ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
04 червня 2021 року м. Київ № 640/24718/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
розглянувши у спрощеному провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Міністерства юстиції України
провизнання протиправним та скасування рішення
встановив:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася ОСОБА_1 з позовом до Міністерства юстиції України, в якому просила визнати протиправним і скасувати наказ Міністерства юстиції України від 17.09.2020 №2488/7 про проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного реєстратора Пиріжківської сільської ради Малинського району Житомирської області ОСОБА_1.
Позовні вимоги вмотивовано доводами позивачки про протиправність оскаржуваного наказу з огляду на недотримання відповідачем процедури його видання, оскільки відповідач повторно призначив перевірку з питань, що вже були предметом перевірки, а також відповідач належним чином не повідомив її про видання цього наказу.
Ухвалою суду від 16.10.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в її задоволенні, стверджуючи про правомірність видання оскаржуваного наказу, зокрема з дотриманням визначеної законодавством процедури.
Ознайомившись із матеріалами справи суд встановив, що, зокрема в період з 17.05.2017 по 17.07.2017 ОСОБА_1 працювала державним реєстратором речових прав на нерухоме майно Пиріжківської сільської ради Малинського району Житомирської області.
Наказом Міністерства юстиції України від 28.08.2017 №3020/7 призначено проведення камеральної перевірки державного реєстратора Пиріжківської сільської ради Малинського району Житомирської області ОСОБА_1 з 28.08.2017, для чого утворено відповідну комісію.
Як зазначено в преамбулі цього наказу перевірку призначено відповідно до статті 34-1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб - підприємців та громадських формувань», Порядку здійснення контролю у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 №990, на підставі обґрунтованого подання Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 24.07.2017 №4.4-05/5/2017/255 (вх.18900-0-32-17 від 04.08.2017) та подання Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 25.07.2017 №4.4-05/5/2017/256 (вх.№18901-0-32-17 від 04.08.2017).
Докази щодо реалізації Міністерством юстиції України вищевказаного наказу учасниками справи суду не надано.
У подальшому наказом Міністерства юстиції України від 17.09.2020 №2488/7 вирішено провести у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно камеральну перевірку державного реєстратора Пиріжківської сільської ради Малинського району Житомирської області ОСОБА_1 щодо проведення реєстраційних дій стосовно записів про право власності №№20660632, 20659190, 20577007, 20577137, 20577065, 20576942.
Виконання цього наказу покладено на головного спеціаліста відділу моніторингу та контролю в сфері державної реєстрації прав на нерухоме майно управління контролю та моніторингу суб'єктів державної реєстрації департаменту нотаріату та державної реєстрації Т.Клочка.
Згідно з преамбулою вказаного наказу перевірку призначено відповідно до статті 37-1 України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядку здійснення Міністерством юстиції контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації речових пав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 №990 (із змінами), на підставі листів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 13.07.2020 №7375/24-2020 та від 13.07.2020 №7376/24-2020 (вх.№14883-26-20 від 14.07.2020, вх.№14885-26-20 від 14.07.2020).
Оцінюючи правомірність видання Міністерством юстиції України наказу від 17.09.2020 №2488/7 суд виходить із наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 №228 затверджено Положення про Міністерство юстиції України, відповідно до пункту 1 якого Міністерство юстиції України (Мін'юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику, зокрема з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
Частиною першою статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі також - Закон №755-IV) визначено, що систему органів у сфері державної реєстрації становлять: Міністерство юстиції України; інші суб'єкти державної реєстрації.
Згідно з пунктом 4 частини другої цієї ж статті названого Закону до повноважень Міністерства юстиції України у сфері державної реєстрації належить: контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації, у тому числі шляхом постійного моніторингу реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі відповідно до цього Закону та прийняття обов'язкових до виконання рішень, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 34-1 Закону №755-IV контроль у сфері державної реєстрації здійснюється Міністерством юстиції України, у тому числі шляхом моніторингу реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі з метою виявлення порушень порядку державної реєстрації державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації, а також з метою виявлення фактів неподання або несвоєчасного подання державному реєстратору передбаченої цим Законом інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи або його відсутність.
За результатами моніторингу реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації Міністерство юстиції України проводить камеральні перевірки суб'єктів державної реєстрації.
У разі якщо в результаті проведеної камеральної перевірки суб'єктів державної реєстрації виявлено прийняття рішень державним реєстратором з порушенням законів, що має наслідком порушення прав та законних інтересів фізичних та/або юридичних осіб, Міністерство юстиції України вживає заходів щодо негайного повідомлення про це відповідних правоохоронних органів для вжиття необхідних заходів, а також заінтересованих осіб.
Частиною першою статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі також - Закон №1952-IV) визначено, що організаційну систему державної реєстрації прав становлять:
1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи;
2) суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;
3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 7 названого Закону Міністерство юстиції України здійснює контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації прав, у тому числі шляхом проведення моніторингу реєстраційних дій відповідно до цього Закону та приймає обов'язкові до виконання рішення, передбачені цим Законом.
