Іменем України
04 червня 2021 року
м. Київ
справа № 338/1282/16-а
адміністративне провадження № К/9901/19968/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Єзерова А.А., Кравчука В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 14.12.2016 (суддя - Битківський Л.М.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.03.2017 (судді - Каралюс В.М., Затолочний В.С., Матковська З.М.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
У листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку йому пенсії, яка призначена на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»;
зобов'язати відповідача провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постанови №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 №268» починаючи з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру, а саме: посадовий оклад 4800 грн, оклад за військове звання 2400 грн, надбавка за вислугу років 50% 3600 грн, надбавка за умови режимних обмежень допуск Ф.2 15%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50%, премія 150%, основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення (вислуга років 30) та надбавка за проживання в гірській місцевості 20%.
Судами встановлено, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ на посаді начальника відділу внутрішньої безпеки в Івано-Франківській області (підпорядкованого Департаменту внутрішньої безпеки) в званні полковника міліції.
Наказом МВС України від 10.02.2002 №142 о/с позивача звільнено з посади на підставі пункту 64 «ж» (за власним бажанням) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. (а.с. 16)
Позивачу призначено пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як колишньому працівнику органів внутрішніх справ.
17.10.2016 позивач звернувся до Національної поліції України та МВС України із запитами на інформацію, в якому просив надати йому інформацію про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, встановленого у постанові Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», де визначено всі види грошового забезпечення поліцейських, зокрема, посадовий оклад начальника управління департаменту, що не входить до складу структурного підрозділу апарату, оклад за спеціальним званням «полковник поліції» та надбавка за стаж служби в поліції понад 25 років. (а.с. 8 - 9)
Листами від 20 та 21 жовтня 2016 року МВС України та Національна поліція України повідомила позивача про те, що для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу ОВС, які отримують пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», немає підстав. Крім того, зазначено, що постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 не можна розглядати як акт, яким змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських, оскільки цією постановою види і розмір грошового забезпечення поліцейських встановлено вперше. (а.с. 10 - 13)
Крім того, посилається на те, що постанова постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 набрала чинності 02.12.2015, тобто до прийняття і набрання чинності Законом №900-VIII, у зв'язку з чим факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій з числа колишніх працівників міліції. Інших актів Уряду, якими б змінювався розмір грошового забезпечення поліцейських не видавалося.
31.10.2016 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. При цьому позивачем до відповідача надано повідомлення Національної поліції України від 21.10.2016 №146зі/29/2/01-2016. (а.с. 14)
Листом від 08.11.2016 №790/Л-15 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії посилаючись на те, що проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам МВС України, зокрема, у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, в управління Пенсійного фонду на даний час немає законних підстав, оскільки від МВС України, на які покладаються відповідні повноваження, будь-яких повідомлень про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну грошового забезпечення не надходило. (а.с. 15)
Вважаючи такі дії відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що призначена йому пенсія підлягає перерахунку у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення, однак відповідач безпідставно відмовив в перерахунку пенсії, чим порушив його право на отримання пенсії у розмірі визначеному законом.
Постановою Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 14.12.2016, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.03.2017, позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області стосовно не проведення перерахунку пенсії позивачу.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.01.2016 перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 та з урахуванням діючої редакції ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постанови №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268» та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016.
Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що позивач мав право на проведення перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988, з урахуванням Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» та статті 63 Закону №2262-ХІІ.
При цьому суди виходили з того, що згідно п. 24 Порядку від 30.01.2007 №3-1 інформацію про зміни у грошовому утриманні до органів Пенсійного фонду України з метою здійснення перерахунку пенсії позивачу було зобов'язане подати Міністерство внутрішніх справ України. Однак його бездіяльність, щодо виконання встановленого обов'язку, не звільняє органи Пенсійного Фонду України від виконання своїх обов'язків. Постанова Кабінету Міністрів України №988 є нормативним актом, встановлює грошове забезпечення поліцейських, а з огляду на Закон №900-VIII має стосуватись і колишніх працівників органів внутрішніх справ. Жодних підстав стверджувати про те, що зазначена постанова не може застосовуватись через незворотність дії нормативних актів у часі немає.
Крім того, суди виходили з того, що пенсіонер не позбавлений права самостійно звернутись до органів Пенсійного Фонду України з заявою про перерахунок пенсії. За результатами розгляду заяви пенсіонера та доданих до неї документів пенсійний орган мав ухвалити рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії. Якщо для цього відповідач вважав за необхідне вчинити інші дії як то отримати довідку від МВС, він мав вчинити такі дії.
З ухваленими у справі рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій не погодився відповідач, подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій і прийняти нове про відмову в задоволенні позову.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що Головне управління Пенсійного фонду не повідомлялося про прийняття відповідного нормативного акту, на підставі якого збільшується хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, а посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 є безпідставним, оскільки вона набрала чинності до набрання чинності Закону України від 23.12.2015 №900-VIII і не породжує підстав для перерахунку пенсій особам із колишніх працівників міліції. Крім того, зазначеною постановою встановлюється розмір грошового забезпечення поліцейських, а не їх зміна.
Крім того, посилається на те, що з метою забезпечення своєчасного проведення перерахунку пенсій з 01.01.2016 до ліквідаційної комісії управління Національної поліції України в Івано-Франківській області направлено списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою, встановленою додатком 1 до цієї постанови, і до цього списку входить також позивач. Таким чином, на даний час предмет позову відсутній.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Так, відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тут і далі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23.12.2015 №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постановою від 18.11.2015 №947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Постанова №988 набрала чинності 02.12.2015.
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника органів внутрішніх справ.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 2 Порядку №45 в разі виникнення обставин, зазначених у пункті 1 цього Порядку, МВС України в п'ятиденний строк повідомляє ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Отже, Порядком №45 передбачено, що МВС України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
Правова позиція щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладена у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі №820/6514/17 та у постановах Верховного Суду від 23.04.2019 у справі №822/1479/16, від 10.07.2019 у справі №815/5490/16 та від 21.08.2019 у справі №636/37/17.
Водночас, позивач, звертаючись до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії, зазначеного вище порядку не дотримався.
Так, матеріали справи не містять доказів про те, що ГУ ПФУ повідомлялось уповноваженими органами про підстави перерахунку пенсії позивачу, так само, й відсутні докази про отримання необхідної для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення, виданої відповідно до Порядку №45 уповноваженим на те органом.
Отже, без повідомлення МВС та отримання відповідної довідки у відповідача були відсутні правові підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затв. постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
На час виникнення спірних відносин відповідач - Головне управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області не допустило протиправних дій, оскільки на момент звернення позивача до пенсійного органу у останнього була відсутня інформація (довідка) про збільшений розмір грошового забезпечення пенсіонера, видана уповноваженим на те органом, що унеможливило здійснити перерахунок пенсії на той час.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988, проте позивач невірно обрав спосіб захисту свого права.
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм матеріального права у подібних правовідносинах вже була висловлена Верховним Судом у постановах від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, від 15.01.2020 у справі №709/2583/16-а, від 27.02.2020 у справі №554/1776/17 та від 09.09.2020 №709/2516/16-а і Верховний Суд не вбачає підстав для відступу від такої позиції.
Відповідно до частини 1 статті 351 КАС України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права.
Відповідно до частини 3 цієї статті неправильним застосуванням норм матеріального права вважається неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
За таких обставин, судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню з прийняттям у справі нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 345, 349, 351, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити.
Постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 14.12.2016 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.03.2017 скасувати.
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
А.А. Єзеров
В.М. Кравчук