ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху після відкриття провадження
04 червня 2021 року м. Київ № 640/28105/20
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі: головуючого судді Гарника К.Ю., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Банківське телебачення»
до Головного управління ДПС у м. Києві,
Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Банківське телебачення» (далі по тексту - позивач), адреса: 04073, місто Київ, провулок Куренівський, будинок 19/5 до Головного управління ДПС у м. Києві (далі по тексту - відповідач 1), адреса: 0416, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві (далі по тексту - відповідач 2), адреса: 01601, місто Київ, вулиця Терещенківська, будинок 11а, в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у м. Києві, що полягає у невиконанні своїх обов'язків, пов'язаних з відшкодуванням позивачу заявлених до відшкодування сум податку на додатку на додану вартість в загальному розмірі 591 347,60 грн, яка, в тому числі, проявляється у протиправній не підготовці та неподанні до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновків із зазначенням сум податку на додану вартість у встановлені законодавством строки, та у неподанні узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, не внесенні інформації про узгоджену суму бюджетного відшкодування до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 01 лютого 2016 року, за якими станом на 01 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету та не вчиненні жодних дій щодо внесення інформації про узгоджену суму бюджетного відшкодування до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість;
- зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування заявлених до відшкодування сум податку на додану вартість в загальному розмірі 591 347,60 грн;
- зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві відшкодувати позивачу заявлену до відшкодування суму податку на додану вартість в загальному розмірі 591 347,60 грн, а також пеню у розмірі 296 905,09 грн.
Підставами позову вказано порушення суб'єктами владних повноважень прав позивача внаслідок протиправної бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 листопада 2020 року позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Банківське телебачення» залишена без руху та останньому наданий строк для усунення виявлених судом недоліків.
28 грудня 2020 року на адресу суду надійшли письмові пояснення представника позивача щодо своєчасності звернення позивача до адміністративного суду з вказаною позовною заявою, зі змісту якої вбачається, що позивач вважає бездіяльність відповідача триваючим порушенням, а тому, на його переконання, він своєчасно звернувся до суду за захистом своїх прав.
З урахуванням пояснень позивача, суддя дійшов висновку, що доцільним буде вирішити питання щодо своєчасності звернення позивача до суду з вказаною позовною заявою після отримання відзиву на позовну заяву (у разі його подання), а також після отримання додаткових документів від відповідача, у зв'язку з чим, ухвалою суду від 31 грудня 2020 року відкрито провадження та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
08 лютого 2021 року на адресу суду надійшло клопотання представника відповідача 2, в якому останній просив залишити позовну заяву без розгляду з тих підстав, що позивачем було пропущено строк звернення до суду.
Згідно з частиною 13 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Так, з матеріалів справи вбачається, що при зверненні до суду позивач обгрунтував причини пропуску для такого звернення відсутність процедури отримання бюджетного відшкодування, не розроблення реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, а тому, на переконання позивача, такі факти свідчать про триваюче правопорушення органу державної податкової служби.
Позовні вимоги позивача стосуються сум бюджетного відшкодування, заявлених відповідно до податкових декларацій за травень 2013 року.
В свою чергу, порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено нормами статті 200 Податкового кодексу України.
Так, пунктом 200.7 статті 200 Податкового кодексу України в редакції до внесення змін згідно із Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII, які набрали чинності з 01 січня 2016 року (ця редакція була чинною на момент виникнення правовідносин щодо розрахунків за податковими деклараціями, суми бюджетного відшкодування за якими позивач просить стягнути) (далі - так само), встановлено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Згідно з пунктами 200.10 та 200.11 цієї статті протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, або шляхом оформлення (випуску) казначейського фінансового векселя (за згодою платника податків) протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби. (пункти 200.12 та 200.13 цієї ж статті).
Якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах; б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування. (пункт 200.14 статті 200 ПК України).
Абзацом 2 пункту 200.15 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Законами України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24 грудня 2015 року № 909-VIII та «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII внесено зміни до статті 200 ПК України, зокрема, й щодо порядку бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Відповідно до підпункту 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України (в редакції зазначених законів) на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.
Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (абзаци перший, другий підпункту 200.7.2 пункту 200.7 цієї статті).
На підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів (пункт 200.13 статті 200 Податкового кодексу України).
За правилами абзацу другого пункту 200.15 статті 200 Податкового кодексу України після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов'язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.
З нормами статті 200 Податкового кодексу України узгоджуються норми пунктів 6, 7, 11, 12 Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 року № 26.
