07 червня 2021 року м. Житомир справа № 240/20615/20
категорія 108010100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Шимоновича Р.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ойлгазтрейд" до Державної екологічної інспекції у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування постанови,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Ойлгазтрейд" із позовом, у якому просить: визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу Державної екологічної інспекції у Вінницькій області від 17.09.2020 року №06-09-09.
В обгрунутвання позовних вимог зазначено, що Державна екологічна інспекція у Вінницькій області прийняла постанову про накладення штрафу від 17.09.2020 року №06-09-09, якою зобов'язала Товариство з обмеженою відповідальністю "Ойлгазтрейд" сплатити у 15-денний строк штраф у розмірі десяти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 170 000 грн. У постанові вказано, що за результатами розгляду справи протоколу №05-09-09 від 11.09.2020 року про виявлене порушене вимог Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" та акту №26-09-09 про відмову у проведенні планової перевірки від 07.08.2020 року встановлено, що позивач, місцезнаходження об'єкта перевірки м. Гнівань, вул. Терешкової, 1-А, порушив вимоги п.п. 6 п. 4 ст. 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" тим, що створено перешкоди шляхом недопущення до проведення перевірок характеристик продукції та невиконання встановлених цим Законом вимог посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд. Позивач вважає вказану постанову необгрунтованою та незаконною та такою, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 03.12.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Свою позицію мотивував тим, що планові та позапланові перевірки характеристик продукції, а саме автомобільних бензинів та дизельного палива підпадає під сферу обов'язків сектору державного ринкового нагляду Інспекції. Тому, мораторій на такі перевірки не поширюється. У ньому чітко розмежовані сфери контролю, які підпадають та не підпадають під дію мораторію. Позивачем помилково ототожнено дві різні перевірки у сфері господарської діяльності та державний ринковий нагляд.
05.01.2021 року відповідач подав до суду клопотання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 18.01.2021 року подальший розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи. Призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 10.02.2021 року об 11:30.
10.02.2021 року у судове засідання з'явився представник відповідача, просив відмовити у задоволенні позовних вимог, з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Протокольною ухвалою суду від 10.02.2021 року подальший розгляд справи вирішено здійснювати у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд зазначає наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Ойлгазтрейд" здійснює роздрібну торгівлю пальним на АЗС за адресою: вул. Терешкової, 1а, м. Гнівань, Тиврівський р-н., Вінницька обл., у відповідності до ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №02210314201900348 від 05.11.2019 року, виданої ГУ ДПС у Вінницькій області.
Згідно наказу Державної екологічної інспекції у Вінницькій області від 06.08.2020р. №24-РН "Про проведення планової перевірки характеристик продукцій", державному інспектору з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Костині В. В. доручено провести планову, поєднану виїзну та невиїзну перевірку характеристик продукції: а саме: автомобільних бензинів, дизельного, суднового та котельного палива на ТОВ "Ойлгазтрейд" місцезнаходження об'єкта: Вінницька обл., Тиврівський р-н., м. Гнівань, вул. Терешкової, 1а, АЗС02№01 з магазином.
Державному інспектору з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Костині В. В. видано направлення від 06.07.2020р. №24 на проведення планової перевірки. Термін перевірки визначено: 06.08.2020р. по 07.08.2020р.
Посадовою особою відповідача було пред'явлено позивачу наказ відповідача від 06.08.2020р. №24-РН "Про проведення планової перевірки характеристик продукцій" та направлення на проведення перевірки від 06.07.2020 року №24, що позивачем не заперечується.
Однак, Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Костину В. В. не було допущено до перевірки об'єкта з тих підстав, що у період карантину планові перевірки заборонені.
За результатами перевірки посадовою особою відповідача складено акт №26-09-09 від 07.08.2020 року про відмову у проведенні планової перевірки.
