04 червня 2021 року Справа 160/8804/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Рябчук О.С., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 до Нікопольської міської ради в особі відділу Центру надання адміністративних послуг м. Нікополь Управління адміністративних послуг та дозвільних процедур Нікопольської міської ради про визнання протиправними і скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
02.06.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду засобами поштового зв'язку надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 до Нікопольської міської ради в особі відділу Центру надання адміністративних послуг м. Нікополь Управління адміністративних послуг та дозвільних процедур Нікопольської міської ради, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відділу "Центр надання адміністративних послуг м. Нікополь" Управління адміністративних послуг та дозвільних процедур Нікопольської міської ради від 20.05.2021 р. про відмову ОСОБА_1 в знятті з реєстрації місця проживання малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 у зв'язку із вибуттям на постійне проживання за адресою: АДРЕСА_2 , за заявою від 20.05.2021 №6040 та зобов'язати повторно розглянути цю заяву;
визнати протиправним та скасувати рішення відділу "Центр надання адміністративних послуг м. Нікополь" Управління адміністративних послуг та дозвільних процедур Нікопольської міської ради від 20.05.2021 р. про відмову ОСОБА_2 в реєстрації місця проживання малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_2 , за заявою від 20.05.2021 №6041 та зобов'язати повторно розглянути цю заяву.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.06.2021 року зазначена справа розподілена судді Рябчук О.С.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Частиною 1 статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Дослідивши подані позовні матеріалами, судом встановлено, що позов поданий без додержання вимог, встановлених ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, і підлягає залишенню без руху з наступних підстав:
- до адміністративного позову та його копії не додано всіх документів відповідно до переліку, зазначеного у додатку.
За приписами ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У відповідності до ч. 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху та надати можливість позивачам у строк протягом 5-ти днів з дня отримання даної ухвали привести у відповідність до вимог ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, а саме: надати суду 2 (дві) належним чином завірені копії заяви від 20.05.2021 р. №6041 для суду та відповідача.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 до Нікопольської міської ради в особі відділу Центру надання адміністративних послуг м. Нікополь Управління адміністративних послуг та дозвільних процедур Нікопольської міської ради про визнання протиправними і скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Запропонувати позивачам усунути недоліки позову протягом 5-ти днів з дня отримання копії ухвали суду про залишення позову без руху шляхом надання суду:
- 2 (двох) належним чином завірених копій заяви від 20.05.2021 р. №6041 для суду та відповідача.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до пункту 1 частини 2, частини 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя О.С. Рябчук