(ЗАОЧНЕ)
07.05.2021 Справа №607/20694/20
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
у складі головуючого судді Грицай К.М.,
за участю секретаря судового засідання Стус К.І.,
учасників справи: позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
представника позивачів ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 та ОСОБА_2 до Тернопільської міської ради про визнання права власності,-
Позивачі ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 та ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до відповідача Тернопільської міської ради про визнання права власності на реконструйовану квартиру.
Позовні вимоги обґрунтовують тим, що відділ державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради 04.08.2020 року та 26.08.2020 року за №ТП122200804886 та №ТП122200820244 відмовив у видачі сертифікату, чим порушив право позивачів на оформлення за ними права власності на реконструйовану квартиру за адресою: АДРЕСА_1 . З врахуванням наведеного, просять суд задовольнити заявлені позовні вимоги.
Ухвалою суду від 26 грудня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та не заперечили щодо заочного розгляду справи
Представник позивачів ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та не заперечила щодо заочного розгляду справи.
Представник відповідача Тернопільської міської ради, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, повторно до суду не з'явився, не повідомивши про причини неявки. Відзиву на позов від відповідача не надходило. За вказаних обставин суд приходить до переконання, що згідно з ч. 4 ст. 223, ст. 280 ЦПК України слід ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, оскільки позивачі не заперечили проти такого вирішення справи, та відповідно до вимог ч. 1 ст. 281 ЦПК України судом постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд приходить до наступного висновку.
Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_5 та ОСОБА_5 у рівних долях є власниками квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право власності на житло від 10.04.2003 року № НОМЕР_1 .
Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради №282 від 05.03.2008 року позивачам було надано дозвіл на реконструкцію з розширенням власної квартири АДРЕСА_1 .
23 листопада 2011 року Інспекцією Держархбудконтролю у Тернопільській області за №ТП08311083378 зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт об'єкту «Реконструкція з розширенням власних квартир АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 ».
Суд встановив, що 30.07.2019 року позивачами був укладений договір №257 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади та виготовлено Робочий проект реконструкції з розширенням власних квартир АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 .
Технічна інвентаризація об'єкту нерухомості проведена 16.04.2019 року, що підтверджується технічним паспортом, складеним ТОВ «Міське бюро технічної інвентаризації».
05 серпня 2019 року Відділом державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради було проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті «Реконструкція з розширенням власних квартир АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 ». За результати вказаної перевірки складено Акт №052-104, яким встановлено відсутність порушень вимог законодавства при проведенні реконструкції з розширенням квартири АДРЕСА_2 , яка належить позивачам.
27 листопада 2019 року згідно договору №257 від 30.07.2019 року про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади оплачено кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, що підтверджується довідкою від 27.11.2019 року №232.
Відповідно до довідки Управління Держкомзему у місті Тернополі Головного управління Держкомзему у Тернопільській області від 02.08.2011 року №556/10/02 на земельну ділянку під багатоквартирним житловим будинком за адресою: АДРЕСА_2 , визначено кадастровий номер - 6110100000070030165.
За вищевказаним житлом закріплена земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , площею 45,60 кв.м., що підтверджується Довідкою про грошову оцінку земельної ділянки від 07.08.2020 року №166. За вказану земельну ділянку визначено земельний податок в сумі 47,58 грн. Згідно податкового повідомлення-рішення від 19.08.2020 року №159236-5404-1918 ГУ ДПС у Тернопільській області визначено за 2020 рік земельний податок в сумі 570,97 грн., який сплачено 26.08.2020 року згідно квитанції ІД 215600426655.
Після проведення будівельних робіт, 26.11.2019 року складено акт готовності об'єкта до експлуатації, в якому найменування закінченого будівництвом об'єкта згідно з проектом вказано «Реконструкція з розширенням власних квартир АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , підписаний, в тому числі, замовниками ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , ОСОБА_5 .
Власники зазначеної вище квартири 28.11.2019 року звернулись із заявою про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта та видачу сертифіката, до якої додано вищевказаний акт готовності об'єкта до експлуатації від 26.11.2019 року.
Відділом державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради за результатами розгляду заяви було прийнято рішення про відмову у видачі сертифіката від 09.12.2019 року №ТП 172193431234, оскільки не представлено документи, які необхідні для прийняття рішення про видачу сертифіката, а саме: договір підряду на виконання будівельних робіт укладеного з ПМП "Брат", проектну документацію розроблену КП "Місто", документ про затвердження проектної документації, документ, який підтверджує, проведену технічну інвентаризацію об'єкта, документ який посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, виконавчу документацію об'єкта. Також в обґрунтування відмови вказано, що в акті готовності об'єкта до експлуатації зазначено недостовірні відомості, а саме: згідно декларації про початок виконання будівельних робіт назва об'єкту зазначена «Реконструкція з розширенням власних квартир АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 », замовник - ОСОБА_1 , а згідно заяви про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта та видачу сертифіката назва об'єкту - «Реконструкція з розширенням власних квартир АДРЕСА_1 , замовник - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , ОСОБА_5 .
