21 грудня 2009 року < Текст > Справа № 2а-6217/09/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Янюк О.С.,
при секретарі судового засідання Світлицької О.О.,
за участю представників:
позивача - Шавло Р.О. (довіреність від 22.07.2009 №6037/10/10-013)
відповідача - не з'явився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою Державної податкової інспекції у м. Енергодар Запорізької області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕДІЛ -1», м. Енергодар Запорізької області
про стягнення податкового боргу у розмірі 2 415 420,23 грн.
16.12.2009 Державна податкова інспекція у м.Енергодар Запорізької області (далі-ДПІ у м. Енергодар, позивач) звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕДІЛ -1» (далі-відповідач), в якій просить стягнути з відповідача податковий борг у розмірі 2 415 420,23 грн., а саме: податок на додану вартість у розмірі 2 413 890,23 грн.; комунальний податок у розмірі 1 530 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просить задовольнити їх у повному обсязі. Позовні вимоги обґрунтовує положеннями законів України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», «Про державну податкову службу в Україні», і зазначає, що у відповідача станом на 10.11.2009 обліковувалася податкова заборгованість на загальну суму 2 416 393,83 грн., у тому числі з податку на додану вартість у розмірі 2 414 698,74 грн. та з комунального податку у розмірі 1 695,09 грн. Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 30.04.2009 №2а-1684/09/0870 з відповідача стягнено заборгованість у розмірі 975,18грн., у тому числі з податку на додану вартість у розмірі 809,51 грн. та з комунального податку у розмірі 165,67 грн. 02.03.2009 відповідачем погашено заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 1,00 грн. та заборгованість з комунального податку у розмірі 0,58 грн. Станом на 10.11.2009 відповідач має податкову заборгованість у розмірі 2 415 420,23 грн., у тому числі податок на додану вартість у розмірі 2 413 890,23 грн. та комунальний податок у розмірі 1 530 грн. Також вказує, що
Відповідач у судове засідання не з'явися, письмові заперечення на позов не надав, про причини неявки та про можливість розгляду справи за його відсутності суд не повідомив. Крім того, на адресу суду повернулись повістка та матеріали позовної заяви, які були направлені відповідачу на його юридичну адресою, з відміткою поштового відділення зв'язку: «із закінченням строку зберігання». Отже, ураховуючи приписи ст.ст. 35-40 КАС України, про дату, час та місце судового засідання відповідач повідомлений належним чином (повідомлення про вручення поштових відправлень від 27.11.2009 № 9326616), а тому подальше відкладення розгляду справи суд вважає недоцільним.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі представника відповідача, за наявними у справі матеріалами.
У судовому засіданні 21.12.2009, на підставі ст. 160 КАС України, судом проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи від 09.11.2007 №648493, виданого виконавчим комітетом Енергодарської міської ради Запорізької області ТОВ «РЕДІЛ - 1» є юридичною особою (код ЄДРПОУ 35375819) та перебуває на обліку в органах державної податкової служби з 12.11.2007 за № 592.
Згідно з довідкою ДПІ у м. Енергодар про новоутворену заборгованість до бюджету, що підлягає стягненню по підприємству ТОВ «РЕДІЛ-1» станом на 10.11.2009, відповідач має заборгованість у розмірі 2 415 420,23 грн. а саме: податок на додану вартість - 2 413 890,20 грн.; комунальний податок - 1 530 грн.; пеня - 0,03 грн.
Указана заборгованість виникла з наступного.
ДПІ у м. Енергодар 21.05.2009 проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності подання відповідачем податкової звітності, про що складено акт перевірки від 21.05.2009 № 189/15-007/35375819.
Перевіркою встановлені порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 №2181-ІІІ (далі - Закон №2181), а саме:
несвоєчасне подання податкової звітності з податку на додану вартість за лютий, червень, жовтень, листопад, грудень 2008 року та січень-квітень 2009 року;
неподання звітності з комунального податку за січень-квітень 2009 року.
За результатами перевірки, на підставі п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 та п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України №2181, ДПІ у м.Енергодар прийняті податкові повідомлення - рішення від 07.07.2009 №0002041501/0, №0002031501/0, якими відповідачу визначені суми податкового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями за платежами:
податок на додану вартість у розмірі 1 530 грн.
комунальний податок у розмірі 1 530 грн.
