Рішення від 20.05.2021 по справі 910/14403/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.05.2021Справа № 910/14403/20

Господарський суд міста Києва у складі судді Щербакова С.О., за участю секретаря судового засідання Філон І.М., розглянувши матеріали господарської справи

за позовом Державного космічного агентства України

до 1) Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву

2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Юніт Актив"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державне підприємство "Виробниче об'єднання "Київприлад"

за участю Військової прокуратури Київського гарнізону

про визнання недійсними результатів електронного аукціону та визнання недійсним договору

Представники:

від позивача: Марченко В.С.;

від відповідача-1: Михайлов В.В.;

від відповідача-2: Голуб М.В.;

від третьої особи, на стороні позивача: Петренко В.В.;

від Військової прокуратури Київського гарнізону: Маліцька Ю.С.;

ВСТАНОВИВ:

Державне космічне агентство України (далі - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву (далі - відповідач-1) та Товариства з обмеженою відповідальністю "Юніт Актив" (далі - відповідач-2), в якому просить суд:

- визнати недійсними результати електронного аукціону з умовами № UA-РS-2020-05-15-000035-3;

- визнати недійсним договір № 1336 купівлі-продажу об'єкта малої приватизації держаної власності - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури, загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька (нині - Олекси Тихого), 82 (літ А) за результатами електронного аукціону з умовами № UA-РS-2020-05-15-000035-3, укладений з Товариством з обмеженою відповідальністю "Юніт Актив".

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням порядку проведення електронного аукціону з продажу об'єкта малої приватизації державної власності, у зв'язку з чим, на думку позивача, результати електронного аукціону та договір купівлі-продажу, який укладений за результатами такого акціону, підлягають визнанню недійсними.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.09.2020 у задоволенні клопотання Державного космічного агентства України про відстрочення сплати судового збору - відмовлено. Позовну заяву Державного космічного агентства України залишено без руху. Встановлено Державному космічному агентству України строк для усунення недоліків позовної заяви.

19.10.2020 через відділ автоматизованого документообігу суду від Державного космічного агентства України надійшло клопотання про усунення недоліків позовної заяви (надіслане засобами поштового зв'язку - 13.10.2020).

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.10.2020 позовну заяву Державного космічного агентства України та додані до неї документи - повернуто.

Постановою Північного апеляційного господарського суду від 16.12.2020 ухвалу господарського суду міста Києва від 23.10.2020 р. у справі № 910/14403/20 скасовано. Матеріали справи № 910/14403/20 передано на розгляд місцевого господарського суду.

14.01.2021 матеріали справи № 910/14403/20 надійшли до Господарського суду міста Києва.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 18.02.2021. Зокрема, залучено до участі у розгляді справи третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Державне підприємство "Виробниче об'єднання "Київприлад".

08.02.2021 через відділ автоматизованого документообігу суду Військова прокуратура Київського гарнізону подала заяву про вступ у справу, в якій Військова прокуратура Київського гарнізону повідомила про вступ у справу на стороні позивача.

12.02.2021 через відділ автоматизованого документообігу суду від Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач-1 зазначає, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву діяло в межах повноважень та у спосіб передбачений законом, процедура приватизації об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення -будинку культури, було проведено в рамках Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна» та «Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018. Крім того відповідач-1 зазначає, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву як орган приватизації не має прямого обов'язку щодо залучення представників інших підприємств та організацій до аукціонної комісії.

Крім цього, 12.02.2021 через відділ автоматизованого документообігу суду від Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву надійшла заява про застосування строків позовної давності, в якій відповідач-1 просить суд визнати пропущеним строк позовної давності для звернення до суду у справі №910/14403/20.

16.02.2021 через відділ автоматизованого документообігу суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Юніт Актив" надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач-2 зазначає, що позивач, звертаючись до суду з вимогою визнання недійсними результатів електронного аукціону з умовами №UA-РS-2020-05-15-000035-3 не наводить які саме порушення при його проведенні мали місце, як з боку органу приватизації так і з боку осіб, які брали участь в такому аукціоні в якості учасників. Також, Товариство з обмеженою відповідальністю "Юніт Актив" у відзиві просить суд застосувати строк позовної давності, встановлений абзацом 2 частини 2 статті 30 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна». Крім цього, Товариство з обмеженою відповідальністю "Юніт Актив" просить суд поновити процесуальний строк на подання відзиву на позовну заяву.

17.02.2021 через відділ автоматизованого документообігу суду від Державного підприємства "Виробниче об'єднання "Київприлад" надійшли пояснення, в яких третя особа зазначає, що Державне космічне агентство не було поінформовано про те, що об'єкт виставляється на продаж вдруге, про засідання аукціонної комісії та про затвердження інших умов продажу, а тому не дало можливості висловити заперечення щодо такого рішення.

17.02.2021 через відділ автоматизованого документообігу суду від Державного космічного агентства України надійшло клопотання, в якому позивач просить суд відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "Юніт Актив" в задоволенні клопотання про поновлення строку на подання відзиву на позовну заяву.

Крім цього, 17.02.2020 через відділ автоматизованого документообігу суду від Державного космічного агентства України надійшла відповідь на відзив Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву, в якій позивач зазначає, що листом від 04.06.2020 №2091/09-16Д4/20 було повідомлено, зокрема, Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву про відкликання згоди на приватизацію об'єкта соціально-культурного призначення-будинку культури, який знаходився на балансі Державного підприємства "Виробниче об'єднання "Київприлад" та про необхідність скасування електронного аукціону з продажу у зв'язку з неврахуванням умов приватизації про які зазначало Державне космічне агентство України. Крім цього, позивач зазначає, що останній день строку для звернення з вказаним позовом до суду, з урахуванням правил обчислення процесуальних строків та того, що наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву №314 від 18.06.2020 був опублікований 19.06.2020, припадав на вихідний день, у зв'язку з чим останнім днем був 21.09.2020 - перший робочий день після 19.09.2020, відтак позивач звернувся до суду з вказаним позовом в межах строку.

У судовому засіданні 18.02.2021, розглянувши заяву Військової прокуратури Київського гарнізону про вступ у справу, суд задовольнив заяву Військової прокуратури Київського гарнізону про вступ у справу та допустив прокурора до участі у справі №910/14403/20 (мотиви викладені в ухвалі суду від 11.03.2021).

Також, у судовому засіданні 18.02.2021, суд, розглянувши клопотання відповідача-2 про поновлення строку на подання відзиву, враховуючи характер спірних правовідносин, необхідність дослідження всіх обставин справи, а також з огляду на приписи ч. 5 ст. 119 Господарського процесуального кодексу України поновив Товариству з обмеженою відповідальністю "Юніт Актив" строк на подання відзиву на позовну заяву.

Також, у судовому засіданні 18.02.2021 відповідач-2 надав суду заяву, в якій просить суд застосувати строк позовної давності у справі №910/14403/20.

Крім цього, у судовому засіданні 18.02.2021 судом відкладено розгляд справи на 11.03.2021.

24.02.2021 через відділ автоматизованого документообігу суду від Державного космічного агентства України надійшла відповідь на відзив Товариства з обмеженою відповідальністю "Юніт Актив", в якій позивач зазначає, що представника Державного космічного агентства України, якого було включено до членів аукціонної комісії згідно з наказами Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 13.01.2020 №13 та від 15.01.2020 №23, було позбавлено можливості реалізувати своє право голосу при прийнятті рішень на засіданні аукціонів, оскільки не було повідомлено про засідання аукціонної комісії. Крім цього, позивач просить суд поновити пропущений строк для подання відповіді на відзив.

03.03.2021 через відділ автоматизованого документообігу суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Юніт Актив" надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких відповідач-2 зазначає, що в засіданні аукціонної комісії приймало участь п'ять її членів, якими одноголосно було прийнято рішення про затвердження умов аукціону з продажу об'єкта малої приватизації - соціально-культурного призначення будинку культури.

10.03.2021 через відділ автоматизованого документообігу суду від Військової прокуратури Київського гарнізону надійшли пояснення, в яких прокуратура зазначає, шо під час проведення були наявні порушення порядку проведення електронного аукціону з продажу, а саме Державне космічне агентство України, як орган уповноважений управляти майном Державного підприємства "Виробниче об'єднання "Київприлад" не було поінформовано про те, що об'єкт продажу виставляється на аукціон вдруге, а також про засідання аукціонної комісії та затвердження інших умов продажу, у зв'язку з чим результати електронного аукціону з умовами № UA-РS-2020-05-15-000035-3, а також договір №136 купівлі - продажу об'єкта малої приватизації підлягають визнанню недійсними.

