Рішення від 20.05.2021 по справі 607/8714/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.05.2021 Справа №607/8714/21

провадження №2-а/607/216/2021

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

в складі: головуючого судді Ломакіна В.Є.

-з участю секретаря судового засідання Войтків С.М.

-з участю представника позивача Дядишин Л.В..,

відповідача Вандо - ОСОБА_1 ,

представника відповідача Скиби В.М.

-за участю перекладача Захарків І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Тернополі, за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України у Тернопільській області до ОСОБА_2 про примусове видворення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач -Управління Державної міграційної служби України у Тернопільській області звернулося в суд із позовом до відповідача -громадянки Республіки Конго Вандо - ОСОБА_1 про примусове видворення останньої за межі України .

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач, яка є громадянкою Республіки Конго в'їхала на територію України 26.12.2009 року по паспортному документу серії НОМЕР_1 виданого 08.02.2007 року терміном дії до 07.02.2012 року по візі НОМЕР_2 , з метою навчання. Тернопільським МВ ВГІРФО УМВС України в Тернопільській області відповідачу -Вандо - ОСОБА_1 неодноразово продовжувався строк перебування в Україні. На підставі клопотання Тернопільського національного технічного університету та заяви громадянки Вандо - ОСОБА_1 видано посвідку на тимчасове проживання в Україні терміном дії до 01.10.2013 року, яку продовжено до 01.10.2014 року. Обмін вказаної посвідки здійснено 12.08.2014 року та посвідку на тимчасове проживання строком дії до 15.02.2016 року, яку продовжено до 21.12.2018 року. ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянка Вандо - ОСОБА_1 отримала новий національний паспорт терміном дії до 30.05.2022 року. Відповідач 16.11.2018 року відрахована з числа студентів Тернопільського національного технічного університету у зв'язку із невиконанням умов договору, тому до УДМС у Тернопільській області надійшло клопотання приймаючої сторони щодо скасування відповідачу посвідки на тимчасове проживання в Україні. 26.11.2018 року УДМС у Тернопільській області прийнято рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання громадянки Вандо - ОСОБА_1 . На виконання положень ч.1 ст.203 КУпАп. Тернопільським міським відділом УДМС у Тернопільській області Вандо - ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності. 28.02.2019 року Тернопільським МВ УДМС у Тернопільській області прийнято рішення №26 про примусове повернення громадянки Вандо - ОСОБА_1 до країни походження або третьої країни, яким останню зобов'язано покинути територію України до 27.03.2019 року. Відповідач рішення про примусове повернення з України не виконала. В ході перевірки не встановлено підстав для заборони видворення відповідача. З огляду на те, що громадянка Республіки Конго Вандо - ОСОБА_1 свідомо грубо порушує законодавство України, яке визначає статус іноземців та осіб без громадянства в Україні, не має постійного місця проживання в Україні, близьких родичів, належного фінансового забезпечення, не навчається, не працює та не має законних джерел доходу тому позивач вважає, що наявні всі підстави стверджувати, що відповідач ухиляється від виконання рішення про примусове повернення з України, так-як будучи повідомленою про наявність рішення від 28.02.2019 року про її примусове повернення до країни походження чи третьої країни не вжила жодних дій щодо повернення в країну громадянської належності у термін визначений у вказаному рішенні про примусове повернення з України чи будь-яких заходів щодо легалізації перебування в Україні.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з мотивів викладених в позовній заяві та просить позов задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні позов не визнала, просить у його задоволенні відмовити.

Представник відповідача - адвокат Скиба В.М. звернувся до суду із відзивом на позовну заяву, в обгрунтування якого зазначив, що відповідач, яка є громадянкою Республіки Конго, не змогла виконати вимогу про примусове повернення до країни походження або третьої країни, з поважних причин, а саме у зв'язку із відсутністю коштів для купівлі квитка, бажання залишитися в Україні та поновитись на навчання. Крім того, до адміністартивного позову не додано достатньо доказів підтверджуючих факт вживання представниками позивача будь-яких активних дій щодо допомоги відповідачу у взятих на себе зобов'язань. Тому, вважає, що будь-яких підстав для задоволення позову про видворення відповідача немає.

Дослідивши та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 є громадянкою Республіки Конго, що підтверджується паспортним документом НОМЕР_3 , виданим 31.05.2017, строком дії до 30.05.2022 року. В'їхала на територію України 26.12.2009 по паспортному документу серії НОМЕР_1 , виданий 08.02.2007 терміном дії до 07.02.2012року по візі НОМЕР_2 , з метою навчання.