Зазначені рішення 07.07.2009 направлені відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, який 10.08.2009 поштовим відділенням зв'язку повернено з відміткою: «за закінченням терміну зберігання».
11.08.2009 позивачем складено акт №82/15-007/35375819 про неможливість вручення податкових повідомлень - рішень, та у той же день рішення були розміщені на дошці податкових оголошень (повідомлень) у ДПІ у м. Енергодар.
Податкові повідомлення-рішення від 07.07.2009 №0002041501/0, №0002031501/0 в адміністративному або судовому порядку відповідачем не оскаржувались.
ДПІ у м. Енергодар 20.05.2009 проведена невиїзна документальна перевірка відповідача з питання повноти обчислення та своєчасності сплати до бюджету податку на додану вартість у жовтні, листопаді, грудні 2008 року, про що складено акт перевірки від 20.05.2009 № 186/23-2/35375819.
Перевіркою встановлені порушення п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 № 168/97-ВР (із змінами та доповненнями), а саме: занижено суму ПДВ до сплати в бюджет на 1 608 240 грн. за рахунок завищення податкового кредиту з ПДВ за жовтень-грудень 2008 року.
За результатами перевірки, на підставі пп.«б» п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 та п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону №2181, ДПІ у м.Енергодар прийнято податкове повідомлення - рішення від 08.07.2009 №0000622301/0, яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 2 412 360 грн.: за основним платежем - 1 608 240 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 804 120 грн.
Зазначене рішення 08.07.2009 направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, який 02.10.2009 поштовим відділенням зв'язку повернено з відміткою: «за закінченням терміну зберігання».
02.10.2009 позивачем складно акт №94/23-2/35375819 про неможливість вручення для ознайомлення податкового повідомлення - рішення, та у той же день рішення розміщено на дошці податкових оголошень (повідомлень) у ДПІ у м. Енергодар.
Податкове повідомлення-рішення від 08.07.2009 №0000622301/0 в адміністративному або судовому порядку відповідачем не оскаржувалося.
Відповідно до ст.16 Закону №2181 ТОВ «РЕДІЛ-1» додатково на суму погашеного податкового боргу у сумі 1 грн. по податку на додану вартість та з комунального податку 0,58 грн., нараховано пеню у сумі 0,03 грн.
Отже, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509-ХII, податкові органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Крім того, згідно з п. 11 ст. 11 вищезгаданого Закону органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Податкове зобов'язання та податковий борг згідно п.п.1.2, 1.3 ст.1 Закону №2181, є зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк.
Згідно п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону №2181, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2. та 4.3. ст. 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених п.п. 5.2.2. цього пункту.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.
Як свідчать матеріали справи, відповідач податкові повідомлення-рішення не оскаржував, а отже вони є узгодженими.
Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у десятиденний термін від дня отримання податкового повідомлення-рішення, визнається сумою податкового боргу платника податків (п.5.4 Закону №2181).
Згідно п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону №2181, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Як зазначено у п. 1.7 ст. 1 Закону №2181, активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Ст. 41 Конституції України встановлює застереження, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Оскільки ТОВ «РЕДІЛ-1» має податковий борг, який не погашений, то стягнення з активів платника податків цієї суми заборгованості перед бюджетом є правомірним.
Крім того, суд вважає на необхідне звернути увагу на те, що відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивач є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Отже, ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 161-163, 167 КАС України, суд
1. Позов Державної податкової інспекції у м. Енергодар Запорізької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕДІЛ-1» про стягнення податкового боргу у розмірі 2 415 420,23, задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕДІЛ-1» (код ЄДРПОУ 35375819) податкову заборгованість у розмірі 2 415 420,23 грн. (два мільйони чотириста п'ятнадцять тисяч чотириста двадцять грн. 23 коп), в тому числі заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 2 413 890,23 грн. (два мільйони чотириста тринадцять тисяч вісімсот дев'яносто грн. 23 коп) на користь державного бюджету м. Енергодар (р/р № 31111029700015 в ГУДКУ в Запорізькій області, код бюджетної класифікації 14010100) та заборгованість з комунального податку у розмірі 1530,00 грн.(одна тисяча п'ятсот тридцять грн. 00 коп) на користь місцевого бюджету м. Енергодар (р/р 33213828700015 ГУДКУ в Запорізькій області, код бюджетної класифікації 16010200). Видати виконавчий лист.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови не у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 29.12.2009р.
Суддя (підпис) О.С.Янюк