Частиною першою статті 37-1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі також - Закон №1952-IV) визначено, що контроль у сфері державної реєстрації прав здійснюється Міністерством юстиції України, у тому числі шляхом моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав з метою виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав.
За результатами моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав Міністерство юстиції України проводить перевірки державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав.
У разі якщо в результаті проведеної перевірки державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав виявлено прийняття такими державними реєстраторами чи суб'єктами державної реєстрації прав рішень з порушенням законів, що має наслідком порушення прав та законних інтересів фізичних та/або юридичних осіб, Міністерство юстиції України вживає заходів до негайного повідомлення про це відповідних правоохоронних органів для вжиття необхідних заходів, а також заінтересованих осіб.
Частиною другою статті 37-1 Закону №1952-1V встановлено, що за результатами проведення перевірок державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав Міністерство юстиції України у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав приймає вмотивоване рішення.
Згідно з частиною четвертою статті 37-1 Закону №1952-IV порядок здійснення контролю, проведення камеральних перевірок, під час здійснення контролю та проведення перевірок, критерії, за якими здійснюється моніторинг, критерії, за якими визначається ступінь відповідальності за відповідні порушення, допущені в сфері державної реєстрації, визначаються Кабінетом Міністрів України.
При цьому відповідно до пункту 10 частини першої статті 10 Закону №1952-IV камеральна перевірка - перевірка, що проводиться у приміщенні Міністерства юстиції України виключно на підставі даних Державного реєстру прав.
Згідно з пунктом 1 Порядку здійснення контролю у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 №990 (далі також - Порядок №990), цей Порядок визначає процедуру здійснення Мін'юстом контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - сфера державної реєстрації), критерії, за якими здійснюється моніторинг реєстраційних дій в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - реєстри), та визначається ступінь відповідальності за порушення у сфері державної реєстрації.
Дія цього Порядку не поширюється на розгляд скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, територіального органу Мін'юсту, що здійснюється відповідно до статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та статті 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Пунктом 3 Порядку №990 визначено, що основними завданнями контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації є:
- перевірка стану дотримання визначених законами порядків державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та/або державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації під час здійснення ними повноважень;
- запобігання, виявлення та вжиття заходів до усунення виявлених порушень вимог законів;
- визначення професійної компетентності осіб, які мають намір виконувати функції державного реєстратора та не перебували на посаді державного реєстратора або не виконували функції державного реєстратора;
- аналіз практики застосування законодавства у сфері державної реєстрації, надання відповідних узагальнених роз'яснень.
Згідно з пунктами 9-12 камеральна перевірка за результатами здійснення контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації проводиться на підставі рішення Мін'юсту в разі виявлення порушень, визначених законами, порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та/або державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
У рішенні Мін'юсту про проведення камеральної перевірки зазначається така інформація:
1) дата прийняття та номер зазначеного рішення;
2) прізвище, ім'я, по батькові державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації, стосовно яких прийнято рішення про проведення камеральної перевірки;
3) підстава проведення камеральної перевірки та реєстраційні дії, щодо яких проводиться камеральна перевірка;
4) прізвище, ім'я, по батькові посадової особи Мін'юсту, яка буде проводити камеральну перевірку.
Строк проведення камеральної перевірки становить не більш як десять робочих днів з дня прийняття Мін'юстом рішення про проведення такої перевірки.
Мін'юст не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття ним рішення про проведення камеральної перевірки надсилає суб'єкту державної реєстрації, у трудових відносинах з яким перебуває державний реєстратор, уповноважена особа, чи нотаріусу рекомендованим листом з описом вкладення примірник відповідного рішення Мін'юсту, до якого додається запит про надання копій документів та іншої інформації, що стосується предмета перевірки, крім випадку, передбаченого абзацом другим цього пункту.
У разі розміщення на офіційному веб-сайті суб'єкта державної реєстрації відомостей про його електронну адресу такому суб'єкту у строки, визначені абзацом першим цього пункту, надсилається на його електронну адресу електронна копія відповідного рішення Мін'юсту, виготовлена шляхом сканування. До зазначеної копії додається запит про надання копій документів та іншої інформації, що стосується предмета перевірки.
Відомості про проведення камеральної перевірки не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття Мін'юстом рішення про її проведення також розміщуються на офіційному веб-сайті Мін'юсту.
Згідно з пунктом 14 Порядку №990 за результатами проведення камеральної перевірки посадова особа Мін'юсту готує проект рішення Мін'юсту про результати проведення камеральної перевірки та у випадках, передбачених законами, про притягнення державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації до передбаченої законом відповідальності, в якому зазначається така інформація:
1) дата прийняття та номер зазначеного рішення;
2) дата прийняття та номер рішення про проведення камеральної перевірки;
3) прізвище, ім'я, по батькові державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації, стосовно яких проводилася камеральна перевірка;
4) наявність/відсутність порушень встановленого законом порядку державної реєстрації, суть виявлених порушень з посиланням на норми закону;
5) у разі наявності порушень - відомості про прийняте рішення щодо притягнення державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації до передбаченої законом відповідальності.
