Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 червня 2021 р. Справа№200/3912/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, буд.3) про визнання протиправною бездіяльності щодо нарахування та виплати пенсії з 01.05.2020 по 16.12.2020, зобов'язання нарахувати та виплатити пенсію за період з 01.05.2020 по 16.12.2020. В обґрунтування зазначено, що у лютому 2020 року рішенням Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вилучено відповідне посвідчення. Однак, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/4793/20 від 07.08.2020 поновлено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та видано посвідчення від 17.12.2020 №А№04957. Вважає наявним право на виплату пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків призначену згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII за період з 01.05.2020 по 16.12.2020, оскільки рішення, яким позивача позбавлено відповідного статусу є недійсним з моменту його прийняття.
12 квітня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що позивач перебуває на обліку в Маріупольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області. Саме цей орган здійснює нарахування та виплату пенсії позивачу.
29 квітня 2021 року ухвалою суду залучено в якості другого відповідача Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42171861, 87548, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Зелінського, 27-а).
Маріупольським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області надано відзив, в якому зазначено, що позивача позбавлено статусу ліквідатора з 01.05.2020. Виплата пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків призначену згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII поновлена з дати подання заяви. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Розглянувши заяви по суті суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є інвалідом ІІ групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, про що видані посвідчення серії НОМЕР_2 від 11.03.2015 та серії НОМЕР_3 від 17.12.2020 безстроково.
Управлінням ПФУ в Жовтневому районі ОСОБА_1 з 2006 року призначена пенсія по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З 01 травня 2020 року на підставі рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при Міністерстві соціальної політики України, яке зафіксоване у протоколі засідання № 11 від 27 лютого 2020 року ОСОБА_1 переведено з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків призначену згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII на пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
07 серпня 2020 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/4793/20-а визнано протиправним та скасовано рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при Міністерстві соціальної політики України, яке зафіксоване у протоколі засідання № 11 від 27 лютого 2020 року, про відсутність підстав для підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Донецькою обласною державною адміністрацією; зобов'язано Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при Міністерстві соціальної політики України, прийняти рішення щодо підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Донецькою обласною державною адміністрацією з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.
06 січня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/4793/20-а, посвідчень інваліда війни та ліквідатора аварії на ЧАЕС.
З 06 січня 2021 року Маріупольським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області позивача переведено на пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків призначену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII.
Не погоджуючись з бездіяльністю управління в частині нарахування та виплати пенсії, яка розраховується відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII, за період з 01 травня 2020 року по 06 січня 2021 року позивач звернувся до суду.
Порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено розділом VIII Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі Закон № 796-XII).
Згідно з ч. 1 ст. 49 вказаного Закону пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Після 1 січня 2015 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 4, не встановлюється.
Відповідно до ст.15, ст.33 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Надбавки і підвищення до пенсій по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи нараховуються відповідно і в порядку, встановленому Законом № 796-XII.
Відповідно до статті 9 Закону № 796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Частиною 1 статті 65 Закону № 796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Під час розгляду справи судом встановлено, що переведення позивача з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків призначену згідно Закону № 796-XII на пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV здійснено на підставі рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при Міністерстві соціальної політики України, яке оформлено протоколом № 11 від 27 лютого 2020 року. Разом з цим, вказаний протокол скасовано рішенням суду (справа №200/4793/20), яке набрало чинності 07.09.2020.
Суд зауважує, що за своєю суттю рішення Комісії (протокол № 11 від 27 лютого 2020 року) є індивідуальним актом, оскільки стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
У разі визнання незаконним (протиправним) індивідуальний акт є таким, що не діє з моменту його прийняття (аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 08.12.2009 у справі 09/235, номер в ЄДРСРУ -7417986).
Таким чином, вказане рішення Комісії, яким позивача позбавлено статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС є таким, що не діє з моменту прийняття самого рішення.
Твердження відповідача щодо необхідності дійснити розрахунок пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII з дня подання заяви з посиланням на ч.3 ст. 45 Закону №1058, суд вважає безпідставним, з огляду на те, що первинно підставою для переведення з пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 796-XII до на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 1058 слугувало рішення комісії оформлене протоколом № 11 від 27 лютого 2020 року, яке скасовано рішенням суду. При цьому, вказане рішення суду додано до заяви про перерахунок пенсії, однак не взято до уваги управлінням.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Маріупольським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області, як суб'єктом владних повноважень, допущена протиправна бездіяльність щодо нарахування та виплати пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII у період з 01 травня 2020 року по 06 січня 2021 року, оскільки управлінням не враховано рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/4793/20, яке додано позивачем до заяви про перерахунок пенсії.
З огляду на викладене позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо нарахування та виплати пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII у період з 01 травня 2020 року по 06 січня 2021 року.
Зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42171861, 87548, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Зелінського, 27-а) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII у період з 01 травня 2020 року по 06 січня 2021 року.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош