Рішення від 07.06.2021 по справі 420/5021/21

Справа № 420/5021/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом акціонерного товариства «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 26.11.2020 року №1252/15-32-09-02 та №1427/15-32-09-02,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 31 березня 2021 року надійшов адміністративний позов акціонерного товариства «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» до Головного управління ДПС в Одеській області в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26.11.2020 року №1252/15-32-09-02;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26.11.2020 року №1427/15-32-09-02;

- стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області на користь АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» усі судові витрати.

Позиція позивача обґрунтовується наступним

Позивач, обґрунтовуючи протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень зазначає, що АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ», як розпорядник акцизного складу, виконало вимоги Податкового кодексу України щодо умов обладнання витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками для реєстрації їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі відповідно до Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку, затверджений постановою КМУ від 22.11.2017 року №891.

При цьому, як вказує позивач, електронні форми документів для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру, станом на 01.07.2019 року були відсутні.

Також позивач зазначає, що 02.07.2019 року було розміщене повідомлення про затвердження Порядку ведення Реєстру з реалізації пального та зміни до нормативних актів. 04.07.2019 року було отримане відповідне оновлення програми з необхідними електронними формами - Довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (10210301).

Проте, позивач наголошує, що з моменту встановлення відповідного оновлення (з 04.07.2019 року) почалися спроби заповнення відповідної Довідки 1. У зв'язку з тим, що змінилася форма та вміст електронного документа, та були відсутні методологічні рекомендації та роз'яснення, щодо заповнення даної Довідки 1, виникли технічні проблеми з заповненням даної Довідки 1.

Як вказує позивач, спеціалісти товариства розпочали консультації зі спеціалістами контролюючого органу різних рівнів: дзвонили на гарячу лінію ДПС де постійно здійснювалось перенаправлення за різними напрямками. Починаючи з 04.07.2019 року по 11.07.2019 рік неодноразово консультувалися зі співробітниками органів ДПС.

Позивач зазначає, що 10.07.2019 року на офіційному сайті Офісу великих платників податків ДФС було розміщене повідомлення, що Міністерство фінансів України наказом від 18.06.2019 року №248, внесло зміни до власного наказу від 27.11.2018 року №944. Зокрема, у новій редакції викладено форму довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри та форму довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального. Також внесено зміни до формату даних та структури Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі.

Таким чином, позивач вважає, що до 01.07.2019 року у жодного суб'єкта господарювання не було технічної можливості зареєструвати зазначене обладнання, враховуючи те, що реєстрація проводиться виключно в електронному вигляді шляхом передачі файлів електронних форм довідок відповідно «Формату даних та структури ЄДР витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі», затвердженому Наказом Мінфіну 27.11.2018 року за №944.

Також, позивач звертає увагу, що на протязі періоду з 01.07.2020 року по 11.07.2019 року (дата успішної подачі довідки про розпорядника акцизного складу) товариство вчиняло активні дії щодо подання такої довідки, неодноразово повідомляло працівників контролюючого органу про наявні фактичні та технічні проблеми щодо заповнення та прийняття вказаної заяви, тому відсутні підстави вважати, що виявлене під час перевірки порушення у вигляді недотримання товариством строків реєстрації в ЄДР витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників до 01.07.2019 року мало місце саме з вини товариства.

Таким чином, на переконання позивача, винесені податкові повідомлення-рішення від 26.11.2020 року №1252/15-32-09-02, №1427/15-32-09-02 є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Позиція відповідача обґрунтовується наступним

Відповідач не погоджується з позовними вимогами АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ», вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню та зазначає, що позивач у своїй позовній заяві фактично не спростував встановлені під час перевірки порушення податкового законодавства, а лише зазначив практично на кожній сторінці про те, що всі порушення - це видумки, та міркування перевіряючих.