Тернопільським MB ВГІРФО УМВС України в Тернопільській області громадянці Республіки Конго Вандо- ОСОБА_1 неодноразово продовжувався строк перебування в Україні.

25.09.2010 року згідно клопотання Тернопільського національного технічного університету (далі - навчальний заклад) та заяви іноземки, вона документована УДМС у Тернопільській області посвідкою на тимчасове проживання в Україні серії НОМЕР_4 строком дії до 01.10.2013 року, яку продовжено до 01.10.2014 року. Обмін вказаної посвідки здійснено 12.08.2014 року та посвідку на тимчасове проживання серії НОМЕР_5 , строком дії до 15.02.2016 року, яку продовжено до 21.12.2018 року.

31.05.2017 громадянка Республіки Конго ОСОБА_2 отримала новий національний паспорт серії НОМЕР_6 терміном дії до 30.05.2022року.

Відповідно наказу навчального закладу від 16.11.2018 року №4/7-869 «Про відрахування слухача з групи підготовки Мережевої Академії Cisco System» громадянка Республіки Конго ОСОБА_2 відрахована з числа студентів у зв'язку з невиконанням умов договору.

У зв'язку з цим, до УДМС у Тернопільській області надійшло клопотання приймаючої сторони від 21.11.2018 року №2/28-2960 щодо скасування посвідки та тимчасове проживання в Україні громадянці Республіки Конго ОСОБА_2 .

УДМС у Тернопільській області з метою забезпечення вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства прийнято рішення від 26.11.2018 року №303 про скасування посвідки на тимчасове проживання, яким посвідку на тимчасове проживання в Україні серії НОМЕР_5 скасовано та зобов'язано ромадянку Республіки Конго ОСОБА_2 покинути територію України в семиденний строк, однак остання продовжувала знаходитись на території України без законних на те підстав, жодних заходів щодо виїзду за межі України не вживала.

За порушення правил перебування іноземців в Україні громадянку Республіки Конго ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 28.02.2019 року притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.203 КУпАП та накладено штраф у розмірі 1700 грн., який сплачено в повному обсязі, що підтверджується квитанцією.

28.02.2019 року Тернопільським MB УДМС у Тернопільській області прийнято рішення №26 про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянки Республіки Конго ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яким останню зобов'язано покинути територію України до 27 березня 2019 року. Дане рішення було оголошено, один із примірників рішення № 26 від 28.02.2019року про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянки Республіки Конго ОСОБА_2 особисто вручено останній, роз'яснено її права, обов'язки та зобов'язано не пізніше 27.03.2019року самостійно залишити територію України, а також попереджено про наслідки невиконання рішення № 26 про примусове повернення від 28.02.2019 року, що підтверджується її підписом.

Повідомленням від 28.02.2019року за № 6110.4-668/6110.1.2-19 Тернопільським MB УДМС у Тернопільській області, керівника Тернопільської місцевої прокуратури повідомлено про прийняття 28.02.2019року рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянки Республіки Конго ОСОБА_2 .

Відповідно до ч.5 ст.26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» встановлено, що іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.

Однак, громадянка Республіки Конго ОСОБА_2 вищевказаного рішення №26 про примусове повернення до країни походження або третьої країни від 28.02.2019року не виконала.

Враховуючи, що відповідно до ч. 6 ст. 26 Закону контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства здійснюється органом, що його прийняв, Тернопільським MB УДМС у Тернопільській області спільно з УДМС у Тернопільській області здійснювались перевірки по даних міжвідомчої інтегрованої системи „ДМС-АРКАН". Так, за результатами перевірки встановлено, що громадянка Республіки Конго ОСОБА_2 за межі території України у строк встановлений у рішенні № 26 про примусове повернення від 28.02.2019року не виїхала.

З доповідної записки начальника Тернопільського MB УДМС у Тернопільській області Лужняк Л.Й. від 14.05.2021року вбачається, що відповідно до інформації міжвідомчої інтегрованої системи „ДМС-АРКАН" відомості щодо перетину державного кордону України громадянко Республіки Конго ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відсутні. Разом з тим, вказано, що за результатами перевірки проведеної за наявними обліками територіальних органів ДМС України та відомчої інформаційної системи „Оформлення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" ІНФОРМАЦІЯ_3 встановлено, що громадянка Республіки Конго ОСОБА_2 , громадянства не набула, посвідкою на постійне чи тимчасове проживання не документувалася.

