Рішення від 29.04.2021 по справі 160/1936/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2021 року Справа № 160/1936/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Букіна Л.Є.,

за участі: секретаря судового засідання - Котляревська Г.С.,

представника позивача Шаверін Д.С.,

представника позивача Грачова Т.І.,

представника відповідача Калмиков М.Ю.,

представника відповідача Змітріченко Ю.П.,

представника відповідача Селишева О.В.,

представника відповідача Тарасюк О.Л.,

представника третьої особи Крючкова Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Дніпрі в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства «Дніпроазот» до Кам'янської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Приватне підприємство фірма "Бомонд", про визнання протиправним та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду 09.02.2021 надійшов позов Акціонерного товариства «Дніпроазот» до Кам'янської міської ради з вимогами про визнання нечинними рішення Кам'янської міської ради № 1975-44/VІІ від 09.07.2020 року «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 року» та № 41-03/VІІІ від 18.12.2020 року «Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 року».

В обґрунтування позову позивач посилався на протиправність оскаржених рішень, які на його думку прийняті відповідачем без належного дотримання передбаченої законодавством процедури прийняття регуляторних актів й без погодження з Антимонопольним комітетом України.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 р. відкрито загальне позовне провадження з призначенням підготовчого засідання. Тією ж ухвалою суду запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.

Ухвалою суду від 11.03.2021 року залучено Приватне підприємство фірма «Бомонд» до участі у справі як третьою особою.

Ухвалою суду від 08.04.2021 року продовжено строк проведення підготовчого засідання.

Ухвалою суду від 22.04.2021 року закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті.

Відповідач скористався наданим правом та надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, в якому указав про відсутність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на те, що прийняття оскаржених рішень знаходиться у площині дискреційних повноважень міської ради, яка як суб'єкт владних повноважень прийняла ці рішення на основі адміністративного розсуду й у межах визначених повноважень відповідно до діючого законодавства України. Відмічає, що рішення № 1975-44/VІІ від 09.07.2020 року офіційне оприлюднене в місцевих засобах масової інформації 09.07.2020 року та розміщено на офіційному сайті міської ради. При цьому підкреслює, що це рішення узагалі не є регуляторним актом. Що ж до рішення № 41-03/VІІІ від 18.12.2020 року зазначив, що його оприлюднення відбулось 21.10.2020 року разом із аналізом регуляторного впливу у спосіб, передбачений законодавством України. Додатково зауважив, що ці рішення не мають погоджуватися з Антимонопольним комітетом України. А тому, на думку представників відповідача, прийняття оскаржених рішень відбулось із дотриманням процедури їх прийняття.

Від третьої особи надійшли пояснення, в яких фактично відображено ті ж підстави позову, що визначені позивачем, зокрема, оскаржені рішення є регуляторними актами, які у свою чергу не пройшли визначеної законом процедури їх затвердження. Відмічає, що позивачем не повідомлялося про оприлюднення цих рішень, їх аналізу, а також не забезпечено підготовку експертного висновку щодо їх регуляторного впливу. Додаткового зазначив, що висновок державної експертизи землевпорядної документації Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 30.06.2020 року № 2020-20, на яке міститься посилання в оскарженому рішенні № 1975-44/VІІ від 09.07.2020 року, є дефектним і містить суттєві недоліки.

У відповіді на відзив позивач повторно зазначив, що рішення № 1975-44/VІІ від 09.07.2020 року є регуляторним актом, адже передбачає затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське, якою визначена нова середня (базова) вартість одного квадратного метра земель міста. Також підкреслив, що План діяльності міської ради з підготовки проектів регуляторних актів на 2020 рік не містив рішень щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 року. Усі інші обставини фактично дублюють зміст позовної заяви та пояснення третьої особи.

Від відповідача надійшли заперечення, в яких останній указав, що рішенням № 1975-44/VІІ від 09.07.2020 року лише затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське без встановлення базової вартості землі, що на його думку свідчить про те, що це рішення не містить ознак регуляторного акту. Що ж до висновку державної експертизи землевпорядної документації Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 30.06.2020 року № 2020-20 зазначив, що він відповідає затвердженій формі висновку.

У судовому засіданні представники учасників справи підтримали правові позиції й надали пояснення, аналогічні тим, що викладені у заявах по суті.

Заслухавши пояснення представників учасників справи, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши відповідні норми чинного законодавства, суд виходить із такого.

Судом встановлено та із матеріалів справи слідує, що 12.07.2013 Дніпродзержинською (наразі Кам'янською) міською радою прийнято рішення №842-38/VІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ».

Зазначеним рішенням міська рада затвердила технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ та вводила її в дію з 01.01.2014. Також цим рішенням визначено застосування базової вартості 1 кв.м. земель міста у розмірі 199,64грн.(пункт 1 Рішення).