У зв'язку з створенням перешкоди у проведенні планового заходу - перевірки АЗС02№01 з магазином, посадовою особою відповідача складено протокол №06-09-09 від 11.09.2020 року про виявлене порушення вимог статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
З метою отримання пояснень від керівника юридичної особи ТОВ "Ойлгазтрейд" або уповноваженої ним особи щодо недопуску до проведення Інспекцією перевірки характеристик продукції на ТОВ "Ойлгазтрейд" на юридичну адресу Житомирська обл., м. Новоград-Волинський, вул. Шепетівська, буд. 29, направлено листа №2730/9/20 від 10.08.2020 року щодо необхідності прибуття до Інспекції 17.08.2020 року. Відправлення вручено 13.08.2020 року.
Керівник юридичної особи ТОВ "Ойлгазтрейд" та уповноважена особа для надання пояснень по факту недопуску не з'явилися, а тому 17.08.2020 року було повторно направлено виклик на адресу ТОВ "Ойлгазтрейд", однак у зазначений час директор ТОВ "Ойлгазтрейд" чи уповноважена особа до Інспекції не з'явилися.
За результатами розгляду справи, інспектором з ОНПС Вінницької області Костиною В. В. винесено постанову від 17.09.2020 року №06-09-09 про накладення штрафу у розмірі 170 000 грн. за порушення вимог підпункту 6 пункту 4 статті 44 ЗУ "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції ".
Позивач, вважаючи протиправною постанову про накладення штрафу Державної екологічної інспекції у Вінницькій області від 17.09.2020 року №06-09-09, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку вказаним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження Державної екологічної інспекції у Вінницькій області у спірних правовідносинах визначаються, зокрема, Законами України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до статті 1 цього Закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Спеціальним у спірних правовідносинах є Закон України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» від 02.12.2010 №2735-VI (далі - Закон №2735-VI), статтею 1 якого визначено, що державний ринковий нагляд - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.
Згідно з положеннями частини 1 статті 4 Закону №2735-VI метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.
Ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Органи ринкового нагляду становлять єдину систему. Сфери відповідальності органів ринкового нагляду включають види продукції, що є об'єктами технічних регламентів, і можуть включати види продукції, що не є об'єктами технічних регламентів (частини 1 та 2 статті 10 Закону №2735-VI).
Відповідно до пунктів 4, 6 частини 1 статті 10 Закону №2735-VI з метою здійснення ринкового нагляду органи ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності, зокрема: проводять перевірки характеристик продукції, в тому числі відбирають зразки продукції та забезпечують проведення їх експертизи (випробування); приймають у випадках та порядку, визначених цим Законом, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, здійснюють контроль стану виконання суб'єктами господарювання цих рішень.
Положеннями статті 15 Закону №2735-VI визначено права посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд. Так, посадові особи, які здійснюють ринковий нагляд, мають право:
1) проводити у випадках і порядку, визначених цим Законом, документальні перевірки та обстеження зразків продукції, відбирати зразки продукції і забезпечувати проведення їх експертизи (випробування);
2) безперешкодно відвідувати, за умови пред'явлення службового посвідчення та посвідчення (направлення) на проведення перевірки, у будь-який час протягом часу роботи об'єкта: а) торговельні та складські приміщення суб'єктів господарювання і місця, зазначені у пункті 2 частини дев'ятої статті 23 цього Закону, для проведення перевірок характеристик продукції і перевірок стану виконання суб'єктами господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів; б) місця, зазначені в пункті 3 частини дев'ятої статті 23 цього Закону, для проведення перевірок додержання вимог щодо представлення продукції, яка не відповідає встановленим вимогам, перевірок характеристик продукції та перевірок виконання суб'єктами господарювання приписів і рішень відповідно до частини п'ятої статті 26 цього Закону; в) місця, зазначені в пункті 4 частини дев'ятої статті 23 цього Закону, для проведення перевірок характеристик продукції;
3) вимагати від суб'єктів господарювання надання документів і матеріалів, необхідних для здійснення ринкового нагляду, одержувати копії таких документів і матеріалів. У разі якщо оригінали таких документів і матеріалів складені іншою мовою, ніж мова діловодства та документації державних органів, на вимогу органів ринкового нагляду суб'єкти господарювання зобов'язані за власний рахунок забезпечити їх переклад мовою діловодства та документації державних органів в обсязі, необхідному для здійснення ринкового нагляду;
4) вимагати від посадових осіб суб'єктів господарювання та фізичних осіб - підприємців надання у погоджений з ними строк усних чи письмових пояснень з питань, що виникають під час проведення перевірок і вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів;
5) складати акти перевірок та застосовувати в установленому законом порядку штрафні санкції до суб'єктів господарювання за порушення вимог цього Закону, Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» та встановлених вимог;
6) складати на основі актів перевірок протоколи про адміністративні правопорушення у сфері здійснення ринкового нагляду та розглядати справи про відповідні адміністративні правопорушення згідно із законом України;
7) залучати у разі потреби в установленому порядку до здійснення ринкового нагляду працівників наукових установ та фахівців. На осіб, які залучені в установленому порядку до здійснення ринкового нагляду, поширюються обов'язки, визначені пунктами 1 - 5 частини першої статті 17 цього Закону;
8) вимагати від посадових осіб суб'єктів господарювання та фізичних осіб - підприємців припинення дій, які перешкоджають здійсненню заходів ринкового нагляду, а в разі їх відмови від припинення таких дій - звертатися до органів Національної поліції за допомогою у здійсненні законної діяльності з ринкового нагляду.