Пунктом 13 статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання та отримали посвідку на тимчасове проживання вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період навчання.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав (п.6); іноземці та особи без громадянства, які тимчасово проживають в Україні, - іноземці та особи без громадянства, які отримали посвідку на тимчасове проживання, якщо інше не встановлено законом (п.10).

Із ч.1 ст.3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» слідує, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Пунктом 68 постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №322 «Про затвердження зразка, технічного опису бланка та Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання» передбачено, що іноземець або особа без громадянства, стосовно яких прийнято рішення про скасування посвідки, повинні здати посвідку, зняти з реєстрації місце проживання та виїхати за межі території України в семиденний строк з дня отримання копії рішення.

Проте, громадянка Республіки Конго ОСОБА_2 у встановлений строк у добровільному порядку рішення про її повернення до країни походження або третьої країни не виконала, також на адресу позивача жодних повідомлень про перетин кордону громадянкою Вандо- ОСОБА_1 не надходило.

Відповідач - громадянка Республіки Конго ОСОБА_2 законних підстав перебування на території України немає . Відповідачу на час розгляду справи статус біженця не надано.

Частиною 1 статті 30 Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, може лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Постанова Пленуму Вищого адміністративного суду від 25.06.2009 № 1 „Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця і особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні" роз'яснює, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1)прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Як засвідчують матеріали справи, рішення МД УДМС України в Тернопільській області № 26 про примусове повернення до країни походження або третьої країни від 28.02.2019року станом на час розгляду цієї справи не виконане нею без поважних причин, що вказує на ухилення від виїзду за межі України.

Зазначенні представником відповідача у відзиві на позовну заяву причини невиконання рішення про повернення з України, а саме: бажання залишитися в Україні, поновитися на навчанні та відсутність коштів на квиток для виїзду, суд визнає неповажними та такими, що не заслуговують на увагу, оскільки в матеріалах справи відсутні та відповідачем не надано доказів щодо вжиття останньою заходів щодо легалізації перебування в Україні, а також з огляду на значний термін не виконання рішення МД УДМС України в Тернопільській області № 26 про примусове повернення до країни походження або третьої країни від 28.02.2019року, що однозначно свідчить про ухилення останньої від виконання такого рішення про її повернення та незаконного перебування останньої на території України без поважних причин.

При вирішенні даного публічно-правового спору відсутні будь-які дані для висновку про те, що на відповідача поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».

Відповідно до ч.5 ст.30 «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», рішення суду про примусове видворення іноземця або особи без громадянства виконується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, а стосовно іноземців та осіб без громадянства, затриманих ним у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України, - органом охорони державного кордону. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове видворення здійснюється органом, за чиїм позовом суд прийняв рішення про примусове видворення. З метою контролю за виконанням іноземцем або особою без громадянства рішення про примусове видворення службові особи органу охорони державного кордону або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, здійснюють супровід такого іноземця або особи без громадянства.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.( ч.1 ст.77 КАС України), згідно із ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обгрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та дій, беручи до уваги те, що відповідач законних підстав перебування на території України не має, а також не вживає заходів щодо легалізації перебування на території України суд вважає, що підстави для примусового видворення за межі території України громадянки Республіки Конго ОСОБА_2 є обґрунтованими.

Керуючись ст.ст. 12, 77,90, 288, 289, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд,-

Постановив:

Позов Управління Державної міграційної служби України у Тернопільській області до ОСОБА_2 про примусове видворення - задовольнити.

Примусово видворити громадянку Республіки Конго ОСОБА_2 за межі території України.

Постанову суду, у відповідності до вимог пункту 3 частини 2 статті 371 КАС України, звернути до негайного виконання.

Рішення суду, відповідно до ст.255 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ч.3 ст.288 КАС України, протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду (ст.297 КАС).

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільській області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Копію рішення направити позивачу та відповідачу для відому.

Позивач: Управління Державної міграційної служби України у Тернопільській області, 46001, м.Тернопіль бульвар Шевченка, 10, код ЄДРПОУ -37839038)

Відповідач: ОСОБА_2 (WANDO-OKOMBA EXAUCEE CHERELL), АДРЕСА_1 .

Головуючий суддяВ. Є. Ломакін