08 квітня 2021 року Справа № 160/428/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Царікової О.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпрі адміністративну справу №160/428/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області від 16 листопада 2020 року про визнання недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню паспорта громадянина України ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , виданого Кіровським РВ у м. Донецьк ГУ ДМС України в Донецькій області 18.04.2014.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначено, що доводи відповідача про те, що виданий на ім'я ОСОБА_1 паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 оформлено з порушенням вимог законодавства відповідно до абз. 9 п. 108 Порядку №302 є необґрунтованими, а оскаржене рішення є таким, що не відповідає дійсним обставинам справи та суперечить положенням Порядку №302. Так, представник позивача зауважив, що означений паспорт жодним належним та законним документом не визнавався недійсним та не є таким, що виданий з порушенням вимог законодавства, а та підстава, на яку посилається відповідач, що місто Донецьк входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабміну №1085 від 07.11.2014, на думку позивача, не може бути законною підставою відповідно до п. 108 Порядку №302 для визнання паспорта громадянина України недійсним. Додатково у позовній заяві наголошено, що жодним нормативно-правовим актом не передбачено вилучення паспорта громадянина України як такого, що виданий безпідставно.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2021 відкрито провадження у справі №160/428/21, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Окрім того, згідно з ухвалою від 08.02.2021 у справі №160/428/21 суд зобов'язав Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області надати суду належним чином засвідчену копію рішення від 16.11.2020 про визнання недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню паспорта громадянина України ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , що виданий Кіровським РВ у м.Донецьк ГУ ДМС України в Донецькій області 18.04.2014, для залучення до матеріалів справи.
09.03.2021 до суду надійшов від Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області відзив на позовну заяву (вх. №18412/21), в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених до суду позовних вимог та зазначив, що абзац 9 пункту 108 Порядку №302 визначає «оформлення паспорта/паспорта зразка 1994 року з порушенням вимог законодавства». Відповідач зазначив, що в результаті проведеної перевірки ним виявлено, що згідно з відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян 25.02.2014 Відділом державного реєстру актів цивільного стану громадян Кіровського районного управління юстиції у місті Донецьк складено актовий запис №14 про зміну імені « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_2 », однак за наявними обліками, як зауважив відповідач, відсутні відомості щодо документування паспортом громадянина України, паспортом громадянина України для виїду за кордон на установчі дані « ОСОБА_2 », ІНФОРМАЦІЯ_1 . Враховуючи наведене, відповідачем встановлено, що незважаючи на зміну прізвища, позивачем у 2014 році отримано паспорт серії НОМЕР_1 від 18.04.2014 на прізвище « ОСОБА_3 », який видано Кіровським РВ у м.Донецьк ГУ ДМС у Донецькій області. За таких обставин, означений паспорт визнано недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню, згідно абз. 9 п. 108 Порядку №302.
07.04.2021 від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив (вх. №5663/21-ел), в якій представник позивача виклав заперечення проти викладених у відзиві доводів відповідача та зауважив, що у відзиві відповідач підтверджує, що ОСОБА_1 не отримував у 2014 році у встановленому порядку паспорт громадянина України на прізвище « ОСОБА_4 », як і паспорт громадянина України для виїзду за кордон на установчі дані « ОСОБА_2 », ІНФОРМАЦІЯ_1 . Разом з тим, представник позивача наголосив, що твердження відповідача про зміну позивачем його прізвища на « ОСОБА_4 » не підтверджено жодним допустимим та належним доказом, окрім нібито копією актового запису про зміну імені №14 від 25.02.2014, який не підписувався позивачем і його достовірність неможливо перевірити. Одночасно з цим, представник позивача зауважив, що ОСОБА_1 не отримував свідоцтва про зміну імені й органами ДМС України не надано відомостей щодо достовірності даних про зміну імені позивача. Натомість, ОСОБА_1 , як додатково повідомив представник позивача, був засуджений іноземною державою. Враховуючи наведене, представник позивача вважає, що відповідачем не доведено правомірність оскарженого рішення.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи з такого.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що 18.04.2014 Кіровським РВ у м.Донецьку ГУ ДМС України в Донецькій обл. видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження - м.Донецьк), місцем реєстрації якого згідно відомостей на сторінці 11 означеного паспорту є: АДРЕСА_1 .