У зв'язку зі строком спливу проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, який визначений Законом України «Про оцінку земель», 09.06.2020 на офіційному веб-сайті міської ради був оприлюднений проект рішення Кам'янської міської ради «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020».

09.07.2020 на 44 сесії VII скликання Кам'янської міської ради прийнято рішення №1975-44/VII «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020».

Пунктом 1 Рішення міська рада вирішила затвердити Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020.

Пунктом 2 Рішення міська рада вирішила установити, що це рішення набирає чинності з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 застосовується з 01.01.2021.

Окрім того, рішенням Кам'янської міської ради від 18.12.2020 року № 41-03/VII "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020" впроваджено нормативну грошову оцінку земель з встановленням цим рішенням базової вартості 1 кв.м. землі в грошовому еквіваленті в розмірі 461,69грн.

Пунктом 3 цього рішення визначено, що після введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське з 01.01.2021 року, рішення №842-38/VІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ» вважати таким, що втратило чинність.

Вважаючи вказані рішення протиправними, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Щодо рішення № 1975-44/VІІ від 09.07.2020 року суд зазначає, що відповідно до статті 1 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 №1378-IV (далі - Закон №1378-IV) нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно із частиною п'ятою статті 5 Закону №1378-IV, нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» діяльність місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування висвітлюється в друкованих засобах масової інформації регіональної та місцевої сфери розповсюдження.

Згідно із ст.22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» Рішення міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/ VII офіційно оприлюднене в місцевих засобах масової інформації - газеті «Любимый-город» від 09.07.2020 «Специальный выпуск» та розміщено на офіційному веб-сайті міської ради (http://kam.gov.ua).

Відповідно до цього рішення міська рада вирішила:

-затвердити Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 (п.1.Рішення);

-установити, що це рішення набирає чинності з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 застосовується з 01.01.2021р.

Таким чином, цим рішенням лише затверджена Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське без встановлення базової вартості 1 кв.м. землі в грошовому еквіваленті та з визначенням про застосування нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське з 01.01.2021.

Тобто, технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське без встановлення цим рішенням базової вартості 1 кв.м. землі містить лише розрахунки (формули та коефіцієнти), які в подальшому будуть застосовуватись при розрахунках земельних платежів і тільки після впровадженя нормативної грошової оцінки земель в грошовому виражені базової вартості 1 кв.м. землі, виникає обов'язок землекористувачів (сторін за договорами оренди) вносити зміни до існуючих договорів.

Відповідно до положень Земельного кодексу України оцінка земель різного призначення проводиться для порівняльного аналізу ефективності їх використання. Дані економічної оцінки земель є основою грошової оцінки земельної ділянки різного цільового призначення.

Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель, та у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (стаття 201 Земельного кодексу, стаття 13, частина 1 стаття 15 Закону України «Про оцінку земель»).

Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України (стаття 201 Земельного кодексу).

Згідно із положеннями статей 15 та 18 Закону України від 11.11.2003 № 1378- IV «Про оцінку земель» (далі - Закон № 1378-ІV) підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Положеннями статті 15 Закону № 1378-ІV встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.

Відповідно до положень нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

За результатами, нормативної грошової оцінки земельних ділянок на підставі положень статті 20 Закону № 1378-IV складається технічна документація із землеустрою, відповідно до вимог Закону України від 22.05.2003 № 858-ІV «Про землеустрій» (далі - Закон № 858- IV).

Відповідно до ч,1 ст.25 Закон № 858- IV документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.

Замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі (стаття 26 Закону № 858- IV).

Розробниками технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок є особи, які згідно із Законом України «Про землеустрій» мають право на здійснення діяльності у сфері землеустрою (стаття 7 Закону № 1378 -IV).

Статтею 26 Закону № 858-ІV встановлено, що розробниками документації із землеустрою є юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою, та фізичні особи -підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Згідно зі статтею 28 цього ж Закону розробники документації із землеустрою за достовірність, якість і безпеку (заходів, передбачених цією документацією, несуть відповідальність, передбачену договором і законом.

Згідно ч.1.ст.20 Закону № 1378- IV за результатами бонітування грунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. (ч.1 статті 23 Закону № 1378-IV).

Відповідно до Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок підлягає обов'язковій державній експертизі, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи, що й було здійснено відповідачем.

Щодо доводів позивача про те, що оскаржене рішення № 1975-44/VІІ від 09.07.2020 року є регуляторним актом і прийняте з порушенням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 1160), суд зазначає, що статтею 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», який визначає правові та організаційні засади реалізації державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності, визначено, що регуляторний акт - це: прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.

Таким чином, регуляторний акт має свої власні визначальні характеристики, передбачені статтею 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», та лише за умови відповідності акту відповідного регуляторного органу вказаним вимогам він вважається регуляторним та до нього мають бути застосовані положення наведеного Закону.

