Справа№464/1935/21
пр.№ 3/464/1230/21
09.06.2021 року суддя Сихівського районного суду м. Львова Теслюк Д.Ю., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , захисника Сологуб А.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
РНОКПП НОМЕР_1 , проживає та зареєстрований за адресою:
АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.130 КУпАП,
ОСОБА_1 10.03.2021 р. о 01.00 год. у м.Львові по вул.Максимовича, 5, керував автомобілем марки «КІА К5», р.н. НОМЕР_2 , в стані наркотичного сп'яніння; огляд на стан наркотичного сп'яніння проводився у встановленому законом порядку у КНП ЛОР «Львівський обласний медичний центр превенції та терапії узалежнень», що знаходиться за адресою: м.Львів, вул.Кульпарківська, 95 (висновок №000538 від 10.03.2021 р.), чим порушив п.2.9а Правил дорожнього руху.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав та надав пояснення про те, що не керував автомобілем у стані чи з ознаками наркотичного сп'яніння. Зазначив, що 10.03.2021 р. близько 01.00 год. у м.Львові по вул.Максимовича, 5, він спав у автомобілі марки «КІА К5», р.н. НОМЕР_2 , який належить його товаришу. Працівники поліції не зупиняли автомобіль під його керування, свідків вчиненого правопорушення немає.
Захисник Сологуб А.М. в ході розгляду справи заявила ряд клопотань, які розглянуто судом, зокрема: клопотання про витребування доказів, яке задоволено частково та витребувано у КНП ЛОР «Львівський обласний медичний центр превенції та терапії узалежнень» копію акту медичного огляду особи, що керує транспортним засобом, з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, на підставі якого було складено висновок №000538 від 10.03.2021 р. лікарем (фельшер) ОСОБА_2 , та інформацію про те, яким засобом вимірювальної техніки було проведено тестування з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 із наданням сертифікату відповідності такого.
Окрім цього, захисником ОСОБА_3 заявлено клопотання про призначення судово-медичної токсикологічної експертизи.
Постановою від 01.06.2021 р. у задоволенні клопотання захисника Сологуб А.М. про призначення судово-медичної токсикологічної експертизи відмовлено. Разом з тим, призначено у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.130 КУпАП повторне токсикологічне лабораторне дослідження другого взірця сечі ОСОБА_1 , за допомогою іншого медичного обладнання, дозволеного МОЗ України, на предмет вмісту наркотичних засобів.
На виконання вказаної постанови, 03.06.2021 р. на електронну адресу суду із КНП ЛОР «Львівський обласний медичний центр превенції та терапії узалежнень» надійшли результати повторного токсикологічного лабораторного дослідження другого взірця сечі ОСОБА_1 , яке було проведено за допомогою біохімічного аналізатора з фотометричним каналом «Cobas Integra» 400 Plus, зав №398013, який визначає якісний та кількісний вміст психоактивних речовин в біологічному середовищі людини. Згідно із такими результатами виявлено у ОСОБА_1 наркотичну речовину - амфетамін більше 2000 ng/mL. Стан сп'яніння внаслідок вживання амфетаміну визначається від 300 ng/mL. До вказаної відповіді долучено свідоцтво про повірку вищевказаного засобу вимірювальної техніки та свідоцтво про державну реєстрацію такого.
Окрім цього, захисником Сологуб А.М. заявлено клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП, з огляду на те, що у справі відсутні докази керування ОСОБА_1 транспортним засобом марки «КІА К5», р.н. НОМЕР_2 . Окрім цього, вказала, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки у такому не зазначено які явні ознаки сп'яніння були присутні у ОСОБА_1 та на підставі чого його було направлено в медичний заклад для проведення перевірки на стан сп'яніння. Також зазначила, що огляд на стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 був проведений із порушенням Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та Міністерства охорони здоров'я від 09.11.2015 року № 1452/735, а відтак вважається недійним та не може бути належним доказом у справі. Зокрема захисник під час розгляду справи 09.06.2021 р. вказала, що повторне токсикологічне дослідження, проведене КНП ЛОР «Львівський обласний медичний центр превенції та терапії узалежнень» на підставі постанови суду від 01.06.2021 р., викликає сумнів, оскільки ОСОБА_1 здавав зразки біологічного середовища у одну ємність, що підтверджується переглянутим відеозаписом з нагрудних відеореєстраторів працівників поліції.
Заслухавши пояснення учасників справи та дослідивши матеріали справи у їх сукупності, приходжу до такого висновку.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.245 КУпАП).
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За вимогами ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст.252 КУпАП).