У подальшому за змістом Порядку №990 Мін'юстом на підставі указаного проекту приймається рішення про результати проведення камеральної перевірки.
Аналіз викладених вище правових норм дає підстави суду дійти висновку про наявність у Міністерства юстиції повноважень щодо проведення в порядку, визначеному Порядком №990, камеральної перевірки суб'єктів державної реєстрації як з метою перевірки дотримання ними вимог Закону №755-IV, так і Закону №1952-IV.
При цьому підставою для проведення камеральної перевірки є виявлення порушень державним реєстратором законодавства, у тому числі шляхом моніторингу реєстраційних дій реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі або в Державному реєстрі прав з метою виявлення порушень.
Як встановлено судом вище, підставою для видання Мін'юстом оскаржуваного наказу, поміж іншого, слугували листи слідчого управління Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 13.07.2020 №7375/24-2020 та від 13.07.2020 №7376/24-2020 (вх.№14883-26-20 від 14.07.2020, вх.№14885-26-20 від 14.07.2020), якими відповідача повідомлено про те, що в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні №12015060170001518 від 12.12.2015 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених статтею 356, частин третьої та четвертої статті 190, статті 364, частин третьої та четвертої статті 358, частини третьої статті 206-2, частини першої статті 361 Кримінального кодексу України, встановлено порушення державним реєстратором Пиріжківської сільської ради Малинського району Житомирської області ОСОБА_1 низки порушень законодавства у сфері державної реєстрації прав, у зв'язку з чим існує необхідність у проведенні камеральної перевірки працівниками Міністерства юстиції України та висловлено прохання провести таку перевірку.
На переконання суду, отримання в установленому законодавством порядку інформації від державного органу, яка свідчить про можливі (імовірні) порушення державним реєстратором, контроль за яким покладено на Міністерство юстиції України, має наслідком ініціювання цим органом камеральної перевірки цього державного реєстратора.
Ураховуючи викладене, Мін'юст на підставі вищевказаних листів обґрунтовано видав оскаржуваний наказ про призначення камеральної перевірки державного реєстратора ОСОБА_1 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Указаний наказ відповідає усім встановленим Порядком №990 до нього вимогам, а саме: в ньому заначено дату прийняття та номер; прізвище, ім'я, по батькові державного реєстратора, стосовно яких прийнято рішення про проведення камеральної перевірки; підставу проведення камеральної перевірки та реєстраційні дії, щодо яких проводиться камеральна перевірка; прізвище, ім'я, по батькові посадової особи Мін'юсту, яка буде проводити камеральну перевірку.
При цьому суд не бере до уваги доводи позивачки про те, що відповідачем вдруге призначено камеральну перевірку державного реєстратора ОСОБА_1 Наведене обґрунтовується тим, що підставою для призначення камеральної перевірки позивачки відповідно до оскаржуваного наказу слугували стаття 37-1 Закону №1952-IV та листи слідчого управління Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 13.07.2020 №7375/24-2020 та від 13.07.2020 №7376/24-2020 (вх.№14883-26-20 від 14.07.2020, вх.№14885-26-20 від 14.07.2020, тоді як підставою для призначення камеральної перевірки згідно із наказом Мін'юсту від 28.08.2017 слугували стаття 34-1 Закону №755-IV та подання Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 24.07.2017 №4.4-05/5/2017/255 (вх.18900-0-32-17 від 04.08.2017), подання Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 25.07.2017 №4.4-05/5/2017/256 (вх.№18901-0-32-17 від 04.08.2017). Тобто вищевказані камеральні перевірки були призначені з різних підстав та у різних сферах, відповідно у сфері державної реєстрації прав та у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Також не заслуговують на увагу суду доводи позивачки про те, що відповідач належним чином не повідомив її про призначення оскаржуваним наказом камеральної перевірки.
За висновком суду обставини щодо повідомлення позивачки про призначення камеральної перевірки не мають значення для надання оцінки правомірності видання наказу про її призначення. Вказана обставина підлягає встановленню та оцінці судом у разі оскарження державним реєстратором наказу, прийнятого Мін'юстом за результатами проведення такої камеральної перевірки, якщо державний реєстратором не погоджуватиметься з таким наказом. Таке право державного реєстратора передбачене пунктом 21 Порядку №990.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позову, що зумовлює необхідність відмовити у його задоволенні.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл судових витрат, передбачені статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Керуючись статтями 2, 77, 241-246, 250, 251 Кодексу адміністративного судочинства України Окружний адміністративний суд міста Києва -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України відмовити.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Міністерство юстиції України (01001, м. Київ, вул. Городецького, 1, 15, код ЄДРПОУ 00015622).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Шейко Т.І.