Також відповідач зазначає, що АТ «ОДЕСНАФТОПРОДКТ» 11.07.2019 року подано основну довідку про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, в якій зареєстровано 12 рівномірів-лічильників та 12 витратомірів-лічильників, відповідно до розташованих та введених в експлуатацію резервуарах, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, на акцизному складі за адресою: м. Одеса, вул. Вапняна, 54 (уніфікований номер акцизного складу 1004320). Розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки: акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 липня 2019 року.

Враховуючи статтю 18 підрозділу 5 перехідних положень ПКУ, норми пункту 128-1.1, статті 128-1 ПКУ застосовуються з 01 липня 2019 року - до розпорядника акцизного складу, на акцизному складі якого розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 01 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 ПКУ.

Зважаючи на вищевикладене, відповідач вважає, що АТ «ОДЕСНАФТОПРОДКТ» не дотримано строків реєстрації витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників, чим порушено пункт 128-1.1 статті 128-1 ПКУ.

Крім того, відповідач звертає увагу, що, в порушення підпункту 230.1.3, пункту 230.1, статті 230 ПКУ, пункту 21 підрозділу 5 розділу XX Перехідних положень ПКУ та п.5, п.6, п.7 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівномірів-лічильників рівня пального в резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 року №891 (із змінами та доповненнями), АТ «ОДЕСНАФТОПРОДКТ», не сформовані та не передані до реєстру дані, передбачені ПКУ та даним Порядком (щоденні дані обігу пального), з витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу (уніфікований номер - 1004320) та рівноміра-лічильника рівня таких товарів (продукції) у резервуарі за обліковий період часу з 01.01.2020 року по 01.04.2020 року включно, та за 21.04.2020 року.

Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2021 року, адміністративний позов АТ «ОДЕСНАФТОПРОДКТ» залишено без руху з підстав недотримання позивачем вимог ст.ст.160, 161 КАС України. Надано позивачу 5-ти денний строк для усунення недоліків позовної заяви.

У встановлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви, у зв'язку з чим, ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2021 року, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в порядку ст.262 КАС України.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2021 року, витребувано:

1. З акціонерного товариства «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» належним чином засвідчені копії:

- доказів реєстрації АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» платником акцизного податку;

- ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі №990614201900464 від 01.07.2019 року із додатками;

- ліцензію на право зберігання пального №15540414201900005 від 01.07.2019 року із додатками;

- ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі №990514201900331 від 21.08.2019 року із додатками;

- ліцензію на право виробництва пального №990114202000020 від 09.11.2020 року із додатками;

- правовстановлюючих документів на акцизні склади, на яких здійснює свою господарську діяльність АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» та які розташовані за адресами: м. Одеса, пров. 2-й Артилерійський, буд.6, м. Одеса, вул. Вапняна, 54;

- доказів проведення АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» консультацій зі спеціалістами контролюючого органу (з зазначенням ПІБ осіб та їх посад);

- доказів подання 11.07.2019 року АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» основної довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівноміри, в якій зареєстровано в Єдиному державному реєстрі витратомірів - лічильників та рівномірів та 12 витратомірів - лічильників, відповідно до розташованих та введених в експлуатацію резервуарах, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, на акцизному складі за адресою: м. Одеса, вул. Вапняна, 54 (уніфікований номер акцизного складу 1004320);

- доказів направлення повідомлення про виявлені технічні та/або методологічні помилки методологу та/або технічному адміністратору електронного кабінету платника податків АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» в межах предмету перевірки;

- інформації про передачу АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» даних до реєстру (щоденні дані обігу пального), з витратоміра - лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу (уніфікований номер 1004320) та рівноміра - лічильника рівня таких товарів (продукції) у резервуарі за обліковий період часу з 01.01.2020 року по 01.04.2020 рік включно та за 21.04.2020 рік;