Не погодившись із відмовою, ОСОБА_4 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Тернопільської міської ради, відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2020 року позов задоволено частково та визнано протиправною та скасовано відмову відділу державного арітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради у видачі сертифіката від 09.12.2019 року №ТП 172193431234 щодо реконструкції з розширенням власних квартир за адресою: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_4 ; зобов'язано відділ державного арітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_4 про видачу сертифікату про реконструкцію з розширенням власних квартир за адресою: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_4 з урахуванням висновків суду в мотивувальні частині рішення суду. В даному рішенні суду зазначено, що підставою для видачі сертифіката є заява замовника про прийняття в експлуатацію об'єкта та видачу сертифіката та акт готовності об'єкта до експлуатації. Подання до заяви іншої документації, в тому числі виконавчої та проектної, вимогами чинного законодавства не передбачено. Разом з цим, законом передбачено право органу державного архітектурно-будівельного контролю на одержання такої під час розгляду питання прийняття в експлуатацію об'єктів.
20 липня 2020 року та 17 серпня 2020 року позивач ОСОБА_1 через Центр надання адміністративних послуг Тернопільської міської ради подав заяви №114 та № 134 про видачу сертифіката та акт готовності об'єкта до експлуатації, однак відділ державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради 04.08.2020 року та 26.08.2020 року за №ТП122200804886 та №ТП122200820244 відмовив у видачі сертифікату.
Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі (частина 1 ст.11 ЦПК України).
Частина перша статті 8 Цивільного кодексу України передбачає, що якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону).
Відповідно до частини першої статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Правові та організаційні засади здійснення архітектурної діяльності визначає Закон України "Про архітектурну діяльність", який спрямований на формування сприятливого життєвого середовища, досягнення естетичної виразності, економічної доцільності і надійності будинків, споруд та їх комплексів.
Згідно ст.1 Закону України "Про архітектурну діяльність" архітектурна діяльність - це діяльність по створенню об'єктів архітектури, яка включає творчий процес пошуку архітектурного рішення та його втілення, координацію дій учасників розроблення всіх складових частин проектів з планування забудови і благоустрою територій, будівництва (нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту) будівель і споруд, здійснення архітектурно-будівельного контролю і авторського нагляду за їх будівництвом, а також здійснення науково-дослідної та викладацької роботи у цій сфері.
Відповідно до ст.10 Закону України "Про архітектурну діяльність" для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Згідно з ч. 2 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Прийняття рішення про реєстрацію (повернення) декларації про готовність об'єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання відповідних документів (ч. 4 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").
Відповідно до ч. 7 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" орган державного архітектурно-будівельного контролю відмовляє у видачі сертифіката з таких підстав: 1) неподання документів, необхідних для прийняття рішення про видачу сертифіката; 2) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; 3) невідповідність об'єкта проектній документації на будівництво такого об'єкта та/або вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил; 4) невиконання вимог, передбачених Законом України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", щодо оснащення будівлі вузлами обліку відповідних комунальних послуг. Відмова у видачі сертифіката надається замовникові у строк, передбачений для його видачі.
Рішення про відмову у видачі сертифіката може бути розглянуто у порядку нагляду центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду (без права видачі сертифіката), або оскаржено до суду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №461 затверджено Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.
Згідно з п.23 Порядку сертифікат видається органом державного архітектурно-будівельного контролю за формою, наведеною у додатку 7 до цього Порядку.
Для отримання сертифіката замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних та дозвільних процедур у будівництві до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта та видачу сертифіката за формою, наведеною у додатку 8 до цього Порядку, до якої додається акт готовності об'єкта до експлуатації за формою згідно з додатком 9 до цього Порядку (п.24 Порядку).
Відповідно до п.25 Порядку орган державного архітектурно-будівельного контролю приймає подані замовником заяву, акт готовності об'єкта до експлуатації та вчиняє дії у межах чинного законодавства щодо з'ясування питання достовірності відомостей у поданих документах, відповідності об'єкта проектній документації, вимогам будівельних норм, стандартів і правил, за результатами яких складається довідка за формою, наведеною у додатку 10 до цього Порядку.
