ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
з питань залучення співвідповідачів
"09" червня 2021 р. справа № 300/1899/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши у письмовому провадженні клопотання Управління соціального захисту населення Калуської міської ради від 28.05.2021 за №02-12/2659/07 про залучення співвідповідачів в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про визнання протиправними дій щодо нарахування і виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та зобов'язання до здійснення виплати недоплаченої частини разової допомоги, -
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) 26.04.2021 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради (надалі по тексту також - відповідач, Управління) про визнання протиправними дій щодо нарахування і виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та зобов'язання до здійснення виплати недоплаченої частини разової допомоги.
Підставою звернення до суду є неправомірна, на думку позивача, здійснена відповідачем виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік не у повному розмірі, що суперечить Закону України ''Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту'' №3551-ХІІ від 22.10.1993 (надалі по тексту також - Закон №3551-ХІІ).
За наслідками виконання позивачем ухвали про залишення позовної заяви без руху від 28.04.2021, Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою від 17.05.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання і повідомлення (виклику) сторін за наявними матеріалами.
Представником відповідача направлено клопотання від 28.05.2021 за №02-12/2659/07 про залучення до участі у справі у якості співвідповідачів - Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Міністерство соціальної політики України, яке надійшло на адресу суду 02.06.2021.
В обґрунтування поданого клопотання відповідач вказує на те, що Міністерство соціальної політики України є головним розпорядником бюджетних призначень за бюджетною програмою КПКВК 2501150 "Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною".
Наказом Міністерства соціальної політики України та Міністерства фінансів України від 17.03.2020 за №216 затверджено паспорт бюджетної програми на 2020 рік, де визначено загальну суму видатків для всієї держави та конкретні розміри допомог одержувачам в залежності від статусу особи. Згідно вищезазначеного паспорта головним розпорядником коштів щодо виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни є Міністерство соціальної політики України та апарат Міністерства соціальної політики України. Виплати даної допомоги проводяться управлінням відповідно до затверджених кошторисних видатків на відповідний рік та паспортів бюджетної програми.
Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законом №3551-ХІІ, проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розділяють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України. Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).
Таким чином, відповідач стверджує, що Мінсоцполітики, як головний розпорядних бюджетних коштів, здійснює розподіл бюджетних призначень між розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня, а управління виконує роботу по виготовленню виплатних документів для виплати щорічної разової допомоги до 5 травня у тих обсягах і розмірах, які своїм наказом від 17.03.2020 за №216 визначило Міністерство соціальної політики України та Міністерство фінансів України у паспорті бюджетної програми.
З огляду на вказане та покликаючись на статтю 48 КАС України відповідач просить залучити до участі у цій справі співвідповідачів Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Міністерство соціальної політики України.
Розглянувши подане клопотання Управління соціального захисту населення Калуської міської ради від 28.05.2021 за №02-12/2659/07 про залучення співвідповідачів в адміністративній справі №300/1899/21, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
За приписами пункту 9 частини 1 статті 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Отже, відповідачем є особа до якої звернена вимога позивача.
У рамках розгляду цієї справи позивачем оскаржуються дії Управління соціального захисту населення Калуської міської ради щодо відмови у нарахуванні та виплаті разової грошової допомоги до 5 травня позивачу в належному розмірі.
За змістом частини третьої статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Отже, відповідно до вказаної норми залучення до участі у справі співвідповідача можливе у разі, якщо судом буде встановлено, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, і позивач не згоден на заміну первісного позивача.
Визначаючись щодо належності відповідача у цій справі, суд надає оцінку мотивації відповідача Управління соціального захисту населення Калуської міської ради щодо доцільності залучення до участі у цій справі кожного з співвідповідачів та зазначає наступне.
Відповідно до положень статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 за №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (надалі по тексту також - Постанова №112) установлено, що у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (надалі по тексту також - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (надалі по тексту також - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (надалі по тексту також - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (надалі по тексту також - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).
Згідно з вимогами Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №423 від 17.06.2015, одним з основних завдань Мінсоцполітики є організація виплати до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Тобто Міністерство соціальної політики України перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, котрі і здійснюють безпосередню виплату одноразової допомоги до 5 травня. Відповідачем не спростовується факт виплати позивачу одноразової допомоги до 5 травня, розмір якої і є предметом спору у цій справі.
Саме Управління соціального захисту населення Калуської міської ради є відповідальним органом, який зобов'язаний завершити процедуру проведення розрахунків шляхом нарахування і виплати одноразової грошової допомоги.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 29.09.2020 у зразковій справі №440/2722/20.
Отже, Управління соціального захисту населення Калуської міської ради є належним відповідачем у цій справі, який має відповідати за позовними вимогами.
Відтак суд не вбачає підстав для залучення до участі у цій справі у якості співвідповідачів Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Міністерство соціальної політики України.
Враховуючи вищевказане та з огляду на визначений позивачем предмет позову, клопотання відповідача задоволенню не підлягає.
На підставі наведеного, керуючись статтями 12, 48, 166, 243, 248, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити в задоволенні клопотання Управління соціального захисту населення Калуської міської ради від 28.05.2021 за №02-12/2659/07 про залучення співвідповідачів в адміністративній справі №300/1899/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про визнання протиправними дій щодо нарахування і виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та зобов'язання до здійснення виплати недоплаченої частини разової допомоги.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу, окремо від рішення суду, включаються до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.