Незважаючи на невизнання ОСОБА_1 своєї вини, вчинення ним адміністративного правопорушення підтверджується належними та допустимими доказами у відповідності до ст.251 КУпАП, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 № 009697 від 10 березня 2021 року, який відповідає вимогам ст.256 КУпАП, та яким зафіксовано час, місце та обставини вчинення правопорушення;
- висновком щодо результатів медичного огляду КНП ЛОР «ЛОМЦП та ТУ» №000538 від 10.03.2021 р., відповідно до якого ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного сп'яніння;
- актом медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №000538 від 10.03.2021 р., у відповідності до якого методом лабораторного дослідження є Швидкісний тест на 5 наркотиків серії DOA 19080167, результат лабораторних тестів - АМР, МЕТ - позитивний, МОР, СОС, ТНС - негативні;
- результатами повторного токсикологічного лабораторного дослідження другого взірця сечі ОСОБА_1 , згідно із яким у останнього виявлено наркотичну речовину - амфетамін більше 2000 ng/mL.;
- відеозаписом із нагрудних відеореєстраторів працівників поліції.
Адміністративну відповідальність за частиною 1 статті 130 КУпАП передбачено за керування транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Порядок такого огляду та відмови від його проходження передбачено ст. 266 КУпАП та підзаконними нормативно - правовими актами.
Відповідно до положень ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП (в редакції, чинній станом на час вчинення адміністративного правопорушення), а також Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008р. № 1103 (далі - Порядок), огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівником міліції у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, працівником міліції з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Окрім цього, відповідно до п.п. 6,7 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та Міністерства охорони здоров'я від 09.11.2015 року № 1452/735 (далі - Інструкція), водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейськими для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я, не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Відповідно до п.3, п.4, п.15, п.16, п.20 розділу ІІІ Інструкції та п.8, п.10, п.13 Порядку огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я, який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством; метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи; за результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду; висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, видається на підставі акта медичного огляду; лікар, що проводив у закладі охорони здоров'я огляд водія транспортного засобу, складає за його результатами висновок за формою, яка затверджується МОЗ. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду. Огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби за методикою та із застосуванням приладів, дозволених для використання МОЗ.
Із врахуванням вищенаведених норм та встановлених обставин справи, порушення Інструкції та Порядку не встановлено.
Невизнання ОСОБА_1 своєї вини жодним чином не підтверджене, спростовується вищенаведеним і розцінюються як спосіб уникнення від адміністративної відповідальності за вчинене, а відтак надано достатньо доказів в підтвердження вчинення порушення за ч.1 ст.130 КУпАП та вини у цьому ОСОБА_1 , підстав сумніватися в їх достатності та достовірності немає. Його дії за ч.1 ст.130 КУпАП кваліфіковані вірно, оскільки він керував транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння та підлягає адміністративній відповідальності за вчинене.
Згідно із ч.1 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до ст. 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Статтею 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Разом з тим, починаючи з 17.03.2021 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху» від 16.02.2021 р., яким внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема ч. 1 ст. 130 КУпАП викладено у новій редакції та передбачено адміністративне стягнення у виді накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000 грн.) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Водночас, на момент скоєння правопорушення 10.03.2021 р. діяла редакція ч.1 ст.130 КУпАП, з урахуванням Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 17 червня 2020 року, яка передбачала адміністративне стягнення у виді шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (10 200 гривень) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відтак, оскільки правопорушення вчинено 10.03.2021 р., а ч. 1 ст. 130 КУпАП, у новій редакції посилює відповідальність особи, суд вважає за необхідне призначити стягнення у відповідності до санкції ч. 1 ст.130 КУпАП у редакції, чинній до 17.03.2021 р.
У ч.2 ст.33 КУпАП зазначено, що при накладенні стягнення має враховуватись характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі.
Тобто, санкція ч.1 ст.130 КУпАП є безальтернативною, а ч.2 ст.33 КУпАП не дозволяє при розгляді справ про правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху враховувати характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Отже на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП (в редакції, чинній на час вчинення адміністративного правопорушення), у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Окрім цього, у відповідності до ст.40-1 КУпАП із ОСОБА_1 слід стягнути 454 грн. судового збору в дохід держави.
Керуючись ст.ст. 40-1, 221, 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та застосувати до нього стягнення у виді штрафу у розмірі 600 (шестисот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10 200 (десять тисяч двісті) грн. в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Львівського апеляційного суду через Сихівський районний суд м. Львова. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення пред'являється до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Суддя Д.Ю. Теслюк