вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
"02" червня 2021 р. Справа№ 910/16562/20
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Майданевича А.Г.
суддів: Суліма В.В.
Коротун О.М.
секретар судового засідання: Вайнер Є.І.
за участю представників сторін: згідно з протоколом судового засідання від 02.06.2021
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального закладу "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради
на рішення Господарського суду міста Києва від 11.02.2021 (повний текст складно 22.02.2021)
у справі №910/16562/20 (суддя Щербаков С.О.)
за позовом Комунального закладу "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради
до Закарпатської обласної ради
про скасування рішення власника про затвердження статуту,
Короткий зміст позовних вимог
У жовтні 2020 року Комунальний заклад "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради (далі -позивач/театр) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Закарпатської обласної ради (далі - відповідач) про визнання незаконним та скасування пункту 5 рішення вісімнадцятої сесії VІІ скликання Закарпатської обласної ради від 16.07.2020 № 1773 "Про затвердження статутів комунальних закладів культури Закарпатської обласної ради в новій редакції" про затвердження нової редакції статуту Комунального закладу "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що редакція пунктів 1.4, 6.1, 10.2 та підпункту 9.4.1 пункту 9.4. і підпункту 6.6.15 пункту 6.6 статуту, затверджених оскаржуваним рішенням суперечить, зокрема, приписам Закону України "Про театри і театральну діяльність" та порушує права позивача, як закладу культури самостійно проводити свою діяльність за відсутності не передбаченого законодавством контролю за фінансово-господарською діяльністю позивача.
Короткий зміст рішення місцевого господарського суду та мотиви його прийняття
Рішенням Господарського суду міста Києва від 11.02.2021 у справі №910/16562/20 у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд вказав, що затверджений Закарпатською обласною радою статут Комунального закладу "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради не суперечить нормам закону.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнення її доводів
Не погодившись із прийнятим рішенням, 10.03.2021 Комунальний заклад "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 11.02.2021 у справі №910/16562/20 та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити.
Апеляційна скарга мотивована неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи, порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права.
Апелянт вказує, що запропонована Управлінням редакція пункту 1.4. проекту статуту КЗ "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" не відповідає Положенню №985 та суперечить вимогам чинного законодавства.
Скаржник зазначає, що заклади культури самостійно визначають калькуляційну одиницю за кожною платною послугою, щодо якої здійснюється розрахунок вартості. Керівництво діяльністю державних та комунальний театрів у порядку, встановленому їхніми установчими документами, здійснюється директором театру - художнім керівником, з яким засновник укладає контракт на п'ять років. Управління може, виступати суб'єктом управління театру в частині забезпечення ефективності та цільового використання майна театру. Фінансування діяльності театру здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету, бюджетні асигнування та кошти, одержані від додаткових джерел фінансування театру не підлягають вилученню протягом бюджетного періоду.
Апелянт наголошує, що пункти 1.4, 1.5, 2.3.1, 6.1, 6.6.15, 10.2 статуту театру в новій редакції, затвердженого рішенням №1773 та проведення його державної реєстрації спричинює ризик незаконного розпорядженням майном скаржника та створює перешкоди господарської діяльності скаржника.
Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційної скарги
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.03.2021 апеляційну скаргу Комунального закладу "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради передано на розгляд колегії Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя - Майданевич А.Г. суддів Сулім В.В. та Коротун О.М.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 19.03.2021 апеляційну скаргу Комунального закладу "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради на рішення Господарського суду міста Києва від 11.02.2021 у справі №910/16562/20 залишено без руху.
30.03.2021 Комунальним закладом "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради подана заява про усунення недоліків до якої долучено платіжне доручення № 517 від 30.03.2021 на суму 112 грн. 50 коп. та докази направлення копії апеляційної скарги з додатками відповідачу.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 05.04.2021 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Комунального закладу "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради на рішення Господарського суду міста Києва від 11.02.2021 у справі №910/16562/20 та призначений розгляд справи на 17.05.2021.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 17.05.2021 відкладено розгляд справи на 02.06.2021.
24.03.2021 через відділ забезпечення автоматизованого розподілу, контролю та моніторингу виконання документів Північного апеляційного господарського суду Комунальний заклад "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради подав клопотання, в якому просив долучити до матеріалів справи копію листа Департаменту культури Закарпатської ОДА №01-09/593 від 04.06.2020.
