Рішення від 03.06.2021 по справі 640/12725/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

03 червня 2021 року справа №640/12725/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )

доЛіквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві (далі по тексту - відповідач)

третя особаГоловне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - третя особа, ГУ ПФУ в м. Києві)

прозобов'язання відповідача виготовити та направити до третьої особи нову довідку з повною інформацією про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із врахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 та згідно з наказом МВС України від 06 квітня 2016 року №260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3 800,00 грн., оклад за військове звання - 2 200,00 грн., процентна надбавка на вислугу років 45% - 2 700,00 грн., премія - 83,31% - 7 247,00 грн., а всього загальна сума грошового забезпечення для перерахунку пенсії -15 947,00 грн., з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01 січня 2016 року

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи, що відповідач при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року протиправно прирівняв посаду, яку обіймав позивач на дату звільнення з органів внутрішніх справ (начальник відділення протипожежної безпеки комплексу матеріального забезпечення Національної академії внутрішніх справ), до посади поліцейських «старший інспектор з особливих доручень».

На думку позивача, відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 17 лютого 2017 року №138 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських» посада, яку обіймав позивач на дату звільнення з органів внутрішніх справ відповідає посаді «начальник сектора», а тому, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача необхідно обчислювати з урахуванням розмірів складових грошового забезпечення, що передбачені посадою «начальник сектора» апарату Національної поліції згідно з додатком №3 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, що складає 3 800,00 грн.

Ухвалою від 15 липня 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/12725/20 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання; залучив до участі у справі ГУ ПФУ в м. Києві в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Відповідач надав відзив в якому заперечує проти позовних вимог та зазначає, що ГУ МВС України в м. Києві, оскільки на виконання листа МВС України від 25 лютого 2019 року №2537/05/22-2019 Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві здійснено передачу архівних облікових справ, документів, матеріалів та довідок, що стосуються пенсійного та соціального забезпечення пенсіонерів органів внутрішніх справ Державній установі «Територіальне медичне об'єднання МВС по місту Києву», а тому на теперішній час не є органом уповноваженим готувати довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій.

Третя особа надала пояснення, до яких, в якості доказів направлення копії пояснень учасникам справи, додані жодним чином не засвідчені копії поштового реєстру та фіскального чеку АТ «Укрпошта».

Належними доказами направлення пояснень іншим учасникам справи є квитанція або касовий чек, в якому зазначено найменування оператора та об'єкта поштового зв'язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість, копія реєстру відправлення поштової кореспонденції зі штампом поштового відділення тощо, засвідчені відповідно до пункту 5.27 Національного стандарту України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно - розпорядчої документації «Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07 квітня 2003 року №55.

Таким чином, пояснення третьої особи не відповідають положенням пункту другого частини четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, а отже, не можуть бути прийняті до розгляду.

Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно копії трудової книжки серії НОМЕР_1 (запису №2) позивач 06 листопада 2015 року звільнений з органів внутрішніх справ.

За результатами розгляду звернення позивача третя особа в листі від 19 жовтня 2018 року №96849/02/К-6347/1 повідомила, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» ГУ ПФУ в м. Києві здійснило перерахунок пенсії позивача на підставі наданої уповноваженим органом довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року.

Згідно із розрахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі 2603030089 станом на 01 січня 2018 року пенсія позивачу обчислена із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2 900,00 грн., оклад за військове звання - 2 200,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45% - 2 295,00 грн., премія 83,31% - 6 160,77 грн.

У відповідь на звернення позивача щодо прирівнювання посади, з якої позивач звільнений з органів внутрішніх справ, до посади поліцейського для проведення перерахунку пенсії відповідач листом від 11 березня 2020 року №К-3073/22 повідомив, що прирівнювання посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для проведення перерахунку пенсій з 01 січня 2016 року проводилось відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 17 лютого 2017 року №138 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських»; посада начальника відділення протипожежної безпеки комплексу матеріального забезпечення Національної академії внутрішніх справ, з якої позивач звільнений з органів внутрішніх справ відповідно до пункту 10 розділу ХVІІІ Переліку прирівняна до посади старшого інспектора з особливих доручень апарату Національної поліції; довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року оформлена з урахуванням зазначеного.

Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, керується такими мотивами.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII, який набрав чинності з 29 грудня 2015 року, з метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей, статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Цим же Законом пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» доповнено абзацом другим такого змісту: «За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі по тексту - Постанова №988), яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», а саме з 07 листопада 2015 року, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що грошове забезпечення поліцейських, складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а також затверджено: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Отже, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських позивач, як колишній працівник органів внутрішніх справ (міліції) та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови №988 з 01 січня 2016 року. При цьому збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі по тексту - Порядок №45).