Ринковий нагляд здійснюється відповідно до секторальних планів ринкового нагляду, які щорічно затверджуються органами ринкового нагляду відповідно до сфер їх відповідальності (частина 1 статті 20 Закону №2735-VI).
В силу приписів частин 2, 4 ст.20 Закону №2735-VI секторальний план ринкового нагляду охоплює види продукції відповідно до сфер відповідальності органів ринкового нагляду та визначає належність цих видів продукції до певного ступеня ризику. Під час розроблення проектів секторальних планів ринкового нагляду та проектів змін до таких планів враховуються: 1) результати моніторингу причин і кількості звернень споживачів (користувачів) про захист їх права на безпеку продукції, причин і кількості нещасних випадків і випадків заподіяння шкоди здоров'ю людей внаслідок споживання (використання) продукції, який здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; 2) аналіз відомостей, включених до системи оперативного взаємного сповіщення про продукцію, що становить серйозний ризик; 3) аналіз інформації, одержаної з міжнародних, регіональних та іноземних систем повідомлення про продукцію, що становить серйозний ризик; 4) аналіз даних національної інформаційної системи ринкового нагляду; 5) результати моніторингу вжитих обмежувальних (корегувальних) заходів; 6) необхідність проведення органами ринкового нагляду спільних перевірок характеристик продукції у разі, якщо відповідний вид продукції є об'єктом кількох технічних регламентів.
У відповідності до частини 9 статті 20 Закону №2735-VI секторальні плани ринкового нагляду затверджуються відповідними органами ринкового нагляду не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Секторальні плани ринкового нагляду та зміни до них не пізніше трьох робочих днів з дня їх затвердження оприлюднюються шляхом опублікування у друкованому засобі масової інформації відповідного органу ринкового нагляду (у разі його відсутності - у друкованому засобі масової інформації, визначеному цим органом) та шляхом розміщення на офіційному веб-сайті відповідного органу ринкового нагляду, а в разі потреби - також в інший спосіб.
Секторальні плани, в силу ч.12 статті 20 Закону №2735-VI, розробляються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.12.2011 №1410 «Про затвердження порядку розроблення та перегляду секторальних планів ринкового нагляду, моніторингу та звітування про їх виконання».
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до наданого позивачем Секторального плану державного ринкового нагляду на 2020 рік, затвердженого 29.11.2019 р., до плану здійснення ринкового нагляду було включено перевірку характеристик автомобільних бензинів та дизельного палива.
Частиною 1 статті 22 Закону №2735-VI визначені заходи державного ринкового нагляду, зокрема, перевірка характеристик продукції.
Статтею 23 Закону №2735-VI передбачено, що органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції.
Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.
Перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та направлень на проведення перевірки, що видаються та оформлюються відповідно до цього Закону. У разі одержання інформації про надання на ринку продукції, що становить серйозний ризик, відповідні накази та направлення видаються і оформлюються невідкладно.