Дослідивши вказане клопотання, колегія суддів зазначає, що відповідно до статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.
Отже, виходячи із правового аналізу чинних норм процесуального законодавства, за загальним правилом апеляційний господарський суд переглядає справу за наявними у справі доказами, тобто тими доказами, що були зібрані місцевим господарським судом, піддані оцінці і за результатами оцінки покладені в основу рішення цього суду або відхилені судом. Водночас, суд переглядає справу також і за додатково поданими апеляційному суду доказами. Однак подання сторонами додаткових доказів апеляційному суду обмежено. Додаткові докази приймаються судом, якщо особа, яка подає докази, обґрунтує неможливість подання цих доказів місцевому господарському суду під час розгляду справи у першій інстанції. Обґрунтовуючи неможливість подання доказів суду першої інстанції, особа, яка бажає подати нові докази, має довести обставини, що об'єктивно перешкоджали їй подати ці докази місцевому господарському суду. Обмеження права на подання доказів в суд апеляційної інстанції покликано активізувати змагальний процес в суді першої інстанції. Його можливо розглядати як своєрідну процесуальну санкцію за невиконання особою, що бере участь у справі, своїх обов'язків по доказуванню в суді першої інстанції.
Згідно з частиною 2 статті 164 Господарського процесуального кодексу України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.
Згідно з частиною 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Отже, враховуючи вищенаведені норми процесуального закону, а також з огляду на те, що позивач у встановлені чинним процесуальним законодавством порядку та строки не скористався наданим йому законом правом на подання в суді першої інстанції доказів, судова колегія не приймає нові докази, які не були предметом дослідження під час вирішення спору місцевим господарським судом, оскільки прийняття нових доказів на стадії апеляційного перегляду справи суперечить основоположним принципам змагальності та рівності сторін господарського судочинства. Обставин об'єктивної неможливості подання копії листа Департаменту культури Закарпатської ОДА №01-09/593 від 04.06.2020 у суді першої інстанції та, відповідно, наявності виняткового випадку для прийняття судом апеляційної інстанції нових доказів, заявником не доведено.
Враховуючи вказане вище, колегія суддів дійшла висновку залишити без розгляду клопотання про долучення до матеріалів справи копії листа Департаменту культури Закарпатської ОДА №01-09/593 від 04.06.2020.
Явка представників сторін
Відповідач у судове засідання, призначене на 02.06.2021, не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується роздруківкою з сайту «Укрпошта», наявною в матеріалах справи.
Враховуючи положення частини 12 статті 270 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якого неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи, зважаючи на те, що явка учасників судового процесу обов'язковою в судове засідання не визнавалась, судова колегія вважає за можливе розглянути справу у відсутність відповідача.
Позиції учасників справи
Представник апелянта в судовому засіданні апеляційної інстанції 02.06.2021 підтримав доводи апеляційної скарги з підстав, викладених у ній, просив її задовольнити, оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити.
Обставини справи, встановлені судом першої інстанції та перевірені судом апеляційної інстанції
16.07.2020 на вісімнадцятій сесії VII скликання Закарпатської обласної ради прийнято рішення № 1773 «Про затвердження статутів комунальних закладів культури Закарпатської обласної ради в новій редакції».
Пунктом 5 вказаного рішення вирішено затвердити статут Комунального закладу "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради у новій редакції (додаток 10). Доручено директору Комунального закладу "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради здійснити всі організаційні-правові заходи щодо реєстрації зазначеного статуту у місячний термін з дати прийняття цього рішення.
Відповідно до пункту 1.4 нової редакції статуту Комунального закладу "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" власником театру є Закарпатська обласна рада. Театр є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним власнику, в галузевому відношенні підпорядковується відповідному структурному підрозділу Закарпатської обласної державної адміністрації (далі - галузевий орган управління), а також уповноваженому органу Закарпатської обласної ради із управління майном спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Закарпатської області, визначеному рішеннями Закарпатської обласної ради (далі - уповноважений орган власника) в частині цільового та ефективного використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Закарпатської області, в порядку та на підставах, визначених цим статутом і рішеннями Закарпатської обласної ради.