11.03.2021 через відділ автоматизованого документообігу суду від Державного космічного агентства України надійшли додаткові пояснення, в яких позивач просить суд поновити строк для надання відповідей на питання та долучити пояснення до матеріалів справи.

Також, 11.03.2021 через відділ автоматизованого документообігу суду від Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву надійшли заперечення на відповідь на відзив Державного космічного агентства України, в яких відповідач-1 зазначає, що відповідно до Положення про діяльність аукціонної комісії для продажу об'єктів малої приватизації достатньо п'ять осіб, які є представниками державного органу приватизації, який забезпечує здійснення заходів з приватизації об'єкта.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.03.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті. Судове засідання у справі № 910/14403/20 призначено на 08.04.2021.

06.04.2021 через відділ автоматизованого документообігу суду від прокуратури надійшло клопотання, в якому прокуратура просить суд судове засідання призначене на 08.04.2021 провести без участі представника прокуратури.

07.04.2021 через відділ автоматизованого документообігу суду відповідач-1 подав заперечення на відповідь на відзив позивача, в яких, зокрема зазначає, що для продажу об'єкта малої приватизації достатньо п'яти осіб, які є представниками державного органу приватизації, який забезпечує здійснення заходів з приватизації об'єкта, участь інших представників підприємств які можуть залучатися з правом дорадчого голосу відповідно до положення не є обов'язковою.

У судовому засіданні 08.04.2021 оголошено перерву до 13.05.2021.

У судовому засіданні 13.05.2021 оголошено перерву до 20.05.2021.

У цьому судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги.

Представники відповідача-1 та відповідача-2 заперечили проти задоволення позовних вимог.

Представники прокуратури та третьої особи підтримали заявлені позовні вимоги.

Відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та витребуваних судом.

У судовому засіданні 20.05.2021 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників справи, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

09.06.2020 Регіональним відділенням Фонду державного майна по місту Києву в державній електронній торговій системі ProZorro.Продажі було проведено аукціон з продажу об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ А) (нова назва вул. Олекси Тихого).

Відповідно до протоколу про результати електронного аукціону № UA-PS-2020-05-15-000035-3, розміщеного в державній електронній торговій системі ProZorro.Продажі, було визначено переможця - Товариство з обмеженою відповідальністю «Юніт Актив», який зобов'язався укласти договір купівлі-продажу об'єкта приватизації, з органом приватизації протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати електронного аукціону.

Як вбачається з матеріалів справи, 02.07.2020 між Регіональним відділенням Фонду державного майна по місту Києву (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Юніт Актив» (покупець) укладено договір № 1336 купівлі-продажу об'єкта малої приватизації держаної власності - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури, загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька (нині - Олекси Тихого), 82 (літ А) за результатами електронного аукціону з умовами № UA-РS-2020-05-15-000035-3, відповідно до якого продавець зобов'язується передати у власність покупцю., котрий став переможцем електронного аукціону з умовами № UA-РS-2020-05-15-000035-3, який відбувся 09.06.2020, об'єкт малої приватизації державної власності - об'єкт соціально-культурного призначення - будинок культури загальною площею 960,8 кв.м., який розташований за адресою: м. Київ, вул. Виборзька (нині - вул. Олекси Тихого), 82 (літ А), а покупець зобов'язується прийняти об'єкт приватизації, сплатити ціну його продажу і виконати визначені в договорі умови.

Відповідно до п. 2.1. договору, згідно з протоколом про результати електронного аукціону з умовами № UA-РS-2020-05-15-000035-3 від 09.06.2020, який затверджений наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву № 314 від 18.06.2020, ціна продажу об'єкта приватизації становить 10 200 240, 00 грн, у тому числі ПДВ у сумі 1 700 040, 00 грн. Покупець зобов'язаний сплатити за придбаний об'єкт приватизації 10 200 240, 00 грн, з урахуванням ПДВ у повному обсязі протягом 30 календарних днів підписання цього договору в порядку, встановленому п. 2.2. договору.

Балансоутримувачем будинку культури є Державне підприємство «Виробниче об'єднання «Київприлад».

Як зазначає позивач, 08.09.2020 до Державного космічного агентства України надійшли листи Державного підприємства "Виробниче об'єднання "Київприлад" від 03.09.2020 № 26-юр та від 03.09.2020 № 35-юр, в яких третя особа повідомляє про численні порушення Регіональним відділенням Фонду державного майна по місту Києву законодавства під час приватизації об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури, загальною площею 960,8 кв.м., що розташований за адресою: м. Київ, вул. Виборзька (нині - вул. Олекси Тихого), 82 (літ А), який знаходиться на балансі ДП «Виробниче об'єднання «Київприлад» та просить позивача ініціювати розірвання договору купівлі-продажу вказаного майна.

Отже, обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що Регіональним відділенням Фонду державного майна по місту Києву порушено принцип приватизації, закріплений Законом України «Про приватизацію державного та комунального майна», а саме - після відмови переможця аукціону, проведеного 26.03.2020 від укладання договору купівлі-продажу, електронний аукціон з зниженням стартової ціни було відмінено відповідачем- 2 з невідомих причин; Регіональним відділенням Фонду державного майна по місту Києву було порушено порядок визначення умов продажу; представник Державного космічного агентства України не був належним чином повідомлений про проведення аукціону від 09.06.2020, а звіт про оцінку нерухомого майна будинку культури на момент проведення аукціону втратив чинність. При цьому, в результаті того, що 09.06.2020 відбувся аукціон з умовами стосовно зазначеного будинку культури за ціною, визначеною відповідно до звіту про оцінку майна, який втратив чинність, втрати від зміни валютного курсу, як зазначає ДП ВО «Київприлад», становлять 271 531, 00 грн.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Частиною 1 статті 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до частини 1 статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Аналіз наведених вище норм дає змогу дійти висновку, що підставою для звернення до суду є наявність порушеного права, і таке звернення здійснюється особою, котрій це право належить, саме з метою його захисту. Відсутність обставин, які б підтверджували наявність порушення права особи, за захистом якого вона звернулася, є підставою для відмови у задоволенні такого позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України, кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.

Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.

Згідно ч. 1 та ч. 4 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, економічні та організаційні основи приватизації державного і комунального майна та майна, що належить Автономній Республіці Крим, регулюються Законом України «Про приватизацію державного і комунального майна» (суд враховує редакцію, що була чинна на момент виникнення спірних правовідносин).

При цьому, механізм проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів малої приватизації (далі - об'єкт приватизації) з використанням електронної торгової системи, визначення переможця за результатами електронного аукціону, розміру та порядку внесення плати за участь в електронному аукціоні, а також визначення додаткових умов продажу відповідно до положень Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" визначає Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 432 (далі - Порядок).

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», основною метою приватизації є прискорення економічного зростання, залучення іноземних і внутрішніх інвестицій, зменшення частки державної або комунальної власності у структурі економіки України шляхом продажу об'єктів приватизації ефективному приватному власнику.

Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим становлять єдину систему державних органів приватизації. Державні органи приватизації здійснюють державну політику у сфері приватизації та діють на підставі Закону України "Про Фонд державного майна України", Закону «Про приватизацію державного і комунального майна», інших актів законодавства (ч. 1 ст. 7 «Про приватизацію державного і комунального майна»).

Статтею 10 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» визначений порядок приватизації державного і комунального майна, який передбачає: формування та затвердження переліків об'єктів, що підлягають приватизації; опублікування переліку об'єктів, що підлягають приватизації, в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України, на офіційних сайтах місцевих рад та в електронній торговій системі; прийняття рішення про приватизацію; прийняття місцевою радою рішення про приватизацію об'єкта комунальної власності; опублікування інформації про прийняття рішення про приватизацію об'єкта та у випадках, передбачених цим Законом, інформації про вивчення попиту для визначення стартової ціни; проведення інвентаризації та оцінки відповідно до законодавства; проведення у випадках, передбачених законом, аудиту, екологічного аудиту об'єкта приватизації; перетворення державного або комунального підприємства в господарське товариство у процесі приватизації у випадках, передбачених цим Законом; затвердження плану розміщення акцій акціонерних товариств, створених у процесі приватизації, у випадках, передбачених цим Законом, та його виконання; затвердження у випадках, передбачених цим Законом, умов продажу об'єктів приватизації, розроблених аукціонною комісією; опублікування інформації про умови продажу, в тому числі стартову ціну об'єкта приватизації; проведення аукціону, укладення договору купівлі-продажу; укладення договору купівлі-продажу в разі приватизації об'єкта шляхом викупу; опублікування інформації про результати приватизації; прийняття рішення про завершення приватизації.

