про повернення позовної заяви
07 червня 2021 року Справа № 480/4225/21
Cуддя Сумського окружного адміністративного суду Соп'яненко О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ІМПЕРІЯ ЛІТ" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся Товариство з обмеженою відповідальністю "ІМПЕРІЯ ЛІТ" з адміністративним позовом до Головне управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Головного управління ДФС у Сумській області від 05.07.2017 №0004241201 за платежем: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт послуг) на суму штрафу у розмірі 260 047,52 грн. в частині штрафу в розмірі 116 793,08 грн.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 позов було залишено без руху, позивачу було надано строк на усунення недоліків шляхом надання клопотання про поновлення строку звернення до суду із зазначенням підстав пропуску строку звернення до суду та надання доказів поважності причин його пропуску.
На виконання вказаної ухвали, представником позивача подано до суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з позовною заявою. В обґрунтування заяви зазначає, що оскаржуване рішення ГУ ДФС у Сумській області Товариство з обмеженою відповідальністю "ІМПЕРІЯ ЛІТ" оскаржувало до ДФС України 17.07.2017. Рішення ДФС України за результатами розгляду скарг Товариство з обмеженою відповідальністю "ІМПЕРІЯ ЛІТ" не отримувало. Отже, позивач вважав скаргу задоволеною, а оскаржуване податкове повідомлення рішення скасованим. 24.04.2020 Головне управління ДПС у Сумській області звернулось до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ІМПЕРІЯ ЛІТ" про стягнення податкового боргу в сумі 273450, 39 грн. (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог). У суму податкового боргу, яку просило стягнути Головне управління ДПС у Сумській області увійшла також сума боргу за податкове повідомлення рішення ГУ ДФС у Сумській області від 05.07.2017 №0004241201.
19.02.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю "ІМПЕРІЯ ЛІТ" подало скаргу на податкове повідомлення рішення від 05.07.2017 №0004241201 за платежем: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на суму штрафу у розмірі 260 047, 52 грн. було залишено без розгляду та повернуто, оскільки рішенням ДФС України від 23.08.2017 №18971/6/99-99-11-03-01-25 було залишено без змін ППР ГУ ДФС у Сумській області від 05.07.2017 №0004241201, а скаргу - без задоволення.
Дослідивши матеріали позовної заяви та зміст клопотання про поновлення строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Порядок здійснення судочинства в адміністративних судах визначено Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), частиною першою статті 5 якого визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду за захистом, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Приписами частини першої ст. 118 КАС України визначено, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.
Частиною 1 ст. 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За приписами ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані ст. 123 КАС України, відповідно до ч. 1, 2 якої, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Таким чином, діюче законодавство обмежує встановленим строком право позивача на звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, визначено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків пов'язане з необхідністю досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (пункт 1 статті 32 зазначеної Конвенції), наголошує, що позовна давність - це законне право правопорушника уникнути переслідування або притягнення до суду після закінчення певного періоду після скоєння правопорушення. Застосування строків позовної давності має кілька важливих цілей, а саме: забезпечувати юридичну визначеність і остаточність, захищати потенційних відповідачів від прострочених позовів, та запобігати несправедливості, яка може статися в разі, якщо суди будуть змушені вирішувати справи про події, що мали місце у далекому минулому, спираючись на докази, які вже, можливо, втратили достовірність і повноту із плином часу (пункт 51 рішення від 22.10.1996 за заявами N 22083/93, 22095/93 у справі «Стаббінгс та інші проти Сполученого Королівства», пункт 570 рішення від 20.09.2011 за заявою у справі «ВАТ «Нафтова компанія «Юкос» проти Росії»).
Отже, для вирішення питання про правильність застосування судом першої інстанції строку звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи необхідно з'ясувати, яким саме рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені права цієї особи, коли розпочався перебіг цього строку.
Необхідно зазначити, що пропуск строку передбаченого ч.2 ст. 122 КАС України не є безумовною підставою для повернення позовної заяви або залишення адміністративного позову без розгляду, оскільки, за наявності поважних причин його пропуску, такий строк може бути поновлено.
За змістом наведеної процесуальної норми законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про ці факти.
Зокрема, причини пропуску строку звернення до адміністративного суду можуть бути визнані судом поважними лише якщо відповідні обставини виникли об'єктивно, незалежно від волі особи, безпосередньо унеможливлюють або ускладнюють можливість подання позову у визначений законом строк, виникли протягом строку, який пропущено та підтверджується належними і допустимими доказами.
Зазначені висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду у справі 240/12017/19 від 31.03.2021 та суд не вбачає підстав для відступу від зазначеної правової позиції.
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
При вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно чітко диференціювати поняття «дізнався» та «повинен був дізнатись».
Так, під поняттям «дізнався» необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів.
Поняття «повинен був дізнатися» необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.
Викладені висновки відповідають позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 21.02.2020 у справі 340/1019/19.
Судом встановлено, що предметом даного позову є оскарження податкового повідомлення рішення Головного управління ДФС у Сумській області від 05.07.2017 № 0004241201.
Позивачем 17.07.2017 було оскаржено рішення відповідача до ДФС України.
Позивач знав про порушення своїх прав, але звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом 19.05.2021, тобто з порушенням строку звернення до суду.
Посилання Товариства з обмеженою відповідальністю "ІМПЕРІЯ ЛІТ" на те, що воно вважало свою скаргу задоволеною, а оскаржуване податкове повідомлення рішення скасованим не може бути визнано судом поважними причинами пропуску строку, оскільки позивач знав про наявність оскаржуваного податкового повідомлення рішення, це рішення ним оскаржувалось до ДФС України у 2017 році.
Отже, у разі оскарження рішення суб'єкта владних повноважень зі спливом значного періоду часу, позивачем мають бути наведено переконливі підстави для поновлення пропущеного процесуального строку.
Тобто, тягар доказування, в цьому випадку, покладається саме на позивача.
Оскільки позивач у заяві про усунення недоліків поданої позовної заяви на виконання вимог ухвали про залишення позову без руху, не навів будь-яких обставин і не надав відповідних доказів, які б свідчили про об'єктивну неможливість вчасного звернення до суду з позовом, суд вважає, що позивачем не усунено у встановлений судом строк недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, що є підставою для її повернення в силу п.1 ч.4 ст.169 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно із ч. 2 ст. 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою у зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
За приписами пункту 9 частини 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне повернути позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами позивачеві.
Разом з тим, ч. 8 ст. 169 КАС України передбачено, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Визнати неповажними вказані позивачем підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ІМПЕРІЯ ЛІТ" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення і додані до неї документи повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду в п'ятнадцятиденний строк з дня складання ухвали.
Суддя О.В. Соп'яненко