З матеріалів справи слідує, що відповідачем видано наказ №24-РН від 06.08.2020 р. на проведення планової перевірки від 06.08.2020 року №24 згідно Секторального плану державного ринкового нагляду на 2020 рік, затвердженого т.в.о. Голови Державної екологічної інспекції України від 29.11.2019 року та Плану перевірок з ринкового нагляду на ІІІ квартал 2020 року було доручено з 06.08.2020 року по 07.08.2020 року провести планову поєднану виїзну та невиїзду перевірку характеристик продукції - автомобільних бензинів, дизельного, суднового та котельного палива на ТОВ "Ойлгазтрейд" місцезнаходження об'єкта - Вінницька обл., Тиврівський р-н., м. Гнівань, вул. Терешкової, буд. 1-а, АЗС 02№01 з магазином.
Положеннями частин 1, 2 статті 23-1 Закону №2735-VI передбачено, що для здійснення планової або позапланової перевірки характеристик продукції орган ринкового нагляду видає наказ, який має містити предмет перевірки (найменування виду (типу), категорії та/або групи продукції), найменування та адресу об'єкта, де розміщується продукція. На підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки, яке підписується керівником органу ринкового нагляду або його заступником із зазначенням його прізвища, імені та по батькові і засвідчується печаткою відповідного органу.
Частиною четвертою статті 23-1 Закону №2735-VI передбачено, що направлення є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення перевірки. Посадова особа органу ринкового нагляду не має права здійснювати перевірку без направлення на проведення перевірки та службового посвідчення.
При цьому, статтею 7 Закону №2735-VI визначено, що суб'єкти господарювання під час здійснення ринкового нагляду та контролю продукції мають право перевіряти наявність у посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд та контроль продукції, наявність службових посвідчень; одержувати від посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, копії посвідчень (направлень) на проведення перевірок та не допускати їх до проведення перевірок, якщо вони не надали копії таких документів.
Отже, Закон №2735-VI передбачає, що до початку перевірки посадові особи зобов'язані пред'явити свої службові посвідчення та направлення на перевірку. Разом з цим, положення Закону № 2735-VI не містять імперативних приписів про те, що посадові особи до початку перевірки в обов'язковому порядку зобов'язані надавати суб'єкту господарювання копії своїх посвідчень та направлення на перевірку. Такий обов'язок виникає лише у разі реалізації суб'єктом господарювання свого права на отримання таких копій, а саме, у разі висунення ним такої вимоги.
З доказів, наявних у матеріалах справи, судом встановлено, що відповідачу пред'явлено службові посвідчення та направлення на перевірку, однак, відповідач, прибувши 07.08.2020 року за адресою знаходження АЗС 02№01 з магазином для здійснення планової перевірки державному інспектору з охорони навколишнього середовища відмовлено у проведенні заходу державного нагляду (контролю), що зафіксовано у Акті №26-09-09 від 07.08.2020 року про відмову у проведенні планової перевірки.
Відтак, суд вважає, що позивачем дотримано положень Закону №2735-VI у зазначеній вище частині.
Разом з тим, судом встановлено, що позивач не допустив посадових осіб до перевірки посадових осіб позивача з тих підстав, що на період дії карантину будь-які перевірки заборонені.
Щодо доводів відповідача під час проведення перевірки про існування заборони на проведення перевірок під час дії карантину, суд зазначає, що згідно частини 4 пункту 2 розділу II Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 530-ІХ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Також, пунктом третім розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 17.03.2020 № 533 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОУЮ-19)» до 31 травня 2020 року забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, крім державного нагляду (контролю): за діяльністю суб'єктів господарювання, які відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику: у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; у сфері санітарного та епідеміологічного благополуччя населення.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» відповідно до статті 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” Кабінет Міністрів України установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS- CoV-2 (далі - COVID-19), з 1 серпня до 31 грудня 2020 р. на території України карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” та від 20 травня 2020 р. № 392 “Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS- CoV-2”.
Абзом 4 п. 2 розділу II. Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» встановлено, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» набрав чинності 17.03.2020 р.
