Провадження № 3/702/142/21
Справа №702/316/21
про повернення справи на дооформлення
07 червня 2021 року м. Монастирище
Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Мазай Н.В., розглянув матеріали, які надійшли від СПД №1 відділу поліції № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44 - 3 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ГП № 019388 від 21.04.2021 складеного працівниками СПД №1 відділу поліції № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області Востополець Наталія Іванівна, 21.04.2021 о 13 год перебувала по вул. Молодіжна с Теолин Уманського району Черкаської області без документів, що посвідчують особу, чим порушила вимоги постанови КМ України № 1236 від 09.12.2020 п.п.1 п. 3, чим своїми діями вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 44 - 3 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суддя вважає, що справа підлягає поверненню на дооформлення з огляду на наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог п. 2 ст. 278 КУпАП при підготовці справи до розгляду перевіряється, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол про адміністративне правопорушення, складений щодо ОСОБА_1 , вказаним вимогам закону не відповідає.
За змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ГП № 019388 від 21.04.2021 особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 порушила п.п. 1 п. 3 Постанови КМУ № 1236 від 09.12.2020, а саме перебувала на вулиці без документів, що посвідчують особу, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.
За ч. 1 ст. 44-3 КУпАП відповідальність настає за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Норма статті 44-3 КУпАП носить бланкетний характер, а тому серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов'язково повинно бути посилання на конкретний нормативно-правовий акт, яким встановлюються відповідні правила, та якого не дотрималась особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, порушивши тим самим законодавчі приписи.
У протоколі не вірно вказано посилання на підпункт Постанови Кабінету Міністрів України № 1236 від 09.12.2020 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» який порушила ОСОБА_1 .
Зазначені обставини надають підстави для висновку, що у протоколі про адміністративне правопорушення не вказано відповідного положення нормативно-правового акту, порушення якого допустила ОСОБА_1 .
За таких обставин суддя позбавлений можливості перевірити наявність чи відсутність в діях ОСОБА_1 об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.
Суддя не має права самостійно вносити будь-які виправлення у протокол про адміністративне правопорушення, оскільки це суперечитиме нормам діючого законодавства.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14).
Враховуючи вищевикладене, з метою повного, всебічного та правильного розгляду адміністративного матеріалу, не допущення порушення прав, особи, відносно якої складено адміністративний протокол, суддя вважає за необхідне адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 повернути до СПД №1 відділу поліції № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області, для дооформлення.
Керуючись ст. 34, 35, 38, ч. 1 ст. 44 -3, ст. 256, 283, 284, 287, 294, 307, 308 КУпАП, суддя
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП, повернути на дооформлення.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В. Мазай