До таких характеристик належить: - він має бути прийнятим уповноваженим регуляторним органом; - такий нормативно-правовий акт, або окремі його положення, мають бути спрямовані на правове регулювання господарських та адміністративних відносин; - встановлювати, змінювати чи скасовувати норми права; - застосовуватись неодноразово та щодо невизначеного кола осіб.

Отже, лише за сукупної наявності всіх зазначених характеристик, відповідний акт є регуляторним та при його прийнятті уповноважений регуляторний орган повинен дотримуватись процедури, що встановлена Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Суд погоджується з доводами позивача, що оскаржене рішення прийняте регуляторним органом -Кам'янською міською радою, та стосується невизначеного кола осіб (оскільки затверджує технічну документацію з нормативної грошової оцінку земельних ділянок, але виключно тільки щодо користувачів землі), однак вказане рішення застосовується одноразово, оскільки вичерпується впровадженням рішенням відповідної нормативної грошової оцінки з встановленням базової вартості 1 кв. м. землі в грошовому еквіваленті, що в цьому випадку і було здійснено шляхом прийняття відповідного Рішення Кам'янської міської ради від 18.12.2020 № 41-03/VII «Про впровадження нормативно грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020», в якому встановлено базову вартості 1 кв. м. землі в грошовому еквіваленті.

Отже, рішення № 1975-44/VІІ від 09.07.2020 року не є регуляторним актом в розумінні Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», оскільки не містить інших правових норм, у тому числі, щодо встановлення базової вартості 1 кв. м. землі в грошовому еквіваленті, що не передбачено вимогами законодавства».

Щодо твердження позивача про те, що форма висновку державної експертизи землевпорядної документації від 30.06.2020 №2020-20 є дефектним та містить суттєві недоліки, суд зазначає, що цей висновок відповідає формі встановленого зразка затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 12.07.2006 №974 «Про затвердження Порядку реєстрації об'єктів державної експертизи землевпорядної документації та типової форми її висновку» у відповідній затвердженій формі висновку не містяться будь які додаткові позначки або вказівки, які позивач зазначає у позові, а саме необхідність додаткових відміток виконавців експертизи, додаткові якісь реквізити, крім тих які передбачені затвердженою формою, що дає підстави вважати твердження позивача викладені у позові стосовно висновку не відповідають дійсності.

Стосовно наявності печатки, суд зазначає, що після 19.07.2017 норма ст. 58-1 ГК України абсолютно чітко вказує: навіть за наявності печатки суб'єкт господарювання не зобов'язаний її застосовувати.

Згідно ст. 58-1 ГК України суб'єкт господарювання має право використовувати у своїй діяльності печатки. Використання суб'єктом господарювання печатки не є обов'язковим. Наявність або відсутність відбитка печатки суб'єкта господарювання на документі не створює юридичних наслідків.

Отже, висновок державної експертизи землевпорядної документації від 30.06.2020 №2020-20 відповідає формі встановленого зразка та в повній мірі виготовлений у відповідності до норм діючого законодавства та Методики.

Таким чином, суд доходить висновку, що рішення Кам'янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020» прийнято у межах повноважень на підставі та у спосіб, передбачений нормами чинного законодавства України та не є регуляторним актом в розумінні Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Щодо рішення відповідача від 18.12.2020 року № 41-03/VII суд зазначає про таке.

Відповідно до статті 8 Закону № 1160, стосовно кожного проекту регуляторного акта його розробником готується аналіз регуляторного впливу.

Аналіз регуляторного впливу готується до оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень та пропозицій.

Згідно із статті 9 Закону № 1160, кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.

Про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону.

У випадках, встановлених цим Законом, може здійснюватися повторне оприлюднення проекту регуляторного акта.

Проект регуляторного акта разом із відповідним аналізом регуляторного впливу оприлюднюється у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону, не пізніше п'яти робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення цього проекту регуляторного акта.

Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта повинно містити:

стислий виклад змісту проекту;

поштову та електронну, за її наявності, адресу розробника проекту та інших органів, до яких відповідно до цього Закону або за ініціативою розробника надсилаються зауваження та пропозиції;

інформацію про спосіб оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу (назва друкованого засобу масової інформації та/або адреса сторінки в мережі Інтернет, де опубліковано чи розміщено проект регуляторного акта та аналіз регуляторного впливу, або інформація про інший спосіб оприлюднення, передбачений частиною п'ятою статті 13 цього Закону);

інформацію про строк, протягом якого приймаються зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань;

інформацію про спосіб надання фізичними та юридичними особами, їх об'єднаннями зауважень та пропозицій.

Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження та пропозиції, встановлюється розробником проекту регуляторного акта і не може бути меншим ніж один місяць та більшим ніж три місяці з дня оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу.