Пунктом З розділу II. Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» тимчасово, по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), але не раніше 30 червня 2020 року, забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, крім державного нагляду (контролю): за діяльністю суб'єктів господарювання, які відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику; у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» набрав чинності 18.03.2020р.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Статтею 2 Закону №877 визначено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Частина 2 цієї статті визначає, що дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного нагляду, податкового контролю, митного контролю, державного експортного контролю (крім здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами космічної діяльності України приватної форми власності законодавства про космічну діяльність в Україні), контролю за дотриманням бюджетного законодавства, державного нагляду на ринках фінансових послуг, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення, державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, державного ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції, державного нагляду за дотриманням вимог безпеки використання ядерної енергії.
Тобто, положення Закону №877 не поширюється на правовідносини щодо здійснення державного ринкового контролю, а державний ринковий контроль не можна ототожнювати з державним наглядом (контролем) у сфері господарської діяльності.
З аналізу зазначених норм законодавства, суд приходить до висновку, що заборона на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, не поширюється на перевірки в сфері державного ринкового нагляду і контроль нехарчової продукції.
На підставі зазначеного, твердження позивача про незаконність проведення відповідачем перевірки суд вважає безпідставними.
Відповідальність суб'єктів господарювання за порушення вимог законодавства у сфері державного ринкового нагляду регламентована статтею 44 Закону № 2735-VI.
Зокрема, приписами пункту 6 частини 4 вказаної статті встановлено, що до суб'єкта господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі створення перешкод шляхом недопущення до проведення перевірок характеристик продукції та невиконання встановлених цим Законом вимог посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, - у розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ч.6 ст.44 Закону №2735-VI, справи про накладення штрафів за порушення, визначені цією статтею, розглядаються керівниками органів ринкового нагляду або заступниками таких керівників у межах їх компетенції.
Про вчинення порушень, зазначених у цій статті, посадові особи органів ринкового нагляду, що виявили правопорушення, складають протокол на підставі документів, що містять інформацію про походження продукції та її обіг.
Протокол складається у двох примірниках, які підписуються посадовими особами органу ринкового нагляду та фізичною особою, у тому числі фізичною особою - підприємцем, чи керівником юридичної особи або уповноваженою ним особою.
У разі відмови фізичної особи, у тому числі фізичної особи - підприємця, чи керівника юридичної особи або уповноваженої ним особи підписати протокол посадова особа органу ринкового нагляду вносить до такого протоколу відповідний запис.
Один примірник протоколу вручається фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, чи керівнику юридичної особи або уповноваженій ним особі, а другий - зберігається в органі ринкового нагляду.
Протокол разом з актом перевірки, поясненнями фізичної особи, у тому числі фізичної особи - підприємця, чи керівника юридичної особи або уповноваженої ним особи (у разі їх наявності) та документами, що стосуються справи, не пізніше наступного робочого дня за днем його складання передається керівнику чи заступнику керівника органу ринкового нагляду, які розглядають справу протягом 15 календарних днів з дня отримання протоколу та відповідних документів і приймають рішення про накладення штрафу. Кожний штраф оформляється окремою постановою.
Постанова надсилається суб'єкту господарювання не пізніше наступного робочого дня за днем її оформлення.
Отже, Законом № 2735-VI чітко визначено, які документи складаються у разі виявлення порушень цього Закону та строку прийняття рішення за результатами розгляду документів.
При цьому, особиста участь суб'єкта господарювання під час розгляду питання про притягнення його до відповідальності не є обов'язковою.
Судом встановлено, що прибувши 07.08.2020 року за адресою знаходження АЗС 02№01 з магазином (Вінницька область, Тиврівський район, м. Гнівань, вул. Терешкової, буд. 1а, місце здійснення господарської діяльності) для здійснення планової перевірки державному інспектору з охорони навколишнього природного середовища відмовлено у проведенні заходу державного нагляду (контролю). В результаті чого складено Акт № 26-09-09 від 07.08.2020 року про відмову в проведенні планової перевірки. Працівник АЗС відмовилась від надання будь яких пояснень, відмовилась підписати Акт недопуску до перевірки.