У пункті 6.1 нової редакції статуту зазначено, що суб'єктами управління театру є: власник - Закарпатська обласна рада (п.п. 6.1.1); уповноважений орган власника - орган, уповноважений Закарпатською обласною радою здійснювати управління майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області (комунальним майном області) (п.п. 6.1.2); галузевий орган управління - відповідний структурний підрозділ Закарпатської обласної державної адміністрації, до компетенції якого належить забезпечення розвитку культури відповідно до законодавства (п.п. 6.1.3); директор-художній керівник театру (п.п. 6.1.4).
Згідно з підпунктом 6.6.15 пункту 6.6. та п. 9.4.1 нової редакції статуту, директор-художній керівник у межах своєї компетенції та відповідно до чинного законодавства та цього статуту щоквартально, до 15-го числа місяця, наступного за звітним періодом, подає уповноваженому органу власника письмові звіти затвердженої форми щодо використання майна театру, в тому числі щодо витрат на його утримання та основних та додаткових джерел фінансування. Інформація стосовно додаткових джерел фінансування театру включається до звітів, які подаються уповноваженому органу власника відповідно до підпункту 6.6.15 та розділу 10 цього статуту.
Пунктом 9.1.1. нової редакції статуту, театру заборонено обмін, передача в оренду, користування тощо, нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Закарпатської області.
У пункті 10.2 нової редакції статуту визначено, що контроль за фінансово-господарською діяльністю театру здійснюється галузевим органом управління, уповноваженим органом власника та іншими відповідними органами у межах компетенції відповідно до чинного законодавства України.
Звертаючись з позовними вимогами позивач вказав, що редакція пунктів 1.4, 6.1, 10.2 та підпункту 9.4.1 пункту 9.4. і підпункту 6.6.15 пункту 6.6 статуту, затверджених оскаржуваним рішенням суперечить, зокрема, приписам Закону України "Про театри і театральну діяльність" та порушує права позивача, як закладу культури самостійно проводити свою діяльність за відсутності не передбаченого законодавством контролю за фінансово-господарською діяльністю позивача.
У позовній заяві позивач вказав, що театр не може перебувати у підпорядкуванні Закарпатської обласної ради (власника) та Установи (уповноваженого органу власника). Рішенням Закарпатської обласної ради від 17.05.2007 №297 «Про закріплення майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області» за Комунальним закладом "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" на правах оперативного управління з правами балансоутримувача закріплена будівля театру по вул. Л. Толстого, 12 в м. Ужгород, однак підпунктом 9.1.9. пункту 9.1. нової редакції статуту порушується встановлене ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» право театру передавати в оренду належне йому як балансоутримувачу нерухоме майно.
Мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови
Відповідно до статті 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Згідно з частиною 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням (ч. 2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України).
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання (частина 1 статті 15 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 статті 16 Цивільного кодексу України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів (частина 2 статті 20 Господарського кодексу України).
Частинами 1, 4 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У статті 143 Конституції України встановлено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на пленарних засіданнях районної, обласної ради в установленому законом порядку, вирішуються питання щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників, крім випадків, передбачених частиною другою статті 21 Закону України «Про культуру».
Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію (стаття 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Згідно із статтею 135 Господарського кодексу України власник майна має право одноосібно або спільно з іншими власниками на основі належного йому (їм) майна засновувати господарські організації або здійснювати господарську діяльність в інших організаційно-правових формах господарювання, не заборонених законом, на свій розсуд визначаючи мету і предмет, структуру утвореного ним суб'єкта господарювання, склад і компетенцію його органів управління, порядок використання майна, інші питання управління діяльністю суб'єкта господарювання, а також приймати рішення про припинення заснованих ним суб'єктів господарювання відповідно до законодавства.
Власник має право особисто або через уповноважені ним органи з метою здійснення підприємницької діяльності засновувати господарські організації, закріплюючи за ними належне йому майно на праві власності, праві господарського відання, а для здійснення некомерційної господарської діяльності - на праві оперативного управління, визначати мету та предмет діяльності таких організацій, склад і компетенцію їх органів управління, порядок прийняття ними рішень, склад і порядок використання майна, визначати інші умови господарювання у затверджених власником (уповноваженим ним органом) установчих документах господарської організації, а також здійснювати безпосередньо або через уповноважені ним органи у межах, встановлених законом, інші управлінські повноваження щодо заснованої організації та припиняти її діяльність відповідно до цього Кодексу та інших законів.
