Рішення від 17.05.2021 по справі 160/5125/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2021 року Справа № 160/5125/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

06 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року по 31 березня 2019року - 75 відсотків суми підвищення пенсії визначеного станом на 01 березня 2018 року, не врахування додаткових видів грошового забезпечення, визначеного станом на 05 березня 2019 року та відмови перерахувати та виплачувати (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року з врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії з 01.01.2018 року визначеного станом на 01 березня 2018 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати пенсію (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з врахуванням всіх видів грошового забезпечення на підставі довідки від ДО ТЦК та СП (№ФД 83247) з врахуванням:- посадового окладу; - окладу за військовим званням; - процентної надбавки за вислугу років; - надбавки за особливості проходження служби (надбавки за особливо важливі завдання); - надбавки за службу в умовах режимних обмежень (робота з таємними носіями); -премії, визначеного станом на 05 березня 2019 року за документами, що є у пенсійній справі, без обмеження пенсії максимальним розміром;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати у місячний строк з дня набрання законної сили даним рішенням звіт про виконання судового рішення;

допустити негайне виконання зазначеного рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії у межах суми стягнення за один місяць згідно вимог ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії згідно оновленої довідки від Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України.

Проте, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки, посилаючись на те, що рішенням суду не зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинити певні дії для проведення перерахунку пенсії позивача.

Позивач вважає дії відповідача протиправними з огляду на те, що з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XII.

Крім того, позивач зазначив, що відповідач протиправно відмовив йому у перерахунку пенсії з 5 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року, оскільки рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 р. та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №45 від 13 лютого 2008 р.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 року відкрито спрощене провадження у справі без виклику учасників справи.

28 квітня 2021 р. на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що ОСОБА_1 відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням по судовій справі № 826/3858/18 від 12 грудня 2018 року визнав протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Відповідно до статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, постановою суду скасовано рішення Уряду щодо правомірності проведення з 1 січня 2018 року перерахунку пенсій, призначених за нормами Закону № 2262 до 1 березня 2018 року, скасовано визначені Урядом умови і розміри перерахунку пенсій із врахуванням грошового забезпечення, встановленого Постановою № 704, а також порядок виплати перерахованих коштів.

Після 24.02.2018 та скасування з 05.03.2019 Постанови № 103 та на час розгляду адміністративної справи, урядом України не приймалось відповідного рішення про зміну грошового забезпечення військовослужбовців що були б підставою для проведення перерахунку пенсії військовослужбовцям та не вносились зміни до Постанови № 704, крім того, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від Пенсійного фонду України не отримувало повідомлень про прийняття Кабінетом Міністрів України нових рішень щодо перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям.

Крім того, представник відповідача наголосив, що Довідка від 12.03.2021 № ФД 83247 Дніпропетровського ОТЦК та СП "Про розмір грошового забезпечення” носить суто інформаційний характер, оскільки у довідці зазначено, що вона видана відповідно до Постанови № 704, пункти якої передбачали проведення перерахунку раніше призначеної пенсії та втратили чинність з 05.03.2019 року, за нормами чинними на 05.03.2019.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 - позивач, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області як пенсіонер Міністерства оборони України.

01.10.1992 р. позивача було звільнено з військової служби у запас за статтею 59 підпунктом «б» (по хворобі). Загальна вислуга років становить - 35 років (календ.).

З 01 жовтня 1992 р. позивачу була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.92 р. «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2021 року у справі №160/16736/20 Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки зобов'язано підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень, премії), встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, для здійснення з 01.04.2019 року перерахунку пенсії.

На виконання зазначеного рішення Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку №ФД 83247 від 02.02.2021 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року для проведення 01.04.2019 року перерахунку його пенсії, із зазначенням відомостей про розміри, як основних, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії.

Вказана довідка видана позивачу про те, що розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 становить 26 719,25 грн., у тому числі:

посадовий оклад - 7 750,00 грн.;

оклад за військовим званням - 1 480,00 грн.;

надбавка за вислугу років - 4 615,00 грн.;

надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження військової служби - 8 999,25 грн.;

надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці - 1 162,50 грн.; премія - 2 712,50 грн.

