Справа № 420/8543/21
08 червня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Білостоцький О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Першого заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Яськівської сільської ради Біляївського району Одеської області та Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) до приватного підприємства «КАЙМАН-К» про застосування заходів реагування,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Першого заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Яськівської сільської ради Біляївського району Одеської області та Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) до приватного підприємства «КАЙМАН-К», в якій позивач просить суд застосувати заходи реагування - тимчасово заборонити (зупинити) діяльність приватного підприємства «КАЙМАН-К» із видобування піску, піщано-гравійної суміші на території Біляївського родовища на підставі спеціального дозволу на користування надрами №6292 від 08.11.2018 року до моменту забезпечення виконання екологічних умов, визначених у висновку №7-03/12-2018731156/2 з оцінки впливу на довкілля від 08.04.2019 року, а саме:
- здійснення діяльності з видобування корисних копалин в межах географічних координат ділянки надр;
- дотримання вимог раціонального використання природних ресурсів та охорони надр відповідно до ст. 56 Кодексу України про надра;
- відшкодування збитків, завданих довкіллю в сумі 75175953,21 грн. на розрахунковий рахунок UА308999980333149331000015620 фонду охорони навколишнього природного середовища Яськівської сільської територіальної громади, ГУК в Од.обл./отг с.Яськи/24062100, код ЄДРПОУ - 37607526.
Відповідно до ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина 2 ст. 171 КАС України).
Згідно з ч. 3 ст. 5 КАС України до суду можуть звертатися в інтересах інших осіб органи та особи, яким законом надано таке право.
Відповідно до ч. 4 ст. 5 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Згідно з ч. 3 ст. 43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Згідно з ч. 4 ст. 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, зазначений позов підписано Першим заступником керівника обласної прокуратури В.Веніславським.
Разом з цим, до суду не було надано жодного доказу на підтвердження того, що зазначена особа (В.Веніславський) займає вищезазначену посаду (Першого заступника керівника обласної прокуратури) та має право підписувати позови до суду.
Крім того, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не вбачається повноважень В.Веніславського на вчинення дій з представництва Одеської обласної прокуратури у суді.
Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
На підставі вищезазначеного, згідно із зазначеними вище приписами КАС України суд доходить висновку, що адміністративний позов підлягає поверненню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5-11, 169, 171, 241, 243, 248, 256, 293, 295, 297 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов Першого заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Яськівської сільської ради Біляївського району Одеської області та Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) до приватного підприємства «КАЙМАН-К» про застосування заходів реагування - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Головуючий суддя Білостоцький О.В.