№ 2а-4297/09/1211
Іменем України
28 серпня 2009 року Краснолуцький міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Хоменко В.І. при секретарі судового засідання Трус А.В.
За участю сторін: ., від відповідача: Філімончук Л.С.. за довіреністю від 09.01.2009р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області про визнання дій посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області незаконними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красний Луч. в якому послався, що він як інвалід війни 2 групи користується правами та пільгами, встановленими Законом України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 1993 р. Приписами ст.. 13 цього Закону в редакції до 01.01.2006р передбачено,що інвалідам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсій підвищуються інвалідам 2 групи - 350 % мінімальної пенсії за віком. Тобто мені, як інваліду війни 2 групи пенсія з 01.11. 2000 року по 31.12.2005 року повинна була підвищитися на 350 % мінімальних пенсій за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, як витікає зі ст.. 46 Конституції , ст..ст. 5, 28 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 2003 року визначається виключно цим законом і встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Аналогічне передбачене ст..ст. 1,17,19 Закону України « Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії від 200р. Державні соціальні гарантії: мінімальний розмір заробітної плати, мінімальний розмір пенсії за віком, розмір державної соціальної допомоги та інші соціальні виплати не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, Таким чином підвищення пенсії як інваліду війни 2 групи повинно становить з 01.11.2000 року по 31.12.2005 року у розмірі 3148 грн.65 коп, які просить стягнути з відповідача на його користь.
Позивач в судовому засіданні повністю підтримав свої позовні вимоги,.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, та пояснив, що в 2005 році дійсно постановою КМ України від 3.01.2002 розмір пенсій за віком був 19,91 грн. Згідно Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту розмір додаткової пенсії як інваліду війни 2 групи повинен був бути 350% від пенсії за віком. Відповідач так і нараховував. Рішенням Конституційного Суду від 09.10.2005 року постанова КМ у частині розміру мінімальних пенсій визнана неконституційною. Але зміни у постанову не внесені і тому Пенсійний Фонд не міг до нарахувати суми пенсій.
Заслухавши пояснення сторін , дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до посвідчення Серії НОМЕР_1 та довідки МСЕ-34 № 082422 від 31.07 .1995 року позивач є інвалідом 2 групи, вітчизняної війно безстроково.
Згідно заяви позивача позивач звертався до Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області із заявою про перерахунок пенсії, але йому було відмовлено у призначенні зазначеної пенсії, у зв'язку з правомірністю здійснення управлінням розрахунку.
Згідно зі ст. 13 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993року в редакції до 01.01.2006р. передбачено « інвалідам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсій підвищується інвалідам 2 групи - 350 % мінімальної пенсії за віком.
Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно до ст.. 46 Конституції України, ст.. 5,28 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року визначається виключно цим законом і встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень діє Закон України « Про прожитковий мінімум», яким передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку і затверджується Верховною радою України в законі « Про Державний Бюджет України на відповідний рік.» Аналогічне передбачене ст..ст. 1,17,19 Закону України « Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 2000року.
Згідно ст. 1 Закону України « Про затвердження прожиткового мінімуму на 2005 рік» прожитковий мінімум на особу, яка втратила працездатність затверджено у розмірі 332 грн.
Згідно ст.. 28 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування розмір мінімальної пенсії за віком повинен дорівнюватися прожитковому мінімуму для осіб втративши працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.10.2005 року було визнано неконституційною норму Постанови Кабінету міністрів України від 03.01. 2002 року № 1 щодо встановлення розміру мінімальної пенсії за віком в сумі 19,91 грн., зобов'язавши таким чином Пенсійний Фонд України привести розміри пенсій до діючого законодавства.Однак, Пенсійний Фонд України помилки виправлено не було.
Відповідно до ст.. 46 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування « від 2003 року « нараховані суми пенсій, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Таким чином позивачу, як інваліду 2 групи великої Вітчизняної війни нижчий розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.
Посилання відповідача на те, що відповідно до положення Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 3 січня 2002 р. базовим для обчислення розміру спірної пенсії по інвалідності слід брати суму 19 грн. 91 коп. на увагу не заслуговують.
Дійсно вказаною Постановою встановлені вказані суми, як базові для обчислення спірних сум пенсій. Однак суд вважає, що ця Постанова суперечить Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»
На даний час ніяких змін ні до самого Закону, ні до вказаної Постанови в цій частині не внесено, вони є чинними, а тому закріплені в них норми повинні застосовуватися у такому вигляді, як вони викладені.
Таким чином, позовні вимоги позивача знайшли обґрунтування наданими суду доказами та нормами чинного законодавства. У зв'язку із цим суд вважає за можливе визнати дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області щодо нарахування та виплати пенсії позивачу незаконними, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії позивачу .
На підставі викладеного, керуючись ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07. 2003 р. № 1058, Законом України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 незаконними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на 350 % мінімальної пенсії за віком з 09.10.2005 року по 3112.2005 року в розмірі 3148 грн. 65 коп. .
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.