Відповідно до частини третьої статті 11 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» перелік об'єктів малої приватизації державної власності, що підлягають приватизації, затверджується Фондом державного майна України.

Згідно із класифікацією об'єктів приватизації, визначеною статтею 5 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», до об'єктів малої приватизації належать:

1) єдині майнові комплекси державних і комунальних підприємств, їх структурних підрозділів, у тому числі єдині майнові комплекси та їх структурні підрозділи, що передані в оренду, крім єдиних майнових комплексів державних і комунальних підприємств, що належать до об'єктів великої приватизації;

2) окреме майно.

Окремим майном вважається рухоме та нерухоме майно державних або комунальних підприємств (у тому числі будівлі, споруди, нежитлові приміщення), майно, що залишилося після закінчення процедури ліквідації державних або комунальних підприємств, визнаних банкрутами; майно підприємств, що ліквідуються за рішенням органу, уповноваженого управляти державним або комунальним майном; майно державних або комунальних підприємств, що не були продані як єдині майнові комплекси; державне або комунальне майно, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств та перебуває на обліку господарських товариств, створених унаслідок приватизації або корпоратизації;

3) об'єкти незавершеного будівництва (будівлі, споруди, передавальні пристрої, які не введені в експлуатацію), законсервовані об'єкти;

4) об'єкти соціально-культурного призначення.

До об'єктів соціально-культурного призначення належать об'єкти освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури та спорту, туризму, мистецтва і преси, телебачення, радіомовлення, видавничої справи; санаторно-курортні заклади, будинки і табори відпочинку, профілакторії; інші об'єкти, призначені для задоволення соціальних та культурних потреб громадян незалежно від вартості майна; об'єкти соціально-культурного призначення, що не включені до статутного капіталу господарських товариств;

5) пакети акцій акціонерного товариства, утвореного у процесі приватизації або корпоратизації, акції (частки), що належать державі у статутному капіталі господарських товариств, інших господарських організацій і підприємств, заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності та розташованих на території України або за її межами, крім пакетів акцій акціонерних товариств, що належать до об'єктів великої приватизації;

6) інші об'єкти, що не належать до об'єктів великої приватизації.

Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», рішення про приватизацію об'єкта, який включено до переліку державної власності, що підлягають приватизації, приймається державним органом приватизації шляхом видання наказу, але не пізніше 30 днів з дня включення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, за винятком випадку, передбаченого частиною другою цієї статті. Опублікування інформації про прийняття рішення про приватизацію об'єкта здійснюється протягом п'яти робочих днів з дня видання державним органом приватизації відповідного наказу в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України.

Згідно ч. 2 ст. 12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» у місячний строк з моменту прийняття рішення про приватизацію уповноваженими органами управління передаються державним органам приватизації функції з управління пакетами акцій (частками), функції з управління майном державних підприємств. У разі не передачі об'єкта державної власності в установлений строк рішення про передачу такого об'єкта державної власності приймає Кабінет Міністрів України. Проект зазначеного рішення Кабінету Міністрів України готує Фонд державного майна України.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» з дня прийняття рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу державного або комунального підприємства або пакета акцій (частки) господарського товариства і до переходу права власності до покупця або припинення приватизації об'єкта приватизації для вказаних підприємств (товариств), їх уповноважених органів управління встановлюється ряд обмежень на вчинення щодо такого майна правочинів та інших дій без згоди органів приватизації.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», одним із способів приватизації державного або комунального майна є продаж об'єктів права державної або комунальної власності на аукціоні, у тому числі на аукціоні з умовами, аукціоні із зниженням стартової ціни.

Об'єкти малої приватизації продаються виключно на електронних аукціонах. Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів малої приватизації та Порядок відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об'єктів малої приватизації, авторизації електронних майданчиків, розмір та порядок сплати плати за участь, визначення переможця за результатами електронного аукціону, а також порядок визначення додаткових умов продажу затверджуються Кабінетом Міністрів України (частина перша статті 15 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна»).

Як вбачається з матеріалів справи, листом № 10-19-7901 від 31.08.2018 Державне космічне агентство України звернулося до Фонду державного майна України, в якому надало перелік об'єктів, щодо яких Державне космічне агентство України, як орган управління надає згоду на їх приватизацію, в якому окремою позицію зазначено об'єкт - будинок культури за адресою: вул. Виборзька, 82 (літера А), м. Київ.

Листом від 24.10.2018 № 10-19-21603 Фонд державного майна України повідомив Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву, що Державне космічне агентство України запропонувало до приватизації об'єкти окремого майна, що обліковуються на балансі ДП "Виробниче об'єднання "Київприлад", зокрема будинок культури, за адресою: вул. Виборзька, 82 (літера А), м. Київ.

Так, на виконання п. 3 наказу Фонду державного майна України від 27.12.2018 № 1637 «Про затвердження переліку об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2019 році» (зі змінами внесеними наказом ФДМУ від 01.03.2019 № 214) Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву видано наказ від 14.03.2019 № 211, відповідно до якого прийнято рішення про приватизацію об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960, 8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А), що перебуває на балансі ДП "Виробниче об'єднання "Київприлад".

Приватизувати об'єкт соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960, 8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А). що перебуває на балансі ДП "Виробниче об'єднання "Київприлад", шляхом продажу на аукціоні з умовами.

Листом Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 20.03.2019 № 30-03/2394 було проінформовано позивача про створення аукціонних комісій з пропозицією у п'ятиденний строк з дня отримання даного листа надати пропозиції по кандидатурах представників Державного космічного агентства України до складу аукціонних комісій з продажу об'єкта приватизації.

Так, листом від 02.04.2019 № 1854/10-16Д04.2/19 позивач надав відповідь на вище зазначений лист відповідача-1, відповідно до якого запропонував включити до складу аукціонних комісій з продажу майна, що перебуває на балансі ДП "Виробниче об'єднання "Київприлад" за адресами, зокрема, вул. Виборзька, 82 (літ. А), м. Київ - будинок культури, начальника управління з розпорядження державним майном Колобкова Олега Вадимовича.

Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 05.04.2019 № 270 було включено до складу аукціонної комісії з продажу об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м. за адресою: м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А), що перебуває на балансі ДП "Виробниче об'єднання "Київприлад" начальника управління з розпорядження державним майном Державного космічного агентства України - Колобкова О.В.

Крім того, листом від 12.11.2019 № 30-03/9243 Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву було надіслано до Управління законодавчого забезпечення та аналітичної роботи Фонду державного майна України інформаційне повідомлення про проведення в електронній торговій системі продажу на аукціоні з умовами об'єкта приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: 03067, м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А) для опублікування в офіційному друкованому виданні Фонду державного майна України.

Проте, наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 06.12.2019 № 929 з урахуванням доручення Фонду державного майна України від 28.11.2019 № 11/33789 та листа Державного космічного агентства України від 27.11.2019 № 5701/09-16Д04.2/19 було відмінено в електронній торговій системі аукціон з умовами, оголошений на 20.12.2019 з продажу об'єкта малої приватизації об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: 03067, м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А), що перебуває на балансі ДП "Виробниче об'єднання "Київприлад".

В свою чергу, ДП "Виробниче об'єднання "Київприлад" звернулося до позивача з листом № 123/49 від 16.12.2019, в якому просило позивача звернутися до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву щодо включення до умов конкурсу з продажу майна, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Виборзька, 82 вимоги про погашення покупцем в 30-ти денний термін з дати підписання договору купівлі-продажу частину прострочення кредиторської заборгованості підприємства у розмірі 4 449 000, 00 грн.

Листом від 02.01.2020 № 9/10-16Д04.2/20 Державне космічне агентство України надало Регіональному відділенню Фонду державного майна України по місту Києву пропозиції до умов продажу об'єкта приватизації, а саме щодо включення вимоги про погашення покупцем у 30-ти денний термін з дати підписання договору купівлі-продажу простроченої кредиторської заборгованості підприємства у розмірі 8 634 000, 00 грн., витрати на проведення оцінки нерухомого майна в розмірі 55 000, 00 грн., та аудиту в розмірі 50 000, 00 грн.