2. З Головного управління ДПС в Одеській області належним чином засвідчені копії доказів, які стали підставою для проведення 29 жовтня 2020 року посадовими особами ГУ ДПС в Одеській області перевірки господарських об'єктів, що розташовані за адресами: м. Одеса, пров. 2-й Артилерійський, буд.6, м. Одеса, вул. Вапняна, 54 на яких здійснює господарську діяльність АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ», в тому числі, але не зокрема копії:

- Акту №583/15-32-09-02/03482749 від 09.11.2020 року;

- податкових повідомлень-рішень від 26.11.2020 року №1252/15-32-09-02 та №1427/15-32-09-02;

- доказів безперебійного функціонування або наявності збоїв в роботі системи електронного адміністрування реалізації палива (СЕАРП) у період 02.07.2019 року, 04.07.2019 року та 11.07.2019 року;

- доказів щодо результатів проведення перевірки повідомлень АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» про виявлені технічні та/або методологічні помилки платника податків в межах предмета перевірки.

28 квітня 2021 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вхід. №21888/21), в якому відповідач також просив замінити сторону по справі №420/5021/21 з ГУ ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370) на правонаступника ГУ ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 44069166), як відокремлений підрозділ.

30 квітня 2021 року від позивача надійшли належним чином засвідчені копії доказів витребуваних ухвалою суду від 08 квітня 2021 року (вхід. №22277/21).

07 травня 2021 року від позивача надійшла відповідь на відзив (вхід. №23174/21).

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11 травня 2021 року, клопотання Головного управління ДПС в Одеській області про заміну відповідача у справі за позовом акціонерного товариства «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 26.11.2020 року №1252/15-32-09-02 та №1427/15-32-09-02 - задоволено та замінено відповідача по справі №420/5021/21 з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370) на Головне управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166).

20 травня 2021 року від відповідача надійшло клопотання (вхід. №25592/21) про залучення до матеріалів справи:

- копію довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» на 7 арк.;

- витяг з електронного серверу АІС «Податковий Блок» - «Податкова звітність» - «Картка платника податків» з відміткою про дату подання довідки АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» на 1 арк.;

- витяг з електронного серверу АІС «Податковий Блок» - «Журнал обліку довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягу обігу та залишків пального на акцизному складі пального АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» на 2 арк.

01 червня 2021 року від відповідача надійшла заява (вхід. №28312/21) за змістом якої, ГУ ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166) приєднується до позиції податкового органу який знаходиться у стані ліквідації (ГУ ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ 43142370) щодо змісту відзиву на позовну заяву, пояснень, клопотань та усіх заперечень проти задоволення позовної заяви АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ».

Станом на 07 червня 2021 року будь-яких інших заяв, клопотань з боку сторін на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Вивчивши матеріали справи, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позиції позивача та відповідача, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Обставини справи встановлені судом

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 03482749, акціонерне товариство «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» є юридичною особою, основним видом діяльності якої є транспортне оброблення вантажів (52.24) (а.с.36-37).

З 24.05.2019 року АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» зареєстроване платником акцизного податку з реалізації пального за №746, має в наявності ліцензії:

- №990614201900464 від 01.07.2019 року на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі;

- №15540414201900005 від 01.07.2019 року на право зберігання пального;

- №990514201900331 від 21.08.2019 року на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі;

- №990114202000020 від 09.11.2020 року на право виробництва пального.

Відповідно до наказу Головного управління ДПС в Одеській області №5288-н від 27.10.2020 року, направлень на перевірку від 28.10.2020 року №3577 та №3576, з 29.10.2020 року по 06.11.2020 року ревізорами-інспекторами ГУ ДПС в Одеській області було здійснено фактичну перевірку «З питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пального» АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» (код ЄДРПОУ 03482749).

За результатами проведеної перевірки, відповідачем складено Акт №583/15-32-09-02/03482749 від 09.11.2020 року «Про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пального» (а.с.10-16).

