Рішення від 20.04.2021 по справі 480/1667/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2021 року Справа № 480/1667/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненко О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

представника позивача - Проценка О.А.,

представника відповідачів - Савченко І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "НАША ЗЛАГОДА-2012" до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що 04.12.2020 продав належний йому транспортний засіб ГАЗ 2705 за 300000 грн. ТОВ “Агрофірма “Псьол”. Договір оформлено у територіальному сервісному центрі МВС України.

У встановленому порядку 04.12.2020 склав податкову накладну № 32, яку подав на реєстрацію у ЄРПН. ЇЇ реєстрація була зупинена у зв'язку з відповідністю п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

У телефонній розмові працівник відповідача просив надати документи правомірності набуття автомобіля позивачем. Пояснення та копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу направив на адресу відповідача. Повідомив, що первісні документи про придбання автомобіля знищено у 2018 році у зв'язку з закінченням терміну їх зберігання. За результатами розгляду наданих документів та пояснень комісією ГУ ДПС у Сумській області 17.12.2020 прийнято рішення № 2245657/37938235 про відмову у реєстрації податкової накладної. Вважає рішення протиправним.

Податкова накладна була складена та подана на реєстрацію у відповідності до вимог Податкового кодексу. Для підтвердження реальності вчинення правочину надав копії документів у відповідності до п. 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладених, затвердженому Постановою КМ України № 520 від 12.12.2019. Надані документи не містять недоліків, а тому рішення про відмову у реєстрації податкової накладної підлягає скасуванню. Неприйняття відповідачем відомостей, які містяться у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу є безпідставним. Та суперечить Порядку реєстрації автомобілів, затвердженому Постановою КМУ від .07.-09.1998 № 1388. Факт реєстрації права власності за позивачем, навіть за відсутності договору купівлі-продажу, є достатньою підставою для висновку про правомірність його придбання. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної переліку документів, які підлягають наданню не наведено. Просить рішення про відмову у реєстрації податкової накладної визнати протиправним та скасувати. Зобов'язати ДПС України зареєструвати у ЄРПН податкову накладну № 32 від 04.12.2020.

Відповідачі у письмових відзивах позов не визнали. Пояснили, що після зупинення реєстрації податкової накладної позивачем надано лише копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, який зазначений у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено. Ніякі інші документи чи пояснення, у тому числі подані з позовною заявою, не надавались та комісією ГУ ДПС не розглядались. Наданими документами не підтверджено здійснення операції з продажу автомобіля. Комісією прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної. Просять у задоволенні позову відмовити.

У судовому засіданні представники позивача та відповідачів вимоги та заперечення підтримали із зазначених підстав.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Судом встановлено, що 04.12.2020 позивачем складено та подано на реєстрацію податкову накладну № 32 у якій відображено операцію з реалізації ним ТОВ “Агрофірма “Псьол” автомобіля ГАЗ 2705 за ціною 300 000грн., у тому числі ПДВ 50000 грн. (а.с.19).

Відповідно до квитанції від 11.12.2020 реєстрація податкової накладної була зупинена. Зазначено, що відображений в податковій накладній код УКТЗЕД/ДКПП 8703 відсутній у таблиці даних платника податку на додану вартість, як товар, що на постійній основі постачаються, та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК для розгляду та прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної (а.с. 17).

Позивачем 15.12.2020 подано повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. До повідомлення додано копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на 2 аркушах. Відповідно до копії електронного документа з бази даних ДПС України ніяких інших документів до повідомлення не додано. У поясненнях, викладених у самому повідомленні, зазначено лише, що автомобіль був придбаний у 2013 році, а у 2020 позивач вирішив його продати (а.с. 41-43).

Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС в Сумській області від 17.12.2020 № 2345657/37938235 у реєстрації податкової накладної № 32 відмовлено з підстав неподання документів на підтвердження показників податкової накладної, достатніх для прийняття рішення про її реєстрацію: договорів, довіреностей, первинних документів щодо постачання товарів, актів приймання-передачі, розрахункових документів та/або банківських виписок (а.с. 18).

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з отриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМ України від 11.12.2019 № 1165 затверджено “Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”, який набув чинності з 01.02.2020 (далі Порядок). Відповідно до п. 3 Порядку податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації. Відповідно до п.п. 5, 7, 10-11 Порядку податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3). У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Відповідно до п. 1 Додатку 3 до Порядку одним з критеріїв ризиковості здійснення операцій визначено відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

За поясненням представника відповідачів у судовому засіданні при дослідженні податкової накладної № 32, що подана позивачем, встановлено відсутність відомостей про придбання позивачем автомобіля, продаж якого відображено у податковій накладній.

Відповідно до копій електронних документів з АІС “Податковий блок” відомості про автомобіль не відображались позивачем у звітності серед основних засобів (а.с. 39-40).

За поясненнями представника позивача у судовому засіданні, та наданих до суду документів, договір купівлі-продажу автомобіля був ним укладений 04.12.2020. У цей же день відбулась фактична передача товару, про що складено акт та накладна. Оплата покупцем здійснена 08.12.2020 (а.с. 09-14). З досліджених копій документів вбачається, що податкова накладна була складена позивачем за фактом передачі автомобіля. На момент зупинення реєстрації податкової накладної 11.12.2020 та подання ним пояснень і документів 15.12.2020 відбулась не лише передача автомобіля, а й проведена оплата. Тобто позивач мав можливість надати необхідні для підтвердження відомостей податкової накладної документи. Ним же було надано лише копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, яким не може бути підтверджено операцію продажу машини.

На підставі викладеного, суд вважає, що за поданими позивачем документами неможливо у повній мірі встановити зміст та підтвердити показники відображеної у податковій накладній № 32 від 04.12.2020 господарської операції. Рішення комісії Головного управління ДПС в Сумській області від від 17.12.2020 № 2345657/37938235 про недостатність поданих документів для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної та про відмову у такій реєстрації суд вважає обґрунтованим. Підстави для його скасування відсутні, а позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "НАША ЗЛАГОДА-2012" до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення № 2245657/37938235 від 17 грудня 2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної, зобов'язання зареєструвати податкову накладну № 32 від 04 грудня 2020 року відмовити у зв'язку з необгрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 20.05.2021

Суддя О.В. Соп'яненко