передбачено, що права постійною користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають заклади освіти незалежно від форми власності.

Статтею 95 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право: а) самостійно господарювати на землі; б) власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену продукцію; в) використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, ліси, водні об'єкти, а також інші корисні властивості землі; г) на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом; г) споруджувати жилі будинки, виробничі і а інші будівлі і споруди.

Порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Згідно вимог ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Підставами припинення права користування земельною ділянкою, згідно вимог ст. 141 Земельного кодексу України, є:

а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою;

б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом;

в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи

комунальних підприємств, установ та організацій;

г) використання земельної ділянки способами, які суперечать

екологічним вимогам;

г) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;

д) систематична несплата земельного податку або орендної плати;

є) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці;

є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.

Статтею 142 Земельного кодексу України передбачено, що припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки.

Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Статтею 152 Земельного кодексу України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Статтею 4 Закону України «Про позашкільну освіту» визначено, що позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.

До структури позашкільної освіти, зокрема, входять інші заклади освіти як центри позашкільної освіти, до числа яких належать: заклади загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування, типів і форм власності, в тому числі школи соціальної реабілітації, міжшкільні навчально-виробничі комбінати, заклади професійної (професійно-технічної) та фахової перед вищої (ст. 5 Закону України «Про позашкільну освіту»).

Відповідно до ч. 1, п.3 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про позашкільну освіту» заклад позашкільної освіти володіє, користується і розпоряджається майном, земельною ділянкою відповідно до законодавства України.

Для здійснення навчально-виховної роботи закладам позашкільної освіти надаються в користування або в оренду спортивні об'єкти, культурні, оздоровчі та інші заклади безоплатно або на пільгових умовах. Порядок надання зазначених об'єктів у користування або в оренду визначається відповідними місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до законодавства України.

Основні фонди, земельні ділянки та інше майно закладу позашкільної освіти не підлягають вилученню, не можуть бути джерелом погашення податкового боргу.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 80 Закону України «Про освіту» до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об'єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об'єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством.

Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.

Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Основні фонди, оборотні кошти та інше майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають вилученню, крім випадків, встановлених законом.

З огляду на викладені обставини справи та наведені норми законодавства суд вважає, що позивач-2 на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії ЧР 23-167 від 03.04.1998 року отримав у постійне користування 0,2965 га землі по вул. Радянській (Небесної Сотні), 27 для трудової підготовки учнів загально-освітніх шкіл. В подальшому, за заявою позивач-2 № 2987 від 11.09.2018 року та на підставі рішення Уманської міської ради від 08.10.2018 року №2.8-54/7 надано дозвіл Уманському міжшкільному навчально-виробничому комбінату на складання технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 0,2965 га та рішенням Уманської міської ради від 27.02.2019року № 6.63-59/7затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки загальною площею 0.2965 га на площі: 0,1505 га (кадастровий номер 7110800000:02:001:0503), 0,1105 га (кадастровий помер 7110800000:02:001:0501) та 0,0355 га (кадастровий номер 7110800000:02:001:0502), надано в постійне користування Уманському міжшкільному навчально-виробничому комбінату вказані земельні ділянки площами 0,1505 га, 0,1105 га, 0,0355 га для будівництва і обслуговування будівель закладів освіти за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які перебували в їхньому постійному користуванні га віднесені до категорії земель житлової та громадської забудови, тому відповідно припинено Уманському міжшкільному навчально-виробничому комбінату право користування земельною ділянкою площею 0,2965 га, кадастровий помер 71100800000:02:001:0492.

Судом враховано, що у разі поділу земельної ділянки змінюються межі, площа та кадастровий номер цієї земельної ділянки, проте обсяг прав попереднього землекористувача, набутий на таку земельну ділянку у встановленому законом порядку на підставі Державного акта на право постійного користування землею, не змінюється (Постанова Верховного Суду від 18.11.2020 року у справі № 904/6059/19).

На підставі заяви позивача-2 № 1940 від 24.04.2019 року відповідачем прийнято спірне рішення №3.60-62/7 від 31.05.2019 року в частині п.п. 2 п. 4 щодо припинення права постійного користування Уманському міжшкільному навчально-виробничому комбінату на земельну ділянку площею 0,1105 га, кадастровий номер 7110800000:02:001:0501, за адресою: вул. Небесної Сотні, 27, м. Умань, Черкаська обл.

