07 червня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/3656/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді: Морської Г.М. розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку основного розміру пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, виданої Херсонським обласним військовим комісаріатом від 13.10.2020р. №6/2/4114 про розмір грошового забезпечення, що враховується для проведення перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 р. у справі №540/3656/20 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6), щодо відмови ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) у перерахунку основного розміру пенсії на підставі нової довідки від 13.10.2020 р. №6/2/4114, наданої Херсонським обласним військовим комісаріатом. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 01.04.2019 р. на підставі довідки Херсонського обласного військового комісаріату від 13.10.2020 р. №6/2/4114 про розмір грошового забезпечення, що враховується для проведення перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 р. Стягнуто на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6).
Рішення суду набрало законної сили 01.03.2021 року.
26.04.2021 позивачу видано виконавчі листи №924 2021р. та №741 2021р.
26.05.2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про роз'яснення судового рішення, у якій просив роз'яснити (мовою оригіналу) «…чи зобов'язане Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області при здійсненні перерахунку моєї пенсії з 01.04.2019 р. на підставі довідки Херсонського обласного військового комісаріату від 13.10.2020 р. №6/2/4114 про розмір грошового забезпечення враховувати попереднє рішення Херсонського окружного адміністративного суду по справі №540/355/19 від 26 березня 2019 року стосовно моєї пенсійного справи ТХ 25176, а саме: при здійсненні перерахунку враховувати основний розмір моєї пенсії на рівні не нижче 90% від відповідних сум грошового забезпечення».
Вирішуючи вказану заяву суд виходить з наступного.
Частиною 1 ст. 254 КАС України вказано, що за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Відповідно до ч.3 ст. 254КАС України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження.
Оскільки, адміністративна справа №540/3656/20 була розглянута в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження, суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у письмовому провадженні.
З аналізу поданої заяви про роз'яснення судового рішення випливає, що підставою для роз'яснення судового рішення є питання щодо застосування під час виконання рішення суду у даній справі відсоткового розміру грошового забезпечення 90% визначеного рішення суду у справі №540/355/19 яке набрало законної сили.
Суд зазначає, що підставою для роз'яснення судового рішення, як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто, процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
Отже, необхідність роз'яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Також, роз'яснено може бути рішення у разі, якщо без такого роз'яснення його тяжко виконати внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, а із змісту закону вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.
Вирішуючи подану заяву суд зазначає наступне.
Так, статтею 129 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За приписами ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Суд відмічає, що в описовій частині рішення судом встановлено, що «… ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років починаючи з 03.07.1998 р., яка призначена на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, та деяких інших осіб” у розмірі - 90% сум грошового забезпечення…».
Тобто, на момент вирішення спірних правовідносин судом встановлено, що позивач отримує пенсію у розмірі 90% суми грошового забезпечення. При цьому інших документів, які б свідчили про належність позивачу меншого розміру пенсії, до суду надано не було.
Відтак, оскільки в описовій частині рішення встановлено відсотковий розмір пенсії ОСОБА_1 на момент вирішення спірних правовідносин у розмірі 90% та не заперечувалось пенсійним органом, перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки слід проводити з урахуванням саме такого розміру.
Окремо суд звертає увагу, що питання правомірності зменшення пенсійним органом відсоткового розміру пенсії позивача до 70% було предметом розгляду у адміністративній справі №540/355/19, в межах якої Херсонським окружним адміністративним судом визнано протиправними дії пенсійного органу щодо зменшення відсоткового розміру пенсії та зобов'язано перерахувати пенсії у розмірі 90% сум грошового забезпечення.
Керуючись ст. 243, 248, 254 КАС України, суд, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2020 р. у справі 540/3656/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Роз'яснити зміст третього абзацу резолютивної частини рішення від 14.12.2020 року наступним чином.
Відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р. на підставі довідки Херсонського обласного військового комісаріату від 13.10.2020 р. №6/2/4114 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням усіх наявних в матеріалах пенсійної справи документів щодо розміру пенсії (тому числі рішень судів, які набрали законної сили).
Копію ухвали направити сторонам .
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський окружний адміністративний суд.
Суддя Г.М. Морська