28.10.2014 на ім'я ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) видано картку платника податків, згідно з якою РНОКПП останнього є НОМЕР_2 .
Також згідно довідки за №1239000290 від 28.10.2014 позивача взято на облік як особу, переміщену з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
Представником позивача (адвокат Коваленко М.В.) були направлені на ім'я голови Державної міграційної служби України ОСОБА_5 адвокатські запити (зокрема, за вих. вих. №03/12/20-1 від 01.12.2020 та за вих. №03/12/20-1 від 03.12.2020) щодо надання інформації стосовно видачі ОСОБА_1 паспортів громадянина України від 15.08.2020 серія НОМЕР_3 виданий Київським РВ ДМУ УМВС в Донецькій області та паспорта громадянина України від 18.04.2014 року серія НОМЕР_1 , виданий Кіровським РВ у м.Донецьк ГУ ДМС України в Донецькій області. Також в адвокатських запитах ставилося питання щодо видачі громадянину України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закордонного паспорта громадянина України від 26.07.2017, номер паспорта НОМЕР_4 .
Зі змісту відповіді на означені запити (лист за підписом заступника голови ДМС України С. Донських за вих. № 6.1-9614/3.1-20 від 15.12.2020) слідує, що за інформацією, наданою ГУ ДМС України в Донецькій області, на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Кіровським РВ у м.Донецьк ГУ ДМС України в Донецькій області 18.04.2014 оформлено паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , який рішенням ГУ ДМС України в Донецькій області від 16.11.2020 визнано таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства відповідно до абзацу 9 пункту 108 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою КМУ від 25 березня 2015 р. № 302, отже є недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню.
Також в означеному листі представника позивача було повідомлено про те, що за наявною в ДМС інформацією, 26.07.2017 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлено паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_4 , орган видачі 3202.
Факт визнання недійсним виданого на ім'я ОСОБА_1 паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 також підтверджується відомостями, що наявні на офіційному веб-сайті Державної міграційної служби України.
Не погодившись зі спірним рішенням Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, ОСОБА_1 в особі уповноваженого представника звернувся за захистом власних прав та інтересів до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи регулюютьсяЗаконом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».
Згідно з частиною 1 статті 1, абзаців «а», «б», пункту 1 частини 1 статті 13, частини 1 статті 16, частин 1, 2 статті 21, частин 1, 2 статті 22 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", суспільні відносини, пов'язані із збиранням, накопиченням, захистом, зберіганням, обліком, використанням і поширенням інформації Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), оформленням, видачею, обміном, переоформленням, продовженням строку дії, пересиланням, вилученням, поверненням державі, визнанням недійсними та знищенням передбачених цим Законом документів, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами України, цим та іншими законами України, а також прийнятими на їх виконання нормативно-правовими актами у сферах, де використовуються відповідні документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.
Документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Оформлення, видача, обмін, переоформлення, продовження строку дії документів (у тому числі для осіб, які не досягли шістнадцятирічного віку, осіб з фізичними вадами, недієздатних та обмежено дієздатних осіб), їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються у порядку, встановленому законодавством України, якщо інше не передбачено цим Законом.
Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України на території України.
Кожен громадянин України незалежно від віку зобов'язаний отримати паспорт громадянина України у порядку, визначеному цим Законом.
Паспорт громадянина України; для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, за кордоном і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Кожен громадянин України має право на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Водночас, слід зазначити, що Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" не передбачено можливості (процедури) визнання певними органами недійсними (анулювання) паспорту громадянина України та/або паспорту громадянина України для виїзду за кордон.
Натомість, таким є Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015.
Відповідно до пункту 24 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 (далі - Порядок №302), працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.
Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.
Якщо під час прийому документів заявник надав паспорт, який за даними відомчої інформаційної системи ДМС визнано недійсним відповідно до пункту 108 цього Порядку, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта здійснює його вилучення в порядку, передбаченому пунктом 107 цього Порядку.