У висновках до Акту перевірки №583/15-32-09-02/03482749 від 09.11.2020 року встановлено порушення позивачем:

- підпункту 230.1.2 пункту 230.1 ст.230 та пункту 12 підрозділу 5 розділу XX Перехідних положень ПКУ, за яким передбачена відповідальність згідно із пунктом 128-1.1 ст.128-1 ПКУ;

- підпункту 230.1.3 пункту 230.1 ст.230, пункту 21 підрозділу 5 розділу XX Перехідних положень ПКУ, за яким передбачена відповідальність згідно із пунктом 128-1.3 ст.128-1 ПКУ.

За результатами встановлених порушень Головним управлінням ДПС в Одеській області прийняті податкові повідомлення-рішення:

- від 26.11.2020 року №1252/15-32-09-02, яким за порушення підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 480 000,00 грн. (а.с.9);

- від 26.11.2020 року №1427/15-32-09-02, яким за порушення підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 93 000,00 грн. (а.с.8).

02 грудня 2020 року, АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» подало до Державної податкової служби України скаргу на прийняті податкові повідомлення-рішення від 26.11.2020 року №1252/15-32-09-02, №1427/15-32-09-02 (а.с.18-23).

Рішенням за №499/6/99-00-06-03-01-06 від 04 березня 2021 року Державна податкова служба України залишила без змін оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 26.11.2020 року №1252/15-32-09-02, №1427/15-32-09-02, а скаргу АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» - без задоволення (а.с.24-28).

Не погоджуючись з рішенням контролюючого органу, вважаючи податкові повідомлення-рішення від 26.11.2020 року №1252/15-32-09-02 та №1427/15-32-09-02 протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Релевантні джерела права та висновки суду

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пп.62.1.3 п.62.1 ст.62 ПК України передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно п.75.1 ст.75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Підпунктом 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України (далі - ПК України) передбачено, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Порядок проведення фактичних перевірок визначений ст.80 ПК України.

У п.80.1 ст.80 ПК України закріплено, що фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Згідно з пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, зокрема в разі отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Згідно правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 22.05.2018 року у справі №810/1394/16, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, є самостійною обставиною, з якою законодавець пов'язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб'єктів господарювання за умови дотримання процедурних питань (прийняття наказу, вручення наказу, направлень, пред'явлення службових посвідчень) та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства. В даному випадку достатньо факту покладення на контролюючий орган здійснення контролю за дотриманням норм законодавства у відповідній сфері правовідносин (виробництво і обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального).

Підпунктом 14.1.6. п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що акцизний склад це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.

Згідно пп.14.1.224 п.14.1 ст.14 ПК України розпорядник акцизного складу - це суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб'єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального.

Пунктом 230.1. ст.230 ПК України визначено, що акцизні склади утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходжень до бюджету акцизного податку.

Акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Відпуск пального без наявності витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників забороняється.

Згідно п.п.230.1.2. п.230.1. ст.230 ПК України, акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Відповідно до п.п.230.1.3. п.230.1. ст.230 ПК України, розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С. Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Пунктом 128-1.1 ст. 128-1 ПК України, передбачено, що не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.

На підставі п.12 підрозділу 5 розділу XX ПК України, розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки:

акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 липня 2019 року;

акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 жовтня 2019 року;

акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.

Відповідно до вимог ст.230 ПК України, постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 року №891 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку (далі - Порядок №891).

Пунктом 2 Порядку №891 визначено, що у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:

витратомір-лічильник (далі - витратомір) - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для безперервного вимірювання, запам'ятовування та відображення у фактичних умовах вимірювання кількості пального, що проходить через вимірювальний перетворювач у закритих, повністю заповнених трубопроводах;

рівнемір - лічильник рівня пального у резервуарі (далі - рівнемір) - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для вимірювання рівня пального, за яким обчислюється об'єм пального, що перебуває у резервуарі, за градуювальною таблицею резервуара;

резервуар - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки у вигляді стаціонарної споруди або ємності, який призначений для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання та для якого встановлена залежність його місткості від абсолютної висоти рівня пального в резервуарі, що оформлено у вигляді градуювальної таблиці;

обіг пального - будь-які операції, що передбачають: фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з виробництва, придбання, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції); фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з реалізації, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції).