Цим же листом було надано пропозицію щодо включення до складу аукціонної комісії начальника управління з розпорядження державним майном ДКАУ - Приступу Максима Євгенійовича.

Крім того, вказаним листом надано відповідачу-1 такі документи: розрахунок переоцінки; Звіт про оцінку нерухомого майна та аудиторський висновок.

Тож, наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 15.01.2020 № 23 було внесено в п. 1 наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 28.03.2019 № 243 «Про створення аукціонної комісії з продажу об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури (м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А)», а саме включено Приступу М.Є. до складу аукціонної комісії з продажу об'єкта приватизації.

З матеріалів справи вбачається, що наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 31.01.2020 року № 102 «Про затвердження протоколу засідання аукціонної комісії з продажу об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури (м. Київ, вул. Виборзька, 82, (літ. А) (нині - вул. Олекси Тихого, 82, (літ. А))» було затверджено протокол від 30.01.2020 року засідання аукціонної комісії з продажу об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А) (нині - Олекси Тихого, 82 (літ. А), що перебуває на балансі державного підприємства «Виробниче об'єднання «Київприлад».

Крім того, наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 31.01.2020 року за № 103 «Про затвердження умов аукціону з продажу об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури (м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А) (нині - вул. Олекси Тихого,82 (літ. А)) було затверджено умови аукціону з продажу об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально- культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м., що перебуває на балансі Державного підприємства «Виробниче об'єднання «Київприлад» (м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А нині - Олекси Тихого, 82 (літ. А)), відповідно до яких:

- предметом аукціону з умовами об'єкта малої приватизації є об'єкт соціально- культурного призначення - будинок культури загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А), що перебуває на балансі Державного підприємства «Виробниче об'єднання «Київприлад»;

- стартова ціна об'єкта на аукціоні з умовами становить: 2 433 421, 00 грн;

- на аукціоні із зниженням стартової ціни становить: 1 216 710, 50 грн;

- на аукціоні за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій становить: 1 216 710, 50 грн;

Умови продажу на аукціоні:

- об'єкт соціально-культурного призначення може бути перепрофільований;

- у 30-ти денний термін з дати підписання договору купівлі-продажу об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька,82 (нині - вул. Олекси Тихого) погасити;

- прострочену кредиторську заборгованість підприємства у сумі 4 449, 00 тис. грн.;

- витрати на проведення переоцінки об'єкта приватизації у сумі 30,00 тис. грн.;

- витрати на проведення аудиту у сумі 25,00 тис. грн.

Так, у зв'язку з неможливістю внесення даних до електронної торгової системи, листом від 17.02.2020 № 30-03/1569 Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву звернулося до Департаменту комунікацій та маркетингу Фонду державного майна України з проханням опублікувати 26.02.2020 в офіційному друкованому виданні Фонду державного майна України поправку до публікації в газеті «Відомості приватизації» від 12.02.2020 № 8 (1288) сторінка 5 про проведення в електронній торговій системі продажу на аукціоні з умовами об'єкта приватизації який буде проведено 26.03.2020.

Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києвувід 08.04.2020 № 224 «Про затвердження протоколу про результати електронного аукціону № UА-РS-2020-02-27-000167-3 з продажу об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м. (м. Київ, вул. Виборзька (Олекси Тихого), 82 (літ. А)» від 08.04.2020 року було затверджено протокол про результати електронного аукціону № UА-РS-2020-02-27-000167-3 з продажу об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька (Олекси Тихого), 82 (літ. А), що перебуває на балансі ДП «Виробниче об'єднання «Київприлад», який відбувся 26.03.2020 року.

Відповідно до відомостей, що мітяться в протоколі про результати електронного аукціону № UА-РS-2020-02-27-000167-3, переможцем аукціону з продажу об'єкта приватизації було визнано - Товариство з обмеженою відповідальністю «РОДИНА ЕНЕРЖІ ГРУП».

Проте, наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 27.04.2020 № 238 дискваліфіковано переможця - ТОВ «РОДИНА ЕНЕРЖІ ГРУП» електронного аукціону з продажу об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960, 8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька (Олекси Тихого), 82 (літ. А), як такого, що не підписав договір купівлі - продажу у встановлені законодавством строки.

Відповідно до ч. 6 ст. 15 Закону України ст. 12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», протокол про результати електронного аукціону формується та оприлюднюється електронною торговою системою автоматично в день завершення аукціону в електронній формі.

У разі відмови переможця аукціону від підписання протоколу аукціону або від укладення договору купівлі-продажу, що підтверджується відповідним актом, електронною торговою системою автоматично формується та оприлюднюється новий протокол аукціону.

Переможець аукціону, який відмовився від підписання протоколу аукціону або договору купівлі-продажу, позбавляється права на участь у подальших аукціонах з продажу того самого об'єкта.

Як вбачається з матеріалів справи, Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву своїм наказом від 29.04.2020 № 246 відмінило в електронній торговій системі аукціон із зниженням стартової ціни, оголошений на 28.05.2020 року, з продажу об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м. за адресою: м. Київ, вул. Виборзька (Олекси Тихого), 82 (літ. А), що перебуває на балансі ДП "Виробниче об'єднання "Київприлад".

Позивач вказує, що скасуванням аукціону з продажу об'єкту малої приватизації, оголошеного на 28.05.2020 Регіональним відділенням Фонду державного майна по місту Києву порушено принцип приватизації, закріплений ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна».

Проте, суд не погоджується з таким твердженням позивача, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 05.05.2020 № 253 «Про затвердження протоколу засідання аукціонної комісії з продажу об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально- культурного призначення - будинку культури (м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А) (нині - вул. Олекси Тихого)» було затверджено протокол від 04.05.2020 року засідання аукціонної комісії з продажу об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька (літ. А) (нині - вул. Олекси Тихого), що перебуває на балансі Державного підприємства «Виробниче об'єднання «Київприлад».

При цьому, в протоколі аукціонної комісії від 04.05.2020 року було вказано, що оголошений на 26.03.2020 року аукціон з умовами продажу об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А) (нині - вул. Олекси Тихого) відбувся. 08.04.2020 наказом Регіонального відділення ФДМУ по м. Києву № 224 затверджено протокол про результати аукціону, переможець - ТОВ «РОДИНА ЕНЕРЖІ ГРУП». В зв'язку з неукладенням договору купівлі-продажу у визначені законодавством терміни (кінцевий термін 24.04.2020), наказом Регіонального відділення ФДМУ по м. Києву від 27.04.2020 переможця аукціону - ТОВ «РОДИНА ЕНЕРЖІ ГРУП» дискваліфіковано, наказ завантажено в електронну торгову систему, в якій автоматично повинен формуватися новий протокол про результати електронного аукціону з визначенням переможця електронного аукціону учасника з наступною за величиною ціновою пропозицією. Наступний учасник - ТОВ «ФОРФЕШЕН». Але наступний учасник - ТОВ «ФОРФЕШН» з наступною за величиною після переможця електронного аукціону ціновою пропозицією, після повідомлення оператора електронного майданчика про зміну його статусу одразу відмовився від очікування результатів електронного аукціону.

Відповідно до п. 40 Порядку, аукціон із зниженням стартової ціни автоматично оголошується в електронній торговій системі на підставі рішення про затвердження умов продажу об'єкта приватизації.

Згідно п. 42 Порядку, електронний аукціон може бути відмінено за рішенням органу приватизації на будь-якому етапі до дня його проведення.

Таким чином, твердження позивача про те, що наказом Регіонального відділення ФДМУ по м. Києву від 29.04.2020 № 246 «Про відміну в електронній торговій системі аукціону зі зниженням стартової ціни з продажу об'єкта малої приватизації - соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м. ( м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А) (нині - вул. Олекси Тихого) » електронний аукціон із зниженням стартової ціни було відмінено з невідомих причин, є безпідставними, з огляду на протокол аукціонної комісії від 04.05.2020 року, затверджений наказом РВ ФДМУ по м. Києву № 253 від 05 травня 2020 року, який містить такі обгрунтування.

Так, листом від 05.05.2020 р. № 30-03/8677 Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву направлено до Департаменту комунікацій та маркетингу Фонду державного майна України повідомлення про проведення в електронній торговій системі продажу на аукціоні з умовами об'єкта приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м. за адресою: м. Київ, вул. Виборзька (Олекси Тихого), 82 (літ. А) , для опублікування 13.05.2020 в офіційному друкованому виданні Фонду державного майна України.