Відповідно до пункту 5 Порядку №45 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Пункт 5 Порядку №45 викладений в редакції згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103 (далі по тексу - Постанова №103), якою врегульовано питання виплати перерахованих пенсій.

Так, пунктом 3 Постанови №103 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, встановлено перерахувати з 1 січня 2016 пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Згідно із пунктом 6 Порядку №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Відповідно до пункту 5 Постанови №103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 лютого 2017року №138 затверджений Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських (далі по тексту - Перелік №138).

Як встановив суд, позивач звільнений з органів внутрішніх справ з посади начальника відділення протипожежної безпеки комплексу матеріального забезпечення Національної академії внутрішніх справ.

Згідно пункту 10 розділу ХVIІI Переліку №138 посада начальник відділення Національної академії внутрішніх справ прирівняна до посади «старший інспектор з особливих доручень» апарату Національної поліції.

Відповідно до Додатку №3 до Постанови №988 розмір посадового окладу інспектора з особливих доручень апарату Національної поліції складає 2 900,00 грн.

Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутня довідка про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року, проте відповідно до із розрахунком пенсії станом на 01 січня 2018 року, пенсія позивачу розрахована з урахуванням посадового окладу в розмірі 2 900, грн.

Як зазначив відповідач в листі від 11 березня 2020 року №К-3073/22 посада начальника відділення протипожежної безпеки комплексу матеріального забезпечення Національної академії внутрішніх справ, з якої позивач звільнений з органів внутрішніх справ відповідно до пункту 10 розділу ХVІІІ Переліку №138 прирівняна до посади старшого інспектора з особливих доручень апарату Національної поліції та довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року оформлена з урахуванням зазначеного.

В свою чергу, позивач стверджує, що розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії необхідно обчислювати з урахуванням розмірів складових грошового забезпечення, що передбачені за посадою «начальник сектора» апарату Національної поліції згідно з Додатком №3 до Постанови №988, що складає 3 800,00 грн.

Суд зазначає, що це твердження є помилковим та необґрунтованим, оскільки, позивач на дату звільнення з органів внутрішніх справ обіймав посаду начальник відділення протипожежної безпеки комплексу матеріального забезпечення Національної академії внутрішніх справ, відповідно до розділу ХVІІІ Переліку №138 посади у «Навчальних закладах МВС (Національна академія внутрішніх справ та національні університети внутрішніх справ (юридичний ліцей, науково-педагогічний склад))» прирівняні до посад в «Апараті Національної поліції, стройових підрозділах поліції в місті Києві», а до посади «начальник сектору» апарату Національної поліції, стройових підрозділів поліції в місті Києві прирівнюються посади «головний науковий співробітник» та «начальник Центру: післядипломної освіти, спеціальної та фізичної підготовки» Національної академії внутрішніх справ.

Таким чином, відсутні правові підстави для прирівняння посади «начальника відділення протипожежної безпеки комплексу матеріального забезпечення» Національної академії внутрішніх справ до посади «начальник сектору» апарату Національної поліції.

Щодо визначення належного відповідача у справі суд зазначає таке.

Відповідно до листа від 11 березня 2020 року №К-3073/22, довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року оформлена ліквідаційною комісією УМВС України в м. Києві, і відповідно до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на час розгляду справи установа не ліквідована.

Відповідно до пункту 3 Порядку №45 довідки видаються на осіб, які звільнені із служби, зокрема, в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року №760 затверджена Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань (далі по тексту - Інструкція №760), яка визначає процедуру організації, зокрема, в МВС України роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу ІІ Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.

Пунктами 2 та 4 розділу ІІІ Інструкції №760 встановлено, що при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення; підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС готують довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З листа Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року №2537/05/22-2019, наданого відповідачем, не вбачається, що до функцій територіальних медичних об'єднань МВС по областях та місту Києву належить видача довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ.

Відповідачем не надано доказів та пояснень щодо переходу до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС по місту Києву» відповідних повноважень, тоді як факт передачі облікових справ осіб, звільнених з органів внутрішніх справ, та яким оформлені документи для призначення пенсії у період з 2007 р. по 2015 р., не є таким доказом.

Отже, суд дійшов висновку, що Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві є належним відповідачем.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність його поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

Оскільки позивачу у задоволенні позову відмовлено, судові витрати зі сплати судового збору відшкодуванню не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 72-77, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 );

Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві (01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 15; ідентифікаційний код 08592201);

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16; ідентифікаційний код 42098368).

Суддя В.А. Кузьменко