26 серпня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виконати перерахування пенсії за вислугу років та виплату сум, що недоплатили із розрахунку підвищення до пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ із розрахунку 90 % грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавка 15% від розміру посадового окладу за секретність, премії 10% від розміру посадового окладу, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% від розміру суми посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткове збільшення за вислугу років) станом на 01.01.2018 року.

Листом від 10.09.2020 року відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, зазначивши, що після визнання протиправним та скасування пунктів 1-2 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалось.

Крім того, 12 жовтня 2020 року позивач також звернувся до відповідача із заявою, в якій просив перерахувати та виплатити (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсію з 05 березня 2019 року з врахуванням 100 % суми підвищення пенсії з 01 січня 2018 року.

На вказану заяву відповідач надіслав листа до позивача, в якому зазначив, що після визнання протиправним та скасування пунктів 1-2 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося.

Враховуючи зазначене, з 01.01.2020 виплата пенсії здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Не погоджуючись із такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 3 Порядку № 45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

В свою чергу, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 за № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Із аналізу наведених вище положень вбачається, що набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови № 103 позивач набув право на підвищення пенсії.

В той же час, слід враховувати, що зміни внесені Постановою КМУ №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Таким чином, саме з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

При цьому, алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

В даному ж випадку, як слідує із матеріалів справи, Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було підготовлено та направленого до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку №ФД 83247 від 02.02.2021 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року для проведення з 01.04.2019 року перерахунку його пенсії, із зазначенням відомостей про розміри, як основних, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії.

Проте, відповідач відмовив у перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки з тих підстав, що після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яким було визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018, інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії Урядом не приймалось.

Натомість, суд звертає увагу на те, що позивач має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є оформлення, Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки нової довідки.

При цьому, посилання відповідача на те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за новою довідкою Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки , з огляду на те, що п. 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05.03.2019, суд оцінює критично, адже факт визнання нечинними вказаних норм не позбавляє права позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії осіб на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

За таких обставин дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки є протиправними, а тому позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року по 31 березня 2019року з врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії з 01.01.2018 року визначеного станом на 01 березня 2018 року суд має зазначити наступне.

21 лютого 2018 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб» №704 від 30 серпня 2017 р.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 р., виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:

з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 р.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 р. та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №45 від 13 лютого 2008 р.

Відповідно до частини 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до частини 1 статті 325 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Таким чином, в силу приписів частини 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 втратили чинність з 05 березня 2019 р.

Отже, з 05 березня 2019 р. пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

До також ж правового висновку дійшов Верховний Суд у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №160/3586/19, провадження № Пз/9901/12/19 від 06 серпня 2019 р., залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 р.

Вирішуючи питання щодо заявленого клопотання про встановлення судового контролю шляхом подання звіту про виконання судового рішення, суд зазначає, що положеннями статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, а саме: суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Проте, у даному випадку суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень, адже у суду не має достатніх підстав вважати, що відповідач буде перешкоджати його виконанню після набрання ним законної сили.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що встановлення судом строку для виконання судового рішення та зобов'язання подати звіт є правом, а не обов'язком суду та не може бути обрано позивачем одним із способів захисту порушеного права.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення даного позову.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про: присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Враховуючи вищевказане, суд вважає за необхідне допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

Позивач звільнений від сплати судового збору, а тому розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків суми підвищення пенсії визначеного станом на 01 березня 2018 року, не врахування додаткових видів грошового забезпечення, визначеного станом на 05 березня 2019 року та відмови перерахувати та виплачувати, із врахуванням раніше виплачених сум, пенсію ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати, із врахуванням раніше виплачених сум, пенсію ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року з врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії з 01.01.2018 року, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати пенсію, із врахуванням раніше виплачених сум, ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з врахуванням всіх видів грошового забезпечення на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (№ФД 83247) з врахуванням: посадового окладу; окладу за військовим званням; процентної надбавки за вислугу років; надбавки за особливості проходження служби (надбавки за особливо важливі завдання); надбавки за службу в умовах режимних обмежень (робота з таємними носіями); премії, визначеного станом на 05 березня 2019 року за документами, що є у пенсійній справі, без обмеження пенсії максимальним розміром.

Допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.М. Олійник