Разом з тим, позивач-2 є комунальним закладом, підзвітним та підконтрольним Уманській міській раді, виконавчому комітету Уманської міської ради, відділу освіти Уманської міської ради, головною метою якого є забезпечення реалізації права громадян на здійснення профільною навчання, здійснення професійної підготовки школярів та слухачів з числа незайнятої частини молоді з обраної професії (спеціальності), зокрема водії транспортних засобів категорій «В», «С» тобто є навчальним закладом структури позашкільної освіти.

Об'єкт освіти - це не тільки навчальний заклад, а й будівлі, споруди, землі, комунікації, обладнання та інші цінності підприємств системи освіти (судом враховано постанову Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 15.06.2018 року у справі № 906/164/17).

Земельна ділянка площею 0,1105 га, кадастровий помер 7110800000:02:001:0501 є складовою об'єкту освіти, а саме позивача-2 - Уманського міжшкільного навчально-виробничого комбінату для будівництва і обслуговування будівель закладів освіти за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради. Припинення права користування вказаною земельною ділянкою в даному випадку у звязку з набуттям права власності на неї іншою особою не може вважатись правомірною підставою, передбаченою ст. 141 Земельного кодексу України.

Частиною 1 ст. 80 Закону України «Про освіту», пунктом 3 частини 3 статті 27 Закону України «Про позашкільну освіту» визначено, що до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об'єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об'єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Основні фонди, земельні ділянки та інше майно закладу позашкільної освіти не підлягають вилученню, не можуть бути джерелом погашення податкового боргу, однак без урахування вищевказаних норм позивач-2 просив Уманську міську раду припинити право користування земельною ділянкою площею 0,11105 га, а відповідач погодив в частині п.п. 2 п. 4 спірного рішення припинення права постійного користування Уманському міжшкільному навчально-виробничому комбінату на земельну ділянку площею 0,1105 га, кадастровий номер 7110800000:02:001:0501, однак вказана земельна ділянка має використовуватись виключно в освітніх цілях та не може бути вилучена для інших потреб.

Статтею 21 Цивільного кодексу України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до ст. 155 Земельного кодексу України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Положення ст. 152 Земельного кодексу України визначають, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням прав володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Таким чином, оспорюване рішення Уманської міської ради №3.60-62/7 від 31.05.2019 року в частині п.п. 2 п. 4 щодо припинення права постійного користування Уманському міжшкільному навчально-виробничому комбінату на земельну ділянку площею 0,1105 га, кадастровий номер 7110800000:02:001:0501, за адресою: вул. Небесної Сотні, 27, м. Умань, Черкаська обл. було прийнято в порушення вимог статей 13, 14, 19, 140, 143,144 Конституції України, статей 92, 95, 125 141, 142, 152 Земельного кодексу України, ст. 80 Закону України «Про освіту», ст.27 Закону України Про позашкільну освіту», тому підлягає визнанню незаконним та скасуванню у вказаній частині.

Нормами Господарського процесуального кодексу України, зокрема, встановлено, що:

учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (ч. 1 ст. 43);

кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч. 1, 3 ст. 74);

належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76);

обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77);

достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 78);

наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.ч. 1, 2 ст. 79);

учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду (ч. 1 ст. 80);

суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ч.ч. 1, 2 ст. 86).

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Разом з цим суд вважає за необхідне зазначити наступне щодо належності звернення керівника Уманської місцевої прокуратури до суду з даним позовом.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пунктом 3 частини першої статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Враховуючи положення Великої Палати Верховного Суду викладені у постанові від 26.05.2020 року у справі № 912/2385/18 то захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.

Системне тлумачення абзацу першого частини третьої статті 23 Закону дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (постанова Великої Палати Верховного Суду у і від 26.06.2019 року у справі № 587/430/16-ц ).

Згідно частини четвертої статті 23 Закону України “Про прокуратуру” наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України “Про прокуратуру”, прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

З матеріалів справи вбачається, що 23.02.2021 року, 03.03.2021 року, керівник Уманської місцевої прокуратури звертався із запитами №№ 34-339 вих-21, 34-382 вих -21 до Відділу освіти Уманської міської ради, Уманського міжшкільного навчально-виробничого комбінату щодо вжиття заходів на оскарження припинення Уманському міжшкільному навчально-виробничому комбінату право постійного користування земельною ділянкою площею 0,1105 га, кадастровий номер 7110800000:02:001:0501, у зв'язку з тим, що вказана земельна ділянка освітнього призначення вибула з порушенням вимог законодавства із посиланням на відповідні документи та намірів судового розгляду спору.