Відповідно до пункту 56 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України до 01 лютого 2017 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, формує у хронологічному порядку надходження заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 01 лютого 2016 року, за якими станом на 01 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету.
Формування, ведення та офіційне публікування Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються в порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу.
Відшкодування узгоджених сум податку на додану вартість, зазначених у такому реєстрі, здійснюється в хронологічному порядку відповідно до черговості надходження заяв про повернення таких сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість в межах сум, визначених законом про Державний бюджет на відповідний рік. Розподіл сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначених законом про Державний бюджет на відповідний рік, між Тимчасовим реєстром заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеним у цьому пункті, та Реєстром заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість здійснюється Кабінетом Міністрів України.
Право платника ПДВ на повернення суми бюджетного відшкодування не може бути обмежено з підстав, які не встановлені законом, зокрема і з такої підстави, як відсутність правового регулювання Тимчасового реєстру заяв, запровадження якого передбачено пунктом 56 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України .
Разом з тим, пунктом 102.5 статті 102 Податкового кодексу України передбачено, що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених Податковим кодексом України, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Норму цього пункту слід застосовувати у системному зв'язку з нормою пункту 102.4 статті 102 Податкового кодексу України, якою встановлено, що податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою платника податків у самостійному погашенні грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом, може бути стягнутий протягом 1095 календарних днів з дня його виникнення.
Таким чином, законом встановлено строк давності, за збігом якого вимоги щодо суми податкового зобов'язання, як не сплаченої, так і надміру сплаченої (такої, що підлягає відшкодуванню) у податковому правовідношенні припиняються. Це стосується і суми бюджетного відшкодування ПДВ, оскільки за своєю сутністю вона є надміру сплаченою платником ПДВ сумою податку при придбанні товарів (послуг), в порівнянні із сумою його податкових зобов'язань за податковий (звітний) період.
Право на отримання бюджетного відшкодування у платника ПДВ виникає щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування.
Враховуючи норми пунктів 200.10 та 200.11 статті 200 Податкового кодексу України в редакції, чинній станом на дату подання позивачем податкової декларації за травень 2013 року, а також ту обставину, що зазначену податкову декларацію позивач подав 19 червня 2013 року, тобто в передостанній день граничного терміну подання податкової декларації з ПДВ, встановлений нормою підпункту 49.18.1 пункту 49.1 статті 49 Податкового кодексу України, право на бюджетне відшкодування сум ПДВ, стягнення яких стосується позов, позивач отримав 20 липня 2013 року, тобто після спливу 30 календарних днів, впродовж яких контролюючий орган повинен був провести камеральну перевірку та прийняти відповідне рішення. Неприйняття рішення контролюючим органом щодо заявлених позивачем сум бюджетного відшкодування, так само, як і не проведення документальної позапланової перевірки, в установлені пунктами 200.10 та 200.11 статті 200 Податкового кодексу України терміни, не виключало право позивача на бюджетне відшкодування.
Тобто, вимоги позивача про повернення бюджетного відшкодування в розмірі за травень 2013 року заявлені поза межами строку давності, оскільки з позовом до суду позивач звернувся 10 листопада 2020 року.
Така правова позиція з цього приводу викладена у постановах Верховного Суду від 20 січня 2021 року у справі №520/3219/19.
Враховуючи вищевикладене та зважаючи на те, що до адміністративного суду з цією позовною заявою позивач звернувся 10 листопада 2020 року, тобто, з пропуском встановленого строку звернення до суду за захистом своїх прав, з урахуванням вимог статей 122,123 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про необхідність надання позивачу десятиденного строку для подання заяви про поновлення строку для звернення до адміністративного суду з вказаними позовними вимогами, в якій слід зазначити підстави пропуску строку звернення до суду, а також для надання доказів поважності причин його пропуску та після надходження від останнього цих документів розглянути клопотання відповідача 2 про залишення позовної заяви без розгляду.
Керуючись статтями 122, 123, частиною 13 статті 171, статтею 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Визнати неповажними причини пропуску Товариством з обмеженою відповідальністю «Банківське телебачення» строку звернення до адміністративного суду, які були зазначені у заяві про усунення недоліків позовної заяви від 28 грудня 2020 року.
2. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Банківське телебачення» залишити без руху.
3. Встановити позивачу десятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків.
4. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви позовна заява буде залишена без розгляду відповідно до частини 14 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України.
5. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя К.Ю. Гарник