З метою отримання пояснень від керівника юридичної особи ТОВ «Ойлгазтрейд» або уповноваженої ним особи щодо недопуску до проведення Інспекцією перевірки характеристик продукції на ТОВ «Ойлгазтрейд» на юридичну адресу Житомирська обл., м. Новгород- Волинський, вул. Шепетівська, буд. 29 направлено листа № 2730/9/20 від 10.08.2020 року щодо необхідності прибуття до Інспекції 17.08.2020 року. Згідно інформації з офіційного сайту Укрпошти відправлення вручено 13.08.2020 року.
17.08.2020 року керівник юридичної особи ТОВ «Ойлгазтрейд» та уповноважена особа для надання пояснень по факту недопуску не з'явилися, 17.08.2020 року було повторно направлено виклик на адресу ТОВ «Ойлгазтрейд» на юридичну адресу Житомирська обл., м. Новгород-Волинський, вул. Шепетівська, буд. 29 направлено листа № 2783/9/20 від 17.08.2020 року.
Керуючись п.п. 6 п. 4 ст. 44 ЗУ «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» на підставі акту про відмову в проведенні перевірки повторно було здійснено виклик керівника юридичної особи ТОВ «Ойлгазтрейд» листом 2919/9/20 від 01.09.2020 року.
Підпунктом 6 пункту 4 статті 44 ЗУ «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» встановлено, що до суб'єкта господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі створення перешкод шляхом недопущення до проведення перевірок характеристик продукції та невиконання встановлених цим Законом вимог посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, - у розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За порушення вищезазначених норм, на підставі акту № 26-09-09 від 07.08.2020 року про відмову в проведенні планової перевірки головним спеціалістом сектору державного ринкового нагляду - Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Костиною Вадимом Вікторовичем 11.09.2020 року складено Протокол № 06-09-09 про виявленні порушення Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» .
Даний протокол був направлений 11.09.2020 року на адресу ТОВ «Ойлгазтрейд» Житомирська обл., м. Новгород-Волинський, вул. Шепетівська, буд. 29 для відома, а також у листі № 3030/9/20 зазначено про необхідність прибути директора ТОВ «Ойлгазтрейд» до Інспекції 17.09.2020 року на 11.00 год. для розгляду справи.
На дату розгляду справи про накладення штрафних санкцій до Державної екологічної інспекції у Вінницькій області відповідач не з'явився, що стало підставою розгляду справи без участі уповноваженого представника, за результатами якого винесено постанову № 06-09-09 від 17.09.2020 року про накладення штрафу у розмірі 170 000 (сто сімдесят тисяч) грн. за порушення вимог підпункту 6 пункту 4 статті 44 ЗУ «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» тим, що створено перешкоди шляхом недопущення до проведення перевірок характеристик продукції та невиконання встановлених цим Законом вимог посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд.
У той же день постанова була направлена на юридичну адресу ТОВ «Ойлгазтрейд» Житомирська обл., м. Новгород-Волинський, вул. Шепетівська, буд. 29, та отримана суб'єктом господарювання 18.09.2020 року.
Судом перевірена законодавчо визначена процедура накладення штрафу за створення перешкод шляхом недопущення до проведення перевірок характеристик продукції та не виявлено її порушень.
Дослідивши матеріали справи та доводи, викладені у позовній заяві, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У даному випадку, під час судового розгляду відповідачем дотримано вимоги законодавства при здійсненні заходу ринкового нагляду, оскільки організація планової перевірки відповідачем та порядок її здійснення відповідають вимогам Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».
Згідно ч.1ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Дослідивши матеріали справи та наявні докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Підстави для застосування положень статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Ойлгазтрейд" (вул. Шепетівського, 29, м. Новоград-Волинський, Житомирська обл., 11708, ЄДРПОУ: 39698290) до Державної екологічної інспекції у Вінницькій області (вул. 600-річчя, 19, м. Вінниця, 21000, ЄДРПОУ: 37979894) про визнання протиправною та скасування постанови, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 07 червня 2021 року.
Суддя Р.М.Шимонович