Крім того, наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 05.05.2020 № 254 «Про затвердження умов аукціону з продажу об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури ( м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А) (нині - вул. Олекси Тихого) » було затверджено умови аукціону з продажу об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально- культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м., що перебуває на балансі Державного підприємства «Виробниче об'єднання «Київприлад» ( м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А) (нині - вул. Олекси Тихого) .

Так, Умовами з продажу на аукціоні з умовами об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А) (нині - вул. Олекси Тихого) , що перебуває на балансі Державного підприємства «Виробниче об'єднання «Київприлад», було визначено наступне:

- предметом аукціону з умовами об'єкта малої приватизації є об'єкт соціально- культурного призначення - будинок культури загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А) (нині - вул. Олекси Тихого) , що перебуває на балансі Державного підприємства «Виробниче об'єднання «Київприлад»;

- стартова ціна об'єкта на аукціоні становить: 2 433 421, 00 грн.;

- на аукціоні із зниженням стартової ціни становить: 1 216 710, 50 грн;

- на аукціоні за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій становить: 1 216 710, 50 грн;

Умови продажу на аукціоні:

- у 30-ти денний термін з дати підписання договору купівлі-продажу об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А) (нині - вул. Олекси Тихого) погасити:

- витрати пов'язані з проведенням оцінки майна в процесі приватизації, понесені Державним підприємством «Виробниче об'єднання «Київприлад» у сумі 55 000, 00 грн;

- об'єкт соціально-культурного призначення може бути перепрофільований.

09.06.2020 Регіональним відділенням Фонду державного майна по місту Києву в державній електронній торговій системі ProZorro.Продажі було проведено аукціон з продажу об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ А) (нова назву вул. Олекси Тихого) .

Відповідно до протоколу про результати електронного аукціону № UA-PS-2020-05-15-000035-3, розміщеного в державній електронній торговій системі ProZorro.Продажі, було визначено переможця - Товариство з обмеженою відповідальністю «Юніт Актив».

Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна по місту Києву від 18.06.2020 № 314 затверджено протокол про результати електронного аукціону № UA-PS-2020-05-15-000035-3 з продажу об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ А) (нова назву вул. Олекси Тихого) , який відбувся 09.06.2020 року.

Як вбачається з матеріалів справи, 02.07.2020 між Регіональним відділенням Фонду державного майна по місту Києву (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Юніт Актив» (покупець) укладено договір № 1336 купівлі-продажу об'єкта малої приватизації держаної власності - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури, загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька (нині - Олекси Тихого), 82 (літ А) за результатами електронного аукціону з умовами № UA-РS-2020-05-15-000035-3, відповідно до якого продавець зобов'язується передати у власність покупцю, котрий став переможцем електронного аукціону з умовами № UA-РS-2020-05-15-000035-3, який відбувся 09.06.2020, об'єкт малої приватизації державної власності - об'єкт соціально-культурного призначення - будинок культури загальною площею 960,8 кв.м., який розташований за адресою: м. Київ, вул. Виборзька (нині - вул. Олекси Тихого), 82 (літ А) , а покупець зобов'язується прийняти об'єкт приватизації, сплатити ціну його продажу і виконати визначені в договорі умови.

Проте, як вказує позивач, Регіональним відділенням Фонду державного майна по місту Києву було умисно вчинено дії, які створили умови для повторної участі дискваліфікованого учасника (ТОВ «РОДИНА ЕНЕРЖІ ГРУП») аукціону з продажу зазначеного майна.

Згідно п. 67 Порядку, переможець електронного аукціону, який відмовився від підписання протоколу про результати електронного аукціону або договору купівлі-продажу, позбавляється права на участь у подальших аукціонах з продажу того самого об'єкта.

Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Проте, суд зазначає, що позивачем не надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження вчинення Регіональним відділенням Фонду державного майна по місту Києву умисних дій для повторної участі дискваліфікованого учасника (ТОВ «РОДИНА ЕНЕРЖІ ГРУП») аукціону з продажу зазначеного майна.

При цьому, відповідно до інформації, що міститься в протоколі № UA-РS-2020-02-27-000167-3 учасниками електронного аукціону були: ТОВ «Укрпроменергоінвест»; ОСОБА_1 ; ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ТОВ «САЙЛЕНД»; ТОВ «ФОРФЕШЕН»; ТОВ «РОДИНА ЕНЕРЖІ ГРУП».

В той час, як згідно протоколу про результати електронного аукціону № UA-РS-2020-05-15-000035-3 учасниками електронного аукціону були: ТОВ «Завод збірних залізобетонних конструкцій»; ТОВ «Депсол Україна»; ОСОБА_2 ; ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 ; ТОВ «В.С.Е.»; ОСОБА_6 ; СТОВ «Птахівник»; ОСОБА_3 ; ТОВ «Клен-Т»; ТОВ «УВТ ГРУП»; ТОВ «ЮНІТ АКТИВ».

Також, позивач вказує, що відповідачем-2 не було включено представника позивача до складу аукціонної комісії з продажу об'єкта приватизації та не повідомлено про засідання комісії.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», об'єкти малої приватизації продаються виключно на електронних аукціонах. Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів малої приватизації та Порядок відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об'єктів малої приватизації, авторизації електронних майданчиків, розмір та порядок сплати плати за участь, визначення переможця за результатами електронного аукціону, а також порядок визначення додаткових умов продажу затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 4 ст. ст. 15 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», для продажу об'єктів малої приватизації державними органами приватизації, органом місцевого самоврядування протягом 10 робочих днів з дня прийняття рішення про приватизацію об'єкта утворюється аукціонна комісія, діяльність якої регулюється положенням, що затверджується Фондом державного майна України, органом місцевого самоврядування.

До складу аукціонної комісії входять не менш як п'ять осіб.

Аукціонна комісія розробляє умови продажу, що затверджуються органами приватизації.

Стартова ціна продажу визначається відповідно до статті 22 цього Закону.

Об'єкти соціально-культурного призначення приватизуються з умовою збереження профілю діяльності.

Об'єкти соціально-культурного призначення, що не функціонують більше трьох років або перебувають в аварійному стані, можуть бути перепрофільовані, крім закладів фізичної культури і спорту, баз олімпійської та паралімпійської підготовки, фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд, лікувальних (лікувально-фізкультурних) і лікувально-профілактичних закладів.

Після затвердження умов продажу органи приватизації не пізніш як через 10 робочих днів публікують інформаційне повідомлення про приватизацію об'єкта малої приватизації в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України або на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та в електронній торговій системі.

Наказом Фонду державного майна України від 06.04.2018 № 486 затверджено «Положення про діяльність аукціонної комісії для продажу об'єктів малої приватизації та Положення про діяльність аукціонної комісії для продажу об'єктів великої приватизації» (далі Положення, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 1 Розділу II Положення, комісія є тимчасово діючим колегіальним органом, що утворюється державними органами приватизації для продажу об'єктів малої приватизації протягом 10 робочих днів з дня прийняття рішення про приватизацію об'єкта.

Пунктом 2 Розділу II Положення, до складу комісії входять не менш як п'ять осіб, які є представниками державного органу приватизації.

У разі потреби до складу комісії можуть залучатися з правом дорадчого голосу спеціалісти, експерти, представники органів виконавчої влади, підприємств та/або господарських товариств тощо.

Пунктом 4 Розділу II Положення, склад комісії та зміни до нього затверджуються наказом відповідного державного органу приватизації.

Голова комісії та секретар призначаються із працівників відповідного державного органу приватизації.

Пунктами 1-6 Розділу III Положення, визначено, що очолює комісію та організовує її роботу голова комісії.

Організаційною формою роботи комісії є засідання.

Усі рішення комісії приймаються шляхом поіменного усного голосування («за» або «проти»), результати якого заносяться до протоколу.

Засідання комісії є правоможним за умови участі в ньому не менш як двох третин складу її членів.

Члени комісії мають рівне право голосу при прийнятті рішень. Рішення комісії приймаються простою більшістю голосів членів комісії, присутніх на засіданні. У разі рівного розподілу голосів голос голови комісії є вирішальним.

За результатами засідання комісії складаються протоколи, які підписуються всіма членами комісії, присутніми на засіданні, та у триденний строк подаються на затвердження відповідному державному органу приватизації.

