Ухвала від 08.06.2021 по справі 540/2072/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

08 червня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/2072/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пекного А.С.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позоіного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м.Херсоні ради (далі-відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача у відношенні до позивача щодо відмови у перерахунку та виплаті разової щорічної допомоги до 5 травня за 2020 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених коштів;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної державної адміністрації Херсонської області здійснити перерахунок та виплату позивачу разової щорічної допомоги до 5 травня за 2020 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених коштів.

Ухвалою від 17.05.2021 позивачу поновлено строк звернення до суду з даним позовом та відкрито провадження у вказаній справі, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що останній просить замінити неналежного відповідача Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради на належного - Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Крім того, відповідачем подано заперечення проти поновлення позивачу строку звернення до судуд.

Вирішуючи вказане клопотання, суд виходить з наступного.

Клопотання відповідача про заміну неналежного відповідача обґрунтоване тим, що повноваження по перерахунку та виплаті державної соціальної допомоги належить Херсонському центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Відповідно до положень ст.17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Відповідно до абзаців 1 та 2 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 за №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" Міністерство соціальної політики виплати організовує шляхом перерахування коштів структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).

Відповідно до пункту 1, підпунктів 3.1 та 3.2 пункту 3 Положення про Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Херсонській області, затвердженого наказом директора Депортаменту соціального розвитку Херсонської обласної державної адміністрації центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Херсонській області (далі - Центр) є державною установою і підпорядковується Департаменту соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації. До головних завдань Центру належить, зокрема забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави та підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат.

Згідно з підпунктом 4.9 вказаного Положення Центр відповідно до покладених на нього завдань проводить перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі у зв'язку з індексацією), забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням уніфікованих програмних засобів.

Тобто, Міністерство соціальної політики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які і здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій.

Отже, органами, уповноваженими здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, є Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Таким чином, суд дійшов до висновку про наявність підстав для залучення до участі у даній справі в якості другого відповідача - Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

З огляду на викладене суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача про заміну неналеженого відповідача.

Що ж до заперечень відповідача на поновлення позивачу строку зверення до суду з даним позовом, суд відмічає, що обгрунтування наявності підстав для поновлення позивачу строку звернення до суду з цим позовом наведені в ухвалі від 17.05.2021. Заперечуючи проти поновлення вказаного строку, відповідач не наводить жодних обставин чи підстав, відмінних від тих, що розглянуті судом у вищевказаній ухвалі.

Суд звертає увагу відповідача на те, що частиною 4 статті 123 КАС України встановлено, щшо якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду. Разом з тим, відповідач не навів жодних аргументів та не надав жодного доказу на підтвердження наявності обставин, за яких суд мав би можливість встановити передчасність висновку про визнання поважними причин пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду. З огялду на викладене суд не приймає заперечення позивач щодо поновлення строку звернення до суду з цим позовом.

Керуючись ст. 243, 248 КАС України,

ухвалив:

Клопотання відповідача про заміну відповідача у справі №540/2072/21.

Залучити до участі у справі №540/1616/21 в якості другого відповідача Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (73037, місто Херсон, вул. Робоча, 66, код ЄДРПОУ 05392743).

Розгляд справи почати спочатку.

Направити Херсонському центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат копію позовної заяви з додатками.

Встановити Херсонському центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат строк для подання до суду відзиву на позовну заяву - п'ятнадцять днів з дня вручення даної ухвали. Роз'яснити відповідачеві, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову (ч.4 ст.159 КАС України).

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на неї можуть бути викладені в апеляційній скарзі на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя А.С. Пекний