Власник має право здійснювати організаційно-установчі повноваження також на основі належних йому корпоративних прав відповідно до цього Кодексу та інших законів.
Суд першої інстанції встановив, що Комунальний заклад "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради є об'єктом права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Закарпатської області.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Закарпатська обласна рада є засновником Комунального закладу "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради.
Згідно із статутом Комунального закладу "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради, власником театру є Закарпатська обласна рада. Театр є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним власнику, в галузевому відношенні підпорядковується відповідному структурному підрозділу Закарпатської обласної державної адміністрації, а також уповноваженому органу, визначеному рішеннями Закарпатської обласної ради в частині цільового та ефективного використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Закарпатської області в порядку та на підставах визначених статутом і рішеннями Закарпатської обласної ради.
За своєю організаційно-правовою формою Комунальний заклад "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" є неприбутковим театрально-видовищним закладом, що заснований на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Закарпатської області.
Установою є організація, створена однією або кількома особами (засновниками), які не беруть участі в управлінні нею, шляхом об'єднання (виділення) їхнього майна для досягнення мети, визначеної засновниками, за рахунок цього майна (ч. 3 ст. 83 Цивільного кодексу України).
Статтею 19 Закону України «Про культуру» передбачено, що заклади культури різних організаційно-правових форм господарювання і власності створюються і провадять діяльність відповідно до законодавства.
Заклади культури провадять діяльність за видами, визначеними частиною 1 статті 12 цього Закону, відповідно до цілей, передбачених їх статутами (положеннями).
З огляду на вказане вище, суд зазначає, що питання про створення комунальних закладів культури та затвердження установчих документів таких юридичних осіб належить до компетенції органу місцевого самоврядування.
Викладене вище підтверджує, що Закарпатська обласна рада, приймаючи оскаржуване рішення реалізувала свої організаційно-установчі повноваження, як засновник Комунального закладу "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради та діяла відповідно до вимог закону в межах своїх повноважень.
Відповідно до пункту 7 рішення Закарпатської обласної ради від 30.11.2017 № 985 «Про врегулювання окремих питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Закарпатської області» здійснення функцій органу, уповноваженого управляти майном спільної власності територіальних громад області делеговано Комунальній установі «Управління спільною власністю територіальних громад» Закарпатської обласної ради.
Рішенням Закарпатської обласної ради від 18.03.2020 № 1709 затверджено нову редакцію Положення про Комунальну установу «Управління спільною власністю територіальних громад» Закарпатської обласної ради (далі - Управління).
Пунктом 3.2 вказаного Положення, предметом діяльності управління є, зокрема здійснення функцій балансоутримувача нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Закарпатської області (комунальної власності області); здійснення контролю за цільовим і ефективним використанням нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Закарпатської області (комунальної власності області) іншими юридичними та фізичними особами, які ним користуються на підставі різних правових титулів (речових прав); укладення договорів оренди цілісних майнових комплексів та нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Закарпатської області.
Отже, відповідачем правомірно вказано в новій редакції статуту позивача Комунальну установу «Управління спільною власністю територіальних громад» Закарпатської обласної ради як уповноважений орган Закарпатської обласної ради в частині цільового та ефективного використання майна спільної власності територіальних громад області та визначила його повноваження щодо управління майном, яке передано театру власником у користування.
Крім того, рішенням Закарпатської обласної ради від 17.03.2016 № 181 «Про делегування повноважень обласної ради обласній державній адміністрації» обласною радою було делеговано свої повноваження у сфері забезпечення розвитку культури Закарпатській обласній державній адміністрації.
Відтак, Закарпатською обласною радою правомірно вказано у новій редакції статуту позивача галузевий орган управління - Департамент культури Закарпатської обласної державної адміністрації, як орган, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері культури на території області та визначила його повноваження.