Тобто, відповідно до приписів вказаного Положення, відповідач-1, як орган приватизації не має прямого обов'язку щодо залучення представників інших підприємств, організацій до аукціонної комісії.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, наказом Регіонального відділення Фонду державного майна по місту Києву від 15.01.2020 № 23 було внесено в п. 1 наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 28.03.2019 № 243 «Про створення аукціонної комісії з продажу об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури (м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А)», а саме включено ОСОБА_7 до складу аукціонної комісії з продажу об'єкта приватизації, про що останній був повідомлений листом від 31.01.2020 № 30-03/1030.

При цьому, наказом РВ ФДМУ по м. Києву від 31.01.2020 № 102 було затверджено протокол засідання аукціонної комісії від 30.01.2020, з якого вбачається що ОСОБА_7 був присутній під час засідання аукціонної комісії з продажу об'єкта приватизації.

Щодо подальшої участі представника Державного космічного агентства України Приступи М.Є., суд зазначає, що як вбачається з матеріалів справи, відповідачем-1 було отримано витяг з наказу Державного космічного агентства Україн від 16.03.2020 № 13-в «Про надання відпустки», відповідно до якого надано ОСОБА_7 відпустку тривалістю 32 календарних днів з 17.03.2020 по 17.04.2020 та витяг з наказу Державного космічного агентства України від 21.04.2020.№ 21в про надання Приступі М.Є. відпустки тривалістю 30 календарних днів з 21.04.2020 по 22.05.2020.

Доказів направлення (надсилання/вручення) позивачем на адресу відповідача-1 листів з пропозиціями щодо інших кандидатур для участі в засіданні аукціонної комісії з приводу продажу об'єкта приватизації матеріали справи не містять.

В той же час, як вбачається з Умов з продажу на аукціоні з умовами об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А) (нині - вул. Олекси Тихого), що перебуває на балансі державного підприємства «Виробниче об'єднання «Київприлад», які були затверджені наказом відповідача-1 від 05.05.2020 № 254, такі умови були підписані п'ятьма членами аукціонної комісії: головою комісії - В.І. Юшко, та членами комісії - Б.С. Гармашовим, М.А. Вайловим, В.К. Писаренком, Т.М. Пчолкіною.

Таким чином, суд зазначає, що Умови з продажу на аукціоні з умовами об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А) (нині - вул. Олекси Тихого), що перебуває на балансі Державного підприємства «Виробниче об'єднання «Київприлад» були затверджені аукціонною комісією в повноважному складі відповідно до п. 2 Розділу II Положення.

При цьому, листом від 05.05.2020 р. № 30-03/8677 Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву направлено до Департаменту комунікацій та маркетингу Фонду державного майна України повідомлення про проведення в електронній торговій системі продажу на аукціоні з умовами об'єкта приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м. за адресою: м. Київ, вул. Виборзька (Олекси Тихого), 82 (літ. А), для опублікування 13.05.2020 в офіційному друкованому виданні Фонду державного майна України.

Суд також зазначає, що в Офіційному виданні Фонду державного майна України - газеті «Відомості приватизації» за № 21 (1301) від 13.05.2020 року було розміщено оголошення про проведення електронного аукціону з продажу об'єкта малої приватизації, який проводився відповідно до Умов з продажу на аукціоні з умовами об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А) (нині - вул. Олекси Тихого), що перебуває на балансі Державного підприємства «Виробниче об'єднання «Київприлад», що були затверджені наказом РВ ФДМУ по місту Києву від 05.05.2020 року за № 254 (результати якого в подальшому було оформлено протоколом № UA-РS -2020-05-15-000035-3).

Щодо тверджень позивача про неврахування відповідачем-1 умов продажу наданих Державним космічним агентства України, суд відзначає наступне.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна», органи приватизації здійснюють відповідно до законодавства комплекс заходів щодо забезпечення прозорості приватизації, висвітлення приватизаційних процесів шляхом оприлюднення в засобах масової інформації (на веб-сайті органів приватизації, в офіційних друкованих виданнях органів приватизації, у мережі Інтернет та/або на радіо, телебаченні, рекламних щитах) повідомлень про хід і результати приватизації.

Згідно ч. 3 ст. 21 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна», в інформаційному повідомленні про приватизацію державного або комунального майна обов'язково зазначаються: спосіб проведення аукціону; найменування об'єкта приватизації, його місцезнаходження; дані про будівлі (споруди, нежитлові приміщення) та земельну ділянку, на якій розташовано об'єкт приватизації (місцезнаходження, кадастровий номер (за наявності), площа, цільове призначення земельної ділянки, інформація про особу, якій земельна ділянка належить на праві власності або на праві користування, інформація про наявність обтяжень на земельну ділянку), функціональне використання будівель (споруд, нежитлових приміщень) та умови користування ними; ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ (за наявності); розмір статутного капіталу товариства та кількість акцій (розмір частки), запропонованих до продажу (у разі продажу пакета акцій (часток); стартова ціна об'єкта; розмір гарантійного внеску; розмір реєстраційного внеску; найменування установи банку, її адреса та номери рахунків, відкритих для внесення гарантійного внеску, реєстраційного внеску та проведення розрахунків за придбані об'єкти; умови продажу та/або експлуатації об'єкта приватизації (за наявності); інформація про договори оренди, укладені щодо об'єкта або його частини, із зазначенням за кожним таким договором найменування орендаря, орендованої площі, розміру місячної орендної плати, строку дії договору оренди; кінцевий строк подання заяви на участь в аукціоні (кінцевий строк подання цінових аукціонних пропозицій); дата, час та місце проведення аукціону; час і місце проведення огляду об'єкта; інформація про радника (у разі його залучення); назва організатора аукціону, адреса, номер телефону, час роботи служби з організації аукціону; адреса веб-сайту організатора аукціону; інші відомості (за рішенням державного органу приватизації).

Відповідно до п. 23 Порядку, у разі проведення аукціону з умовами можуть бути визначені такі умови продажу об'єкта приватизації:

1) обов'язкові умови, передбачені абзацами п'ятим і шостим частини четвертої статті 15 та частиною другою статті 18 Закону;

2) додаткові умови щодо: збереження основних видів діяльності підприємства протягом певного строку; здійснення інвестицій в технічне переозброєння, модернізацію та енергомодернізацію об'єкта в певній сумі протягом певного строку; виконання встановлених мобілізаційних завдань; погашення боргів із заробітної плати та перед бюджетом, простроченої кредиторської заборгованості підприємства; забезпечення соціальних гарантій працівникам згідно з вимогами трудового законодавства; вимог та додаткових обмежень природоохоронного законодавства щодо користування об'єктом; здійснення інвестицій в будівництво, капітальний ремонт, реконструкцію або реставрацію об'єкта приватизації в певній сумі протягом певного строку, добудови чи розбирання об'єкта незавершеного будівництва з обов'язковим встановленням строків таких дій чи виконання інших інвестиційних зобов'язань в межах, передбачених законодавством; оплати послуг юридичних та фізичних осіб (у разі їх залучення), пов'язаних із здійсненням заходів з приватизації об'єктів, зокрема: проведення обов'язкового екологічного аудиту у випадках, передбачених законодавством; проведення оцінки майна в процесі приватизації у випадках, передбачених Законом; інші умови, передбачені законодавством (у такому разі в інформаційному повідомленні зазначається посилання на відповідні нормативно-правові акти, згідно з якими визначені такі додаткові умови).

ДП "Виробниче об'єднання "Київприлад" зверталося до позивача з листом № 123/49 від 16.12.2019, в якому просило позивача звернутися до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву щодо включення до умов конкурсу з продажу майна, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Виборзька, 82 вимоги про погашення покупцем в 30-ти денний термін з дати підписання договору купівлі-продажу частину прострочення кредиторської заборгованості підприємства у розмірі 4 449 000, 00 грн.

Листом від 02.01.2020 № 9/10-16Д04.2/20 Державне космічне агентство України Регіональному відділенню Фонду державного майна України по місту Києву було надано пропозиції до умов продажу об'єкта приватизації, а саме щодо включення вимоги про погашення покупцем у 30-ти денний термін з дати підписання договору купівлі-продажу простроченої кредиторської заборгованості підприємства розмірі 8 634 000, 00 грн., витрати на проведення оцінки нерухомого майна в розмірі 55 000, 00 грн., та аудиту в розмірі 50 000, 00 грн.