Позивач-1 та позивач-2 у листах № 01-07/208 від 25.05.2.2021 року, № 01-07/237 від 04.03.2021 року, № 7 від 03.03.2021 року за запити керівника Уманської місцевої прокуратури повідомили, що до суду з позовними вимогами щодо скасування рішення Уманської міської ради від 31.05.2019 року № 3.60-62/7 щодо припинення права користування Уманському міжшкільному навчально-виробничому комбінату на земельну ділянку площею 0,1105 га, кадастровий номер 7110800000:02:001:0501, за адресою: вул. Небесної Сотні, 27, м. Умань, Черкаська обл. не звертались. Відділ освіти Уманської міської ради вказав про неотримання спірного рішення Уманської міської ради, окрім того витяг технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 20.01.2021 року містить інформацію щодо цільної земельної ділянки площею 0,2965 га.

Отже, враховуючи нездійснення позивачами заходів для звернення до суду з позовом стосовно захисту інтересів держави, прокурор належно обґрунтував наявність порушення інтересів держави тим, що спірне рішення Уманської міської ради від 31.05.2019 року № 3.60-62/7«Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб з питань надання в оренду та поновлення (продовження) терміну користування земельними ділянками» містить пункти щодо неправомірного припинення права користування Уманському міжшкільному навчально-виробничому комбінату на земельну ділянку, яка надана в постійне користування для будівництва і обслуговування закладів освіти площею 0,1105 га, (кадастровий номер 7110800000:02:001:0501), порушує права позивача -2 на користування землею, зменшує матеріально-технічну базу навчального закладу, перешкоджає здійсненню профільного навчального процесу, та має наслідком вилучення її з комунальної власності територіальної громади, однак позивачі не вчинили дії щодо захисту інтересів держави.

Таким чином, враховуючи попередній висновок про невідповідність оспореного рішення відповідача законові і наявність порушення ним права позивача-2, позов в частині вимог про визнання незаконним в частині п.п. 2 п. 4 щодо припинення права постійного користування Уманському міжшкільному навчально-виробничому комбінату на земельну ділянку площею 0,1105 га, кадастровий номер 7110800000:02:001:0501, за адресою: вул. Небесної Сотні, 27, м. Умань, Черкаська обл. визнає обґрунтованим, доказаним і задовольняє його повністю.

Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 191 ГПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд. Суд не приймає відмову позивача від позову, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє.

З огляду на встановлені обставини справи та викладені норми законодавства, суд приймає визнання позову відповідачем.

На підставі статті 129 ГПК України, з відповідача на користь Черкаської обласної прокуратури підлягають стягненню понесені судові витрати у виді сплаченого судового збору у розмірі 1135 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 130 ГПК України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Відповідна норма міститься в ч. 3 ст. 7 Закону України “Про судовий збір”.

У зв'язку з визнанням відповідачем позову, Черкаської обласній прокуратурі підлягає поверненню з Державного бюджету України 50% сплаченого ним судового збору в розмірі 1135 грн.

Керуючись ст.ст. 129, 233, 236-240, 256 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати рішення Уманської міської ради від 31.05.2019 року № 3.60-62/7«Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб з питань надання в оренду та поновлення (продовження) терміну користування земельними ділянками» в частині п.п. 2 п. 4 щодо припинення права постійного користування Уманському міжшкільному навчально-виробничому комбінату на земельну ділянку площею 0,1105 га, кадастровий номер 7110800000:02:001:0501, розташовану за адресою: вул. Небесної Сотні, 27, м. Умань, Черкаська область.

Стягнути з Уманської міської ради, код ЄДРПОУ 26535796, місцезнаходження: 20300, Черкаська обл., м. Умань, пл. Соборності, буд. 1 на користь Черкаської обласної прокуратури, код ЄДРПОУ 02911119, місцезнаходження: 18015, Черкаська область, м. Черкаси, бульв. Шевченка, буд. 286 із зарахуванням на банківський р/р НОМЕР_1 - 1135 грн. судових витрат.

Повернути Черкаській обласній прокуратурі, код ЄДРПОУ 02911119, місцезнаходження: 18015, Черкаська область, м. Черкаси, бульв. Шевченка, буд. 286 з Державного бюджету України 1135 (одна тисяча сто тридцять п'ять) грн. судових витрат у виді судового збору, сплаченого за платіжним дорученням № 207 від 01.03.2021 року.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 10.06.2021 року.

Суддя В.М. Грачов