Під час розгляду питання прийняття в експлуатацію об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, орган державного архітектурно-будівельного контролю має право оглядати об'єкт із здійсненням фото- та відеофіксації, відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати проектну та виконавчу документацію, визначені будівельними нормами, стандартами і правилами, отримувати матеріали, відомості, довідки, пояснення з питань, що виникають під час огляду об'єкта, та залучати в разі потреби установи, організації, у тому числі громадські об'єднання осіб з інвалідністю, державні органи (їх консультативно-дорадчі органи).
Пунктом 26 Порядку встановлено, що у разі потреби під час розгляду питань, пов'язаних з видачею сертифіката, орган державного архітектурно-будівельного контролю може звернутися до державних органів з метою отримання відповідних висновків, що стосуються об'єкта будівництва.
Неподання таких висновків у встановлений строк не є підставою для продовження строку видачі сертифіката або відмови в його видачі.
Згідно з п.27 Порядку орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати реєстрації заяви приймає рішення про видачу сертифіката або про відмову в його видачі.
Сертифікат виготовляється в одному примірнику та видається замовнику (уповноваженій ним особі), який має зберігати його протягом всього періоду експлуатації об'єкта.
Підставою для відмови у видачі сертифіката є: неподання документів, необхідних для прийняття рішення про видачу сертифіката; виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; невідповідність об'єкта проектній документації на будівництво такого об'єкта та/або вимогам будівельних норм, стандартів і правил.
У разі прийняття рішення про відмову у видачі сертифіката орган державного архітектурно-будівельного контролю надсилає замовнику (його уповноваженій ним особі) протягом десяти робочих днів з дати реєстрації заяви рішення з обґрунтуванням причин відмови за формою згідно з додатком 11 до цього Порядку.
Нормами частини 2 ст. 383 ЦПК України передбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
В силу ч. 2 ст. 331 ЦК України, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Згідно ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів і вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
В силу п. 43 Постанови Кабінету Міністрів України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 25 грудня 2015 р. № 1127, для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна у результаті реконструкції такого об'єкта подаються: 1) документ, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна до його реконструкції (крім випадків, коли право власності на такий об'єкт зареєстровано в Державному реєстрі прав); 2) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта; 3) технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; 4) письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність); 5) договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, реконструкція якого здійснювалася в результаті спільної діяльності).
Суд встановив, що позивачам як співвласникам квартири відповідачем було надано дозвіл на проведення дозвіл на реконструкцію з розширенням власної квартири АДРЕСА_1 .
Виходячи з системного аналізу наведених норм права, суд зазначає, що підставою для видачі сертифіката є заява замовника про прийняття в експлуатацію об'єкта та видачу сертифіката та акт готовності об'єкта до експлуатації.
Після проведення реконструкції позивачами були подані необхідні документи відповідачу з метою видачу сертифіката, заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта та видачу сертифіката та акт готовності об'єкта до експлуатації, однак відповідачем було відмовлено в цьому з підстав неподання документів, необхідних для прийняття рішення про видачу сертифіката. Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2020 року позов визнано протиправною та скасовано відмову відділу державного арітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради у видачі сертифіката від 09.12.2019 року №ТП 172193431234 щодо реконструкції з розширенням власних квартир за адресою: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_4 .
Також, суд встановив, що проведені внаслідок реконструкції квартири зміни не призвели до порушень прав власників інших квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку та не порушують санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Відмова відповідача у виданні сертифіката для прийняття квартири до експлуатації перешкоджає проведення державної реєстрації права власності на реконструйоване нерухоме майно та здійсненню права власності позивачів на належне їм нерухоме майно.
Відповідачем в судове засідання не подано жодних належних та допустимих доказів на спростування доводів позивачів.
Відповідно до ст. 392 Цивільного процесуального кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 82 цього Кодексу. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона зобов'язана довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.
Згідно зі ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За вказаних обставин суд приходить до переконання, що права позивачів порушені відповідачем, а тому позовні вимоги слід задовольнити та визнати за ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 та ОСОБА_2 право власності по 1/4 частці квартири АДРЕСА_5 .
Керуючись ст. 8, 15, 16, 319, 325, 328 ЦК України, ст. 12, 13, 78, 81, 82, 263, 265, 280, 284, 288, 289, 352, 354 ЦПК України, суд, -
Позов ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 та ОСОБА_2 до Тернопільської міської ради про визнання права власності - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_4 право власності на 1/4 частку квартири АДРЕСА_5 .
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/4 частку квартири АДРЕСА_5 .
Визнати за ОСОБА_5 право власності на 1/4 частку квартири АДРЕСА_5 .
Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/4 частку квартири АДРЕСА_5 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 .
Позивач: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 .
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_5 .
Відповідач: Тернопільська міська рада, місцезнаходження: вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, ЄДРПОУ: 34334305.
Повний текст судового рішення складений 13 травня 2021 року.
Головуючий суддяК. М. Грицай