Враховуючи вищезазначені норми чинного законодавства, при визначенні загальної місткості розташованих на акцизному складі резервуарів беруться до уваги стаціонарні споруди або ємності, які призначені для здійснення операцій, що передбачають фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального чи/або фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне та його зберігання, при цьому акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Як встановлено судом, АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» у відповідності до п.12 підрозділу 5 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України та у відповідності до Порядку №891, як розпорядник акцизного складу обладнало акцизний склад витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками з метою їх подальшої реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в строк до 01.07.2019 року.

Також, судом встановлено, що АТ «ОДЕСНАФТОПРОДКТ» 11.07.2019 року подано основну довідку про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, в якій зареєстровано 12 рівномірів-лічильників та 12 витратомірів-лічильників, відповідно до розташованих та введених в експлуатацію резервуарах, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, на акцизному складі за адресою: АДРЕСА_1 (уніфікований номер акцизного складу 1004320).

При цьому, позивач посилається на те, що електронні форми документів для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру, станом на 01.07.2019 року були відсутні.

Крім того, судом встановлено, що форма J0210301 «Довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри» була випущена у версії «M.E.Doc» 11.01.012 лише 03.07.2019 року, що підтверджується листом ТОВ «Інтелект-ЮГ».

Також, позивач обґрунтовуючи протиправність прийнятих податкових повідомлень-рішень зазначає, що 04.07.2019 року було отримане відповідне оновлення програми з необхідними електронними формами - Довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (10210301), що підтверджується скриншотом з програми «M.E.Doc» та з моменту встановлення вищезазначеного оновлення програми (з 04.07.2019 року) почалися спроби заповнення відповідної Довідки 1. У зв'язку з тим, що змінилася форма та вміст електронного документа, та були відсутні методологічні рекомендації та роз'яснення, щодо заповнення даної Довідки 1, виникли технічні проблеми з заповненням даної Довідки.

Так, позивач посилається на неможливість реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в строк до 01.07.2019 року у зв'язку з відсутністю відповідних оновлень в програмі «M.E.Doc».

При цьому, суд критично відноситься до вказаного твердження, оскільки позивач мав можливість зареєструвати витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники в Єдиному державному реєстрі у строк до 01.07.2019 року за допомогою електронного кабінету платника податків з використанням державного сайту України Державної податкової служби України.

Також, позивач посилається на те, що спеціалісти товариства розпочали консультації зі спеціалістами контролюючого органу різних рівнів: дзвонили на гарячу лінію ДПС де постійно здійснювалось перенаправлення за різними напрямками.

Починаючи з 04.07.2019 року по 11.07.2019 рік позивач неодноразово консультувався зі співробітниками органів ДПС:

- НОМЕР_1 , НОМЕР_2 - ОСОБА_1 (головний державний ревізор-інспектор сектору контролю за виробництвом та обігом марки акцизного податку управління ліцензування та організації контролю за обігом підакцизних товарів Департаменту податків і зборів з юридичних осіб ДПС);

- 044-247-35-50 - департамент методологічної роботи;

- 044-247-36-26 - відділ адміністрування акцизного податку - Андрій Іванович.

Зазначене підтверджується деталізацією телефонних дзвінків АТ «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» за період з 01.07.2019 року по 31.07.2019 рік.

Проте, суд критично відноситься до вказаних тверджень, оскільки позивачем не доведено зміст спілкування та предмет дзвінків за наведеними номерами.

Крім того, суд вважає, що позивач мав можливість у письмовому вигляді звернутися до контролюючих органів (на електронну адресу, за допомогою факсу) з приводу неможливості реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.

Проте, жодного доказу на підтвердження вказаних обставин позивачем надано не було.