Відповідно до пункту 107 Порядку №302, паспорт може бути вилучено (у тому числі тимчасово) працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта, а за кордоном - закордонної дипломатичної установи в разі його використання з метою вчинення злочину на території України чи за кордоном, підроблення, проведення службової перевірки щодо оформлення з порушеннями вимог законодавства або в інших випадках, передбачених законодавством.
Під час вилучення (у тому числі тимчасово) складається акт вилучення, а особі видається довідка про вилучення паспорта. Форма акта і довідки встановлюється МВС.
Вилучений (у тому числі тимчасово) працівником уповноваженого суб'єкта паспорт разом з актом про вилучення передається не пізніше наступного робочого дня після вилучення згідно з актом приймання-передачі до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який знищує його згідно з пунктами 110-113 цього Порядку.
Вилучений (у тому числі тимчасово) паспорт зберігається у територіальному органі/територіальному підрозділі ДМС, закордонній дипломатичній установі до прийняття рішення про визнання його недійсним і подальшого анулювання і знищення згідно з пунктами 110-113 цього Порядку або повернення заявнику.
У відповідності до п. 108 Порядку №302, паспорт визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується в разі:
коли він підлягає обміну у зв'язку із зміною інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації);
виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта;
непридатності паспорта для подальшого використання;
припинення громадянства України або скасування рішення про громадянство України;
коли він заявлений як втрачений або викрадений та прийнято рішення про оформлення нового паспорта;
смерті особи, якій було видано такий паспорт;
закінчення строку його дії або прийняття рішення про обмін такого паспорта до закінчення строку його дії;
оформлення паспорта/паспорта зразка 1994 року з порушенням вимог законодавства;
неотримання його заявником протягом року.
У разі подання особою у строки, встановлені законодавством, документів для обміну паспорта у зв'язку із зміною імені паспорт, що підлягає обміну, визнається недійсним з дня подання документів для його обміну.
У разі неподання особою протягом місяця з дати зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації), документів для його обміну за наявності у ДМС відомостей з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про зміну відповідної інформації паспорт, який підлягає обміну, визнається недійсним.
Недійсні паспорти анулюються шляхом пробивання не менш як двох отворів у машинозчитуваній зоні, після чого знищуються (п. 110 Порядку №302).
Знищення недійсних паспортів здійснюється не рідше одного разу на місяць комісією у складі не менше трьох посадових осіб територіального органу та територіального підрозділу ДМС. Комісія складає акт про знищення недійсних паспортів у трьох примірниках (п. 112 Порядку №302).
Територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, структурний підрозділ ДМС, закордонна дипломатична установа із застосуванням засобів Реєстру вносить до бази даних Реєстру інформацію про факт подання особою заяви про втрату/викрадення паспорта, визнання недійсним, вилучення (у тому числі тимчасово), анулювання та знищення паспорта (п. 113 Порядку №302).
За змістом пункту 109 Порядку № 302, у разі коли рішення про оформлення паспорта прийнято працівником з порушенням вимог законодавства, керівник відповідного територіального органу або територіального підрозділу ДМС проводить службову перевірку. За результатами перевірки складається висновок у двох примірниках, який підписується працівником, що провів перевірку, та його безпосереднім керівником і погоджується керівником територіального органу ДМС. Висновки разом з матеріалами перевірки надсилаються до ДМС для затвердження. За результатами розгляду та в разі наявності підстав для визнання паспорта таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства, висновки затверджуються керівником структурного підрозділу ДМС. Перший примірник затвердженого висновку зберігається в ДМС, а другий - надсилається до територіального органу ДМС. Висновки та матеріали перевірки зберігаються протягом 75 років.
У разі виявлення територіальним органом або територіальним підрозділом ДМС паспорта, оформленого територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, з порушенням вимог законодавства керівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС проводить службову перевірку. За результатами перевірки складається висновок у двох примірниках, які підписуються працівником, що провів перевірку, та його безпосереднім керівником і погоджуються керівником територіального органу ДМС. Висновки разом з матеріалами перевірки надсилаються до ДМС для затвердження. За результатами розгляду та в разі наявності підстав для визнання паспорта таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства, висновки затверджуються керівником структурного підрозділу ДМС. Перший примірник затвердженого висновку зберігається в ДМС, а другий - надсилається територіальному органу ДМС. Висновки та матеріали перевірки зберігаються протягом 75 років.
