Справа № 445/1090/20
Провадження № 2/445/69/21
02 червня 2021 року Золочівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Сивака В. М.,
секретаря судового засідання Захарчук Н.Я.
з участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Шали Р.М.
представника відповідача Піддубної Х.Г.
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні заяву представника відповідача ОСОБА_2 - адвоката Шали Ростислава Михайловича про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_3 до Золочівської міської ради Львівської області, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення Ясеновецької сільської ради та зобов'язання вчинити певні дії,-
у провадженні Золочівського районного суду Львівської області знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_3 до Золочівської міської ради Львівської області, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення Ясеновецької сільської ради та зобов'язання вчинити певні дії.
Представник відповідача ОСОБА_2 - адвокат Шала Р.М. подав до суду клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Заслухавши пояснення представника відповідача, думку представника позивача ОСОБА_1 , яка проти задоволення клопотання заперечила, думку представника відповідача Золочівської міської ради Львівської області Піддубної Х.Г., яка підтримала клопотання, суд приходить до висновку, що клопотання не підлягає до задоволення з наступних підстав.
30.06.2020 року, ОСОБА_4 звернувся до суду з позовною заявою до Золочівської міської ради Львівської області, ОСОБА_2 в якій просить (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог):
- визнати незаконним та скасувати рішення XXXYI сесії YII демократичного скликання Ясеновецької сільської ради Золочівського району Львівської області № 864 від 12 червня 2020 року про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,0287 га кадастровий номер 4621888500:01:000:0181 по АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства.
- зобов'язати Золочівську міську раду Золочівського району Львівської області (код ЄДРПОУ 04055908) затвердити Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства (згідно з КВЦПЗ - А.01.03) кадастровий номер 4621888500:01:001:0181 за адресою АДРЕСА_1 , розробник ФОП ОСОБА_5 для передачі земельної ділянки у власність ОСОБА_4 .
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з правилами визначення юрисдикції адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ за статтею 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (частина друга статті 2 КАС України).
Із матеріалів справи вбачається, що спір виник щодо земельної ділянки площею 0,0287 га для ведення особистого селянського господарства в с. Ясенівці. Таким чином основним мотивом звернення до суду стало порушення права позивача, спричинене рішенням суб'єкта владних повноважень, яке позивач вважає неправомірним і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин.
Згідно п. 7 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ" № 3 від 01.03.2013 року, Земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК, статті 2, 5 Земельного кодексу України; далі - ЗК). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування. Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства. Це стосується, наприклад, позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішення інших питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю, про надання чи передачу земельної ділянки у власність або користування чи невирішення цих питань, припинення права власності чи користування землею (статті 116, 118, 123, 128, 131, 144, 146, 147, 149, 151 ЗК та інші), крім спорів, передбачених частиною першою статті 16 Закону України від 17 листопада 2009 року № 1559-VI "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності", про цивільну відповідальність за порушення земельного законодавства (статті 210, 211 ЗК), про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок (стаття 212 ЗК).
За правилами частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Вирішуючи питання про віднесення спору до юрисдикції адміністративного суду, слід ураховувати не лише суб'єктний склад правовідносин, які склалися між сторонами, а й сутність (характер) таких правовідносин.
Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника.
Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин. Спір є приватноправовим також у тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Правовідносини, щодо яких виник спір, стосуються земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у с. Ясенівці та позивач має цивільний інтерес в оформленні прав на земельну ділянку.
Відтак, цей спір безпосередньо не пов'язаний із захистом прав, свобод чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, що виключає його розгляд у порядку адміністративного судочинства.
Беручи до уваги наведене й ураховуючи суть спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що спір не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів.
За таких обставин, спір у цій справі не може вирішуватися за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з частин першої та другої статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Предметна підсудність, юрисдикція цивільних прав передбачена у частині першій статті 19 ЦПК України, згідно з якою суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства..
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що цей спір є цивільно-правовим і захист прав позивача у суді має відбуватися за правилами цивільного судочинства.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 255, ст.ст. 258-260, ч.6 ст.259 ЦПК України, суд,-
в задоволенні заяви представника відповідач ОСОБА_2 - адвоката Шали Ростислава Михайловича про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_3 до Золочівської міської ради Львівської області, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення Ясеновецької сільської ради та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В. М.Сивак