Твердження Комунального закладу "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради про те, що обласна рада має право брати участь у координації діяльності комунальних театрів та не має права здійснювати керівництво театром, відповідно до статті 19 Закону України «Про театри і театральну справу», суд не бере до уваги, оскільки статут театру в новій редакції, затверджений рішенням Закарпатської обласної ради від 16.07.2020 № 1773, не наділяє обласну раду, як власника театру повноваженнями щодо керівництва театру, а лише відображає повноваження власника, визначені нормами ст. 135 Господарського кодексу України та п. 20 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Доводи позивача про те, що підпункт 9.1.9. пункту 9.1. нової редакції статуту суперечить приписам ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», оскільки рішенням Закарпатської обласної ради від 17.05.2007 № 297 будівля театру по вул. Л. Толстого, 12 в м. Ужгород закріплена за театром на праві оперативного управління з правами балансоутримувача, суд першої інстанції вірно визнав безпідставними, виходячи з наступного.
Рішенням Закарпатської обласної ради від 13.12.2018 № 1368 «Про вилучення та передачу нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області (комунальної власності області)» вилучено з господарського відання та оперативного управління підприємств, установ, організацій нерухоме майно, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області (комунальній власності області), згідно додатком (додаток 1) та передано Комунальній установі «Управління спільною власністю територіальних громад» Закарпатської обласної ради на праві оперативного управління з правами балансоутримувача.
Додатком № 1 до рішення обласної ради № 13.12.2018 № 1368, затверджено Перелік майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, що вилучається з оперативного управління та господарського відання підприємств, установ та організацій, серед якого зазначена будівля театру за адресою: м. Ужгород, вул. Л. Толстого, 12.
З огляду на вказане вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що затверджений Закарпатською обласною радою статут Комунального закладу "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради не суперечить нормам закону, оскільки Закарпатська обласна рада, як власник, реалізувала свої організаційно-установчі повноваження та діяла в межах своїх повноважень.
Щодо посилання скаржника в апеляційній скарзі на пункти 1.5 та 2.3.1 статуту театру в новій редакції, колегія суддів зазначає, що відповідно до частин 1, 5 статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
З огляду на те, що в суді першої інстанції пункти 1.5 та 2.3.1 статуту театру в новій редакції не були предметом спору, тому суд першої інстанції не приймає та не розглядає їх.
Враховуючи вищевикладене, вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи, дав їм належну правову оцінку, дійшов правильних висновків щодо прав та обов'язків сторін, які ґрунтуються на належних та допустимих доказах.
Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги
Колегія суддів зазначає, що враховуючи положення частини 1 статті 9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997 N475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів № 2,4,7,11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006 №3477-IV (3477-15) "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4 листопада 1950 року) та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
У рішенні Суду у справі Трофимчук проти України №4241/03 від 28.10.2010 Європейським судом з прав людини зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод сторін.
У відповідності з пунктом 3 частини 2 статті 129 Конституції України та частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України).
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (статті 76 Господарського процесуального кодексу України).
Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї (частини 8 статті 80 Господарського процесуального кодексу України).
Таким чином, апелянтом не надано до суду належних і допустимих доказів на підтвердження тих обставин, на які він посилається в апеляційній скарзі. Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на припущеннях та зводяться до намагань здійснити переоцінку обставин справи, вірно встановлених судом першої інстанції.
Отже, підсумовуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку про те, що оскаржуване рішення суду прийнято у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права, підстав його скасовувати або змінювати не вбачається.
Таким чином, апеляційна скарга Комунального закладу "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради на рішення Господарського суду міста Києва від 11.02.2021 у справі №910/16562/20 задоволенню не підлягає. Рішення Господарського суду міста Києва від 11.02.2021 у справі №910/16562/20 слід залишити без змін.
З урахуванням відмови в задоволенні апеляційної скарги, судові витрати за розгляд справи в суді апеляційної інстанції покладаються на апелянта в порядку статті 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 240, 269, 270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
1. Апеляційну скаргу Комунального закладу "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради на рішення Господарського суду міста Києва від 11.02.2021 у справі №910/16562/20 залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 11.02.2021 у справі №910/16562/20 залишити без змін.
3. Судовий збір за розгляд справи у суді апеляційної інстанції покласти на Комунальний заклад "Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв" Закарпатської обласної ради.
4. Матеріали справи №910/16562/20 повернути до Господарського суду міста Києва.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку відповідно до статей 286-289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови підписано 07.06.2021.
Головуючий суддя А.Г. Майданевич
Судді В.В. Сулім
О.М. Коротун