У разі виявлення ДМС паспорта, оформленого територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, з порушенням вимог законодавства, керівник структурного підрозділу ДМС проводить службову перевірку. За результатами перевірки складається висновок, який затверджується керівником ДМС або його заступником. Висновок та матеріали перевірки зберігаються протягом 75 років.
Так, в ухвалі від 08.02.2021 у справі №160/428/21 суд зобов'язав Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області надати суду належним чином засвідчену копію рішення від 16.11.2020 про визнання недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню паспорта громадянина України ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , що виданий Кіровським РВ у м.Донецьк ГУ ДМС України в Донецькій області 18.04.2014, для залучення до матеріалів справи.
На виконання вимог означеної ухвали суду Головним управління Державної міграційної служби України в Донецькій області був наданий Висновок за результатами службової перевірки щодо підстав оформлення паспорту громадянина України особі на ім'я ОСОБА_1 за №317/2020 від 10.07.2020, який затверджено 16.11.2020 директором Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ДМС України (далі - Висновок).
При цьому, суд зауважує, що окремого рішення про визнання означеного паспорту недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню відповідачем 16.11.2020 не приймалося, а цією датою директором Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ДМС України затверджено Висновок.
З урахуванням означеного висновку, паспорт громадянина України ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , що виданий Кіровським РВ у м.Донецьк ГУ ДМС України в Донецькій області 18.04.2014, визнано недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню, а також внесено відповідні відомості до обліків Державної міграційної служби України.
Отже, суд доходить до висновку, що у даному випадку позивачем обрано не належний спосіб захисту власних прав та інтересів, оскільки порушення останніх відбулось внаслідок прийняття 10.07.2020 та затвердження 16.11.2020 Висновку, згідно з яким, зокрема вирішено:
- службову перевірку щодо підстав оформлення паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 від 18.04.2014 Кіровським РВ у м.Донецьку ГУ ДМС України в Донецькій області на установчі дані ОСОБА_1 16.06.1984 року, завершено (пункт 1);
- паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 18.04.2014 Кіровським РВ у м.Донецьку ГУ ДМС України в Донецькій області вважати таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства, зокрема, пункту 16 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 (в редакції постанови ВРУ від 18.10.2012) та положень Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого Наказом МВС України від 13.04.2012 №320, що діяв станом на 18.04.2014, отже відповідно до абзацу 9 пункту 108 Порядку є недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню (пункт 2);
- інформацію щодо визнання недійсним паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 18.04.2014 Кіровським РВ у м. Донецьку ГУ ДМС України в Донецькій області, внести до ІП «ФМ Недійсні документи» та до наявних обліків ГУДМС України в Донецькій області (пункт 3);
- повідомити ОСОБА_1 про визнання паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданого Кіровським РВ у м.Донецьку ГУ ДМС України в Донецькій області 18.04.2014 та паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 виданого Київським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області 15.08.2000 року недійсними (підпункт 6.2 пункту 6).
Враховуючи зміст означеного Висновку, відповідач під час прийняття спірного рішення (зокрема, у вигляді Висновку) про визнання недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню паспорта громадянина України ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , що виданий Кіровським РВ у м.Донецьк ГУ ДМС України в Донецькій області 18.04.2014, керувався тим, що за відомостями Державного реєстру актів цивільного стану Міністерства юстиції України було складено актовий запис №14 від 24.02.2014 про зміну імені « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_2 ».
Разом з тим, у Висновку зазначено, що за наявними обліками ЄАІС УМП ДМС України та ГУ ДМС України в Донецькій області відсутні відомості про документування паспортом громадянина України та паспортом громадянина України для виїзду за кордон на установчі дані « ОСОБА_2 », ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Викладене свідчить про те, що ОСОБА_1 не отримував у 2014 році у встановленому порядку паспорт громадянина України на прізвище « ОСОБА_2 », в той час як позивачу 26.07.2017 було оформлено та видано паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_4 (орган видачі 3202) на ім'я « ОСОБА_1 », ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Разом з тим, відповідач не надав доказів, які б свідчили про правомірність або протиправність документування позивача паспортом громадянина України для виїзду закордон у період 2017 року.
