Справа № 699/454/21
Номер провадження № 3/699/276/21
07.06.2021 року м.Корсунь-Шевченківський
Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Літвінова Г.М., за участю секретаря судового засідання Сміян А.В., прокурора Корсунь-Шевченківського відділу Смілянської окружної прокуратури Щербини М.Ю., особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засідання зі здійсненням фіксування матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, паспорт НОМЕР_1 , виданий 28.12.1999 Корсунь-Шевченківським РВ УМВС України в Черкаській області, РНОКПП НОМЕР_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи (на момент вчинення) депутат Набутівської сільської ради, інші дані суду не відомі,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, 21.05.2021 надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 , на підставі протоколу від 06.05.2021 № 186/2021 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією (далі - протокол).
З проколу вбачається, що ОСОБА_1 , будучи депутатом Набутівської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області та відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 закону, без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення), оскільки граничний термін подання був 31.03.2021, а декларація фактично подана 01.04.2021, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судове засідання з'явились особа щодо якої складено протокол ОСОБА_1 , а також прокурор Корсунь-Шевченківського відділу Смілянської окружної прокуратури Щербина М.Ю.
У судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечувала обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення. Пояснила, що причиною несвоєчасного подання декларації стала відсутність інформації щодо порядку і строків подання декларацій, а також причини технічного характеру, а саме неможливість вчасно виготовити відповідні ключі КЕП та відсутність інтернет-зв'язку.
Прокурор у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, з накладенням стягнення в межах санкції даної статті.
Дослідивши письмові матеріали, заслухавши пояснення ОСОБА_1 та думку прокурора, судом встановлено наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якою його обрано.
Згідно з рішенням Набутівської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області № 1-2/VII від 26.12.2016 «Про початок повноважень депутатів Набутівської сільської ради» ОСОБА_1 набула повноважень депутата Набутівської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області VIІ скликання.
Згідно з рішенням Набутівської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області № 1-1/VIII від 27.11.2020 «Про початок повноважень депутатів Набутівської сільської ради» ОСОБА_1 склала повноваження депутата Набутівської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області VII скликання.
Абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Підпунктом 3 пункту 5 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3, у редакції наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 12.12.2019 № 168/19, установлено, що декларація після звільнення - декларація, яка подається відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Інформація про місце роботи (проходження служби) та займану посаду суб'єкта декларування у такій декларації зазначається відповідно до місця роботи (проходження служби) та займаної посади, перебування (проходження) на яких зумовили обов'язок подання такої декларації.
ОСОБА_1 припинила повноваження депутата Набутівської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області 27.11.2020, отже граничний термін подання декларації після звільнення є 00 годин 00 хвилин 01.04.2021.
ОСОБА_1 вищевказаних вимог закону не дотримувалась, подавши, без поважних причин, декларацію після звільнення за 2020 рік з порушенням встановленого строку, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, при цьому, її вина підтверджується:
a. протоколом про адміністративне правопорушення від 06.05.2021 № 186/2021, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, в якому зафіксовані обставини несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації після звільнення (а.с. 2-11);
b. рапортом оперуповноваженого УСР в Черкаській області ДСР НП України лейтенанта поліції Никогда О. про виявлення факту можливого вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, а саме несвоєчасного подання декларації (а.с. 14-15);
c. інформацією з ЄДРДО, за якою ОСОБА_1 подала декларацію після звільнення 01.04.2021 об 09 год.26 хв. (а.с. 16);
e. декларацію після звільнення з Єдиного державного реєстру декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, згідно з якою ОСОБА_1 подала декларацію після звільнення 01.04.2021 об 09 год. 26 хв., тобто, поза межами строку, встановленого законом для подання щорічної декларації.
Суд ураховує, що вказані докази є чіткими, узгоджуються між собою та об'єктивні підстави ставити під сумнів достовірність наведених доказів і викладених у протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 обставин, відсутні.
За несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачена відповідальність за ст. 172-6 КУпАП, яка тягне за собою накладення штрафу у передбачених законом розмірах.
З наведеного вбачається, що законодавець встановлює відсутність поважних причин несвоєчасного подання декларації як важливий елемент складу правопорушення.
Докази, які б свідчили про об'єктивні обставини, що унеможливлювали подання ОСОБА_1 декларації після звільнення до 00 год. 00 хв. 01.04.2021 року, у матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення. Указаний строк на момент розгляду справи не сплинув.
За таких обставин ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, матеріали, що характеризують особу, яка притягається до відповідальності, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують її відповідальність.
Обставини, що обтяжують відповідальність особи при накладенні адміністративного стягнення, відсутні.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність особи при накладенні адміністративного стягнення, суд вважає визнання вини та щире каяття.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 суд дійшов висновку, що застосування стягнення у межах санкції ч. 1 ст.172-6 КУпАП відповідатиме вимогам ст.ст. 23, 33 КУпАП та буде домірним вчиненому правопорушенню.
У зв'язку з притягненням ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності підлягає стягненню судовий збір у розмірі 454,00 грн.
Керуючись ст.ст. 172-6, 283, 294 КУпАП , суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, паспорт НОМЕР_1 , виданий 28.12.1999 Корсунь-Шевченківським РВ УМВС України в Черкаській області, РНОКПП НОМЕР_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи (на момент вчинення) депутат Набутівської сільської ради, інші дані суду не відомі - визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше п'ятнадцяти днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, штраф підлягає стягненню у примусовому порядку у подвійному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь державного бюджету України судовий збір у розмірі 454,00 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення даної постанови.
Суддя Літвінова Г.М.