Так, наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 31.01.2020 року за № 103 «Про затвердження умов аукціону з продажу об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури (м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А) (нині - вул. Олекси Тихого,82 (літ. А)) було затверджено умови аукціону з продажу об'єкта малої приватизації - об'єкта соціально- культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м., що перебуває на балансі Державного підприємства «Виробниче об'єднання «Київприлад» (м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А нині - Олекси Тихого, 82 (літ. А)), в яких, зокрема, зазначено про прострочену кредиторську заборгованість підприємства у сумі 4 449, 00 тис. грн.

Проте, суд зазначає, що в листі Державного космічного агентства України від 02.01.2020 № 9/10-16Д04.2/20, зазначено про загальну існуючу кредиторську заборгованість ДП «ВО «Київприлад» станом на листопад 2019 року в розмірі 8 634 000, 00 грн, з яких не вбачається яким саме чином вирахувана сума в розмірі 4 449 000, 00 грн. кредиторської заборгованості ДП «ВО «Київприлад», вимога щодо погашення якої, на думку позивача, мала бути включена до умов електронного аукціону з умовами та яким саме чином така сума грошових коштів безпосередньо пов'язана з об'єктом малої приватизації - будинком культури загальною площею 960,8 кв.м., що знаходиться за адресою м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А) (нині - вул. Олекси Тихого).

При цьому, приписи чинного законодавства та підзаконних нормативно-правових актів не містять приписів стосовного того, що така умова підляє обов'язковому включенню до умов проведення електронного аукціону з умовами щодо продажу вищевказаного об'єкта приватизації.

Стосовно доводів позивача про відкликання ним згоди на приватизацію будинку культури загальною площею 960,8 кв.м., що знаходиться за адресою м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А) (нині - вул. Олекси Тихого), суд зазначає таке.

Як вбачається з матеріалів справи, листом від 04.06.2020 № 2091/09- 16Д04.2/20 Державним космічним агентством України було повідомлено Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву про відкликання згоди на приватизацію об'єкта соціально- культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м., що перебуває на балансі Державного підприємства «Виробниче об'єднання «Київприлад» (м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А нині - Олекси Тихого, 82 (літ. А)) та про необхідність скасування електрнного аукціону з продажу.

Проте, суд зазначає, що Законом України «Про приватизацію державного і комунального майна» така процедура як «відкликання згоди на приватизацію» не передбачена, а лише передбачено можливість відмови державними органами приватизації у включенні до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, у разі: коли підприємство, що пропонується приватизувати, перебуває у процесі ліквідації; коли законодавством установлено обмеження щодо приватизації об'єкта; вмотивованої відмови органу, уповноваженого управляти державним майном, у погодженні щодо включення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації; невключення Кабінетом Міністрів України за поданням Фонду державного майна України до переліку об'єктів великої приватизації, що підлягають приватизації.

Також позивач у позовній заяві зазначає про закінчення терміну дії звіту про оцінку майна на момент проведення аукціону.

Як вбачається з матеріалів справи, листом від 02.01.2020 № 9/10-16Д04.2/20 Державним космічним агентством України було надало Регіональному відділенню Фонду державного майна України по місту Києву, зокрема, Звіт про оцінку нерухомого майна будинку культури, загальною площею 960,8 кв.м., що розташований за адресою: м. Київ, Солом'янський район, вул. Олекси Тихого (раніше Виборзька), 82, що знаходиться на балансі Державного підприємства «Виробниче об'єднання «Київприлад», складений Суб'єктом оціночної діяльності ТОВ «Експерт-нерухомості - 2015».

Так, відповідно до вказаного Звіту, об'єктом оцінки є нерухоме майно - будинок культури, загальною площею 960, 8 кв.м., що розташований за адресою: м. Київ, Солом'янський район, вул. Олекси Тихого (раніше Виборзька), 82, що знаходиться на балансі Державного підприємства «Виробниче об'єднання «Київприлад».

Мета оцінки: визначення вартості об'єкта оцінки для бухгалтерського обліку.

Вид оцінки: ринкова вартість.

Дата оцінки: 05.12.2019 року.

Термін дії Звіту: 6 місяців з дати оцінки.

Вартість об'єкта оцінки, без ПДВ: 2 433 421, 00 грн без ПДВ, що еквівалентно 101 688, 00 доларів США.

Відповідно до ч. 4 ст. 22 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», стартова ціна об'єкта малої приватизації визначається аукціонною комісією на рівні балансової вартості об'єкта (активів об'єкта) малої приватизації.

У разі відсутності балансової вартості об'єкта (активів об'єкта) малої приватизації така вартість встановлюється аукціонною комісією на підставі вартості, визначеної відповідно до Методики оцінки, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Якщо об'єктом малої приватизації є акції, частки, стартова ціна об'єкта малої приватизації встановлюється на рівні номінальної вартості пакета акцій (часток).

Постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2003 № 1891 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 224) затверджено Методику оцінки майна (далі - Методика).

Згідно п. 22 Методики, висновок про вартість об'єкта приватизації дійсний протягом 18 місяців після дати оцінки. При цьому висновок про вартість об'єкта приватизації повинен бути дійсним на дату укладення договору купівлі-продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу, або на момент проведення торгів.

Тобто, нормами чинного законодавства визначено дійсність висновку про вартість об'єкта приватизації протягом 18 місяців після дати оцінки.

При цьому, метою виготовлення вказаного звіту визначено - «Визначення вартості об'єкта оцінки для бухгалтерського обліку», тобто для визначення балансової вартості відповідного об'єкту майна, на підставі якої в подальшому і визначалася стартова ціна об'єкта малої приватизації (будинку культури загальною площею 960,8 кв.м., що знаходиться за адресою м. Київ, вул. Виборзька, 82 (літ. А) (нині - вул. Олекси Тихого).

Тож, такий звіт був підставою для розрахунку балансової вартості об'єкта малої приватизації.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», покупець, який підписав договір купівлі-продажу, сплачує на відповідний поточний рахунок органів приватизації ціну продажу об'єкта приватизації не пізніше ніж протягом 30 днів з дня підписання договору купівлі-продажу.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов договору договір № 1336 купівлі-продажу об'єкта малої приватизації держаної власності - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури, загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька (нині - Олекси Тихого), 82 (літ А) за результатами електронного аукціону з умовами № UA-РS-2020-05-15-000035-3 ТОВ «Юніт Актив» було сплачено грошові кошти у загальному розмірі 10 200 240, 00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями № 3 від 10.07.2020, № 4 від 13.07.2020 та № 135 від 04.06.2020 (гарантійний внесок), а також сплачено 55 000,00 грн. на оплату витрат, пов'язаних з оцінкою майна в процесі приватизації, що підтверджується платіжним дорученням № 5 від 15.07.2020 року.

Між тим, суд зазначає, що для визнання аукціону недійсним з підстав, зокрема закінчення строку дії Звіту, необхідно щоб таке порушення одночасно порушувало права чи законні інтереси особи, яка оскаржує аукціон, тобто у даному випадку Державного космічного агентства України.

Наведена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 15.05.2019 у справі № 678/301/12, від 22.01.2019 по справі №912/1856/16, від 14.05.2019 по справі №910/11511/18, від 28.05.2020 року у справі №910/7164/19.

Проте, позивачем жодним чином не обгрунтовано у позовній заяві яким саме чином закінчення строку чинності (дії) звіту та відповідно проведення електронних торгів за лотом №UA-РS- 2020-05-15-000035-3 з реалізації об'єкту малої приватизації державної власності - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури загальною площею 960,8 кв.м., розташованого за адресою: м. Київ, вул. Виборзька (нині - Олекси Тихого), 82 (літ. А) з урахуванням такого звіту порушує права та законні інтереси саме позивача, враховуючи що позивач не є власником об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури, загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька (нині - Олекси Тихого), 82 (літ А).

При цьому, суд вважає безпідставними твердження про те що внаслідок проведення аукціону за ціною, визначеною відповідно до звіту про оцінку майна, який втратив чинність, втрати від зміни валютного курсу становлять 271 531, 00 грн, оскільки стартова ціна об'єкта малої приватизації на електронному аукціоні становила 2 433 421, 00, в той час як об'єкт приватизації був придбаний ТОВ «Юніт Актив» за ціною 10 200 240, 00 грн, у тому числі ПДВ у сумі 1 700 040, 00 грн.