При цьому, з наявних у матеріалах справи доказів не встановлено того, що у межах спірних правовідносин Державною міграційною службою України проводилася службова перевірка за фактом оформлення у 2017 році означеного бланку паспорту, з порушенням вимог законодавства та складався висновок за результатами такої перевірки.
Згідно з пунктом 56 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №152 від 07.05.2014, у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон з порушенням вимог законодавства керівник територіального органу чи підрозділу ДМС проводить службове розслідування. За результатами розслідування складається висновок у двох примірниках, який надсилається до ДМС для затвердження керівником відповідного структурного підрозділу апарату ДМС. Перший примірник затвердженого висновку зберігається в ДМС, другий - у територіальному органі або підрозділі ДМС.
Також слід зауважити, що й в інших наданих позивачем до суду документах (зокрема, копія Свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_5 ; копії свідоцтв про народження дитини ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ); копії вироку суду Ленінського району м.Мінська від 29.01.2020, яким ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , засуджено за ч. 3 ст. 328, ч. 1 ст. 328 КК Республіки Білорусь до дев'яти років позбавлення волі з відбуванням покарання у виправній колонії в умовах посиленого режиму зі штрафом у розмірі 300 базових величин на суму 8100 рублів) зазначено в якості прізвища позивача « ОСОБА_3 ».
Відповідно до статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво.
Відповідно до пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи» №915 від 11.07.2007, під час державної реєстрації зміни імені відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво або консульська установа України видає заявникові свідоцтво про зміну імені.
Про державну реєстрацію зміни імені громадян України, які проживають на території України, відділ державної реєстрації актів цивільного стану в семиденний строк повідомляє орган внутрішніх справ за місцем їх проживання та військовий комісаріат, у якому вони перебувають на обліку.
Як стверджує представник позивача у відповіді на відзив, ОСОБА_1 свідоцтва про зміну імені не отримував та вважає, що зміна прізвища зі « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 » не була проведена у встановленому законом порядку Відділом державного реєстру актів цивільного стану громадян Кіровського районного управління юстиції у місті Донецьк.
Натомість, єдиним наданим відповідачем до суду доказом факту зміни позивачем власного прізвища на « ОСОБА_4 » до суду надано копію роздруківки актового запису про зміну імені №14 від 25.02.2014, однак ані доказів звернення позивача до органу державної міграційної служби щодо зміни власного імені, ані свідоцтва про таку зміну відповідачем до суду не надано, а позивачем заперечується.
Відповідно до п. 10.4 Порядок №320, погашаються, вважаються недійсними та знищуються паспорти: які обмінюються у зв'язку зі зміною (переміною) прізвища, імені та по батькові; у разі встановлення розбіжностей у записах (невідповідність записів, зроблених у паспорті, записам в інших документах): у разі непридатності паспорта для користування (пошкодження з різних причин, утрата фотокартки); осіб, громадянство України яких припинено; знайдені, замість яких видано нові; померлих громадян; зіпсовані під час заповнення; оформлені з порушенням вимог чинного законодавства України; не отримані власником протягом року.
Відповідно до п. 5.1 Інструкції про порядок замовлення, постачання, обліку, зберігання, передачі та знищення бланків документів суворого обліку та суворої звітності в Державній міграційній службі України, затвердженій наказом ДМС України №153 від 18.07.2012 (далі - Інструкція №153), недійсними бланками вважаються: зіпсовані (при виготовленні документа), анульовані (дія не відбулася), дефектні (відсутність пошкодження захисної сітки, друкованого тексту, водяних знаків, серій або номерів на бланках, наявність дубльованих номерів тощо), відсутні (що виявлено при відкритті пачки) та викрадені.
Відповідно до п.п. 11.1 та 11.4 Порядку №320, бланки паспортів громадянина України (далі - бланки) є документами суворої звітності, їх зберігання організовується таким чином, щоб запобігти їх втратам або крадіжкам.
