№ 566/605/21
№3/566/479/21
09 червня 2021 року смт. Млинів, Рівненська обл.
Суддя Млинівського районного суду Рівненської області Бандура А.П., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №1 Дубенського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 122-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
24 травня 2021 року до Млинівського районного суду Рівненської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.122-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що справа про адміністративне правопорушення повинна бути направлена для належного оформлення з наступних підстав: у відповідності до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Статтею 256 КУпАП України встановлені вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення. Зокрема, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, п батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
У протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст.122-2 КУпАП, однак в графі протоколу, де необхідно зазначати частину статті, відомості відсутні.
Згідно із змінами, внесеними Законом України № 54-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю» від 11 вересня 2019 року стаття 122-2 КУпАП складається з двох частин, ознаки діяння за якими утворюють окремий склад адміністративного правопорушення. Вищевказаний недолік в повній мірі позбавляє суд всебічно, повно і об'єктивно дослідити всі обставин справи в їх сукупності.
Таким чином, оскільки обов'язок з'ясування і зазначення обов'язкових відомостей та подання належних доказів законодавцем покладено на органи, які в силу ст. 255 КУпАП уповноважені складати протоколи про адміністративні правопорушення, а не на органи, уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення за їх компетентною підвідомчістю, суд вважає за необхідне повернути вказану справу про адміністративне правопорушення до відділення поліції №1 Дубенського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області для приведення справи про адміністративне правопорушення у відповідність вимогам закону.
На підставі наведеного,
керуючись ст. ст. 255, 256, п.2 ст. 278 КУпАП, суд, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення № 566/605/21, номер провадження 3/566/479/21 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.122-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до відділення поліції №1 Дубенського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області для усунення недоліків.
Суддя: А.П. Бандура