Частина 2 статті 13 цього ж Закону регламентує, що повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.

Відповідно до статті 35 цього ж Закону, оприлюднення з метою одержання зауважень і пропозицій проектів регуляторних актів, прийняття яких належить до компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах рад, а також сільських, селищних та міських голів, проводиться до внесення цих проектів на розгляд засідання відповідного виконавчого органу ради або до внесення їх на затвердження відповідному сільському, селищному, міському голові.

За рішенням сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради або відповідальної постійної комісії відповідної ради:

оприлюднюються проекти регуляторних актів, які не оприлюднювалися до внесення їх на розгляд сесії відповідної ради;

можуть повторно оприлюднюватися проекти регуляторних актів, які оприлюднювалися до внесення їх на розгляд сесії відповідної ради.

У разі оприлюднення проектів регуляторних актів за рішенням відповідної ради або відповідальної постійної комісії цієї ради функцію розробника проекту виконує орган, особа чи група осіб, які внесли цей проект на розгляд сесії відповідної ради, якщо інше не встановлено у рішенні ради чи відповідальної постійної комісії.

Зауваження і пропозиції щодо оприлюдненого проекту регуляторного акта, внесеного на розгляд сесії ради, та відповідного аналізу регуляторного впливу надаються фізичними та юридичними особами, їх об'єднаннями розробникові цього проекту та головній постійній комісії ради.

Статтею 36 Закону № 1160 передбачено, що регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин:

відсутній аналіз регуляторного впливу;

проект регуляторного акта не був оприлюднений.

У разі виявлення будь-якої з цих обставин орган чи посадова особа місцевого самоврядування має право вжити передбачених законодавством заходів для припинення виявлених порушень, у тому числі відповідно до закону скасувати або зупинити дію регуляторного акта, прийнятого з порушеннями.

Крім того, статтею 34 названого закону передбачено, що кожен проект регуляторного акта, що внесений на розгляд до сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради, подається до відповідальної постійної комісії для вивчення та надання висновків про відповідність проекту регуляторного акта вимогам статей 4 та 8 цього Закону.

Порядок підготовки пропозицій щодо удосконалення проектів регуляторних актів, які розробляються органами місцевого самоврядування затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2014 року № 634, яким встановлено необхідність подання, разом з проектом регуляторного акта, експертного висновку відповідальної постійної комісії та аналізу регуляторного впливу.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Рішення міської ради від 18.12.2020 року № 41-03/VII офіційно оприлюднене в місцевих засобах масової інформації - газеті «Любимый-город» від 21.10.2020 та розміщено на офіційному веб-сайті міської ради (http://kam.gov.ua).

При цьому, є безпідставними твердження позивача, що План діяльності міської ради з підготовки проектів регуляторних актів на 2020 рік не містив рішень щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 року, адже з дотриманням встановлених строків відповідачем здійснено відповідні зміни у Плані діяльності ради та це було офіційно оприлюднене у все ж тій газеті «Любимый-город» від 22.07.2020 та розміщено на офіційному веб-сайті міської ради (http://kam.gov.ua).

Що ж до доводів позивача, що Рішення міської ради від 18.12.2020 року № 41-03/VII не було прийнято до 15 липня 2020 року і не було офіційно оприлюднено до 25 липня 2020 року суд зазначає.

Так, відповідно до статті 271 Податкового кодексу України, рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

У розглянутому випадку, нормативну грошову оцінку земель міста Кам'янське затверджено рішенням відповідача № 1975-44/VІІ від 09.07.2020, а не рішенням № 41-03/VІІІ від 18.12.2020 року. При цьому, рішення №1975-44/VІІ від 09.07.2020 офіційно оприлюднене в місцевих засобах масової інформації - газеті «Любимый-город» від 09.07.2020 «Специальный выпуск» та розміщено на офіційному веб-сайті міської ради, тобто до 15 липня відповідного року та до моменту запровадження цієї нормативної грошової оцінки жодних зауважень до цього проекту рішення від заінтересованих осіб не надходило. Доказів зворотнього матеріали справи не містять.

Слід також зазначити, що рішення від 18.12.2020 року № 41-03/VII не є таким, що має погоджуватися Антимонопольним комітетом України.

Таким чином, суд доходить висновку, що рішення Кам'янської міської ради від 18.12.2020 року № 41-03/VII прийнято у межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачений нормами чинного законодавства України.

На підставі викладеного, враховуючи, що оскаржені рішення прийняті у межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачений нормами чинного законодавства України, обгрунтованно, з урахуванням прав позивача на участь у процессі прийняття рішення, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Згідно із статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст. 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Акціонерного товариства «Дніпроазот» - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, у разі якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного перегляду справи.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення суду складений 07 травня 2021 року.

Суддя Л.Є. Букіна