У разі втрати чи крадіжки паспортів комісіями для роботи з бланками паспортів проводиться службове розслідування. Матеріали розслідування не пізніше 10-денного строку подаються до територіального органу, який негайно повідомляє ДМС України про втрату чи крадіжку бланків, а надалі інформує про вжиті заходи.
Слід зауважити, що в основу Висновку відповідачем не покладено твердження про недійсність бланку спірного паспорту.
Як повідомляє представник відповідача у відзиві на позовну заяву на момент оформлення паспорта громадянина України НОМЕР_1 ОСОБА_1 Кіровський районний відділ ГУ ДМС України в Донецькій області діяв у штатному режимі. Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1085-р від 07.11.2014 затверджено Перелік населених пунктів, на території яких орган державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Місто обласного значення - місто Донецьк, віднесено до зазначеного Переліку. Наказом ДМС України від 18.03.2026 №40 «Про введення в дію штатних розписів на 2016 рік територіальних органів ДМС» у зв'язку з організаційно-штатними змінами офіційно припинено діяльність Кіровського районного відділу у м. Донецьку ГУ ДМС України в Донецькій області як територіального підрозділу. Таким чином, доступ до карткових обліків Кіровського РВ у м. Донецьку ГУ ДМВ України в Донецькій області є неможливим.
У зв'язку з зазначеним, зокрема з тим, що відсутня заява про видачу паспорту громадянина України НОМЕР_1 , відповідач стверджує у Висновку, що не може встановити підстави оформлення паспорту громадянина України НОМЕР_1 , а також перевірити достовірність документів, що були підставою для оформлення зазначеного паспорту.
Водночас, посилання відповідача щодо неможливості проведення ним перевірки достовірності документів, які були підставою для оформлення спірного паспорта не можуть вважатись достатньою та об'єктивною підставою для визнання виданого позивачу паспорту серії НОМЕР_1 недійсним.
Підсумовуючи вищенаведене, суд зазначає, що відповідачем не надано до суду достатніх, достовірних та беззаперечних доказів того, що виданий позивачу Кіровським РВ у м.Донецьк ГУ ДМС України в Донецькій області 18.04.2014 паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , є таким, що був оформлений з порушенням вимог законодавства, та, як наслідок, був правомірно визнаний відповідачем недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
За приписами статті 76 КАС України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч. 1 і ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч вищенаведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх та беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його відзив.
Відповідно до змісту статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Верховний Суд України у своєму рішенні від 16.09.2015 у справі №21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги фактичні обставини у цій справі, а також те, що права та інтереси позивача були порушені внаслідок прийняття 10.07.2020 та затвердження 16.11.2020 Висновку, суд вважає за доцільне визнати протиправним та скасувати складений Головним управлінням Державної міграційної служби України в Донецькій області Висновок за результатами службової перевірки щодо підстав оформлення паспорту громадянина України особі на ім'я ОСОБА_1 за №317/2020 від 10.07.2020, який затверджено 16.11.2020 директором Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ДМС України в частині визнання паспорта громадянина України ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , що виданий Кіровським РВ у м.Донецьк ГУ ДМС України в Донецькій області 18.04.2014, визнано недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню.
З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись ст.ст. 139, 242 - 246, 247, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (вул. Митрополитська, буд. 20, м.Маріуполь, Донецька область, 87515; код ЄДРПОУ 37841728) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати складений Головним управлінням Державної міграційної служби України в Донецькій області Висновок за результатами службової перевірки щодо підстав оформлення паспорту громадянина України особі на ім'я ОСОБА_1 за №317/2020 від 10.07.2020, який затверджено 16.11.2020 директором Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ДМС України в частині визнання паспорта громадянина України ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , що виданий Кіровським РВ у м.Донецьк ГУ ДМС України в Донецькій області 18.04.2014, недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню.
В іншій частині заявлених позовних вимог відмовити повністю.
Стягнути з Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 37841728) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з оплати судового збору у сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень КАС України.
Повний текст рішення складений 08.04.2021.
Суддя О.В. Царікова