09 червня 2021 р. № 400/3039/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - комунального підприємства Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі-позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - комунального підприємства Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" (надалі - третя особа) про:
- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 14.09.2006 року по 08.08.2019 року;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 04.01.2021 року.
Ухвалою від 05.05.2021 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/3039/21 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у період з 14.09.2006 року по 08.08.2019 року позивач працював в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал". Внаслідок невиконання комунальним підприємством Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений страхового стажу за час роботи на вказаному підприємстві у період з 14.09.2006 року по 08.08.2019 року. Із записів в трудовій книжці позивача вбачається, що з 14.09.2006 року по 08.08.2019 року останній працював у комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал". Рішенням від 05.01.2021 року відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії в зв'язку з відсутністю страхового стажу. Позивач не погоджується із таким висновком відповідача та вважає відмову незаконною, а тому просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
04.06.2021 року за вх. № 12189 до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на приписи статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідач вважає безпідставними вимоги позивача, оскільки згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 відсутня позначка про сплату страхових внесків по страхувальнику - комунальному підприємству Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" за період з 14.09.2006 року по 08.08.2019 року, в зв'язку з чим відсутні підстави для зарахування страхового стажу за даний період.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
В період з 14.09.2006 року по 08.08.2019 року позивач працював в комунальному підприємстві "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства".
ОСОБА_1 04.01.2021 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058.
Рішенням від 05.01.2021 року № 8/03.04-пр Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
З вказаного рішення вбачається, що комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" не сплачувало за позивача страхові внески до Пенсійного фонду України за період з 14.09.2006 року по 08.08.2019 року, в зв'язку з чим через відсутність факту сплати страхових внесків роботодавцем за період з 14.09.2006 року по 08.08.2019 року відсутні підстави для зарахування його до пенсійного стажу.
Не погоджуючись із такою позицією відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Вирішуючи вказаний спір по суті та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV (надалі - Закон № 1058-ІV) страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом, і за який сплачено страхові внески.
Положення Закону № 1058-ІV суд застосовує в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.
За приписами ст. 113 Закону №1058 держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Статтею 14 Закону № 1058-ІV передбачено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці, зокрема, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.
Платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону (ч. 1 ст. 15 Закону № 1058-ІV).
Згідно із ч. 2 ст. 17 Закону № 1058-ІV страхувальник зобов'язаний: вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та зберігати ці дані протягом п'яти років після припинення їх сплати на паперових носіях та в електронному вигляді; подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (ч. 2 ст. 20 Закону № 1058-ІV).
За правилами статті 106 Закону № 1058-ІV у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Таким чином, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків Законом № 1058-ІV покладено на страхувальника, тобто роботодавця.
Із наведеного слідує, що обов'язок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків до Пенсійного фонду покладено на комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал".
Як вбачається із довідок про заробітну плату КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" № 25 від 30.03.2021 року, КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" у період з 14.09.2006 року по 08.08.2019 року здійснювало нарахування позивачу заробітної плати, а також утримувало страхові внески.
Позивач у період з 14.09.2006 року по 08.08.2019 року працював в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", що підтверджується також копією трудової книжки.
Отже, страхувальник КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" у період з 14.09.2006 року по 08.08.2019 року фактично не виконав обов'язку щодо сплати до Пенсійного фонду України страхових внесків за застраховану особу - ОСОБА_1 .
Вказана обставина, на думку відповідача, позбавляє позивача права на зарахування до пенсійного стажу періоду роботи з 14.09.2006 року по 08.08.2019 року.
Суд з таким висновком відповідача не погоджується, оскільки обов'язок сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України покладено на страхувальника, відтак, внаслідок невиконання КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" свого обов'язку позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві з 14.09.2006 року по 08.08.2019 року, що порушує права позивача та суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Вказаний висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 24.05.2018 року у справі № 490/12392/16-а та постанові від 01.11.2018 року у справа № 199/1852/15-а.
Отже, суд зазначає, що наявність заборгованості КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" перед Пенсійним фондом України по страховим внескам, та відсутність факту перерахування страхових внесків роботодавцем, не може бути підставою для відмови у зарахуванні періоду роботи позивача до страхового стажу, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.
Таким чином, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу для перерахунку пенсії період роботи позивача у КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 14.09.2006 року по 08.08.2019 року.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 04.01.2021 року, суд зазначає наступне.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
Судом на захист порушеного права позивача зобов'язано відповідача зарахувати до страхового стажу незарахований період роботи, що дає право на призначення пенсії за віком.
Оскільки до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань, суд з метою ефективного та повного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 04.01.2021 року з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою та другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Таким чином сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 77, 78, 139, 159, 162, 241, 243, 244, 245, 246, 250, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - комунального підприємства Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні періоду роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 14.09.2006 року по 08.08.2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 до трудового стажу період роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 14.09.2006 року по 08.08.2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Миколаївської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 04.01.2021 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 09.06.2021 року.
Суддя Г.В. Лебедєва