Суд також враховує, що абзацом 22 постанови Верховного Суду України від 14.03.2007 у справі №21-8во07 "Про аспекти розгляду справ про приватизацію майна" визначено, що самі по собі допущені органами публічної влади порушення при визначенні умов і порядку приватизації не можуть бути безумовною підставою для визнання приватизаційних договорів недійсними, повернення приватизованого майна державі, порушуючи право власності покупця, якщо вони не допущені внаслідок винної, протиправної поведінки самого покупця.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27.02.2018 у справі № 916/2066/15 та від 29.10.2019 у справі № 905/2236/18.

Також, у матеріалах справи відсутні докази, як і відсутні посилання позивача в позовній заяві на вчинення Товариством з обмеженою відповідальністю «Юніт Актив» протиправних дій під час проведення електронного аукціону, який відбувся 09.06.2020 року, результати якого були оформлені протоколом № UA-РS-2020-05-15-000035-3, за результатами проведення якого ТОВ «ЮНІТ АКТИВ» було визнано переможцем.

Таким чином, підсумовуючи викладене вище, суд зазначає, що вимоги позивача про визнання недійсними результатів електронного аукціону з умовами № UA-РS-2020-05-15-000035-3 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача про визнання недійсним договору № 1336 купівлі-продажу об'єкта малої приватизації держаної власності - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури, загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька (нині - Олекси Тихого), 82 (літ А) за результатами електронного аукціону з умовами № UA-РS-2020-05-15-000035-3, укладений з Товариством з обмеженою відповідальністю «Юніт Актив», суд відзначає наступне.

Згідно ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 203 Цивільного кодексу України встановлено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, зокрема:

- зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства;

- особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності;

- волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі;

- правочин має вчинятися у формі, встановленій законом;

- правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним;

- правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

За приписом статті 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього кодексу.

З урахуванням викладеного, недійсність правочину зумовлюється наявністю дефектів його елементів: дефекти (незаконність) змісту правочину; дефекти (недотримання) форми; дефекти суб'єктного складу; дефекти волі - невідповідність волі та волевиявлення.

Пунктом 2.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №11 від 29.05.2013 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними" визначено, що вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків.

Відповідно до статей 215 та 216 Цивільного кодексу України суди розглядають справи за позовами: про визнання оспорюваного правочину недійсним і застосування наслідків його недійсності, про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину.

За змістом п.2.9 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №11 від 29.05.2013 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними" відповідність чи невідповідність правочину вимогам закону має оцінюватися господарським судом стосовно законодавства, яке діяло на момент вчинення правочину.

Одночасно, за змістом п.2.5.2 вказаної Постанови Пленуму Вищого господарського суду України необхідно з урахуванням приписів ст.215 Цивільного кодексу України та ст.207 Господарського кодексу України розмежовувати види недійсності правочинів, а саме: нікчемні правочини, недійсність яких встановлена законом (наприклад, ч.1 ст.220, ч.2 ст.228 Цивільного кодексу України, ч.2 ст.207 Господарського кодексу України), і оспорювані, які можуть бути визнані недійсними лише в судовому порядку за позовом однієї з сторін, іншої заінтересованої особи, прокурора.

Такої саме позиції дотримується Вищий господарський суд України і у п.18 Інформаційного листа №01-8/211 від 07.04.2008р. "Про деякі питання практики застосування норм Цивільного та Господарського кодексів України", за змістом якого вимога про визнання недійсним правочину та застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути пред'явлена будь-якою заінтересованою особою. Цивільний кодекс України не дає визначення поняття "заінтересована особа". Тому коло заінтересованих осіб має з'ясовуватись в кожному конкретному випадку в залежності від обставин справи та правових норм, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, якщо інше не встановлено законом.

За таких обставин, приймаючи до уваги положення Цивільного кодексу України та Господарського процесуального кодексу України, позивачем при зверненні до суду з вимогами про визнання договору недійсним повинно бути доведено наявність тих обставин, з якими закон пов'язує визнання угод недійсними.

Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди (ч. 1 ст. 638 Цивільного кодексу України).

Аналогічні положення містяться і в статті 180 Господарського кодексу України.

Зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, які погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства.

Отже, господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 181 Господарського кодексу України, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками.

Як встановлено судом, 02.07.2020 між Регіональним відділенням Фонду державного майна по місту Києву (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Юніт Актив» (покупець) укладено договір № 1336 купівлі-продажу об'єкта малої приватизації держаної власності - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури, загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька (нині - Олекси Тихого), 82 (літ А) за результатами електронного аукціону з умовами № UA-РS-2020-05-15-000035-3.

Згідно зі ст. 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», під час приватизації об'єкта державної або комунальної власності шляхом його продажу на аукціоні, викупу між продавцем і покупцем укладається відповідний договір купівлі-продажу.

Згідно ч.ч. 9, 11 ст. 26 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», на вимогу однієї із сторін договір купівлі-продажу може бути розірвано, у тому числі за рішенням суду, в разі невиконання іншою стороною зобов'язань, передбачених договором купівлі-продажу, у визначені строки або визнано недійсним за рішенням суду.

Порядок повернення в державну (комунальну) власність об'єктів приватизації в разі розірвання або визнання недійсними договорів купівлі-продажу таких об'єктів затверджується Фондом державного майна України.

Проте, враховуючи що судом під час розгляду даної справи не встановлено порушень порядку проведення електронного аукціону з продажу об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури, загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька (нині - Олекси Тихого), 82 (літ А), які були б підставою для визнання недійсними результатів електронного аукціону з умовами № UA-РS-2020-05-15-000035-3, в свою чергу, позивачем не доведено в установленому законом порядку, яким чином оспорюваний ним договір, стороною якого він не є, порушує (зачіпає) його права та законні інтереси, як і не надано доказів недотримання відповідачем-1 та відповідачем-2 під час укладення оспорюваного правочину вимог ст. 203 Цивільного кодексу України.

З урахуванням наведеного, враховуючи, що обставини, які б свідчили про порушення прав та інтересів позивача судом не встановлено, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявленого позивачем позову та відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання визнання недійсним договору № 1336 купівлі-продажу об'єкта малої приватизації держаної власності - об'єкта соціально-культурного призначення - будинку культури, загальною площею 960,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Виборзька (нині - Олекси Тихого), 82 (літ А) за результатами електронного аукціону з умовами № UA-РS-2020-05-15-000035-3, укладений з Товариством з обмеженою відповідальністю "Юніт Актив".

Отже, приймаючи до уваги положення ст.ст. 203, 215 Цивільного кодексу України та Господарського процесуального кодексу України, позивачем при зверненні до суду з вимогами про визнання договору недійсним не доведено наявність тих обставин, з якими закон пов'язує визнання угод недійсними.

Відповідно до ст. 236 Господарського процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Державного космічного агентства України до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву, Товариства з обмеженою відповідальністю "Юніт Актив", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державне підприємство "Виробниче об'єднання "Київприлад" про визнання недійсними результатів електронного аукціону та визнання недійсним договору не підлягають задоволенню.

Судом також враховано, що відповідачами було подано заяви про пропуск позивачем строків позовної давності.

Відповідно до статті 256 Цивільного кодексу України визначено, що позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Згідно ч. 2 ст. 30 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», строк позовної давності для звернення з позовом про відмову в затвердженні протоколу аукціону, визнання недійсними результатів приватизації об'єкта малої приватизації або договору купівлі-продажу об'єкта малої приватизації становить три місяці. Строк позовної давності для звернення з позовом про оскарження рішення органу приватизації про недопущення до участі в аукціоні або про неукладення договору купівлі-продажу з переможцем аукціону складає один місяць з дня оприлюднення результатів аукціону.

Статтею 267 Цивільного кодексу України визначено, що позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення (пункт 3), сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (пункт 4).

З урахуванням наведеного, оскільки суд відмовив позивачу у позові по суті у зв'язку з необґрунтованістю позовних вимог, питання порушення строку позовної давності (за даних обставин) не впливає на суть винесеного рішення і, відповідно, строк позовної давності, як спосіб захисту саме порушеного права, при вирішенні даного спору застосуванню не підлягає.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача.

Керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва.

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з пунктом 17.5 розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду або через відповідний місцевий господарський суд.

Повний текст рішення складено: 31.05.2021.

Суддя С. О. Щербаков