При цьому, суд не враховує посилання позивача на повідомлення Нафтогазової Асоціації України та на офіційному сайті Офісу великих платників податків ДФС про неможливість роботи в новій системі електронного адміністрування реалізації палива, оскільки вказані докази не є належними та достатніми у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.

Крім того, позивачем також не доведено про технічну неможливість жодного суб'єкта господарювання зареєструвати зазначене обладнання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2020 року №715 затверджено Порядок здійснення Державною податковою службою автоматичного зіставлення показників обсягів обігу та залишків пального, показників обсягів обігу спирту етилового.

Цей Порядок визначає механізм здійснення ДПС автоматичного зіставлення показників обсягів обігу та залишків пального, показників обсягів обігу спирту етилового для забезпечення перевірки повноти декларування та сплати акцизного податку платниками податку з обсягів ввезеного на митну територію України, виробленого та реалізованого на митній території України пального або спирту етилового.

Період здійснення зіставлення дорівнює календарному місяцю. Зіставлення здійснюється починаючи з першого звітного періоду, в якому запроваджено зіставлення.

Інформація за результатами зіставлення розміщується для платників в електронному кабінеті платника, а для контролюючого органу формується електронний журнал результатів зіставлення.

Податкові органи використовують результати зіставлення під час проведення перевірок.

Зазначена постанова набрала чинності з дня опублікування 18.08.2020 року.

Автоматичне зіставлення показників обсягів обігу та залишків пального, показників обсягів обігу спирту етилового здійснюється відповідно до ст.233 Податкового кодексу України.

При зіставленні здійснюється порівняння показників із системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі - СЕАРП та СЕ) з показниками Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі щодо обсягів обігу та залишків пального у розрізі кодів згідно з УКТ ЗЕД (крім скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану, на які встановлено однакові ставки акцизного податку, для яких обсяги обігу та залишків пального підсумовуються та зіставляються загальним підсумком), акцизних складів та розпорядників акцизних складів.

При зіставленні допускаються розбіжності не більше ніж на 5% обсягу обігу або залишків пального (для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану, на які встановлено однакові ставки акцизного податку, - не більше ніж на 15%) чи не більше ніж на 2% об'єму відповідного резервуара.

При зіставленні здійснюється порівняння показників із СЕАРП та СЕ та показників Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового щодо обсягів обігу спирту етилового у розрізі кодів згідно з УКТ ЗЕД, акцизних складів та розпорядників акцизних складів.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до даних співставлення зведених за добу облікових даних щодо руху пального на акцизному складі та системи (СЕАРП та СЕ) станом на 06.11.2020 року встановлено розбіжності обліку пального, які зазначені у додатку №1 до акту перевірки.

Зазначений факт ані у позовній заяві, ані у відповіді на відзив позивачем не спростовано.

Враховуючи все вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення від 26.11.2020 року №1252/15-32-09-02 та №1427/15-32-09-02 є правомірними та, відповідно, відсутні підстави для їх скасування.

Згідно ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.

Так, у п.29 Рішення Європейського суду з прав людини від 09.12.1994 року Справа "Руїз Торіха проти Іспанії" (серія А, №303А) Суд повторює, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Таким чином, на підставі ст.8 КАС України, згідно якої, усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст.9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з'ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги акціонерного товариства «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 26.11.2020 року №1252/15-32-09-02 та №1427/15-32-09-02 задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8, 9, 12, 14, 44, 139, 242-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову акціонерного товариства «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 26.11.2020 року №1252/15-32-09-02 та №1427/15-32-09-02 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили, згідно ст.255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено, згідно ст.295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

При цьому, відповідно до п.п.15.5 п.15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Позивач: акціонерне товариство «ОДЕСНАФТОПРОДУКТ» (пров. 2-й Артилерійський, 6, м. Одеса, 65039, код ЄДРПОУ 03482749).

Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166).

Суддя С.О. Cтефанов

.