Справа № 159/2304/21
Провадження № 3/159/1432/21
03 червня 2021 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Лесик В.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Головного управління ДПС у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , українця, громадянина України, працючого директором ПП «КОМПАНІЯ ЮКОН», мешканця АДРЕСА_1
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1, 5, ст. 164 КУпАП,
згідно з протоколу про адміністративне правопорушення слідує, що 23.03.2021 року ОСОБА_1 , як посадова особа провадив господарську діяльність без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону та реалізував пальне на акцизному складі, не зареєстрованому в системі електронного адміністрування реалізації пального, чим порушив ст.15 ЗУ №481/95 ВР (зі змінами та доповненнями), п.п.14.1.212, п.14.1 ст.14, п.п. 212.3.4, п.212.3 ст.212 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями), тим самим вчинивши адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1, 5, ст.164 КУпАП.
ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленим у передбаченому законом порядку, на виклик до суду не з'явився, однак подав до суду клопотання про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення та додаткові пояснення до нього.
У поясненні зазначає, що ПП «КОМПАНІЯ ЮКОН» ніколи не здійснювало реалізацію пального про що свідчить відсутність у нього необхідного КВЕД-у та відповідних даних у бухгалтерському обліку, про що працівникам ГУ ДПС у Волинській області було повідомлено у ході фактичної перевірки. Підприємство у своїй діяльності придбаває та використовує дизельне пальне для власних господарських потреб.
До таких потреб відносять заправляння вантажного транспорту, який здійснює доставку товару та забезпечення пальним працівників підприємства, які у своїй діяльності для виконання посадових обов'язків використовують легкові автомобілі.
Зберігання дизельного пального підприємство здійснює на підставі отриманої ним ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) від 22.10.2020 реєстраційний номер 03170414202000800.
Для зберігання дизельного пального використовується цистерна з об'ємним лічильником та лічильником витрат рідких ПММ АЦ-5,5-4320 М, яка орендується підприємством у ПФ «Юкон» згідно договору оренди обладнання № 081020-О від 08.10.2020 р.
Видача пального працівникам підприємства, які для виконання своїх обов'язків використовуються власні автомобілі, відбувається згідно укладених з ними договорами доручень (копія додається), які передбачають обов'язок підприємства забезпечити працівника засобами, необхідними для виконання його зобов'язань за цим договором, а саме: КПК з відповідним програмним забезпеченням, затверджений маршрут відвідування торгових точок (підприємств, установ, організацій тощо), шляхові листи, POS-матеріали, специфікації, паливо-мастильні матеріали в межах затвердженого нормативу витрат.
Списання виданого пального здійснюється на підставі подорожніх листів легкових автомобілів оформлених згідно затвердженої форми.
Також, до пояснень було додано копії ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) від 22.10.2020 р. реєстраційний номер 03170414202000800, копію договору оренди обладнання № 081020-О від 08.10.2020 р. та копія договору доручення з працівником та заяви на використання транспортного засобу.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.245 КУпАП).
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.280 КУпАП).
Диспозиція ч.5 ст.164 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за зберігання та/або реалізацію на митній території України пального або спирту етилового на акцизному складі, не зареєстрованому у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Протокол про адміністративне правопорушення є одним із видів доказів (ст.251 КУпАП), який фактично визначає зміст пред'явленого особі звинувачення.
В силу статті 283 КУпАП формулювання суті правопорушення повинно бути чітким і конкретним, із зазначенням місця, часу, способу вчинення його, мотивів і форми вини.
Суд самостійно не вправі змінювати формулювання суті правопорушення.
З урахуванням положень ч.1 ст.6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також з огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах «Малофеєва проти Росії», рішення від 30 травня 2013 року ( заява № 36673/04) у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист.
У даній справі виклад змісту правопорушення не відповідає диспозиції ч.1 та ч. 5ст.164 КУпАП.
Відповідно до роз'яснень, які містяться в ч.2 п.19 постанови Пленуму Верховного суду України від 01.11.1996 року №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», визнання особи винуватою, може мати місце лише за умови доведеності її вини, а матеріали справи не спростовують доводи особи відносно якої складено протокол, відтак слід прийти до висновку про недоведеність винуватості особи у скоєнні вказаного адмінправопорушення.
Відповідно до пункту 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на вказане, проаналізувавши та оцінивши відповідно наведені вище обставини справи та докази в їх сукупності, приходжу до висновку, що провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 245, 247,251,252, 256, 280 КУпАП, суддя,
постановив :
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1, 5, ст.164 КУпАП, закрити на підставі п.1ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу вказаного адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ковельського міськрайонного суду В.О.Лесик